gry i zabawy ruchowe na czworakach

Tematy

biblia

Cytat:
Napisał Gocha1 To znowu ja :)
My jeszcze (niestety) duzo czasu spedzamy na komputerze. Ale przynajmniej mam chwilke dla siebie (tzn np na gotowanie ha ha), albo spedzam te chwile z nim. Są to głównie:
- bajki na dvd (rzadko, bo za dlugie)
- www.youtube.com i tutaj wszystko co sobie szymek wymysli - swinka peppa, bracia koala, wyscigi samochodow, reklamy ...
- www.minimini.pl fajne gry dla maluchow - puzzle z bohaterami oraz pamietaczek, czasami wysylamy kartki do kolegow z przedszkola - maly wybiera kartke i dyktuje mi tekst, potem sie cieszy gdy ktorys mu przysle zwrotną :) (oczywiscie na moj adres)
- inne strony w kolorowankami (ale nie takimi to wydrukowania, tylko do malowania myszką) np www.technopol.pl (akurat na tej stronie jest tylko 5 kolorowanek, inne strony szukam w google)
- ogladamy nasze zdjecia - mamy ich mnostwo i Szymek uwielbia porownywac jaki byl maly a jaki jest teraz


Piszcie piszcie!
Twoje dziecko to też trzylatek? Tak pytam z ciekawości.

Strony z kolorowankami zaliczaliśmy, ale Konrad żle posługuje się myszką. także odpada.
Około pół godziny, do godziny ogląda bajki wyłącznie na mini, mini. Wcześniej bawiliśmy sie w takie gry z Dziennika polecane przez forumowiczki.

A zdjęcia oglądać to i Konrad lubi. Przypomniałaś mi, pewnie też to jutro zaliczymy. Bardzo lubi też oglądać albumy z najróżniejszymi osobami.

Takak mi się przypomniała zabawa ruchowa, w którą się bawimy. Wszystkie dzieci udają psy, chodzą na czworakach i ganiają się, ja z nimi też, ale najczęściej odpadam w przedbiegach, bo mnie bolą kolana;)
Ale ubaw dzieciaki mają. No ale udział muszę w tym brać




  Od 9. do 12. miesiąca życia

    lZabawka l lCzęści ciała l lPrzesypywanie l lGdzie jest ciastko? l lGuziki l lUkryta zabawka l lPchanie l lPrzeszkody l lMyjka l lMałpie zabawy l lŚpiewaj mi mamo l lŁyżeczka l lNa dobranoc l
Twoje dziecko najbardziej fascynują przedmioty codziennego użytku. Zrzucanie książek z półek, wywracanie roślin doniczkowych to najlepsza zabawa. Ma już swoje ulubione zabawki i potrafi je wskazać. Na tym etapie coraz częściej próbuje Cię naśladować. Potrafi bawić się z dorosłymi w proste gry: w "berka" (na czworakach), w "chowanego" lub turlanie piłki. Uważnie studiuje kształty i rozmiary przedmiotów zauważając różnice między nimi. Potrafi dopasować do siebie małe przedmioty, klucz do dziurki zamku w drzwiach. Zainteresowanie światem, rozumienie go i nazywanie zaczyna sprawiać Maluchowi coraz większą przyjemność i frajdę. Sprawność jego wzroku, słuchu, rozwój percepcji oraz intelektualne zdolności pozwalają mu rozumieć coraz więcej. Pamięć Twojego dziecka jest coraz lepsza. Przez 2 do 5 minut potrafi skupić uwagę na jednej czynności, zwłaszcza jest to spokojna zabawa na przykład grzechotką.

Zabawka
Weź kilka ulubionych zabawek dziecka. Usiądź z Twoim Maluszkiem na podłodze, posadź go na przeciwko siebie, zabawki połóż między Wami. Weź każdą zabawkę do ręki nazywając ją. Wymów nazwę jednej z zabawek i poproś Maluszka o nią. Kiedy poda Ci ją pochwal go i daj mu buziaka. Ta zabawa uczy dziecko sprawności językowej.

Części ciała
Do tej zabawy potrzebne jest zdjęcie bądź rysunek dziecka. Pokaż dziecku zdjęcie i zapytaj: "gdzie dzidziuś ma rączkę?", "gdzie dzidziuś ma nóżkę?", itd. Poproś żeby Maluch wskazał odpowiednie części ciała na zdjęciach. Na początku będzie potrzebował pomocy, ale szybko zacznie Ci pokazywać te części, o które prosisz. Dzięki tej zabawie Twoje Maleństwo uczy się rozpoznawać części ciała, ćwiczy sprawność językową.

Przesypywanie
Do tej zabawy potrzebne są dwa kubki i chrupki, do jednego z nich wsyp chrupki. Usiądź z dzieckiem na podłodze, przed nim postaw kubki. Pokaż Maluszkowi jak przesypywać chrupki z jednego kubeczka do drugiego, następnie pozwól samemu przesypywać chrupki. Pokaż jak zbierać te chrupki, które się rozsypią. Dzięki tej zabawie Twój Maluszek uczy się koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczy paluszki.

Gdzie jest ciastko?
Do tej zabawy potrzebne są przezroczyste kubeczki. Posadź dziecko w foteliku i schowaj pod jednym z przezroczystych kubków jego ulubione ciasteczko lub chrupek. Pozwól by Twój Maluszek znalazł ciastko i je zjadł. Dzięki tej zabawie Twoje Maleństwo ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową.

Guziki
Na tacce ustawionej przed dzieckiem wysyp guziki. Pokaż mu jak je podnosić. To ćwiczenia poprawia sprawność paluszków Twojego Maleństwa. Ponieważ małe dzieci mają tendencję do brania wszystkiego do buzi, pamiętaj aby przy tym ćwiczeniu cały czas uważnie obserwować Malucha.

Ukryta zabawka
Do ulubionej zabawki przywiąż tasiemkę. Pokaż dziecku jak ciągnąć tasiemkę, aby dostać zabawkę. Poproś Maluszka aby podał Ci zabawkę, włóż mu do ręki tasiemkę. Na początku może potrzebować Twojej pomocy, ale szybko "załapie" jak dostać zabawkę. Następnie możesz schować zabawkę tak aby było widać tylko tasiemkę i poprosić o zabawkę. Dziecko wie, że zabawki nie widać, a mimo to ona cały czas istnieje. Twój Maluszek uczy się słuchania poleceń.

Weź ulubioną zabawkę Malucha i usiądź z dzieckiem na podłodze. Daj ją Maluszkowi żeby chwilę się nią pobawił. Poproś o zabawkę i jeśli ją dostaniesz schowaj pod kocykiem (w zasięgu rączek dziecka). Zapytaj Malucha: "gdzie jest zabawka?", pozwól Mu ją znaleźć. Jeśli jej nie znajdzie pokaż mu, że jest pod kocykiem. Powtarzaj zabawę tak długo, aż dziecko będzie widziało gdzie znika zabawka. Ta zabawa pomaga Twojemu Maluchowi zrozumieć, że przedmiot, którego nie widać nadal istnieje. Podczas tej zabawy Twoje dziecko uczy się zdolności rozumienia.

Pchanie
Do tej zabawy potrzebny będzie stołek lub małe krzesełko. Postaw dziecko przy krzesełku i pokaż mu jak pchając je poruszać się po mieszkaniu. Na dworze możesz dać mu do pchana wózek. Dzięki tym ćwiczeniom Twój Maluszek uczy się jak utrzymać równowagę, która jest niezbędna przy nauce chodzenia.

Przeszkody
Porozkładaj na podłodze zabawki, weź Maluszka za rączkę i spaceruj z nim. Kiedy dojdziecie do zabawki będzie musiał podnieść wyżej nóżkę aby pokonać przeszkodę. Zacznij od małych przeszkód, z czasem możesz stawiać na podłodze wyższe przedmioty. Jest to wspaniałe ćwiczenie rozwijające mięśnie Twojego Malucha, dzięki niemu dziecko uczy się jak utrzymać równowagę.

Myjka
Podczas kąpieli weź gąbkę i wyciśnij wodę na rączkę Maluszka, powtórz czynność kilka razy. Następnie daj dziecku nasączoną gąbkę i pokaż mu jak wycisnąć wodę. Ta zabawa świetnie wzmacnia mięśnie rączek.

Małpie zabawy
Rozśmieszanie dziecka dostarcza zarówno Tobie jak i dziecku wiele radości. Obserwuj, co najbardziej rozśmiesza Twoje dziecko i wymyśl dla niego śmieszne zabawy, na przykład targaj sobie włosy i rób dziwne miny. Dzięki temu u Twojego dziecka rozwija się poczucie humoru.

Śpiewaj mi mamo
Podczas codziennych czynności śpiewaj mu piosenki, do konkretnej czynności konkretną piosenkę: na przykład po przebudzeniu "Panie Janie, panie Janie pora wstać". Dzięki temu Twoje dziecko uczy się rytmu dnia.

Łyżeczka
Postaw przed Maluszkiem dwie miseczki, do jednej nalej wody. Daj Maluszkowi łyżeczkę i pokaż mu jak przelewać wodę łyżeczką do pustej miseczki. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczy się jak posługiwać się łyżeczką.

Na dobranoc
Przed zaśnięciem możesz Twojemu Maleństwu śpiewać lub czytać bajki. Dzięki temu umacnia się między Wami więź emocjonalna, a także Twoje Maleństwo uczy się słuchania, rozwija się sprawność językowa.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript