Małopolski Związek Szachowy

Tematy

biblia

Jan Kusina osobiście ustawiał wieże.

Wieża i konie
Rewelacyjny pomysł na promocję szachów w Krakowie znalazł szef Małopolskiego Związku Szachowego Jan Kusina. Rynek główny i okolice powili zamienia w prawdziwą Szacharnię. Staje się to dzięki przeszło trzymetrowym wieżom, które tam wyrastają, jak grzyby po deszczu. Docelowo ma ich być ok. 160 (średnica wieży 120 cm). Celem ich ustawienia jest promocja dwóch wielkich imprez, jakie czekają Kraków w przyszłym roku. Są to mistrzostwa świata szkół (27.04 - 8.05.2011) oraz światowy Kongres FIDE (15-22.10.2011). Szczególnie ważny jest kongres, na który zjadą się działacze szachowi z całego świata i to właśnie w Krakowie będą podejmować najważniejsze decyzje dla całego środowiska.

Po drogowskazach widać, że to
samo centrum Krakowa.
To co wykonuje Jan Kusina nie ma precedensu w popularyzacji szachów w Polsce. Wieże zobaczą mieszkańcy stolicy Małopolski, ale również miliony turystów z całego świata odwiedzający Kraków. Mają one szansę na stałe wpisać się w architektoniczny wygląd krakowskiej Starówki, gdyż to bardzo solidna, stalowa konstrukcja ustawiona na betonowych kołach.
Jak Jan Kusina otrzymał zezwolenia z Urzędu Miasta Krakowa, to jest jego tajemnica. Postawienie czegokolwiek w publicznym miejscu (szczególnie takim, jak zabytkowe centrum Krakowa) wiąże się z wieloma "zgodami" architektów, plastyków, konserwatorów zabytków itd. itd. Ale jak się chce, to można. Wielkie gratulacje.



Na stronie Małopolskiego związku Szachowego - www.mzszach.l.pl jest już informacja o II Krakowskim Turnieju Shogi, tak jak w zeszłym roku będzie to jedna z imprez w ramach Festiwalu Szachowego Cracovia.
Mam nadzieję że więcej osób znajdzie czas, a byc może przyjadą też z zagranicy. Szczególnie licze na Austrię i Słowację.



Jeśli chodzi o wysyłkę shogi mogą to być na początek np największe wojewódzkie związki szachowe czyli:

Dolnośląski Związek Szachowy Wrocław
LUBELSKI ZWIĄZEK SZACHOWY Lublin
Łódzki Związek Szachowy łódź
MAŁOPOLSKI ZWIĄZEK SZACHOWY Kraków
Mazowiecki Związek Szachowy Warszawa
WIELKOPOLSKI ZWIĄZEK SZACHOWY Poznań
Świętokrzyski Związek Szachowy Kielce
Śląski Związk Szachowy w Katowicach Katowice



Turniej w Shogi w Krakowie. Odbedzie sie w ramach XX Miedzynarodowego Festiwalu Szachowego Cracovia’09 w dniach 27 – 29 grudnia 2009 r. w Zespole Szkól Elektrycznych nr 1 w Krakowie, ul. Kaminskiego 49 Organizatorem turnieju jest Malopolski Zwiazek Szachowy i Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej Manggha

Termin:
27-29.12.2009
godzina 14.30 GMT+1

Miejsce:
Krakow, ul. Kaminskiego 49
Szczegóły :
- rejestracja na stmarius@kr.onet.pl do godziny 14 dnia rozpoczecia
- czas 45 min + 30 sec byoyomi
- 9 rund (prawdopodobnie turneij rankingowy FESA
- mozliwe zakwaterowanie i wyzywienie
- wpisowe 20 zl
- przewidywane równiez nagrody pieniezne
Zobacz wiecej szczególów i pobierz regulamin na www.shogi.pl/regulamin.doc



Komunikat Wstępny
XXIII Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów Szachowych

Kraków, 8-9 grudnia 2007 roku

Konferencję zorganizuje
Kolegium Sędziów Małopolskiego Związku Szachowego.
Miejsce obrad w Krakowie
Warunki zakwaterowania itp. będą podane w terminie późniejszym.


Terminarz
Zebranie Kolegium Sędziów
Sobota 8 grudnia 2007 godz. 10.00

Przyjazdy Sędziów
Sobota 8 grudnia 2007 w godzinach przedpołudniowych
(jest możliwość przyjazdu w piątek 7 grudnia)

Obrady
Sobota 8 grudnia 2007 godz. 15.00 - 20.00
Niedziela 9 grudnia 2007 godz. 9.00 - 13.00

UWAGA
Egzamin poprawkowy
Sobota 8 grudnia godz. 10.00

Sędziowie, którzy uczestniczyli w Kursach na klasę I oraz klasę państwową
w Licheniu w 2006 roku i nie zdali egzaminu mogą zdawać egzamin poprawkowy (bez dodatkowych opłat), wg zasad, które miały miejsce w Licheniu.

Informacje dodatkowe
1. Tegoroczny Kongres FIDE odbędzie się w drugiej połowie listopada 2007, co umożliwia przekazanie Uchwał FIDE na Konferencji Sędziowskiej w grudniu.
2. W witrynie internetowej PZSzach ukazał się pełny tekst Kodeksu Szachowego PZSzach oraz dodatkowo „Przepisy finansowe FIDE", komplet przepisów dotyczących turniejów granych systemem szwajcarskim oraz nowe tłumaczenie „Przepisów turniejowych FIDE" - wersja zatwierdzona przez Prezydium FIDE w lutym 2007 r.
3. Kolejny Kurs Sędziowski na I klasę i klasę państwową jest przewidywany w 2008 roku.
4. Biuletyn Kolegium Sędziów nr 2/2007, wraz ze szczegółowymi informacjami odnośnie tegorocznej Konferencji i dodatkowymi materiałami ukaże się w terminie późniejszym.

Andrzej Filipowicz
Przewodniczący Kolegium Sędziów

ciekawe ile sedziów z calej polski sie tam zjedzie ?



I Krakowski Turniej Shōgi

27 grudnia 2009 r. rozegrano w ramach XX Festiwalu Szachowego turniej główny
I Krakowskiego Turnieju Shōgi.
Shōgi to japońska forma ewolucji szachów popularna nie tylko w Japonii ale na całym w świecie, szczególnie w kręgach japonistów i emigrantów.
Wzrastająca popularność shōgi w Polsce i przychylność organizatorów Festiwalu Cracovia sprawiły, że po raz pierwszy Kraków był miejscem oficjalnego spotkania shōgistów i rozegrania dwóch turniejów – głównego i z tempem przyspieszonym.
Podkreślenia wymaga i to, że turniej został objęty honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce.
W turnieju głównym, rozgrywanym dłuższym tempem gry (30’+30” byōyomi), wzięło udział 6 zawodników. Bezapelacyjnie wygrała Karolina Styczyńska (Warszawa) zdobywając 5 punktów, przed Adrianem Wołoszynem (Szczecin) 4 punkty i Mariuszem Stanaszkiem (Kraków) 3 punkty. Dalsze miejsca zajęli Marian Płonka (Wadowice) 2 punkty, Krzysztof Ciombor 1 punkt i Robert Ciombor 0 punktów (obaj Kraków).
W rozegranym w dniu 28.12.2009 r. turnieju z tempem przyspieszonym (10’+30” byōyomi) w którym zagrało 7 zawodników również triumfowała Karolina Styczyńska z 6 punktami, przed Adrianem Wołoszynem 5 punktów i Mariuszem Stanaszkiem 4 punkty. Po 2 punkty zdobyli Marian Płonka, Krzysztof Ciombor i Robert Ciombor, a bez zwycięstwa pozostał Andrzej Kosztyła.
Nagrody finansowe ufundował MO TKKF Drogowiec, a upominki dla wszystkich uczestników Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Turniej przygotował i przeprowadził Mariusz Stanaszek.
Mamy nadzieję, korzystając z tego iż Zarząd Małopolskiego Związku Szachowego wyraził wolę wspierania i popularyzacji shōgów, że w Krakowie powstanie wokół „Drogowca” i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha aktywne środowisko shogistów, będą organizowane turnieje i spotkania, a i w ramach kolejnych Festiwali Cracovia rozgrywane będą duże turnieje, może nawet w międzynarodowej obsadzie.



Zebranie zostało zwołane przez Prezesa Zachodniopomorskiego Związku Szachowego w celu ustalenia strategii działań na lata 2008-2012.

Zebrani przedyskutowali zagadnienia dotyczące zbliżających się wyborów do władz PZSzach oraz przygotowaną przez DZSzach strategię :


Strategia rozwoju polskich szachów na lata 2008-2012

1. Zarządzanie
- Prezes
- odmłodzenie Zarządu i dopuszczenie przedstawiciela zawodników
- dokonać podziału funkcji pomiędzy wszystkich członków zarządu i wymagać realizowania powierzonych im zadań, projektów itp.
- zreorganizować pracę biura Związku
- w większym stopniu korzystać w działaczy/trenerów z „terenu”,
- powołać osobę zajmującą się profesjonalnie organizacją wyjazdów na imprezy międzynawowe i koordynacją imprez krajowych.
2. Promocja, PR
- powołanie Rzecznika Prasowego Związku - aktywna współpraca z mediami
- zadaniem Rzecznika było by także prowadzenie aktywnych działań promocyjnych i marketingowych wobec innych środowisk (w tym administracji państwowej, samorządowej, firm prywatnych), w tym także współpraca przy pozyskiwaniu sponsorów
- zwiększyć ilość informacji zachęcających do szachów na stronie internetowej
- zamieszczać informację sportową o ligach wojewódzkich – podstrona ligi
- rozszerzyć zakres informacyjny strony www
- utrzymywać kontakty z ludźmi którzy byli/są związani z szachami,
3. Finanse
- znalezienie nowych źródeł finansowania: sponsorzy, wydawanie gazety
- szukanie oszczędności w wydatkach związku, biura
- szukanie oszczędności przy organizacji wyjazdów reprezentacji
- zmniejszenie niektórych opłat w tym: klasyfikacyjno-rankingowej do 10 PLN i opłaty do FIDE do 1 euro, za nadanie tytułów krajowych, zniżki dla rodzin
4. Biurokracja / formalności
- stałość i koherentność regulaminów
- przestrzeganie Regulaminów !!!
- zmienić regulamin ewidencyjny i dopasować do rzeczywistości regulamin klasyfikacyjny
- zmienić system lig seniorów ze skoszarowanych na dojazdowe, II liga może być rozgrywana w 4 grupach
- przygotować kryteria organizacji imprez
- przygotować/rozszerzyć wymagania oraz zakres obowiązków kierownika ekipy na wyjazd międzynarodowy
5. Sport / Szkolenie

Opracowane przez Dolnośląski Związek Szachowy


Przyjęto także wspólne stanowisko:



Koszalin, 09.08.2008


Stanowisko wojewódzkich związków szachowych ustalone na zebraniu, które odbyło się 09.08.2008 w Koszalinie, reprezentowanych przez:

woj. dolnośląskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. świętokrzyskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. zachodniopomorskie

wnosi o:
uznanie stanu ewidencji członków PZSzach (określający ilość delegatów na Walne Zebranie Delegatów PZSzach) na dzień odbycia zjazdu Wielkopolskiego Związku Szachowego podczas którego wybrano pierwszych delegatów na zjazd Polskiego Związku Szachowego jako wyczerpującego znamiona §. 20 pkt. 2 (b) Statutu PZSzach. W uzasadnieniu zebrani są zgodni że uporządkowanie ewidencji członków Polskiego Związku Szachowego jest słuszne i zasadne.
A zatem stan ewidencyjny na ten dzień powinien określić ilość mandatów.

Uważamy, że najbliższe Wyborcze Walne Zebranie Delegatów PZSzach powinno trwać 2 dni, w celu przedyskutowania i ustalenia strategii rozwoju PZSzach i szachów w Polsce na lata 2009-2012

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript