Maksymilian Lorenz

Tematy

biblia

Z życia społecznego wsi:
Jak już wspomniano w obrazie życia kościelnego po wojnie 13-letniej Mierzeszyn był oddawany w dzierżawę miejscowej szlachcie. Jedną z takich rodzin był ród von Baysenów - Pempowskich. Pierwszymi właścicielami wsi byli starostowie sobowidzcy - Ambroży von Baysen-Pempowski (od 1511 roku) i jego nastepca na tym urzędzie Jerzy von Baysen (do 1545 roku), co potwierdza dokument królewski z 18 czerwca 1526 roku. 20 października 1545 Baysenowie sprzedali wieś Michałowi von Senslau. Po śmierci Michała właścicielem Mierzeszyna został jego syn Jan, który w latach 1550 - 53 jest wymieniony jako dłużnik wielkiego domu towarowego Loitz w Gdańsku. Jan był tenutariuszem wsi do roku 1570 (dzierżawcą królewszczyzny).
W tym roku dobra mierzeszyńskie przejął starosta tczewski Jan von Schorz. W tym czasie zamieszkiwało Mierzeszyn 383 osadników, w tym 204 w samej wsi, a 79 w okolicznych folwarkach. Wśród ludności wiejskiej było 10 rzemieślników i 4 zagrodników. Z rodziną von Schorz wiąże się reformacja w dziejach Mierzeszyna. Gdy zasady luterańskiej wiary dotarły na Pomorze, von Schorzowie przyjęli je za swoje i zaczęli realizować w codziennym życiu. Konkretnym przejawem ich religijnych przekonań było postaranie się o usunięcie ze stanowiska proboszcza mierzeszyńskiej parafii księdza katolickiego i ustanowienie w jego miejscu kaznodziei ewangelickiego.
Na okres dzierżawy Jana II von Schorza przypada zdarzenie, które spowodowało nawiązanie szczególnych stosunków Mierzeszyna z Gdańskiem. W dniu 30 września 1592 roku Arnold Uphagen z Ypern kupił od Jakuba Schorkowskiego wolne od pańszczyzny wójtostwo w Mierzeszynie za 390 marek, a inwentarz za 220 marek. Dopiero w roku 1609 nastąpiło potwierdzenie tego faktu przez króla polskiego. Rodzina Uphagenów nie rezydowała w Mierzeszynie, ale mieszkali oni na stałe w Gdańsku, a wójtem w imieniu Arnolda Uphagena był Lorenz Georgsen.
W 1664 roku została przeprowadzona przez koronę polską lustracja. Podczas niej odnotowano, że Mierzeszyn ma 60 włók, z czego wójt posiada 6, proboszcz 4, a chłopi 50. Dawniej było 25 chłopów, którzy płacili 24 floreny od włóki. A obecnie, czyli w 1664 roku jest tylko 13 chłopów, wśród których jest dwóch karczmarzy płacących dawniej po 100 florenów podatku, a obecnie 60.
W roku 1662 roku Mierzeszyn został kupiony przez Franza von Buya. Kolejnymi dzierżawcami byli tu: Franciszek Maksymilian Ossoliński i Ignacy Czarliński, który zmarł w 1725 roku. W 1726 roku Mierzeszyn kupiła rodzina Brochowicz-Trembeckich za 15 tys. florenów do roku 1773 roku figurujących jako dziedzice majątku . Potem wieś przejął skarb pruski.



Oto co dało się zebrać jak na razie. Brakuje jeszcze paru ale może się uda cos znaleźć.

Anglia- Edward (Czarny Książę)
John Talbot
Henryk VII Tudor
Henryk V Lancaster
Harry Hotspur

Szkocja-Robert I Bruce(waleczne serce)
William Wallace
David II Strathbogie, Earl of Atholl
Thomas Randolph, 1st Earl of Moray
Domhnall II, Earl of Mar
Sir Andrew Murray

Polska-Zawisza Czarny
Władysław Łokietek
Jan ze Szczekocin
Władysław Jagiełło
Ulryk Czerwonka
Zyndram z Maszkowic

Litwa-Giedymin
Witold
Olgierd Giedyminowic
Witenes

Ruś(ruś i nowogród)-Lingwen Semen Olgierdowicz
Dymitr Doński
Andrzej Olgierdowic
Iwan III Srogi
Wasyl I Rurykowicz

Francja-Joanna d'Arc
La Hire
Gilles de Rais
Bertrand du Guesclin
Piotr du Terrail senior de Bayard
Thibaut de Chepoy

Cesarstwo-Zygmunt Luksemburski
Werner von Urslingen
Maksymilian I Habsburg
Jan Wittelsbach

Czechy-Jan Źiźka
Jerzy z Podiebradów
Jan I Luksemburski, Jan Ślepy
Prokop goły
Puta III z Czastolowic
Jan Kraloviec.

Maurowie-Abu al-Hassan Ali I
Muhammad XII Abu Abdallah
Muhammad IX
Muhammad asz-Szajch al-Mahdi

Memelucy-Sajf ad-Din Kalawun al-Alfi al-Mansur
Bajbars
Al-Aszraf Szaban
An-Nasir Faradż
Al-Aszraf Ka'itbaj

Złota orda-Chan Ozbeg Sułtan Muhammad
Edygej
Mamaj
Dżalal ad-Din
Tochtamysz

Italia-Lorenzo de' Medici
Franciszek Sforza
Gian Galeazzo Visconti
Francesco Bussone

Turcja-Mehmed II Zdobywca
Murad II
Bajazyd I Błyskawica
Murad I

Węgry-Jan Hunyady
Wład Palownik
Ścibor Ściborowic
Ścibor ze Ściborzyc
Maciej Korwin

Zakon-Konrad von Wallenrode
Winrich von Kniprode
Henryk von Plauen

Bizancjum-Konstantyn XI Dragazes
Roger de Flo

Hiszpania-Ferdynand II Aragoński
Nuno Álvares Pereira

Chanat-Timur

Skandynawia(unia kalmarska)-Eryk Pomorski
Krzysztof Bawarski

Dodatkowo ruszają powoli prace nad ARMY BUILDERem do KoT dzięki czemu tworzenie armii będzie dosyć szybkie i łatwe.



"Czarny czwartek" - film o grudniu




[Fot. Archiwum]

16 lutego 2010 r. rozpoczną się w Gdyni zdjęcia plenerowe do Czarnego czwartku" - pierwszego w historii polskiej kinematografii filmu fabularnego opowiadającego o masakrze grudniowej w 1970 roku. Zagrają w nim głównie trójmiejscy aktorzy, w epizodach będzie można również zobaczyć takie gwiazdy jak: Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak oraz Piotr Fronczewski.

Autorami scenariusza, wiernie odtwarzającego tamte wydarzenia w oparciu o losy gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy (który 17 grudnia 1970 r. zginął od strzału w plecy) a także jego rodziny, oraz na podstawie licznych relacji i dokumentów są: Mirosław Piepka i Michał Pruski - dziennikarze, którzy jako kilkunastoletni chłopcy byli świadkami tragicznych wydarzeń w Gdańsku i w Gdyni.

- Czwartek 17 grudnia 1970 roku w Gdyni był na pewno najczarniejszym dniem w czasach PRL-u – mówi Michał Pruski. - Całe zło i okrucieństwo ówczesnej władzy, jej perfidia i nieliczenie się z obywatelami własnego kraju zogniskowały się w tym jednym dniu, kiedy niczego niespodziewających się ludzi zwabiono w pułapkę, by strzelać do nich jak do tarcz strzelniczych.

- Mniejsza o definicje – dodaje Mirosław Piepka - ale grudniowy dramat w Gdyni był zbrodnią ludobójstwa w całym złowrogim znaczeniu tego słowa. O ile w Gdańsku i Szczecinie wystąpienia robotników przybierały gwałtowny obrót, płonęły partyjne komitety, o tyle Gdynia była spokojna i wyważona. Władze miasta podpisały porozumienie z komitetem strajkowym, nie wypadła choćby jedna szyba z okna.

I dlatego, to właśnie gdyńską tragedię wybrali jako temat filmu, gdyż to właśnie tutaj - władza ludowa dopuściła się zbrodni ludobójstwa na stoczniowcach, którzy szli po prostu rano do pracy, po słynnym apelu radiowym Stanisława Kociołka.

Główną bohaterką filmu będzie żona jednej z pierwszych ofiar "czarnego czwartku" Stefania Drywa (w tej roli wystąpi krakowska aktorka Marta Honzatko), oraz jej rodzina - dwoje osieroconych dzieci jednego z gdyńskich portowców Brunona Drywy (zagra go aktor Teatru Wybrzeże Michał Kowalski).

Filmowcy chcą pokazać mało znane fakty dotyczące udziału w tamtych wydarzeniach, postaci takich jak Zenon Kliszko (współpracownik Władysława Gomułki) czy Jan Mariański (przewodniczący Rady Narodowej w Gdyni). Zamierzają też pokazać, że wbrew PRL-owskiej propagandzie, podczas pacyfikacji robotników, wojsko strzelało nie tylko w bruk, ale także do ludzi.

Film wyreżyseruje Antoni Krauze. Autorem zdjęć będzie Jacek Petrycki, a muzyki - Michał Lorenc. W filmie wystąpią m.in.: Cezary Rybiński, Grzegorz Gzyl, Tomasz Więcek, Bogdan Smagacki, Dorota Lulka i Grzegorz Wolf. W sumie zaangażowanych zostanie około 80 aktorów i setki statystów - cała ekipa liczyła będzie ok. 1 tys. osób w tym wojsko i grupy rekonstrukcji historycznej. Zdjęcia będą kręcone w 40 do 50 lokalizacjach w Gdyni i Warszawie. Najwięcej ujęć powstanie w okolicach przystanku SKM Gdynia Stocznia oraz na wzgórzu Św. Maksymiliana, w sąsiedztwie Urzędu Miejskiego.

Całkowity koszt produkcji filmu zamknie się w kwocie 8-10 mln złotych. Pieniądze pochodzić będą a z PISF, Gdyńskiego Funduszu Filmowego, Narodowego Centrum Kultury, IPN oraz od sponsorów. Premiera kinowa filmu planowana jest na przełomie października i listopada 2010 r. Telewizyjna premiera zaś odbędzie się w rocznicę wydarzeń grudniowych w Gdyni 17 grudnia 2010r.

Więcej informacji na stronie internetowej filmu, patrz tutaj.
http://www.gdynia70.pl/

Mariusz A. Roman

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript