Grunwald 1410

Tematy

biblia

Hej :D

Rok 1410, przeddzień Bitwy pod Grunwaldem. Obóz Polaków. Wszyscy śruba jak
okręt. Ledwo łażą, pod każdym drzewem hafty, biba na maxa. Jagiełło leży
orzygany w namiocie pierwszy odjechał bo ma słaby łeb. Obóz Niemców;
jeszcze gorzej. Zaczęli już od rana, wszyscy wygięci, nawet konie się
uwaliły, jeden koń drugiemu wkłada kopyto do paszczy, żeby się wyrzygał,
rycerze łażą, naparzają się na niby mieczami; ogólny gnój!
Na drugi dzień Ulrich się budzi, łeb go napier..., kac wielki, chwyta się za
głowę i woła giermka:
Te, słuchaj gościu; pójdziesz do Jagiełły; tam za ten pagórek, dasz mu te
dwa miecze i powiesz mu, że my wczoraj z chłopakami pochlali, mnie łeb
napier..., i w ogóle że dzisiaj nie da rady! Powiedz że może jutro się
zetrzemy czy jak? ok.?
Okej! Giermek wziął miecze pod pachę i idzie wężykiem do Jagiełły; trochę
się potyka i czka, bo se rano klina wziął i go trzyma fest jeszcze.
Przyszedł do Władzia i mówi:
Dobry! Ja tam nie wiem, ale szef mnie tutaj przysłał i kazał dać te dwa
miecze - wbił zamaszyście w glebę miecze - i kazał powiedzieć że u nas
wczoraj była impreza i dzisiaj nie da rady, może jutro!
Nie, no wszystko ok., my tam z chłopakami też nielicho wczoraj
zabalowaliśmy, naprawdę nie ma sprawy - ale materaca gościu to mi nie
musiałeś przebić...



Witam,

Chciałem państwu zaprezentować drugi numer elektronicznego magazynu (e-zin) "Weteran". Periodyku traktującego o planszowych grach wojennych. Jako, że jest to forum zakładu historii wojskowej, to gry wojenne są tematem dość pokrewnym. Dlatego pozwoliłem sobie zamieścić tutaj to ogłoszenie.

Zapraszamy do pobrania czasopisma ze strony Wiarusa.

W tym numerze recenzje gier takich m.in jak : "Great Battles of Alexander", "Waterloo: Napoleon`s Last Battle", "For the People" (Wojna Secesyjna), czy "Von Mainstein`s Backhand Blow". Poza tym felietony o wojennych grach planszowych, recenzje książek historycznych oraz relacja z IV Galicyjskich Manewrów Strategów w Muszynie!

Miłej lektury

P.S. Zapraszam również do czytania numeru pierwszego. Znajdują się tam recenzje takich gier jak: "Napoleon`s at the Crossroads" (kampania jesienna 1813 roku), "Ostrołęka 1831", "Grunwald 1410", czy "Twilight Struggle" (zimna wojna).



Pozwolę sobie odświeżyć i ten zacny temat. Może kogoś zainteresuje, któraś z kwestii, które padły zarówno tutaj podczas dyskusji o bitwie, jak i podczas dyskusji o grze "Grunwald 1410" wyd. TiS.

Ciekawe, że jeden z kolegów powoływał, chociaż niezbyt wyraźnie kwestię strat, która miałaby przemawiać na rzecz tego, że pod Grunwaldem walczono w płot. Jeśli będę miał okazję ku temu, to sprawdzę, ale może wcześniej ktoś z Was znajdzie coś na ten temat.



Recenzja "Grunwaldu 1410":

http://www.strategieistra...ald%201410.html

Zapraszam do czytania, komentowania i dyskusji.




http://www.grognard.com/info/gruntext.txt <- zasady do Dragonowego Grunwaldu 1410 po angielsku!!

Antek - raczej Cię to nie urządzi, ale ważne jest, że ta wersja podaje początkowe usytuowanie jednej z krzyżackich chorągwi, nie zaznaczone na mapie.




Mam pytanie jak panowie sadzicie czy system Wojciecha Zalewskiego dobrze oddaje realia sredniowieczej bitwy, jak sie to bedzie przedstawiac w jego najnowszym dziele Grunwald 1410 ?
Tzn. to będzie Stirlinga ciąg dalszy. Jeśli tak to nie polecam - zapoznaj się z opiniami nt. Stirlinga - w tym dziale jest o nim topik. A z pierwotnym Grunwaldem ta gra chyba nie będzie miała wiele wspólnego. Poza tym pierwotny Grunwald jest Góralskiego.




W odpowiedzi na t-shirty sprzedawane w Niemczech w sklepach dla noeonazistów, opisane w tym artykule, o tre ści m.in.: "W 1939 roku Polska została pokonana w 28 dni. W 2006 roku wystarczy 90 minut" Polacy już przygotowali ripostę t-shirtow ą o tre ści:

"Bez Rosjan w 17. minucie nie dacie nam rady! Cedynia 972 - Grunwald 1410 - Dortmund 2006"



Witam
Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich tych z Warszawy i nie tylko, którzy nie jada na Grunwald z różnych przyczyn (w tym i ja), na spacer po Warszawie roku 1410-tego.

Spacer jest organizowany w ramach
http://przewodnicy.warszawa.pl/

Bilet wstępu 5 PLN

Zbiórka: Plac Zamkowy, kolo ruchomych schodów
Dzien 17 lipca
Czas: 11.00
Czas trwania spaceru: około 2 ha.

Zapraszam i pozdrawiam



Caroline, to nie jest tak zebys sobie wiedziala ze w 1410 "bili sie" pod grunwaldem tylko zeby poszerzyc twoja wiedze i zebys byla intelgentna osoba.


i luna lovaide, nie mozliwe ze masz caly czas starozytnosc. bo ja jestem w 6 klasie i mam teraz wladcow elekcyjnych.ja to w 5 klasie bodajże miałem




NA PEWNO
.. to bitwa pod Grunwaldem była w 1410. Mnie też się kiedyś wydawało że to na pewno nie grafa A padnięta grafa może dać właśnie taki objaw - black screen i ciągłe restarty. Bios próbuje przesłac informacje testowe do grafy, która odpowiada błędem, reset i tak w kółko. No bo to własnie robi bios gdy od sprzetu dostanie informacje o błędzie - reboot. Ale równie dobrze nie sama grafa mogła pójść tylko np. kontroler AGP na płycie głównej. Co w efekcie da objawy takie jak przy martwej grafie.



W tym roku przypada piękna, bo okrągła , rocznica bitwy pod Grunwaldem - najbardziej znanej bitwy polskiego oręża. Przygotowania do tych wyjątkowych obchodów wyglądają imponująco. W projekt zaangażowano wielu ludzi różnych profesji. Stworzono np. film promujący imprezę.


Ktoś z Was wybiera się na inscenizację bitwy?



Leo przeprasza za polski tabloid
W Niemczech oburzenie


TABLOIDY Z POLSKI I NIEMIEC ZAPOWIADAJĄ KRWAWĄ BITWĘ
- Chciałbym przeprosić Niemców za to co było na okładce jednej z polskich gazet. To coś bardzo dziwnego, bardzo chorego, aby w ten sposób odnosić się do turnieju Euro - tak Leo Beenhakker zaczął swoją czwartkową konferencję prasową.
"Leo daj nam ich głowy" - domagał się w środę "Super Express", prezentując polskiego selekcjonera dzierżącego odrąbane głowy piłkarza Michaela Ballacka oraz trenera Niemców Joachima Lowa. "Fakt" zaś apelował o powtórkę z... 1410 roku, tytułując swój artykuł "Leo powtórzy Grunwald".
http://m.onet.pl/_m/e06c7788fa9f6367...cf2f2,14,1.jpg
<SCRIPT type=text/javascript><!-- onet('adsGet1','main2-spot')//--></SCRIPT><SCRIPT type=text/javascript><!-- onet('adsGet2')//--></SCRIPT><SCRIPT type=text/javascript>new MidiPlayer("4808f6713145294f40aa9b3889a39fca", "570411", "f456cf073df270ecedb8a3494941a9d7,26,1.jpg", "398", "335", "0");</SCRIPT>



Polecacie okna od południa, a ja wręcz przeciwnie! :wink:

Nie lubię patrzeć pod słońce. Znacznie przyjemniej jest mieć je za plecami :lol: (Grunwald - lipiec 1410). Obecnie mieszkam w bloku, mam salon od północy i jestem bardzo zadowolony. Niepotrzebne mi żaluzje, chętnie patrzę przez okno, bez problemu mogę oglądać TV. Natomiast pozostałe pokoje, które są od południa mają wiecznie zasunięte rolety. Zimą nawet nie zdążam ich rozsunąć (dzień jest tak krótki).



Cytat:
Standardowa bimbrownia, 2 butelki 1,5l, zacier 1410 (1000ml wody, 400g cukru, 10g drożdży). Dyfuzor zrobiłem ze strzykawki i kostki lipowej, naprawdę fajnie rozpuszcza gaz. Jestem zadwolony jak narazie. bitwa pod grunwaldem, 1410 - standardowe proporcje :D

Zbiornik ładny, ale bardzo rzuca się w oczy ta pusta przestrzeń, same roślinki, ja bym tam dał takiego masywniejszego korzenia jednego aby było tam coś solidnego.
Podoba mi się pistia, a że masz ją przy kaskadzie to już w ogóle podziwiam, a może tylko moja kaskada jest taka marna, że pralkę robi :neutral:

Coraz lepiej



Henryk Sienkiewicz- Krzyżacy
  Rodzaj literacki: epika
Gatunek literacki : powieść historyczna
Czas akcji – akcja powieści toczy się na przestrzeni 11- 12 lat.
Rozpoczyna się w roku 1399 ( śmierć Jadwigi), a kończy w roku 1410 ( bitwa pod Grunwaldem).
Krótki epilog wydłuża ten okres do 1466 roku (pokój w Toruniu, odzyskanie Pomorza ,
Malborka i Elbląga.
Zdarzenia historyczne – Śmierć i pogrzeb królowej Jadwigi, powstanie na Żmudzi, rozruchy na Litwie, śmierć Konrada von Jungingen, objecie funkcji wielkiego mistrza przez jego brata – Urlyka, wojna z zakonem krzyżackim, zwycięstwo pod Grunwaldem.
Miejsca historyczne – Tyniec, Kraków, Ciechanów, Malbork, Szczytno, Sieradz, Płock, Wilno, Nowe Kowno, Grunwald.

Kod: http://hostuje.net/file.php?id=b7c96e701bd59539117fe6ef717afb57



Kombinacje z drożdżami.
  Witajcie.
Jak zwykle naszły mnie chętki na kombinacje z warzeniem piwa. Od pewnego czasu noszę się z zamiarem wykonania warki na drożdzach pozyskanych z ziarna.
Otóż w dawnych czasach, w latach zbliżonych do stanu wojennego mój ojciec, jak chyba 90% dorosłych i normalnych facetów w tym kraju, pędził bimberek na potrzeby okołodomowe. Zwykle była to bitwa pod Grunwaldem: 1410. 1 kg cukru, 4 dkg drożdzy , 10 litrów wody. Aż kiedyś ktoś znacznie bardziej doświadczony i do tego wybitny znawca w temacie trunków księżycowych polecił mu zastosowanie do zacieru skiełkowanego ziarna. Nabyliśmy więc kilka kilo żyta, rozsypaliśmy w kilku naczyniach warstwą ok 1,5 - 2 cm i zalaliśmy wodą do wysokości ziaren. Po kilku dniach zboże skiełkowało i zostało dodane do zacieru. Co z tego wyszło nie pamiętam, ale utkwił mi w pamięci pewien szczegól. Otóż na dnie naczyń utworzyła się dość znaczna warstwa drożdzy. Robotne były jak diabli, bo to tegoż zacieru nie dawaliśmy już zadnych innych i znakomicie sobie poradziły z przerobieniem zacieru. Musiały to być jakieś dzikie drożdze, rezydujące sobie na ziarnach.
I tu pojawia się moje pytanie do Was: Czy ktoś z Was próbował takie drożdze, wychodowane samodzielnie wykorzystać do warzenia piwa? Jeśłi tak, to będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje. Jakie były efekty? Czy warto próbować?
Poproszę również o komentarze na ten temat.
Pozdróweczki dla wszystkich:stout:



Marsz Grunwaldzki!
  http://img210.imageshack.us/img210/2638/d22fbe8bbf.jpg

Zapraszamy na Marsz Grunwaldzki!

W tym roku mija 600 lat od bitwy pod Grunwaldem. 15 lipca 1410 r. jest datą szczególną, symbolem polskiej chwały. Chcemy pamiętać o wielkiej historii wielkiego narodu. Grunwald to zwycięstwo Polaków nad wojskami krzyżackimi składającymi się z najemników przybyłych z całej Europy. To przełomowe wydarzenie zatrzymało rozrastające się wpływy Państwa Krzyżackiego, zagrażającego Polsce i całej Europie Środkowej.

Jesteśmy dumni ze zwycięstwa, które potwierdziło siłę Polski i Polaków, dlatego w
sobotę 17 lipca pójdziemy w marszu upamiętniającym triumf grunwaldzki. Spotykamy się na Placu na Rozdrożu w Warszawie by przejść ulicami naszej stolicy pod Grób Nieznanego Żołnierza, który upamiętnia Polaków poległych za Ojczyznę. Chcemy zamanifestować w tym dniu naszą dumę i przywiązanie do dziedzictwa i historii opartych o klarowny kanon wartości.

Przyjdź w sobotę 17.07 o godzinie 11.00 na Plac na Rozdrożu

Być Polakiem to prawdziwy powód do dumy!


www.marszgrunwaldzki.pl

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript