mapa narodowości Galicja

Tematy

biblia

Czyli: w CK - sporo tras, w wiekszosci pojedynczych.
w Rosji - malo tras, w wiekszosci chyba pojedyncze, z wyjatkiem magistrali
w Niemczech - duzo krotkich polaczen, mysle ze pojedynczych nawet jak byly podwojne (zeby nie zasmiecac zbednie mapy) - ewentualnie z uwzglednieniem najwiekszych magistral m-narodowych czy krajowych.

Mysle ze najlepiej byloby najpierw sprawdzic magistrale (dwu-liniowe na mapie) a potem dopiero dorabiac te pojedyncze i "zageszczac" mape.

Aaa, czyli kolej Galicyjska
Wolalbym sie skupic na polskiej chocby ze wzgledu na jej atrakcyjnosc dla odbiorcy. Poza tym jak juz ruszymy raz i wypracujemy sobie jakas technike tworzenia mapy etc, to juz mozna potem isc w innych kierunkach.



Osobiście uważam, że Aurel Popovici po prostu wziął mapę narodowości, granice z niej z grubsza przekalkował na mapę polityczną i koniec. Rozwiązanie to ma taki oczywisty minus, że zupełnie nie wziął pod uwagę kwestii np. dziedzictwa i powiązań historycznych i kulturowych. Myślę, że największe tarcia wywołałyby następujące kwestie:
- Kraina (Słowenia): na jej obszarze znalazłoby się dużo Niemców (zwłaszcza na północy). Poza tym to przede wszystkim Niemcy stanowili tu elitę i arystokrację, więc dominacja Słoweńców byłaby im bardzo nie na rękę. No i jeszcze kwestie historyczne, ale to w drugim rzędzie.
- Czechy: Niemcom na pewno nie spodobałaby się likwidacja ich dominacji na obszarze czeskim. Czesi z kolei zapewne protestowaliby przeciw rozbijaniu historycznie jednolitej Korony Św. Wacława. I jeszcze kwestia Pragi, zaznaczonej na mapie jako obszar autonomiczny. Czyli że władzę mieli by tam Niemcy? Czesi by tego za nic nie przyjęli.
- Słowacja: Węgrom na pewno nie spodaobałby się pomysł ich dominacji tutaj. Być może zgodziliby się, gdyby obszar przeznaczony dla Słowaków byłby o, powiedzmy, połowę mniejszy.
- Siedmiogród: tu też zawiła kwestia, choć może Węgrzy ostatecznie zaakceptowaliby rozwiązanie w postaci utworzenia Szeklerlandu.
No i wreszcie największy kłopot: Galicja Wschodnia. Ja w ogóle uważam, że jej granice w projekcie Popovici są wysunięte stanowczo za daleko na zachód - przecież Przemyśl jest tam już w części ukraińskiej! Możliwe zresztą, że Popovici korzystał z mapy jakiegoś francuskiego czy angielskiego ignoranta. U nich to obszar zamieszkany przez Ukraińców potrafił się kończyć na Rzeszowie... Słuszn jest wydzielenie Lwowa, ale według mnie to samo powinno się stać także ze Stanisławowem i Kołomyją (większość ludności - Polacy). Obszary, na których Polacy stanowili więcej niż jakieś 1/3 mieszkańców też powinny uzyskać autonomię. Tylko że wtedy Galicja Wschodnia byłaby tymi strefami podziurawiona jak ser. Krótko mówiąc, ciężka sprawa. Zresztą chyba nikt jeszcze nie wynalazł dobrego panaceum na bolączki Kresów. Jest tylko mniejsze zło...



Witam,

Przedstawiona w tym temacie szczegółowa mapa dotyczy bitwy z 1914r. pod Komarowem lub inaczej zwanej pod Tomaszowem, w dniach 28.08. – 2.09.1914r. Zapewne z okresu tych walk pochodzą mogiły żołnierzy wojsk austryjackich i rosyjskich na tym cmentarzu. Ze składu osobowego pułków austryjackich wymienionych na mapach oraz biorących udział w tej bitwie (w rejonie Pawłówka, Józefów, Michałów, Rachanie) wynika, że pod względem narodowościowym byli to przede wszystkim Węgrzy, Słowacy oraz mniej liczni Ukraińcy i Rumuni. Myślę, że warto zainteresować odpowiednie władze lokalne i przedstawicieli wymienionych narodowości losami tego zaniedbanego cmentarza!!!.

Jeśli chodzi o fragment mapy dotyczący rejonu wsi Pawłówka to elipsy różnej wielkości przedstawiają wzniesienie (musi ono tam być) i ewentualne linie obrony (okopy i połączenia) na tym terenie. BTP to skrót pododdziałów artylerii (BTP to Bateria – odpowiednik Kompanii, w składzie Dywizjonu - odpowiednik Batalionu). Pojedyncze cyfry oznaczaja Baony Piechoty i Baterie oraz Dywizjony Artylerii. Okopane pozycje artylerii różnego kalibru (łańcuszki) i stanowiska karabinów maszynowych też widać na tej mapce. Odległości pomiędzy poszczególnymi miejscowościami są dokładnie podane w km. Kierunki natarcia i odwrotu oznaczono strzałkami i liniami różnego wzoru.

W tym rejonie (Pawłówka, Józefów, Michałów, Rachanie) bronili się Rosyjanie ze 151 (Piatigorski) i 152 (?) Pułków Piechoty, oraz pododdziały artylerii XIX Korpusu 5 Armii Rosyjskiej gen. Plehwego. Na południowej flance operował V Korpus również przynależny do 5 Armii, w składzie frontu południowo – zachodniego pod dow. Gen. Iwanova. Jak widać z mapy od południa i południowego zachodu atakowała (na bagnety) pozycje rosyjskie 27ID (Liniowa Dywizja Piechoty) pod dow. Gerstenberger v. Reichseggu. Gerstberg, VI Korpus – Kaschau (dow. S. Boroevic v. Bojna), w składzie 4 Armii (dow. M.R. v. Auffenberg). W skład 27ID wchodziły 53IBrig (53 Brygada Piechoty, dow. Urbarz) złożona z IR25 (25 Pułk Piechoty, 3 Baony, skład: Węgrzy i Słowacy), IR34 (34PP, 3 Baony, skład: Węgrzy i Słowacy) oraz FJB29. Ponadto, w skład 27ID wchodziła również 54IBrig (dow. A.Sterz Edl. v. Ponteguerra) złożona z IR67 (67PP, 4 Baony, skład: Słowacy) oraz z IR85 (85PP, 3 Baony, skład: Ukraińcy,Rumuni). Do 27ID organizacyjnie należała również 27FABrig (27 Brygada Artylerii, dow. K. Niemilowicz) złożona z FKR16 (5) i II Dion FHR6 (2) (II Dywizjon złożony z 2 Baterii). Jak widać z mapy i na podstawie materiałów źródłowych (OULK) na północ od tego rejonu operowała z okrążenia również 10KD KuK (10 Dywizja Kawalerii). Po przegranej bitwie Rosyjanie wycofali się w kierunku na Krasnostaw i na Lublin.

Dane wg.
1. Osterreich - Ungarns Letzter - Krieg 1914-1918.
2. John Dixon-Nuttal: " The Austro-Hungarian Army 1914-1918, For Collectors of Its Postal Items" Easthourne 1990-1993, Great Britain.
3. Andrzej Zaręba " Los piechura w Wielkiej Wojnie w Galicji 1914-1918. Prace Komisji Historii Wojskowości, Tom IV/I, Małopolska i Podhale w latach Wielkiej Wojny 1914-1918.


"Nie należy dopuścić, by żołnierz miał na sobie cośkolwiek pięknego, co nie byłoby użyteczne i aby miał na sobie cośkolwiek pożytecznego, co by brzydko wyglądało"
Książę de Ligny (3).

Infanterist



a oto dane na temat wyznań w Austro - Węgrzech (mapa na postawie spisu z 1910) :

www.thomasgraz.net/glass/map-konf.htm

katolicy (rzymscy) 66 % 34 mln
katolicy (greccy) 11 % 5.5 mln
protestanci 9 % 4.5 mln
prawosławni 9 % 4.5 mln
żydzi 4 % 2.2 mln
muzułmanie 1 % 0.6 mln

katolicy rzymscy - Niemcy , Czesi , Polacy , Węgrzy (zachodni) , Węgrzy (Siedmiogród), Słowacy , Słoweńcy , Chorwaci
katolicy (greccy) - Ukraińcy , Rumuni (Siedmiogród)
protestanci - Węgrzy (wschodni) , Niemcy (Siedmiogród)
prawosławni - Serbowie , Rumuni (Siedmiogród , Banat , Bukowina)
żydzi - Żydzi (gł. Galicja)
muzułmanie - Boszniacy

krótki komentarz : były w monarchii dwie prawdziwe mozaiki wyznaniowe (Bośnia i Siedmiogród) , gdzieniegdzie tożsamość religijna robiła za narodową (Bośnia właśnie - język był tam podobny dla wszystkich) , największym skupiskiem żydostwa była niestety Galicja i Kongresówka (co miało się w niedalekiej przyszłości zemścić).

trudno też przeoczyć jednolitość wyznaniową zachodniej części monarchii (potężna przewaga rzymskich katolików) , czego o wschodniej nie idzie powiedzieć.
chociaż dziwi mnie trochę na tej mapie Śląsk Cieszyński , pokazany jako region w dużej większości katolicki.


mapa narodowości Austro - Węgier (również z 1910)

www.thomasgraz.net/glass/map-ethn.htm

Niemcy 24 % 12 mln
Węgrzy 20 % 10 mln
Czesi 13 % 6.5 mln
Polacy 10 % 5 mln
Chorwaci 11 % 5.5 mln
i Serbowie
Ukraińcy 8 % 4mln
Rumuni 6 % 3.2 mln
Słowacy 4 % 2 mln
Słoweńcy 2.5 % 1.2 mln
Włosi 1.5 % 0.8 mln

razem 50.2 mln (3. miejsce w Europie po Rosji i Rzeszy Niemieckiej)

mój komentarz : gdzie te 2.2 mln żydostwa ? w powietrzu się rozpłynęło , do pierona ? to o czym pisałem wcześniej ...

warto zwrócić uwagę , że dwa dominujące narody stanowiły wg spisu 44% ludności , a narody słowiańskie 48 %. trudno nie dojść do wniosku , że koncepcja federalistyczna Aurela Popovici (Stany Zjednoczone Wielkiej Austrii) była jedyną szansą na przetrwanie monarchii. skłaniał się ku niej zresztą arcyksiążę Franz Ferdynand , który Węgrów z wzajemnością nie znosił.

projekt Stanów Zjednoczonych Wielkiej Austrii :

www.thomasgraz.net/glass/map-popov.htm

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript