Mapa Mundo Europa

Tematy

biblia

Przy okazji spaceru po Hereford znów wstapiliśmy do ukochanej naszej Świątyni, katedry.
Katedra w Hereford jest obiektem cennym historycznie, ale też niezwykle cennym zabytkiem architektury. Zbudowana z różowego piaskowca we wczesnym średniowieczu, rozbudowywana w okresie gotyku. W Anglii gotyk zapanował wcześniej niż w innych regionach Europy i rozwinął się w innym kierunku. Stąd mówimy o charakterystycznej odmianie angielskiej, bardzo różniącej się od znanego nam gotyku ceglanego. Te obiekty są wyłącznie kamienne. Co można zrobić z kamienia? Nawet koronki!
Oto migawki z tej pięknej Świątyni z grobowcem Św. Tomasza z Herefordu. Jest to miejsce niezwykłe jeszcze dlatego, że tu złożono słynną Mappa Mundi. Jest to mapa świata widziana oczyma ludzi z XIII wieku.



Historia Średniowiecza powszechna

I. Ramy chronologiczne
II. Bizancjum (Justynian, ustrój polityczny, mapa)
III. Arabowie (religia, polityka, podboje, zasięg terytorialny, dziedzictwo kulturowe)
IV. Powstanie pierwszych organizmów państwowych w Średniowiecznej Europie.
V. Państwo Franków jako przykład monarchii patrymonialnej,
VI. Państwo Ottonów
VII. Inne ośrodki polityczne średniowiecznej Europy- Anglia, Francja (monarchie stanowe)
VIII. Wojna stuletnia i jej konsekwencje
IX. Feudalizm
X. Słowianie i pierwsze państwa słowiańskie.
XI. Mongołowie
XII. Gospodarka i społeczeństwo średniowiecznej Europy (tutaj miasta, przemiany społeczne, zmiany gospodarcze)
XII. Kościół w Średniowieczu
1. GENEZA KOŚCIOŁA (od I n.e.)
-powstanie Kościoła- pierwsi chrześcijanie, pierwsze ruchy monastyczne- św. Augustyn, św. Benedykt z Nursji, pierwsze herezje (arianizm, monofizytyzm, nestorianizm), spór ikonoklastyczny
2. WIELKA SCHIZMA WSCHODNIA 1054 (przyczyny, konsekwencje)
3. REforma Cluny (symonia, nepotyzm, Pokój Boży)
4. Spór o inwestyturę i jego konsekwencje.
- Dictatus Papae, Konkordat w Wormacji, ekskomunika, ortodoksyjność, herezja
5. Wyprawy Krzyżowe (1096-1292)- przyczyny, przebieg, konsekwencje
- Sobór w Clermont, ruch krucjatowy, zakony rycerskie, rezultaty i skutki
6. Walka o dominium mundi XII/XIII (Innocenty III i jego polityka)
7. KOŚĆIÓŁ PÓŹNEGO ŚREDNIOWIECZA
- CYSTERSI, FRANCISZKANIE, DOMINIKANIE
- niewola awiniońska (przyczyny, konsekwencje)
- WIELKA SCHIZMA ZACHODNIA 1378
- pojęcia: koncyliaryzm, kurializm, sobór w Pizie 1409, sobór w Konstancji 1414-1418, sobór w Bazylei 1439, ruchy heretyckie: katarzy, albigiensi, waldensi, begardzi, działaność Jana Wiklefa
- JAN HUS- Husytyzm- główne zasady, podział na utrakwistów i kalikstynów, powstanie Husyckie, przyczyny, przebieg, konsekwencje, KOMPAKTATY PRASKIE
8. Rola gospodarcza i kulturalna Kościoła
- kościół w systemie feudalnym, immunitety
- renesans karoliński
- klasztory, znaczenie łaciny, VULGATA
- religijność średniowiecza- postawy ludzkie
- literatura, scholastyka
- uniwersytety, szkolnictwo
mecenat Kościoła

XIV. Styl romański, gotycki + przykłady architektoniczne



to na drugiej stronie o chrześcijaństwie we wczesnym średniowieczu też chcesz?;P



Już niebawem ułatwią i uatrakcyjnią nam życie.
Satelitarne mapy o świetnej rozdzielczości umożliwią zakupy w dowolnym miejscu na Ziemi, pomogą w kontaktach towarzyskich, a dla firm staną się nieocenioną bazą danych.
Wszystko to za sprawą e-Globe, europejskiego projektu, który zwiększy szansę Starego Kontynentu w wyścigu technologicznym z Ameryką.



Odkąd kilka lat temu uruchomiono serwis Google Earth, cyfrową mapę świata, jesteśmy w stanie okrążyć Ziemię nie odrywając się ani na chwilę od ekranu komputera. Niemal wszyscy użytkownicy tego serwisu swoje pierwsze kroki stawiali w podobny sposób: najpierw poszukiwali na mapach własnego domu, miejscowości lub stadionu ulubionej drużyny piłkarskiej. Każdy chciał zobaczyć, jak wyglądają te obiekty widziane z satelity. Ten wirtualny globus w przyszłości może zaoferować nam znacznie więcej: dzięki niemu przespacerujemy się po Manhattanie w poszukiwaniu idealnego prezentu lub podczas bezsennej nocy poflirtujemy nad wodami Nilu z innym internautą.

Wszystko wskazuje na to, że już za kilka lat będziemy korzystać z takich możliwości. Konsorcjum europejskich przedsiębiorstw z dużym udziałem firm hiszpańskich powzięło decyzję, z inicjatywy astronauty Pedra Duque, że nasz kontynent nie pozostanie w tyle w tej nowej rewolucji informatycznej, w której prym wiodą magnaci ze Stanów Zjednoczonych.

Europa chce stworzyć system alternatywny dla Google Earth. Dzięki niemu będziemy mogli stawić czoło nowym przemianom, jakie w najbliższej przyszłości zajdą w internecie. W systemie tym główną rolę będą odgrywały wirtualne mapy. Budżet przeznaczony na projekt zatytułowany e-Globe wynosi 100 milionów euro, z czego większości jeszcze nie zgromadzono, choć pierwsza wersja systemu ma być gotowa już wiosną przyszłego roku.

– Bazy danych wielkich przedsiębiorstw, które dawniej były jedynie ciągiem liczb, teraz w znacznie większym stopniu opierają się na mapach – wyjaśnia Pedro Duque. Przewiduje on, że ten sposób przechowywania informacji niebawem "nie będzie dotyczyć tylko wielkich firm i przeniesie się do innych dziedzin".

Mapy wirtualne są bowiem doskonałym sposobem dotarcia do potrzebnej informacji. Dzięki nim będziemy mogli poznać rozkład jazdy autobusów, listę dyżurnych aptek czy dowiedzieć się, jak wygląda ruch na drogach na interesującym nas obszarze. – Opracujemy w nowy sposób "żółte strony" – cieszy się astronauta.

Uruchomienie e-Globe jest uzależnione od środków finansowych z Unii Europejskiej. W przyszłości serwis udostępni nam aktualizowane co tydzień zdjęcia naszego kontynentu pochodzące z różnych satelitów. Użytkownik będzie mógł określić cechy i pochodzenie obrazu, jaki chce oglądać na swoim monitorze. Dostępne tu będą zarówno wersje aktualne jak i wcześniejsze, w tym również stare fotografie lotnicze, a nawet dawne ręcznie malowane mapy.

– Ten, kto ma wpływ na to, co oglądamy, decyduje również o tym, w jaki sposób postrzegamy świat – mówi Carlos FernĂĄndez, dyrektor ds. technologii Deimos Space, firmy zaangażowanej w projekt od samego początku, czyli od 2005 roku. – Gdybyśmy mogli zobaczyć, jak wycina się lasy w Amazonii lub porównać obecny stan wybrzeża z tym sprzed kilku lat bardziej przejmowalibyśmy się tym, co się wokół nas dzieje.

W projekcie uczestniczy 25 firm z Hiszpanii, Francji, Portugalii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Austrii, Czech i Słowenii. Biorą w nim udział także różne instytuty geograficzne, między innymi hiszpański i kataloński. Zdjęcia o rozdzielczości 20 metrów będą pochodziły między innymi z satelity obserwującego Ziemię, który należy do Deimos Image, filii Deimos zarządzanej przez Pedra Duque.

Niewielki satelita Deimos 1 jest konstruowany w Anglii i zostanie umieszczony na orbicie w połowie przyszłego roku. Będzie to pierwsza platforma kosmiczna tej klasy finansowana przez prywatny kapitał europejski.

Pedro Duque to jeden z dwóch Hiszpanów (obok Michaela Lópeza AlegrĂ­i), którzy odbyli loty orbitalne. Ostatni raz latał po orbicie Ziemi jesienią 2003 roku w ramach hiszpańskiej misji Cervantes. W 2006 roku mianowano go dyrektorem generalnym Deimos Image. Z tego miejsca stara się "połączyć wysiłki instytucji europejskich", aby opracowały wspólnie nową mapę Ziemi. Pozwoli to "wyrównać różnice, jakie dzielą nas od Stanów Zjednoczonych i Japonii".

Źródło: El Mundo

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript