Mtejko Jan

Tematy

biblia

" />Medal wybity w 1875 na cześć Matejki , dłuta rzeźb. Barre.
Twój to wersja z brązu na zasadzie pamiątki patriotycznej.
W kolekcji Hutten-Czapskiego skatalogowany pod pozycją nr. 8104


">24 października 1875 roku Jan Matejko otrzymał złoty medal wybity z publicznych składek na jego cześć. Wręczenie tego odznaczenia odbyło się w pracowni malarza przed rozpoczętym dopiero obrazem "Bitwa pod Grunwaldem". To wielkie dzieło ukończone zostało w 1878 roku. Rok wcześniej Matejko odbył podróż na tereny grunwaldzkiego boju. Wyprawa ta miała charakter polityczny (prócz artystycznego), gdyż twórca dzieł umacniających narodową świadomość Polaków przejechał przez 3 zabory. Nie było to obojętne dla żandarmerii carskiej i bismarckowskiej, jednak Matejkę chronił immunitet genialnego artysty, opromienionego międzynarodową sławą. Ponadto jechał on z żoną i 10-letnią wówczas córką Helą, więc policja musiała liczyć się z opinią Europy.



Witam, prosiłbym o sprawdzenie poprawnosci mojego konspektu i ewentualne propozycje co moglbym dodac do tej pracy. Z góry dziękuje

Temat: Sceny batalistyczne w literaturze, malarstwie i filmie.
Zanalizuj sposob ich przedstawienia i znaczenie dla całosci dzieła w wybranych przykładach



I Bibliografia podmiotu:
1. Jan Matejko, "Bitwa pod Grunwaldem"
2. Henryk Sienkiewicz "Potop", Greg 2006
3. Zack Snyder, "The 300 Spartans", USA , 2006
4. Fyodor Bondarchuk, "9-ya rota", Finlandia/Rosja/Ukraina , 2005
5. Francis Ford Coppola, "Czas Apokalipsy", USA, 1979

II Bibliografia przedmiotu:
1. Jerzy Hoffman "Potop", Polska/Zsrr ,1974
2. Forum internetowe http://www.historycy.org


III Ramowy plan prezentacji:
1. Określenie problemu:
a) Różne sposoby przedstawienia scen batalistycznych

2. Kolejność przedstawiania treści:

3. Omówienie obrazu Jana Matejki Pt. "Bitwa pod Grunwaldem"

4. Omówienie bitwy pod Termopilami w filmie "300 Spartan " Zacka Snydera

5. Omówienie Obrony Częstochowy w "Potopie" Henryka Sienkiewicza

6. Ukazanie okrucieństw wojny w filmach "9-ya rota" Fyodora Bondarchuka i w "Czasie Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli

7. Wnioski
a) Przedstawienie scen batalistycznych zależy od wizji autora i ideologii ówczesnej epoki



Jeżeli w prezentacji zajmujesz się tym, co zawarte jest w książkach Umberto Eco - będzie to literatura podmiotu, jeśli z kolei traktujesz te książki jako swoiste opracowania do tematu - literatura przedmiotu.
Jeżeli wykorzystujesz jakiś obraz, trzeba podać jego źródło. Zajmując się przykładowo obrazem Jana Matejki pt. Autoportret, podajesz, źródło reprodukcji, np.:

Matejko Jan, Autoportret [w:] Witz Ignacy, Polscy malarze-polskie obrazy, Nasza Księgarnia,
Warszawa 1970, s. 175.

Taki obraz będzie w literaturze podmiotu, bo nim właśnie się zajmujesz w prezentacji,

pozdrawiam



" />
">Pani Anno. Ta kostka nie przedstawia większej wartości. Diabaz w naszym rejonie jest ogólnie dostępny. Myślę, że nie ma co zawracać głowy inwestorowi rewitalizacji trzebińskiego Rynku. Tę starą kostkę z diabazu można zmieszać z gruzem i wykorzystać do utwardzenia podłoża.
Niedawno dużo lepsza kostka z granitu na ul.22 Lipca został zaasfaltowana. I bardzo dobrze, bo głupotą byłoby wyrywanie jej z podłoża.

Pozdrawiam.

Nie chodzi czy coś jest dostępne w rejonie czy nie, bo to, że np. zabytkowy budynek jest z cegieł lub piaskowca nie znaczy, że można go zburzyć Po prostu wiele miast dba o swoje bruki, u nas w okolicy jest odwrotnie. W Krakowie była całkiem niedawno afera, gdy okazało się, że 100 letni bruk bazaltowy z placu Matejki został wyrzucony na wysypisko. Kostkę próbował ratować wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski. Widać nasze miasto czeka los innych miast, gdzie często wiekowy bruk zastępuje się wymierzoną od linijki kostka z marketu.



Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – publiczna szkoła wyższa, powstała w 1818. W swojej historii nosiła także nazwy: Szkoła Rysunku i Malarstwa (w latach 1818-1873) oraz Szkoła Sztuk Pięknych (w latach 1873-1900).

Uczelnia powstała w 1818 roku i początkowo działała jako Szkoła Rysunku i Malarstwa w ramach Oddziału Literatury Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1833 została połączona z Instytutem Technicznym, a w 1873 doszło do usamodzielnienia uczelni. Przyjęła ona wtedy nazwę Szkoły Sztuk Pięknych. Pierwszym dyrektorem został Jan Matejko, obecny patron uczelni. Profesorami Szkoły Sztuk Pięknych byli wówczas: Florian Stanisław Cynk, Aleksander Gryglewski i Leopold LĂśffler. Po śmierci Matejki jego następcą był Julian Fałat, który kierował uczelnią aż do 1909. Nadał on Szkole nowy kierunek, angażując przedstawicieli nowych prądów artystycznych, takich jak Teodor Axentowicz, Jacek Malczewski, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski, Konstanty Laszczka, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Józef Pankiewicz.

W roku 1900 uczelnia uzyskała tytuł Akademii Sztuk Pięknych, wtedy też wprowadzono nowe przedmioty: grafikę i architekturę. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w Paryżu utworzono Komitet Paryski, który w 1925 stał się oddziałem ASP w Paryżu. W okresie okupacji ASP była zamknięta, reaktywowana po wyzwoleniu. Połączono dwie krakowskie uczelnie artystyczne ASP i Instytut Sztuk Plastycznych. W 1956 przywrócono nazwę Akademia Sztuk Pięknych, a w 1979 nadano imię Jana Matejki.



Automobilklub Krakowski i Stowarzyszenie Miłośników Sportu Samochodowego w Wieliczce zapraszają do udziału w zawodach SUPER OS - Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który zostanie rozegrany 24 lutego na ulicach Wieliczki. Przewidziano dwa przejazdy odcinka specjalnego o długości 1,75 km. Start na parkingu przy ul. Matejki - pierwsza załoga wyruszy na trasę o godz. 10.00.

Udział w zawodach zapowiedzieli Leszek Kuzaj, Michał Bębenek, Marcin Bełtowski, Michał Kościuszko. Wręczenie nagród odbędzie się w podziemiach Kopalni Soli Wieliczka. Patronat honorowy nad zawodami objęli Beata Bublewicz, Agnieszka Kulig i Jan Kulig.

Bliższe informacje na stronie http://www.automobilklub.krakow.pl

Kto wpada?




A co powiecie na :

Z.U.P. "Auto-Gaz" Jan Kopiczko ??
16-300 Augustów
Jarzębinowa 8
????

Podobno on w podlaskim zakłada w miare gaz ?
hmmm chociaż jak zajechałem to kolo sie dziwił że silnik ma 20 zaworków :/ i raczej był jakiś dziwny... zaproponował mi instalacje za 2200zł landi renzo normalna.. na wielopunkt... bo kolektor jest alu... oraz sekwencje za 3500zł

i teraz znajomy ktory siedział 2 lata w gazie ale juz w tym nie siedzi... mowił mi żebym zakładał sekwencje... bo tam ida wkładki plastikowe :/ I juz sam nie wiem

Zarówno jaka instalke i gdzie

HELP!!


Matejki 45 w Białymstoku zajedz i pogadaj, moze nie sa najtańsza firma ale wiedze maja ogromna i sprzęt sprawdzony, w razie problemów nie olewaja klienta.

sprawdz





Zmarnowana szansa na ulicy Długiej

KONTROWERSJE. Część mieszkańców, nie tylko ulicy Długiej, jest zaskoczona nawierzchnią nowych chodników, które powstają w ramach przebudowy tego ciągu. - To zwykła betonowa kostka, a przecież ta stara ulica zasługiwała na coś więcej - mówi Andrzej Jaworski.

Na dużej części ulicy Długiej, po jednej stronie, ułożony już został nowy chodnik z betonowych, prostokątnych kostek, takich jakich wiele na różnych krakowskich osiedlach. - Na ul. Szlak, Warszawskiej, Pawiej, nie mówiąc o pl. Matejki nawierzchnia jest znacznie lepsza, choć tam w wielu miejscach jest także kostka betonowa, ale ładniejsza - mówi mieszkaniec ul. Długiej. - Zmarnowano szansę na rzeczywistą poprawę wyglądu naszej ulicy, która przecież dochodzi do Starego Miasta, a na następny remont poczekamy kilkadziesiąt lat.

- Wszystko wykonywane jest zgodnie z projektem, który otrzymaliśmy z Zarzadu Infrastruktury Komunalnej i Transportu; wykonawca nie zmieniał materiału przewidzianego na nawierzchnię chodników - powiedział nam Marek Gancarczyk, rzecznik MPK. - W projekcie uwzględniono uwagi wojewódzkiego konserwatora zabytków, który zalecił, by była to nawierzchnia z betonowej kostki, głównie w kolorze szarym - mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT.

Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków mówi, że chodziło mu jedynie o to, by była różnica w nawierzchni między Starym Miastem oraz Kazimierzem (kamienna), a resztą ulic i chodników. - Są dziesiątki rodzajów płytek betonowych, w tym bardzo ładne. Przekazałem tylko zalecenia, nie wskazywałem na żaden wzór i nie pokazywano mi te, na które się zdecydowano.

Przebudowa ul. Długiej kosztuje ok. 21 mln zł - o prawie 13 mln zł mniej niż zakładano, a ponadto połowę zwraca Unia. Unii nie zrobiłaby więc różnicy nieco ładniejsza nawierzchnia.

Piszą ludzie z Krakowa

W kontekście tej kostki rozwala mnie wypowiedź kogoś z mpk, że będzie to "reprezentacyjny deptak miejski"

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript