pomożecie w przetłumaczeniu paru pojęć z ekonomii ? Mikroekonomia Rzadkość Koszt alternatywny Krzywa możliwości produkcyjnych pozytywna ekonomia, normatywna ekonomia użyteczność całkowita krańcowa maksymalizacja użyteczności, krzywa objętości, krańcowa stopa substytucji linia ograniczeń budżetowych koszty całkowite, przeciętne, krańcowe Oligopol Andrzej
Dnia Tue, 8 May 2007 02:00:01 +0200, Wiktor S. napisał(a): Krzywa Phillipsa, krzywa Laffera, przydatność PKB jako miernik (no własnie czego?), obniżanie inflacji a oczekiwania inflacyjne (raz się uda obniżyć, a drugi raz nie). Łeb puchnie od ilości zmiennych ;) Jeżeli model (makroekonomia)
Nie ma czegoś takiego jak model "makroekonomia". W makroekonomii modeli jest wiele. jest bardziej złożony od danych, które opisuje, to jest pustosłowiem i NIE JEST NAUKĄ.
W jaki sposób MODEL może być bardziej złożony od DANYCH? Jak porównujesz złożoność samolotu i któregoś z koncertów Chopina?
Dnia 04/28/2003 10:14 PM, Użytkownik scream napisał: no dobra, ja chce sie uczyc.. ale bez przesady. Niech to będą ogólnikowe informacje o wszystkim i bardzo rozszerzony program dla tych przedmiotów,
Heh, a jak chcesz określić które przedmioty są przydatne? Poważnie Cię pytam. Obecnie studiuję biologię, właściwie już kończę. Uwierzysz mi, że w trakcie moich studiów było mi o wiele łatwiej dlatego, że znam geografie (a żebyś wiedział, że przydało mi się wietrzenie eoliczne jak i wszystkie sandry ozy kemy itd), przydał się WOS, j. polski, jezyki obce (wszystkie jakie znam i douczyć się musiałem łaciny), WF (tak, tak, każdy kto studiował biologie chyba może potwierdzić), nie wspominając o tak oczywistych jak fizyka, chemia i matematyka.
Ucz się bo ja już powielokroć tłumaczyłem znane mi z ekologii krzywe Gaussa, wykresy Lotki-Voltera, dla mojej znajomej, która potrzebowała tego na egzaminie z makroekonomii na marketingu i zarzadzaniu. w Twoim wieku też zastanawiałem się po kiego mi wiedzieć jak wygladała oświata w Polsce za czasów zaborów, a teraz grzebie po starych notatakach przygotowując referat na dydaktykę biologii. Śmiem zatem twierdzić, że wszystko (no prawie) w liceum jest na swoim miejscu.
Popatrzmy jak Apacz zapodaje na pl.pregierz: ... za to ze jak studiowal przespal wyklady dotyczace paru waznych zagadnien makroekonomicznych. Jednoczesnie wazelinuje za rozbawianie mnie jakimis smiesznymi wykresami dotyczacymi efektownego opodatkowania (ciekawe na jakiej podstawie liczonymi?) oraz koncertem zyczen tyczacym sie zwiekszania z roku na rok wplywow budzetowych.
Gdzie sie taki "gieniusz" ksztalcil? Powinno sie wychlostac jego mentorow za niedokladne egzaminowanie...
Ty się zając nie śmiej. kołodko ponoc wykłada gdzies ekonomię. dokładniej rzecz biorąc 'ekonomia alternatywna' się przednmio zowie.... No i podejrzewam, biedny żuczek mylsi, ze gospodarka, żywy w sumie organizm, to będzie się jakos modelowo zachowywyać jak panowie teoretyczy sobie wymyslili..... | co efektywnego opodatkowania? Cóż jest Leffer, jest jego krzywa - cały świat ją respektuje, więc kołotko nie może. Ujma by była chyba na honorze. Lub raczej, jesli o niego chodzi to chyba no chonorze.
Prosze o wszelkie materialy/ adresy dotyczace szkol ekomomii
W ostatnim WPROST jest ranking szkół wyższych (ekonomicznych też ;) ) wskaznikow makroekonomicznych krzywej ISLM
Jeśli dobrze pamiętam, podręcznik do MAKROEKONOMII zawiera te informacje.
"Sylwek Gałecki" napisał(a): 1 Krzywa mozliwosci produkcyjnych. 2 Popyt i elastyznosc popytu. 3 Oligopol i konkurencja.
Begg "Mikroekonomia", H.Varian "Mikroekonomia", albo jakakolwiek książka z tytułem "Mikroekonomia" ;)
Pargo
On Sat, 29 Jan 2000, USSR wrote: Witam Co myslicie o krzywej Philipsa? Ktos jakis czas temu napisal, ze to bzdura, ja nie mam wyrobionej opinii i chetnie sie czegos dowiem.
rgds
To udaj sie do biblioteki i poprzegladaj podreczniki do makroekonomii. m. -- Antonio Antonim
| Witam | Co myslicie o krzywej Philipsa? | Ktos jakis czas temu napisal, ze to bzdura, ja nie mam wyrobionej opinii i | chetnie sie czegos dowiem.
| rgds To udaj sie do biblioteki i poprzegladaj podreczniki do makroekonomii.
No nie wiem czy przeczytales mojego posta zanim na niego odpowiedziales. Mysle, ze nie znajde odpowiedzi na swoje pytanie w bibliotece. A propos, czy byles kiedys w jakiejs czytelni poza SGH ? Zauwazyles roznice ?
Proszę o zwięzłą pomoc w następujących zagadnieniach: 1) dochód 80 PLN - może być wydany na dwa rodzaje dóbr: dobro 1 - 20 PLN za sztukę, dobro 2 - 10PLN za sztukę dochód 60 PLN - może być wydany na dwa rodzaje dóbr dobro 1 - 10 PLN za sztukę, dobro 2 - 10PLN za sztukę Która sytacja jest lepsza odwołując się do nieznajomości preferencji ? 2) czy krzywe obojętności preferencji mogą miec charakter linii prostych ? i czy to się dzieje dla dóbr doskonale substytucyjnych? 3) jezeli ocena końcowa zależy tylko od wyższej z dwóch ocen z obu kolokwiów [dokładnie jest równa wyższej ocenie] to czy krzywa obojętności dla kombinacji ocen (x_1, x_2) = (2;5) będzie miała taki kształt? l _____ l l l l l l l l _ _ _ _ _ _ _ _ _ 0 Czy funkcja użyteczności w takim wypadku ma postać U(x_1;x_2) = max(x_1;x_2) jeśli nie to jaką? Czy w takim przypadku preferencje sa wypukłe? Dzieki za pomoc
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|