grzybień biały Opis

Tematy

biblia

Nymphaea glandulifera Rodschied (1794) - Grzybień
SYNONIMY : Nymphaea blanda G. Meyer, Castalia blanda (G. Meyer) Lawson
POCHODZENIE : Centralna i południowa Ameryka
OPIS : Drobnolistny grzybień z małym jajokształtnym kłączem. Liście na ogonkach o grubości 1,5 - 2 mm, długości 5 - 20 cm Pierwsze liście strzałkowate długości do 6 cm. Następne szeroko-eliptyczne do okrągło-podobnych, szerokości 5- 8 cm, długości 4 - 8 cm. Blaszka liściowa z góry błyszcząca jasno-zielona od dołu blado-zielona. Liście pływające w akwarium pojawiają się rzadko w naturalnych warunkach mają rozmiary do 21 x 19 cm. Kwiaty białe wielkości 5 - 7 cm. Często zawiązują się owocnie i wydają nasiona z długimi włoskami o gładkiej powierzchni.
UPRAWA : Gatunek tego grzybienia idealnie nadaje się do uprawy w akwariach o mniejszej pojemności. Nie jest wysoką rośliną więc można go wysadzać na przednim planie. Dobrze rośnie w wodzie miękkiej, jak i w średnio-twardej. Lekko kwaśna woda sprzyja rozwojowi tej rośliny. Podłoże może być z nieprzemytego piasku czy żwirku jednak dodatek gliny powoduje że roślina wypuszcza o wiele gęściejsze liście. Nie ma dużych wymagań co do oświetlenia, a temperatura w granicach 24 -28°C. Rozmnaża się wegetatywnie przez odrosty, które wypuszcza blisko rośliny matecznej.



Nymphaea micrantha Guillemin & Perrottet (1830) - Grzybień drobnokwiatowy.

Wysokość:20-60cm
Szerokość:15-30cm
Temperatura:24-28 stopni
pH:6.5-8.0
dGH:1-14

SYNONIMY : Nymphaea caerulea Guillemin & Perrottet,
POCHODZENIE : Zachodnia Afryka (Od Senegalu do Kamerunu)
OPIS : Roślina wypuszcza pływające liście. Kłącze o rozmiarach do 4 x 2 cm. Podwodne liście równobrzegie długości do 18 cm, szerokości do 14 cm, z góry zielone lub czerwonawe do ciemno-czerwono-brązowych, z dołu liliowe. Pływające liście mniejsze od podwodnych z góry jasno-zielone, z dołu fioletowe z maleńkimi ciemnymi plamkami. Blaszka liściowa okrągła lub sercowata. Kwiaty białe lub błękitne wielkości 5 - 10 cm, słabo pachnące.
UPRAWA : Roślina bardzo dekoracyjna rosnąca dobrze w miękkiej jak i twardej wodzie z pH 6,5 - 8,0, oraz temperaturą 24 - 28°C. Podłoże bogate z dodatkiem gliny. Rozmnaża nie poprzez młode rośliny wyrastające u podstawy liścia. Młode rośliny wyrastają przy dobrym oświetleniu. Należy dbać aby młode rośliny nie wysychały poprzez odwracanie liści. Gdy nie rozwijają się liście podwodne a tylko pływające należy skrócić czas oświetlenia do 12 godzin na dobę. Jednak te warunki mogą się przyczynić do wypuszczania pływających liści przez inne gatunki grzybieni.



Akwen: Płotki
Położenie: Województwo: Wielkopolskie , Powiat: Pilski , Gmina: Piła
Właściciel: Okręgi / Woda PZW -> Okręg PZW Piła
Dominujące ryby: Karaś Karp Krąp Leszcz Lin Okoń Płoć Sandacz Sielawa Sum Szczupak Ukleja Węgorz





Opis łowiska:


Jezioro Płocie.
Głębokość maksymalna: 23,9 metra Głębokość średnia: 10,8 metra
Długość: 1190 metrów
Szerokość: 370 metrów
Powierzchnia: 44,1 ha
Wysokość n.p.m.: 75,4 metra
Opis jeziora
Jezioro leży w dorzeczu rzek Gwdy, Noteci i Warty. Jest to największy w pobliżu Piły naturalny zbiornik. Tafla wody znajduje się w rynnie, której zbocza porastają lasy mieszane.Do 1983r.znajdował się tu piękny starodrzew, który niestety w 70% zniszczył pożar.Nad akwenem zlokalizowanych jest kilka ośrodków wczasowych, pole namiotowe, parking, wypożyczalnie sprzętu wodnego, bar ikawiarenka. Brzegi jeziora okala wąski pas trzcin i oczeretów. Znajdziemy tu trzcinę pospolitą, tatarak zwyczajny i pałkę szerokolistną. Nie ma wyraźnie odznaczonej strefy roślin pływających, choć napotkać można grążel żółty, grzybień biały i rdest ziemnowodny. Z kolei roślinność zanurzona to przede wszystkim moczarka kanadyjska, rdestnica przeszyta, rogatek sztywny i mech wodny. Dno jest twarde, głównie zbudowane na glinie choć przy brzegach w wielu miejscach znaleźć można piasek. Przeważającym przedstawicielem ryb jest płoć i sielawa. Kolejnymi przedstawicielami stanowiącymi liczną grupę są węgorze, szczupaki i leszcze. Spotkać też można pochodzącego z regularnych zarybień karpia i amura który przyrasta tu do bardzo przyzwoitych rozmiarów.Są piękne okonie oraz liny ktore osiagają tu bardzo duże przyrosty(3-4 kg.) Gospodarzem zbiornika jest PZW, zaś bezpośrednim opiekunem koło PZW – „Pilanin”. Dzięki regularnemu zarybianiu i II klasie czystości, Płotki to przesympatyczne miejsce do nurkowań – szczególnie nocnych.



SYNONIMY : Nymphaea thermalis DC., Nymphaea zenkeri Gilg
POCHODZENIE : Rośnie dziko w Egipcie w wodach Nilu.

Wysokość:25-30cm
Szerokość:15-35cm
Temperatura:22-28C
pH:5.5-7.4
dGH:1-10
Oświetlenie:duże

OPIS : Jest to wieloletnia roślina majaca łodygi w formie kłączy. Pływające po powierzchni wody, umieszczone na ogonkach różnej długości, blaszki liściowe są ciemnozielone lśniące, mniej lub bardziej okrągłego kształtu o brzegach mocno ząbkowanych. Liście podwodne są mniejsze, kształtu od szeroko strzałkowatego do owalnego o brzegach równych zazwyczaj w kolorze czerwonawym. Wielkość liści jest zależna od warunków w jakich rośliny rosną. Kwiaty nadwodne, białe, lekko pachnące, rozkwitające nocą przez 4 kolejne doby. Kwiaty otwierają się wieczorem, między godziną 18 a 20, zaś zamykają rankiem. Obecnie uważa się że od tego właśnie gatunku Nymphaea lotus pochodzą uprawiane "Grzybienie tygrysie", które są zdolne do ciągłego życia w postaci zanurzonej. Ich pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Niektórzy uważają że pochodzą od Nymphaea zenkerii lub Nymphaea thermalis. Znane są dwie formy: zielone o różnym odcieniu z brunatnymi plamami oraz czerwonordzawe do brunatnych z ciemniejszymi plamami.

UPRAWA : Najbardziej dekoracyjne są rośliny z podwodnymi liśćmi zarówno zielone jak i czerwone, które są tworzone przy niedoborze światła i słabym nawożeniu. Najważniejszym warunkiem udanej uprawy lotosów jest odpowiednio wysokie oświetlenie umieszczone bezpośrednio nad roślina. Czas oświetlenia powinien wynosić około 12 godzin na dobę. Grzybienie w uprawie akwariowej łatwo dopasowują się do waruków w akwarium. Nie maja wymagań co do podłoża. Wystarczy luźne podłoże żwirowe, gdyż przy dużej ilości składników pokarmowych takich jak torf czy glina roślina silnie się rozrasta i wykazuje tendencje do wytwarzania liści pływających, które są zawsze zielone z fioletowym żeberkowaniem od spodu. Niestety liście pływające szybko zarastają powierzchnię i roślina staje się mało atrakcyjna. Aby temu przeciwdziałać należy obcinać liście powierzchniowe lub uszkodzić częściowo korzenie poprzez uchwycenie rośliny powyzej blaszek liściowych i pociągnięcie w górę. Jeżeli chcemy aby roślina zakwitła, liście pływające należy zostawić. Woda do hodowli powinna być raczej obojętna o pH 6,5-7, twardość nie odgrywa roli, o temperaturze od 20 do 30°C. Rozmnaża się za pomocą młodych roślin potomnych wytwarzanych w odległości kilku centymetrów od rośliny macierzystej. Jeśli roślina nie rozmnaża się można to przyspieszyć poprzez uszkodzenie systemu korzeniowego np. wbijając nóż w podłoże w pobliżu rośliny. Można je rozmnażać także przez podział kłączy oraz wysiew nasion. Aby uzyskać piękne okazy lotosów z dużymi liśćmi należy zastosować okres spoczynku dla kłącza. Obcinamy wszystkie liście i umieszczamy bulwiaste kłącze w chłodnej wodzie w temperaturze 12-15°C przez okres około dwóch tygodni. Po tym okresie wysadzamy kłącze do akwarium.

Obecnie coraz częściej można spotkać inne gatunki grzybieni znoszących uprawę w ciągłym zanurzeniu.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript