Grawitacja zadania na siłę

Tematy

biblia

Witam!!!
Mam do zrobienia zadanie astronomiczne, z którym mam pewnien problem, a właściwie chciałbym się skonsultować co do sposobów jego rozwiązania :szczerbaty:

Co się stanie z Ziemią po zwiększeniu masy Słońca???

doszedłem do tego że siła grawitacji zwiększy się, a więc Ziemia zacznie stopniowo zbliżać się do Słońca ruchem jednostajnie przyspieszonym po elipsie aż w pewnym momemncie zbliży się na tak blsiką odleglość do Slońca iż siła grawitacji nada jej ogromną siłę, która wyrzuci Ziemie w przestrzeń kosmiczną ( mniej więcej tak jak kometa krążąca po elipsie) i będzie się oddalac do nieskończoności....
czy taka teoria jest możliwa, jeśli tak to jak policzyć czy Ziemia aby napewno osiągnie prędkośc ucieczki Słońca???

z góry dzięki za propozycje :notworthy:
pozdrawiam :rolleyes:



Nie pokazałeś żadnych rezultatów. Dążysz do rozwiązania zadania?

Najprostsza rzecz, to przyśpieszenie kamienia równe przyśpieszeniu w polu grawitacyjnym Ziemi - g = 9,81m/s2.

Z tego i podanej wysokości oblicz czas (s = ( g * t2 ) / 2).

Siłę prościej wyrazisz przez F = g * m.

Dalej przyśpieszenie Ziemi w wyniku działania tej siły a = F / M.

Na koniec droga (s = ( a * t2 ) / 2).



" />Witam,
Proszę Ciebie, "dokładnie" to przy tych danych w zadaniu (w szczególności: PO CO "g",
może do wyznaczenia stałej grawitacji, ale wtedy brakuje danych o Ziemi).
NIE się tego nie da obliczyć. No ale załóżmy, że mamy sieć i tablice mat/fiz.

Dwie kule o masie m każda przyciągają się z siłą F z odległości d. Mamy równanie (prawo Newtona)

gdzie G to stała grawitacyjna, G = 6,67 * 10^{-11}. (znaczy: 10 do potęgi minus 11).
Właśnie tej stałej G nie ma w zadaniu. Ale w tablicach jest.
Z tego równania obliczamy masę m każdej z kul:

Teraz nawiązujemy do gęstości rho. Kula o promieniu r i gęstości rho ma masę:


Porównaj masy z 2 ostatnich równań, dalej sobie chyba poradzisz?

Pozdrowienia - Antek



" />Proszę o pomoc w rozwiązaniu tych zadań, ponieważ są to zadania zaliczeniowe semestralne a ja nie mogę sobie z nimi poradzić :
1. Omów przemiany energii w ruchu drgającym.
Rozwiąż zadanie:ciężarek o masie 400 g zaczepiony do sprężyny o współczynniku sprężystości 1000 N/m wykonuje drgania swobodne w poziomie, przemieszczając się tam i z powrotem o 2 metry.Oblicz:
a) maksymalną prędkość ciężarka w tym ruchu drgającym,
b) okres tego ruchu,
c) maksymalną siłę sprężystości w tym ruchu,
d) pracę, jką włożono, aby wywołać ten ruch.
Rysunki i objaśnienia mile widziane.

2. Omów pojęcie energii potencjalnej oraz siły ciężkości wg teorii grawitacyjnej. Oblicz ciężar ciała o masie m=30kg, gdy ciało to znajduje się na powierzchni Ziemi. Na jakiej wysokości nad powierzchnią Ziemi ciężar tego ciała zmieni sie o 10 %?(dane na temat masy i promienia Ziemi znajdzie się w tablicach astronomicznych).

3. Omów pojęcie siły wyporu oraz warunki pływania ciał. Oblicz, na jakiej głębokości pod wodą odczuwalne ciśnienie będzie 4 razy większe niż ciśnienie atmosferyczne?Jaka siła działa na każdy centymetr kwadratowy powierzchni statku podwodnego zanurzonego na tej głębokości?

To wszystko, proszę o zrobienie chociażby jednego z tych zadań.
Z góry dziękuję!!!



" />potrzebuje pomocy w rozwiazuaniu zadania!
1.satelita krązy na wysokości Rz. znajdz predkosc satleity na orbicie maja podany promien ziemi ktory wynosi 6370km,g=9,8m/s2
2.znajdz punkt w ktorym rownowazy sie sila przyciagnia grawitacyjnego ciala i ziemi dane: Mz/Mk=n=81 razy d=384000



" />
">Ehh na nieszczęście muszę zrobić jeszcze jedno zadanie , byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź jak się liczy swój ciężar na księżycu...?

Ciężar na Ziemi:

gdzie - masa, - przyspieszenie ziemskie.
Analogicznie na Księżycu:

gdzie - przyspieszenie księżycowe.
Jak to policzyć? Porównując ciężar z siłą grawitacji:

gdzie - stała grawitacji, - masa Księżyca, - promień Księżyca. Jak uprościsz przez , to otrzymasz . Potrzebne dane musisz znaleźć w tablicach albo w Internecie. Powiem ci tylko, że jest około 6 razy mniejsze od .



ZAD 1 W ołowianej kuli o promieniu R wydrążono kulistą wnękę styczną z zewnętrzną powierzchnią kuli przechodzącą też przez środek dużej kuli. Masa kuli przed wydrążeniem wynosiła M. jaką siłą będzie przyciągać wydrążona kula punkt materialny o masie m leżący na prostej przechodzącej przez środki kul i odległy o d od środka dużej kuli.
ZAD 2 Dwie gliniane kulki o masach m1 i m2 biegnące pod kątem Îą zderzają się całkowicie niesprężyście. Oblicz energię kinetyczną po zderzeniu.
ZAD 3 Określić moment bezwładności cylindra o masie M, promieniu R i wysokości H względem osi obrotu, leżącej na osi cylindra.
ZAD 4 Ciało o masie m wyrzucone pod kątem Îą do poziomu spadło w odległości s od punktu wyrzutu. (Maksymalna wysokość H też jest znana) Oblicz zmianę pędu w czasie całego lotu i wykonaną pracę.
ZAD 5 Oblicz minimalną prędkość ucieczki do nieskończoności rakiety.
ZAD 6 Wózek odrzutowy o masie M jedzie po płaszczyźnie wyrzucając strumień powietrza pod kątem Îą do płaszczyzny. Dany jest współczynnik tarcia k, prędkość gazów względem wózka c i masa wyrzucanych gazów Δm. Oblicz jaką drogę przybędzie wózek po czasie t gdy V0= 0 m/s.



" />Rozważmy siły działające w kierunku pionowym na krę. Są 3:
siła wyporu
siłą grawitacji
i siła nacisku na krę człowieka który na niej stoi

chcemy, żeby była równowaga, czyli



podstawmy




h-25 cm
P-pole
M-masa człowieka
gęstość lodu
-gęstość wody.

to już jest rozwiązane zadanie. pozostaje podstawić.



" />witam, potrzebuję pomocy z zadaniem:

po równi o masie M, z wysokości H zaczyna zsuwać się klocek (masa m), bez oporów ruchu, w polu siły, nazwijmy ją grawitacją, N. Równia zaczyna się wskutek tego cofać.
szukane są:
-prędkość klocka m po zjeździe z równi -
-prędkość równi M, po zjeździe klocka z niej -
-składowa pionowa prędkości klocka m -

tym, czego mi trzeba, są 3 równania, z czego wiem na pewno, że pierwsze to różnica energii początkowej i końcowej = 0, a drugie to coś (?) z pędem

proszę o pomoc i pzdr



" />W zadaniu w którym muszę obliczyć z jaka siła księżyc przyciąga ciało znajdujące się na powierzchni Ziemi nie do końca rozumiem odpowiedź. Otóż do wzoru na siłe grawitacji podstawiono G z jaką ziemia przyciaga ciało... dlaczego? Nie wystarczy po prostu podstawic stałej grawitacyjnej?



" />Co do ÄŹżË: http://matematyka.pl/viewtopic.php?t=3093 czyli /pm

Co do zadania:
Zauważ, że siły elektrycznego odpychania działają w poziomie, zaś grawitacji - w pionie. Znasz więc stosunek obu tych sił, możesz obliczyć ładunek.



" />Witam Nie mogę sobie poradzić z tymi zadaniami :/
1) Na jakiej wysokości nad powierzchnią Ziemi przyciąganie grawitacyjne będzie czterokrotnie mniejsze niż na powierzchni Ziemi? Promień Ziemi ~ 6400km.
2) Na jakiej wysokości nad powierzchnią Ziemi ciężar ciała będzie 25 razy mniejszy niż ciężar tego ciała na powierzchni Ziemi? R Ziemi ~ 6400km.
3) Ciało o masie 25kg znalazło się na wysokości równej 4 promieniom kuli ziemskiej ponad powierzchnią Ziemi. Jak dużą siłą przyciąga Ziemia to ciało?
4) Prędkość, z jaką porusza się Ziemia względem Słońca, wynosi ok. 30 km/h. Znając okres obiegu Ziemi wokół Słońca (1 rok), oblicz średnią odległość od Ziemi do Słońca.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.



" />Witam, mam zadanie nie wiem jak się do niego zabrać.
Linie jednorodnego pola elektrycznego zwrócone są pionowo w dół. W takie pole wpuszczono z prędkością początkową (skierowaną pionowo w dół) proton, którego masa wynosi m, a ładunek q. Ładunek ten przyspieszony napięciem U, opuścił pole z szybkością Vk. Wyznacz wartość prędkości końcowej tego protonu (pomiń wpływ siły grawitacji).



" />James zdębiał gdy Eve oznajmiła że chce pokiereszowanej facjaty jego osoby. Spojrzał z przestrachem na wielkoluda który zrobił charakterystyczny agresywny wyraz twarzy tuż przed zadaniem ciosu. Spadł z krzesła pod stół chcąc uniknąć obrażeń i zaczął pełzać w stronę barierki. Krzesło poleciało w drzazgi,a gdy osiłek spostrzegł że spudłował wywrócił stół i chwyciła Jamesa za nogę. W momencie gdy facet chciał pociągnąć za jego kończynę, James chwycił za barierki i zawisł w powietrzu na chwilę. Wolną noga kopnął agresora w klatkę piersiową co zaowocowało chwilowym bezdechem i zwolnienia jego nogi z uścisku. Szybko się pozbierał,słyszał już warknięcie oraz kroki wściekłego amatora anabolii, i skoczył za barierki prosto na schody. Niestety lądowanie nie było zbyt udane i z pomocą siły grawitacji którą tak teraz przeklinał runął w dół turlając się i przewracając bandę dzieciaków. Gdy zatrzymał się na zimnej podłodze na końcu schodów spojrzał w górę krzywiąc się i trzymając za plecy. Czuł że to jeszcze nie koniec.



Mam zadanie opisac :

1. Energia mechaniczna -kinetyczna i potencjalna.Zasada zachowania energi mechanicznej
2.Omow doswiadczalne badanie momentu siły H=f * r
3.Omów doswiadczalne wyznaczenie stalej sily grawitacji G
przyzadem zbudowanym z 2 kul
4.Omów doswiadczalne wyznaczenie stalej sily grawitacji G
wagowym przyzadem jolle`go
5.W jaki sposob wyznaczamy pierwsza predkosc kosmiczna V1 ??
6.Omow metode wyznaczania przyspieszenia ziemskiego g przyzadem do obracajaca sie tarcza na ktora spadaja ciezarki
7.Omow swobodny spadek ciala w polu grawitacyjnym i jego parametry
8.Omow rzut ukosny i jego parametry
9. Przedstaw doswiadczalna probe wyznaczania przyspieszenia ziemskiego grawitacyjnego przyzadem wykorzystujacym spadek kuli
10.Wyprowadz zaleznosc na prace w polu grawitacyjnym . Co to jest energia potencjalna Ep potencjal V pola grawitacyjnego
11.Wyprowadz zaleznosc na 2 predkosc kosmiczna V2

bardzo prosze jezeli jestescie dobrzy z fizyki wiecie cos na ten temat napiszcie choc troszke potrzebuje to na jutro godz 15 :/
z gory ogromne dzieki za pomoc



Treść:
Ogólna teoria względności (OTW) – popularna nazwa teorii grawitacji sformułowanej przez Alberta Einsteina w 1915 roku, a opublikowanej w roku 1916.

Zgodnie z ogólną teorią względności, siła grawitacji wynika z lokalnej geometrii czasoprzestrzeni. Aparat matematyczny tej teorii został opracowany w pracach takich matematyków jak JĂĄnos Bolyai, a także Carl Gauss. Ogólnie geometria nieeuklidesowa została rozwinięta przez ucznia Gaussa, Georga Bernharda Riemanna, ale nieeuklidesowa geometria czasoprzestrzeni stała się znana szerzej dopiero po tym, jak w opracowaną przez Einsteina szczególną teorię względności Hermann Minkowski wprowadził Czasoprzestrzeń Minkowskiego.

Teoria Einsteina zawiera nietrywialne treści fizyczne dotyczące koncepcji czasu, przestrzeni, geometrii czasoprzestrzeni, związków masy bezwładnej i ważkiej oraz spostrzeżenia dotyczące równoważności grawitacji i sił bezwładności. Jest ona uogólnieniem Szczególnej Teorii Względności obowiązującej dla inercjalnych układów odniesienia na dowolne, także nieinercjalne układy odniesienia. W warstwie matematycznej korzysta ona obficie z metod rachunku tensorowego, geometrii nieeuklidesowej, teorii przestrzeni Riemanna itp.



źródło: pl.Wikipedia.org

Pytania:
1. Kto sformułował OTW?
2. OTW została opublikowana w roku: (1915,1916,1917)



witam. Umię ktoś rozwiązać te zadania. proszę o pomoc
1. Jowisz ma masę większą od Ziemi n = 314,5 raza, a promień jego jest B = 11,19 razy
większy od promienia ziemskiego.Obliczyć przyspieszenie grawitacyjne w kierunku Jowisza.
2. Jaką pracę należy wykonać, aby odrzucić z powierzchni Ziemi jeden kilogram w nieskoń-
czoność. Promień Ziemi R = 6370km.
3. Dwie niesprężyste kule o łącznej masie 200g poruszają się po jednej prostej w kierunkach
przeciwnych: jedna z prędkościa v1 = 80 cm/sek, druga z prędkością v2 = - 45cm/sek. Po
zderzeniu prędkości obu kul są vz = 30 cm/sek. Obliczyć masę każdej kuli.
4. Łyżwiarz zatacza na poziomym torze okręg o promieniu r = 5m z prędkością v = 8 m/sek.
Obliczyć kąt nachylenia tego łyżwiarza do poziomu.
5. Dwie kule doskonale sprężyste o masach m1 = 30g i m2 = 70g poruszają się w tym samym
kierunku. Po zderzeniu centralnym nabywają prędkości v1 = 20cm/sek i v2 = 30 cm/sek.
Obliczyć prędkości tych kul przed zderzeniem.
6. Chłopiec ciągnie sanki siłą skierowaną pod kątem a = 30o do poziomu, poruszając się ruchem
jednostajnym. Jaką pracę musi on wykonać na drodze 50m, jeżeli współczynnik tarcia wynosi
f = 0,4 a masa sanek wynosi m = 10kg?
7. Na wale o średnicy d = 20 cm nawinięta jest nić, do której końca przymocowano ciężar o masie
m = 200g. Obliczyć moment bezwładności J walca, jeżeli ciężar opada z przyspieszeniem
a = g.
8. Koło zamachowe o masie m = 500kg i o ramieniu bezwładności k = 1m obraca się z prędkością
kątową w = 50 obr/min. Jaka siła powinna działać na obwód koła pasowego o średnicy
d = 70cm połączonego z wałem, aby koło zamachowe zatrzymać w przeciągu czasu t = 4 min.
9. Obliczyć energię kinetyczną kuli o masie m = 5 kg toczącej się z prędkością v = 2 m/sek.
Moment bezwładności kuli względem osi przechodzącej przez jej środek wynosi J = 0,4 mr2,
gdzie r jest promieniem kuli.
10. Obliczyć moduł Younga materiału pręta o przekroju s = 5 cm2, który pod wpływem ciężaru
Q = 12 kN wydłuża się o 25×10-5 części swojej długości początkowej.
11. Punkt drgający ruchem harmonicznym ma w pewnej chwili prędkość v = 20 cm/sek.
obliczyć przyspieszenie tego punktu w tej chwili, jeżeli okres drgań jest T = 2 sek i amplituda
r = 10 cm.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript