zad1. podstawą graniastosłupa prostego jest romb o boku a=6cm i kącie a =60(stopni) krawędź graniastosłupa równa jest 12 cm. oblicz pole całkowite graniastosłupa
zad2. t ostrosłupie prawidłowym trójkątnym wysokość postawy h=6cm, kąt nachylenia ściany do płaszczyzny podstawy równy jest 60(stopni) . oblicz pole powierzchni całkowitej
dam dużo +++
z góry thx
Graniastosłup, którego podstawy są trójkątami, nazywamy trójkątnym, gdy podstawy są czworokątami - czworokątnymi itd. Graniastosłup prosty, którego podstawa jest wielokątem foremnym, nazywamy graniastosłupem prawidłowym.
Objętość graniastosłupa: V = Pp * H
Pp - pole podstawy
H - wysokość graniastosłupa
Pole powierzchni całkowitej: Pc = 2Pp Pb
Pp - pole podstawy
Pb - pole powierzchni bocznej (suma pól wszystkich ścian bocznych )
OSTROSŁUP
Gdy podstawą ostrosłupa jest trójkąt, ostrosłup nazywamy trójkątnym, gdy czworokąt - czworokątnym itd. Ostrosłup, którego podstawa jest wielokątem foremnym, a krawędzie boczne mają jednakowe długości, nazywamy ostrosłupem prawidłowym.
Ostrosłup trójkątny nazywamy też czworościanem. Czworościan, którego wszystkie krawędzie mają jednakowe długości, to czworościan foremny.
Objętość ostrosłupa: V = 1/3Pp * H
Pole powierzchni całkowitej: Pc = Pp Pb
TO MUSI BYC TO!!! POZDRO
Wzór na pole powierzchni bocznej graniastosłupa prawidłowego:
S=nxaxh (x to razy) dnia 25 Lut 2009 20:39, w całości zmieniany 1 raz
tak więc.. rozwiąże ktoś za plusika zadanie 2 i 3 ? :/ proszę was..
Zad.l(2 pkt.) Przekrój osiowy walca jest kwadratem o polu 64 cm2. Oblicz objętość i pole powierzchni bocznej tego walca.
Zad.2 (2pkt.) Krawędź podstawy graniastosłupa prawidłowego czworokątnego ma długość 4. Oblicz długość przekątnej tego graniastosłupa, jeśli przekątna graniastosłupa tworzy z płaszczyzną podstawy kąt 30 ° Zad.3 (3pkt.) Przekątna d prostokąta będącego przekrojem osiowym walca ma długość 12 cm i tworzy z podstawą walca kąt a = 30 ° Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej walca.
Zad.4 (4 pkt.) Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego, którego wysokość jest równa 16 i tworzy z wysokością ściany bocznej kąt a, taki, że cosa=0,8. Zad 5. (4 pkt.) Stosunek pola powierzchni bocznej stożka do jego pola podstawy jest równy V2 : l. Objętość stożka jest równa objętości kuli o średnicy 6. Oblicz wysokość tego stożka.
Ostroslupy
1.1Oblicz objętość powierzchni calkowkitej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego, którego krawędź podstawy ma długość 8cm, a wysokość ostrosulpa jest rowna 10cm
2.2Objętość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest rowna 216cm sześciennych . oblicz długość krawędzi podstawy tego ostrosłupa jeżeli jego wysokość jest rowna 18cm.
3.3krawedz podstawy ostrosłupa prawidłowego trójkątnego ma długość 6 cm. Kat nachylenia krawędzi bocznej do podstawy ma miare 30’ . jaką objętość ma ten ostrosłup??
4.4oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego o krawedzi podstawy długości 4cm, jeżeli krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod katem 45’.
5.5powierzchnia calkowita czworościanu foremnego jest rowna 144 pierwiatski z trzech cm kwadratowych. Oblicz objętość tego czworoscianu
Kto potrafi niech robi
Ostrosłup Pc=Pp+Pb V=1/3*Pp*H
Pc- pole powierzchni całkowitej
Pb- pole boczne
Pp- pole podstawy
V-objetosc
H-wysokosc graniastoslupa
h- wysokosc sciany graniastoslupa
Pomocy z zadankami(będą +):
zad 1. Ściana boczna graniastosłupa prawidłowego trójkątnego jest kwadratem o przekątnej długości 6cm. Oblicz Pole Powierzchni graniastosłupa
zad 2. Oblicz objętość graniastosłupa prawidłowego trójkątnego, którego krawędź podstawy długości 9cm tworzy z przekątną ściany bocznej kąt 60stopni.
zad 3.Ołowiana sztabka ma kształt graniastosłupa prostego o podstawie trapezu równoramiennego i waży 18kg. Ramię podstawy ma długość 8,5 cm, a krawędzie równoległe mają 3,5 cm i 11,5 cm. Wysokość sztabki jest równa 3dm. Wiedząc, że gęstość ołowiu równa się 11,3 grama(ułamek)cm3(cm sześcienny), sprawdź czy ta sztabka jest pełna, czy częściowo pusta.
Wskazówka: Skorzystaj ze wzoru m=s razy V, gdzie s oznacza gęstość, m masę.
Proszę o pomoc od tego zależy moja ocena końcowa. Będą +
siema
chcialabym aby zrobil mi ktos 2 zadania z objetosci graniastoslupow:
1.
a) Oblicz objętość graniastosłupa prostego o wysokości 18cm, którego podstawą jest romb o przekątnych długości 9cm i 12cm
b) Podstawą graniastosłupa prostego o wysokości 5cm jest trapez prostokątny o podstawach długości 6cm i 8cm. Krótsze ramię trapezu ma długość 2cm. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
2. Objętość graniastosłupa trójkątnego o wysokości 10cm jest równa 320cm3(centymetrów sześciennych). Podstawą jest trójkąt prostokątny równoramienny. Jakie długości mają ramiona tej podstawy ?
Normalnie sam bym to zrobil ale nienawidzę graniastoslupow
prosze o wyniki i obliczenia.
pozdro
Teodor <d@demo.denapisał(a): bo to trójkątne kostki są
A może chodzi o graniastosłup prosty, trójkątny? :P
A co za problem sobie samemu zrobić? :P Lepsze pytanie, kto gdzie i za ile wykona nadruk na gąbce mikrofonowej? :D Monter monterdiy.vel.pl
no to więcej zadań. W graniastoslupie prawidlowym trojkatnym dl. wysokosci podstawy wynosi 4pierwiaski z 3 a przekątna ściany bocznej z krawędzią podstawy tworzy kąt 60 stopni. Oblicz pole powierzchni bocznej graniastoslupa. wiec tu musze skozystac z sinusow itd. ale nie mam wzorow:-(( (nie mam książek żadnych, a kartke ze wzorami zgubiłem).
1. zrób rysunek trójkąta ABC prostokątnego i C daj w kącie prostym. Teraz boki ponazywaj tak, że na przeciwko wierzchołka B jest b itd. Teraz kąty alfa przy A, beta przy B, gamma przy C.
sinus alfa = a/c = cosinus beta sinus beta = b/c = cosinus alfa tangens alfa = a/b = kotangens beta kotangens alfa = b/a = tangens beta wiec prosze o wzory:-) bo was zamecze, a tak to ede mogl sam robic wszystko i tylko pisac tu celem sprawdzenia - wiec nie bedzie zasniecania.
Twoje zadanie mozna bez sinusów rozwiązać, bo bok na przeciwko kąta 30 stopni w trójkącie prostokątnym jest 2 razy krótszy od przeciwprostokątnej... To taka wskazówka. Więc zrób dobry rysunek i do roboty :)
"Marxson" <so@polbox.comwrote in message
Otóż mam problem z tym zadaniem, jako że od około 3 lat nie rozwiązywałem w liceum zadań z geometrii przestzrennej:
W graniastosłupie prawidłowym trójkątnym o krawędzi a= 5 cm, przekątna ściany bocznej jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem 45 stopni. Jak obliczyć objętość, pole powierzchni całkowitej i sumę wszystkich krawędzi tego graniastosłupa. Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Przeciez to proste. jesli przekatna sciany nachylona jest do podstawy pod katem 45stopni, to wysokosc jest rowna krawedzi podstawy: a=5cm granaiastoslup jest prawidlowy, wiec wszystkie sciany sa przystajace. kazda krawedz ma wiec taka sama dlugosc a= 5cm Reszte kazdy potrafi chyba policzyc. Boguslaw
Użytkownik <rafalmuchor@buziaczek.plnapisał w wiadomości Sorry,wiecie gdzie mozna znalezc dowod(przystepny) tw. Desergues'a?
Moze w glowie...?
To nie zart. Trzeba sobie do rysunku dodac trzeci wymiar, i "ujrzec" na nim, ze: a) dwa trojkaty rozpiete na rownoleglych (albo przecinajacych sie w jednym punkcie) prostych sa plaskimi przekrojami trojkatnego graniastoslupa (lub ostroslupa), b) przedluzenia ich bokow sa sladami plaszczyzn bocznych graniastoslupa/ostroslupa na plaszczyznach siecznych, c) przedluzenia te - jesli w ogole sie spotykaja - *musza* spotkac sie na wspolnej prostej plaszczyzn siecznych. No a plaska konfiguracja Desaruesa jest po prostu rownoleglym lub srodkowym rzutem opisanego ukladu 3-wym. na plaszczyzne. :) A poniewaz rzuty te zachowuja wlasnosci "jest punktem" oraz "jest prosta" (a zatem i i stosunki "punkt lezy na prostej" oraz "punkty sa wspolliniowe"), to wniosek z przypadku 3-wym. odnosi sie rowniez do rzutu. Teraz zapewne trzeba jeszcze wyzej opisane sformalizowac nieco, poszukac jakichs haczykow i szczegolnych przypadkow, itp. Maciek
"Maciek" | naprawde sory, ale nie wiem.... przez tamto zadanie wszystko podlega | watpliwosci ;)
| a wiec? | (kat w graniastoslupie prawidlowym trojkatnym miedzy przekatna sciany | bocznej a sasiadujaca sciana boczna) Co: "wiec" ? Wyjasnij, o co tak w ogole chodzi? Bo ja w Twoim zadaniu wszystko rozumiem z wyjatkiem czasownika "zaznaczyc". Przekatna sciany to jest odcinek, oraz prosta w ktorej sie ten odcinek zawiera. Druga sciana to jest wielokat (prostokat), oraz plaszczyzna w ktorej sie ten prostokat zawiera. Kat pomiedzy przekatna i sciana jest to wiec kat pomiedzy pewna prosta i pewna plaszczyzna. Ale graniastoslupa chyba nie dostales "do reki" - wiec jak i na czym masz ten szukany kat "zaznaczyc"? Skonstruowac na kartce?
no wiec chodzi mi o wskazanie (_slowne_) prostych miedzy ktorymi ten kat jest zawarty
Witam, przepraszam za tak proste i głupie pytanie, ale obawiam się że mam jakieś zaćmienie. Chodzi o pole powierzchni całkowitej graniastosłupa prawidłowego trójkątnego w zależności od krawędzi podstawy (mam daną obiętość). Byłbym wdzięczny, jeśli ktoś sprawdziłby mój tok rozumowania, bo wynik jest bardzo nieprzyjemny i obawiam się, że gdzieś o czymś zapomniałem. Wychodzi mi, że wyraża się ono wzorem: (x^2*sqrt(3))/4 + 3 * x * h gdzie x to krawędź podstawy, a h to wysokość ściany bocznej, którą liczę z tw. Pitagorasa: (wysokość graniastosłupa)^2 + (jedna trzecia wysokości podstawy)^2 = (wysokość ściany)^2 Wysokość graniastosłupa (H) licze z obiętości: V=((x^2*sqrt(3))/4) * 1/3 * H ==H=(12*V)/(sqrt(3)*x^2) I otrzymuje, że wysokość ściany wynosi: h=sqrt((12*V/sqrt(3)*x^2)^2 + (x * sqrt(3)/ 6)^2) więc szukane pole powierzchni w zależności od x wynosi: (x^2*sqrt(3))/4 + 3 * x * sqrt((12*V/sqrt(3)*x^2)^2 + (x * sqrt(3)/ 6)^2) Myślę, że nigdzie się nie pomyliłem, ale wynik wygląda dość nieprzyjemnie, zwłaszcza, że mam policzyć z tego pochodną. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i informacje o ewentualnych błędach. Z góry dziękuje i pozdrawiam
"Gniewko Syn Rybaka" <gniewko_syn_ryb@wp.plwrote in message Witam, przepraszam za tak proste i głupie pytanie, ale obawiam się że mam jakieś zaćmienie. Chodzi o pole powierzchni całkowitej graniastosłupa prawidłowego trójkątnego w zależności od krawędzi podstawy (mam daną obiętość).
Wygląda na to, że chodzi Ci o ostrosłup a nie graniastosłup.
Byłbym wdzięczny, jeśli ktoś sprawdziłby mój tok rozumowania, bo wynik jest bardzo nieprzyjemny i obawiam się, że gdzieś o czymś zapomniałem. Wychodzi mi, że wyraża się ono wzorem: (x^2*sqrt(3))/4 + 3 * x * h
(x^2*sqrt(3))/4 + 3 * x * h / 2
gdzie x to krawędź podstawy, a h to wysokość ściany bocznej, którą liczę z tw. Pitagorasa: (wysokość graniastosłupa)^2 + (jedna trzecia wysokości podstawy)^2 = (wysokość ściany)^2 Wysokość graniastosłupa (H) licze z obiętości: V=((x^2*sqrt(3))/4) * 1/3 * H ==H=(12*V)/(sqrt(3)*x^2) I otrzymuje, że wysokość ściany wynosi: h=sqrt((12*V/sqrt(3)*x^2)^2 + (x * sqrt(3)/ 6)^2)
więc szukane pole powierzchni w zależności od x wynosi: (x^2*sqrt(3))/4 + 3 * x * sqrt((12*V/sqrt(3)*x^2)^2 + (x * sqrt(3)/ 6)^2)
i jeszcze to '/ 2' na końcu, bo to pole trójkąta. skorzystaj z tego, że jeśli a jest nieujemne, to (sqrt(a))^2 = a, to się trochę uprości. pzdr. Sliwtan
Użytkownik "Gniewko Syn Rybaka" <gniewko_syn_ryb@wp.plnapisał w wiadomości Witam, przepraszam za tak proste i głupie pytanie, ale obawiam się że mam jakieś zaćmienie. Chodzi o pole powierzchni całkowitej graniastosłupa prawidłowego trójkątnego w zależności od krawędzi podstawy (mam daną obiętość). Byłbym wdzięczny, jeśli ktoś sprawdziłby mój tok rozumowania, bo wynik jest bardzo nieprzyjemny i obawiam się, że gdzieś o czymś zapomniałem. Wychodzi mi, że wyraża się ono wzorem: (x^2*sqrt(3))/4 + 3 * x * h gdzie x to krawędź podstawy, a h to wysokość ściany bocznej, którą liczę z tw. Pitagorasa:
????
(wysokość graniastosłupa)^2 + (jedna trzecia wysokości podstawy)^2 = (wysokość ściany)^2
????
Ten drugi skladnik wyglada dziwnie... Sciana boczna graniastoslupa jest prostokatem. Jego pole rowne jest x*h. Wysokosc jest dana, i z niczego juz nie musisz jej wyznaczac. A moze tu chodzi o ostroslup? Maciek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|