" />Keyser
">Mieszkańcy Krakowa najbardziej dumni ze swego miasta
Istnienie legendarnego krakowskiego genius loci potwierdziły badania naukowe. Wśród Europejczyków krakusi są najbardziej zadowoleni z tego, że żyją w swoim mieście - wynika z najnowszego sondażu Eurobarometru. "Widziałem wiele miejsc, ale trudno znaleźć drugie miasto z takim klimatem jak Kraków, z taką architekturą, ludźmi, gołębiami, knajpami" - mówi DZIENNIKOWI Grzegorz Turnau.
No i spoko, ja tam nic nie mam do szczycenia się swoim miastem
Co do moich antypatii, to zdecydowanie Niemcy. Zwłaszcza, że pełno ich jest w moich rejonach, Zgorzelec, Jelenia Góra
" />18 II 2010 godz. 18.00 Otwarte warsztaty Grupy Literackiej SYLABA prowadzi Elżbieta ZechenterâÂÂSpławińska.
Uwaga licealiści, studenci! Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Grupa Literacka SYLABA zapraszają piszących wierszem lub prozą
* przynieś nam swoje utwory * z uwagą ich wysłuchamy * możesz liczyć na życzliwą pomoc Elżbiety ZechenterâÂÂSpławińskiej * masz szansę na druk w Almanachu SYLABY * pomagamy w indywidualnych wydawnictwach
Spotkania warsztatowe w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00, w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5. Informacja tel. 12 644-27-65
Grupa Literacka Sylaba skupia ponad 20 osób. Są w niej m.in. architekt, psycholog, nauczyciel, prawnik, socjolog, bibliotekarz, studenci UJ: prawa, polonistyki, hungarystyki, komparystyki, romanistyki, robotyki AGH, także starsza młodzież II, III i XII LO. Piszą wiersze, literacką prozę, a na comiesięcznych warsztatach, w każdy trzeci czwartek miesiąca, od godz. 18.00, dyskutują o wierszach własnych oraz zjawiskach i fascynacjach literackich.
Warsztaty literackie SYLABY prowadzi znana krakowska poetka Elżbieta Zechenter â Spławińska, życzliwa i wymagająca, często pierwsza recenzentka utworów czytanych na warsztatach przez ich autora oraz dr Cezary Zalewski â obecnie pracownik naukowy UJ (ukończył polonistykę i filozofię_, który pojawił się kiedyś w SYLABIE jako laureat jednego z konkursów dla uczniów szkół średnich i jak widać pozostał jej wierny.
Opiekunem grupy jest Wiesława Wykurz, polonistka i z-ca Dyrektora Ośrodka Kultury. Gośćmi Sylaby na warsztatach literackich byli znani krakowscy poeci : Ewa Lipska, Józef Baran i nieżyjący już dzisiaj Henryk Cyganik. SYLABA wydała dotąd trzy ALMANACHY (1995, 2000, 2005 r.) z utworami Jagody Cieszyńskiej, Alicji Pochylczuk, Jadwigi Solarz, Leszka Wójcika, Anny Wojnarskiej-Maińskiej, Jerzego Franczaka, Moniki Mostowik, Marcina Ożoga, Marty Pilszczek, Cezarego Zalewskiego, Marty Eloy Cichockiej, Marcina Balickiego, Justyny Derlatki, Karoliny Grzywnowicz, Kuby Kisielewskiego, Łukasza Mańczyka, Anny Mazeli, Kamy Szutowskiej, Artura Techmańskiego, Katarzyny Tobjasz, Elizy Tołwińskiej, Hanny Tołwińskiej, Katarzyny Wrońskiej, Grzegorza Zaricznego, Kai Gawryszczak, Adama Górki
Drapacze chmur wyrosną w Krakowie? W Krakowie ziemia stała się już tak droga, że w nowym studium zagospodarowania przestrzennego trzeba wytyczyć miejsca dla drapaczy chmur - uważa część radnych ZOBACZ TAKŻE Chronić niespotykane widoki - komentuje architekt Krzysztof Bień (28-05-07, 23:00) Co i jak budować? (28-05-07, 23:00) SERWISY Co się buduje w Krakowie SONDAŻ Czy w Krakowie powinny powstawać drapacze chmur?
Tak Nie
Zobacz, jak Warszawa wystrzeli w górę »
- Kraków musi iść w górę. Od tego nie ma odwrotu - mówi Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego rady miasta. - Chodzi tylko o to, by wysokościowce nie powstawały w sposób chaotyczny, gdzie popadnie, lecz by architekci i urbaniści przesądzili w nowym studium, w których miejscach takie budynki powinny się pojawić. I by tej decyzji towarzyszyła dyskusja publiczna.
Radny Stawowy powołuje się na rozmowy z developerami, którzy coraz częściej szacują ceny krakowskich działek nie według liczby metrów kwadratowych, ale według przewidywanej powierzchni mieszkaniowej budynku, jaki da się tam zbudować. Istotne staje się więc, czy okolica objęta jest planem miejscowym ograniczającym wysokość zabudowy, czy nie.
Według Stawowego enklawy drapaczy chmur mogłyby powstać np. na Górce Narodowej, Klinach i przede wszystkim w Łęgu. - Nic tak nie szpeci widoku Krakowa, jak komin w Łęgu. Marzy mi się konkurs architektoniczny na nowoczesne osiedle, którego wysokie budynki zasłonią ten komin. Wyniki takiego konkursu można by wpisać do planu miejscowego dla Łęgu - przekonuje Stawowy.
Komisja planowania przestrzennego podjęła już decyzję, że zamiast aktualizować obecne studium, należy zlecić opracowanie nowego. - Kraków rozwija się dziś tak dynamicznie, że na czasy, w których uchwalano obecnie obowiązujący dokument, możemy patrzeć jak na epokę Mieszka I - ocenia Stawowy. Przypomina, że w studium nie uwzględniono ani kolei aglomeracyjnej, ani hali widowiskowej, ani centrum kongresowego, nie mówiąc o inwestycjach związanych z Euro 2012, np. Trasie Balickiej. Nastąpiły też istotne zmiany w prawie budowlanym.
Projekt uchwały o przystąpieniu Krakowa do sporządzania nowego studium trafi pod obrady radnych w połowie czerwca. Dokument mógłby być gotowy za około półtora roku. Przesądzi nie tylko o tym, gdzie budować wysoko, gdzie lokalizować dzielnice biurowe, a gdzie obiekty o charakterze metropolitarnym, ale też o tym, które tereny zielone miasto chce zachować i chronić.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Śląski Urząd Marszałkowski wybrał na projektanta dachu niemieckie biuro projektowe GMP Architekten z Akwizgranu. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana do 25 kwietnia.
Dach ma być przezroczysty z ażurową konstrukcją korony. Przykryje widownię, ale nie murawę. Zlikwidowane zostaną maszty oświetleniowe a nowe jupitery znajdą się pod dachem. Liczba krzesełek wzrośnie z 47 do 50 tysięcy. Konstrukcja (oparta na 40 kolumnach) będzie surowa, z daleka przypomina przemysłowe konstrukcje, których nie brak na Górnym Śląsku.
- Jednocześnie architekci chcieli podkreślić jego otwartość. Podczas wieczornych imprez łuna światła będzie nadal biła od stadionu. Projekt nazwaliśmy roboczo "koroną Śląskiego" - mówił Grzegorz Sowiński, inżynier kontraktu.
Projekt kosztował będzie 11 mln złotych. Kosztów budowy nie podano. Wiadomo natomiast, że budowa dachu jest głównym elementem wartej ok. 250 mln zł modernizacji Śląskiego przed Euro 2012. - Spośród ofert trzech firm wybraliśmy GMP. To solidny partner, również jego oferta cenowa była korzystna - mówił w czwartek marszałek województwa Bogusław Śmigielski, prezentując wizualizację Stadionu Śląskiego.
Niewykluczone, że część kosztów modernizacji weźmie na siebie państwo. Minister sportu Mirosław Drzewiecki zapewnił już marszałka Śmigielskiego, że jeśli UEFA zdecyduje o meczach Euro 2012 również w Chorzowie, to rząd wesprze finansowo modernizację. Wcześniej taką pomoc rząd zapewnił prezydentom Poznania, Gdańska i Wrocławia. Z kolei koszty budowy stadionu w Warszawie w całości pokryje państwo.
GMP Architekten to biuro z ponadczterdziestoletnią tradycją. Stąd wyszedł np. projekt nowego Dworca Centralnego w Berlinie (Lehrter Bahnhof) z dwustumetrowym szklanym dachem przykrywającym perony, a także Chińskiego Muzeum Narodowego przy placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Architekci mają też doświadczenie przy modernizacji stadionu w Berlinie, co może przydać im się w Chorzowie. W stolicy Niemiec przebudowali pamiętający jeszcze hitlerowskie czasy Stadion Olimpijski z 1936 roku.
W Polsce GMP Architekten wygrali zamknięty konkursu na projektu Stadionu Narodowego dla Warszawy, który ma być główną areną Euro 2012.
Co dalej będzie działo się z projektem? W najbliższych dniach firma audytorska sprawdzi, czy rzeczywiście odpowiada on wszystkim międzynarodowym kryteriom. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana do 25 kwietnia. Od dnia jej zawarcia GMP będzie miało siedem miesięcy na przygotowanie szczegółowego projektu budowlanego i wykonawczego. Prace budowlane powinny się zacząć na początku roku 2009, a zakończyć w połowie 2010.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://www.sport.pl/...56,5042598.html
Wreszcie wybrano projekt. Mam nadzieję, że od teraz do wykonania będzie już tylko z górki.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|