Grzegorz Wiśniewski reżyser

Tematy

biblia

Jak donosi strona teatru, rozpoczęły się próby do spektaklu pt. "Przed odejściem w stan spoczynku" wg. Thomasa Bernharda

reżyseria: Grzegorz Wiśniewski

w obsadzie:
Wera - Milena Lisiecka
Klara - Matylda Paszczenko
Rudolf Hoeller - Andrzej Wichrowski tutajpoczkategori



Premiera w Teatrze im. Jaracza

06.09.2007

Na scenie Kameralnej Teatru im. Jaracza kończą się próby do światowej prapremiery groteskowej historii, inspirowanej samym życiem. "Brzydal" to sztuka współczesnego pisarza niemieckiego Mariusa von Mayenburga. Inscenizację, w ramach 6. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, reżyseruje i scenografię zaprojektował Grzegorz Wiśniewski. W sobotę i w niedzielę pierwsze spektakle.

Trzy kobiece role gra Barbara Marszałek, tegoroczna laureatka Złotej Maski. W pięć postaci męskich wcielą się: Mariusz Ostrowski, Mariusz Saniternik i Mariusz Siudziński. Tytułowy bohater (Siudziński) jest naukowcem. Szef oznajmia mu, że nie będzie promował swojego wynalazku, bo ma brzydką twarz. Autor stawia pytania o granice manipulacji, dyktaturę mód, wpływ i siłę reklamy.



(rs) - Express Ilustrowany



Absolwent PWSTTViF w Łodzi. Na początku lat 80. grał m.in. Dziennikarza w "Weselu" reżyserowanym przez Romanę Próchnicką w kaliskim Teatrze im. Bogusławskiego. Od 1982 r. jest aktorem Teatru Wybrzeże. Na gdańskich deskach mogliśmy go oglądać w takich rolach jak choćby: Solony w "Trzech siostrach" (reż. Krzysztof Babicki), Doktor w spektaklu "Woyzeck" (reż. Rudolf Zioło), Król "Wszystko dobrze, co się dobrze kończy" (reż. Krzysztof Babicki), Stanley w "Ryszardzie III" (reż. Pampiglione Giovanni), Kierownik w "Po deszczu" (reż. Anna Augustynowicz), Illa Szamrajew w "Mewie" (reż. Grzegorz Wiśniewski), Gilbert w "Nożach w kurach" (reż. Rudolf Zioło). Jako asystent reżysera współpracował z Anną Augustynowicz przy tworzeniu spektakli telewizyjnych ("Naczelny" Stiga Garsona, "Agnes" Anne Katherine, "Toksyny" Krzysztofa Bizio). W 2003 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni wyreżyserował spektakl muzyczny zatytułowany "Sceny miłosne dla dorosłych".



Styczniowe TeArt-Akcje
Tym razem z „MATKĄ” Stanisława Ignacego Witkiewicza

8 STYCZNIA 2009
Godzina dyskusji - 20:45
( zaraz po spektaklu „Matka” rozpoczynającym się o godzinie 19:00)


W filozoficzno-kulturalnych rozmowach żegnających spektakl, weźmie udział reżyser Grzegorz Wiśniewski, profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego Dr Andrzej Leszczyński, Dr Monika Bokiniec, oraz znakomici Aktorzy Teatru Wybrzeże.

"LEON

Moja matka, kompletnie wyssana przeze mnie, a następnie z własnej jej winy przeze mnie dobita - leży tu nieżywa. Zaraz przejdę do tego tematu..."


Dla osób zainteresowanych udziałem w dyskusjach TeArt-Akcyjnych, Teatr Wybrzeże przewidział bilety na spektakl w promocyjnej „czwartkowej” cenie 15 złotych.

Na dyskusję oczywiscie wstęp wolny.
Jak zawsze przewidziano upominki dla najaktywniejszych uczestników.



Festiwal Dialogu Czterech Kultur na łódzkich scenach

27.08.2007

Artystyczny maraton zacznie się w piątek i potrwa do 9 września. Będzie się działo we wszystkich instytucjach artystycznych, w pubach, na placach, a teatrem i salą koncertową stanie się rynek Manufaktury. Ale już jutro w programie szóstej edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur pierwszy koncert.

Festiwal zmierzający ku prezentacji dorobku twórców polskich, niemieckich, żydowskich i rosyjskich, a więc reprezentujących nacje, które tworzyły Łódź, chce także sięgać w inne obszary. Ta edycja rozpocznie się od drugiej półkuli. Jutro i w środę w Filharmonii Łódzkiej (godz. 19) wystąpi gitarowy mistrz o światowej pozycji, pochodzący z Australii Tommy Emmanuel. Artysta o niepowtarzalnym stylu, w branży określany jako "muzyk muzyków". Ma 52 lata, a na scenie jest od lat 40. Grał m.in. z George'em Martinem, Stevie Wonderem, Erikiem Claptonem.

Do premier przygotowują się łódzkie sceny. Teatr Wielki w niedzielę (godz. 19.30) na rynku Manufaktury przedstawi "Hrabinę" Moniuszki z Anną Cymmerman w partii tytułowej. Inscenizację muzycznie przygotowuje Kazimierz Wiencek. Reżyseruje Kazimierz Kowalski. Na macierzystej scenie opera będzie miała pierwsze spektakle 29 i 30 września, a "Premiera z Expressem" zaplanowana jest na 7 października.

Ciekawie zapowiada się światowa prapremiera, z którą 8 września na Scenie Kameralnej wystąpi Teatr Jaracza. Grzegorz Wiśniewski reżyseruje (jest też autorem scenografii) "Brzydala", sztukę współczesnego pisarza niemieckiego Mariusa von Mayenburga. Trzy kobiece role gra Barbara Marszałek, tegoroczna laureatka Złotej Maski. W pięciu rolach męskich wystąpi trzech Mariuszów: Ostrowski, Saniternik i Siudziński, grających tytułową postać, naukowca, który dowiaduje się od szefa, że nie będzie promował swojego wynalazku, bo ma brzydką twarz.

,Zabawy na podwórku" izraelskiej pisarki Edny Mazya na Małej Scenie Teatru Nowego realizuje Tomasz Gawron. To dramatyczna zabawa w dojrzałość. Na beznadziejnym podwórku podejmuje ją 14-latek i jego trochę starsi koledzy. Grają: Zuzanna Wierzbińska, Michał Bieliński, Sebastian Cybulski, Łukasz Konopka, Rafał Kosowski, Bartek Turzyński. Premiera w sobotę 1 września.

A 8 września na Dużej Scenie Teatr Nowy wystąpi z prapremierą angielskiej komedii Allana Ayckbourna "Wszystko z miłości". Reżyseruje Jerzy Zelnik. Wystąpią: Agnieszka Korzeniowska, Magda Kaszewska, Paweł Audykowski, Dariusz Kowalski.

Inscenizacje przygotowywane pod znakiem Festiwalu Dialogu wejdą do repertuaru na stałe.

(rs) - Express Ilustrowany



"Jaracz" w deszczu nagród

27.10.2008

W Zabrzu zakończył się wczoraj wieczorem VIII Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona". Wielki sukces na tej imprezie odniósł Teatr im. Jaracza w Łodzi, który na festiwalu pokazał "Osaczonych" Władimira Zujewa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Łódzki teatr otrzymał Grand Prix festiwalu, które w Zabrzu przyznaje publiczność.

Obok tej najważniejszej nagrody, jury festiwalowe przyznało nagrodę za reżyserię "Osaczonych" Małgorzacie Bogajewskiej oraz za scenografię Maciejowi Chojnackiemu. Nagrody dla najlepszych aktorów odebrali grający dwie role w przedstawieniu znakomici: Kamil Maćkowiak oraz Sambor Czarnota.

"Osaczeni" to spotkanie po powrocie z wojny w Czeczenii rosyjskiego żołnierza najemnika (Kamil Maćkowiak) i jego dawnego przyjaciela (Sambor Czarnota). Mężczyźni piją alkohol, weteran wojenny, zdrowy na ciele, ale z przetrąconą na zawsze psychiką, kontynuuje wojnę w warunkach pokojowych. Nieuleczalnie chory na dzikość i okrucieństwo, chwali się swoimi "dokonaniami" na terenie okupowanym. I tam, i tu jedynym prawem jest dla niego przemoc, jedynym życiem - walka, a jedyną walutą - strach. Sam, mając ciągłe poczucie zagrożenia, sieje postrach w swoim środowisku. Spotkanie przyjaciół zmierza do katastrofy.

Najbliższe przedstawienia "Osaczonych" w Teatrze im. Jaracza będzie można obejrzeć dopiero w grudniu.

Na kolejne festiwale wyruszą kolejne przedstawienia łódzkiego teatru. Już we wtorek na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu zostanie pokazany "Ślub" w reż. Waldemara Zawodzińskiego. W listopadzie zaś na Międzynarodowy Festiwal Monodramów Tespis w Kilonii pojedzie monodram "Niżyński" w wykonaniu Kamila Maćkowiaka, na Międzynarodowy Festiwal Wrostja do Wałbrzycha - monodram "Podróż do Buenos Aires" Gabrieli Muskały, a na Międzynarodowy Festiwal Zderzenie w Kłodzku - "Brzydal" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.

Michał Lenarciński - POLSKA Dziennik Łódzki

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript