makroekonomia klasyczna

Tematy

biblia


No jasne, to moje ekonomiczne guru :E
Wystarczy byle jaka książką traktująca o makroekonomii- zobaczysz, że postulowany przez Ciebie w 100% wolny rynek bez jakichkolwiek regulacji, to utopia taka sama jak komunizm :)

Tia, jak dla mnie Keynes to osoba wyciągająca złe wnioski z obserwacji rzeczywistości. Zdecydowanie wolę monetaryzm i inne 'klasyczne' teorie ekonomiczne pokroju Adama Smitha.



Powiedzcie w 2 slowach, o co chodzi z Keynesem. Nie jestem ekonomista, a tym bardziej historykiem. Wiem ogolnie, co za facet, natomiast co do tego negatywnego stosunku do niego czy chodzi wam o to, co zaznaczylem na niebiesko ? (interwencjonizm)

[...]keynesizm stał się wiodącą teorią makroekonomiczną. Teorią tą zaczęło się posługiwać wiele rozwiniętych i rozwijających się krajów. W przypadku wielu krajów - zwłaszcza w USA, Japonii, Korei Południowej teoria ta zdawała się dawać dobre rezultaty tworząc w latach 60. i 70. stabilne gospodarki, z szybkim rozwojem, niskim bezrobociem i niską inflacją.

W latach 70. gospodarki zbudowane w oparciu o silny interwencjonizm zaczęły jednak cierpieć na liczne przypadłości, takie jak systematyczny wzrost bezrobocia przy jednoczesnym wzroście inflacji, oraz brak pozytywnej reakcji rynku na interwencjonistyczne pobudzanie, które to przypadłości były niewytłumaczalne w świetle teorii Keynesa. Gospodarki te zaczęły tracić rozpęd, a ich rządy popadać w coraz większe zadłużenie. Na skutek tego pod koniec lat 70. nastąpił odwrót od tej teorii, a popularność zaczęły odzyskiwać szkoły ekonomiczne wychodzące z zasad klasycznej ekonomii, w tym zwłaszcza monetaryzm i ekonomia neoklasyczna.



A co do spotkania to mnie nei bedzie wgl w szkole... a chcetniwe bym sie zintegrowala

mam takie hasla na makroekonomie:

ekonomia
rok 1776
ekonomiczny aspekt ludzkiej działalności
gospodarowanie
merkantylizm
adam smith
protekcjonizm
import eksport
fizjokratyzm
david ricardo
liberalizm
szkola lozanska
kierunek marksistowski
makroekonomia
keynesizm
monetaryzm
nowa szkola klasyczna
podaz
popyt
zasoby
krzywa mozliwosci produkcyjnych

Tak teraz patrze ze strasznie duzo tego...

Osoby z Gda maja fajnie Bo praktycznie mieszkaja na miejscu.



Witam!!!
Podaje zagadnienia jakie obowiązywały dwa lata temu u Dębniewskiego.

1. Dlaczego ekonomia jako nauka ukształtowała się dopiero na przełomie XVIII i XIX w.?
2. Merkantylizm.
3. Fizjokratyzm.
4. Ekonomia przedklasyczna (Mun, Petty, Lock, Mondeville).
5. Ojciec ekonomii - Adam Smith.
6. Doktryna liberalizmu ekonomicznego.
7. Teoria wartości i podziału dochodów Davida Ricardo.
8. Ricardiańska teoria renty gruntowej.
9. Metodyka badawcza i dorobek ekonomiczny ekonomii klasycznej.
10. Prawo rynków Say'a.
11. Socjalizm utopijny.
12. System kapitalistyczny w teorii K. Marksa.
13. Wkład K. Marksa w rozwój teorii ekonomii
14. Charakterystyka kierunku subiektywno-marginalistycznego.
15. Austriacka Szkoła Psychologiczna.
16. Dorobek ekonomiczny Alfreda Marshalla.
17. Instytucjonalizm.
18. Niemiecka szkoła narodowa i historyczna
19. John M. Keynes jako twórca nowoczesnej makroekonomii.
20. Interwencjonizm państwowy w teorii Johna M. Keynesa.
21. Doktryna społecznej gospodarki rynkowej.
22. Etatyzm w Polsce.
23. Agraryzm polski.
24. Oskar Lange i Michał Kalecki.
25. Kierunki i szkoły w najnowszej myśli ekonomicznej.



Zakladam nowy temat w celu poinformowania osob chodzacych na cwiczenia do Pana J.Liwinskiego o informacji ktora otrzymalem od innych poprawkowiczow.
Wklejam tresc e-maila:

"Witam!

Zostal zalozony adres e-mail: makro09@tlen.pl z haslem: "kolokwium".
W zwiazku z poniedzialkowa poprawa cwiczen u Pana J.Liwinskiego wraz z kilkoma osobami stwierdzilismy ze warto byloby skontaktowac sie z osobami chodzacymi na cwiczenia do Pana Liwinskiego. Sprawa wyglada nastepujaco. Mianowicie potrzebne sa nam rozwiazania do trzech zadan ktore pojawily sie na pierwszych terminach kolosow tj.: Zadania do wykladu Pana Brzozowskiego Temat: Inwestycje zad.5 i Temat: Keynesowska i klasyczna analiza cykli koniunturalnych zad 6 i zad 9. Ze wzgledu na brak ich rozwiazania na zajeciach pojawil nam sie problem z rozwiazaniem tych trzech zadan. W przypadku gdyby ktos pamietal jakie zadania pojawily sie na kolokwium 1 i 2 tez byloby super gdyby wyslal na tego maila chociaz informacje ktore to byly zadania (jesli ma rozwiazania to wraz z rozwiazaniami). W ten sposob wszyscy bedziemy w stanie pomoc sobie na wzajem.

Licze na wyrozumialosc i chec pomocy. Moze osoby ktore juz zaliczyly cwiczenia z makro II rowniez moglyby zerknac na te rzeczy.

Prosimy rowniez o przekazanie tej informacji do osob z innych grup cwiczeniowych w ramach mozliwosci poniewaz ten e-mail zostal wyslany do osob tylko z jednej grupy.

Z gory dzieki i pozdrawiam w imieniu grupy uczacych sie studentow:)"

Ze swojej strony moge dodac ze popieram cala ta sprawe. Ja osobiscie nie pamietam co bylo na pierwszym i drugim kolosie:(




zawiera szereg założeń (niektóre pochodzą jeszcze z XIX w.)
Zawodowi ekonomiści w większości o tym wiedzą, ale ich nie zmieniają, ponieważ zburzyłoby to cały misternie przez dziesiątki lat budowany system akademickiej `wiedzy' ekonomicznej
koncepcję człowieka zwaną homo oeconomicus sięgającą czasów Milla i Smitha. Jest to moim zdaniem podstawowy mankament klasycznej ekonomii, rodzący cały szereg błędnych wniosków zarówno w mikro jak i makroekonomii.
Rynek - podobnie jak inne metody alokacji - kosztuje. Koszty te, zwane kosztami transakcyjnymi, mogą być tak wysokie, że w niektórych przypadkach nie opłaci się korzystać z rynku w celu rozdziału dóbr. Odkrył to już w 1937 r. R. Coase - późniejszy Noblista z ekonomii.
Czy przedsiębiorstwo jako organizacja może w ogóle mieć jakiś cel? Wątpliwe
Typowym przykładem jest tu podatek liniowy lub pogłówny, który powoduje systematyczne kumulowanie kapitału przez najbogatszych i biednienie ubogich Jest taki ekonomiczne powiedzenie"pieniądze, które leżą tracą na wartości". Więc w interesie ludzi bogatych jest nimi obracać. Nie wiem w jaki sposób podatek pogłówny czy liniowy powoduje biednienie ubogich. Pracodawca nie obciążony podatkami jest w stanie zatrudnić kolejne osoby, zmniejszając w ten sposób ogólną "biedę" społeczeństwa. Co więcej jest on w stanie obniżyć ceny, co także działa korzystnie.

ad 6) Wszędzie gdzie postawiono na liberalizm gospodarczy, się sprawdziło. Estonia, Irlandia, Hong Kong, USA (na początku). Nie słyszałem o kraju w którym by się nie sprawdziło. Poza tym jest bardzo wiele ekonomistów, którzy podzielają tezy tak ostro krytykowane w tym tekście. Choćby większość z centrum im. A.Smitha w Warszawie. Oczywiście są też ekonomiści, którzy się z nimi nie zgadzają i dobrze! Dzięki temu mamy różne poglądy na pewne sprawy (tu też działa konkurencja).

Co do samego UPR to najciężej mi było się przekonać do kary śmierci i legalizacji broni. Niemniej na stan obecny uwarzam, że zostałem przekonany i to nie pustymi hasłami typu : "bo tak!" albo "Nie, bo to oczywista głupota", ale logicznymi argumentami.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript