mapa polski z parkami narodowymi

Tematy

biblia

Ja może wtrącę się do dyskusji przypominając jej temat - zasadność zmian regulaminu KOT. Tylko czy nie będzie tak jak w przypadku odznaki "Szlakiem Zamków w Polsce" że co roku jest wydawana nowa mapa zamków bo kolejne miasteczka chciały się pochwalić tym, że "ten domek co tutaj stoi, stoi na miejscu dawnego zamku"? Przez to co roku był nowy regulamin.
W KOT pare lat temu wprowadzono ogromne ułatwienie polegające na tym, że dawne zabytki klasy zero (obiekty krajoznawcze) oraz parki narodowe wolno zaliczać na wycieczkach "nierowerowych". Wg. mnie stopień duży srebrny i duży złoty powinien jednak być "ambitniejszy". Stopień brązowy - ok, 10 wycieczek i już zdobyty. Jednak przy obecnym regulaminie aby zdobyć najwyższy stopień KOT to nie trzeba wogóle wyjeżdżać poza teren zamieszkania, wystarczy zrobić kilkaset różnych wariantów tras po okolicy, parę razy wsiąśc w pociąg albo do samochodu aby zaliczyć "zerówki" i parki narodowe i odznaka zdobyta!



...a więc było...
1. def ochrony srodowiska
2. przykłady dwóch wejść i wyjść
3. bioidykator i jego rodzaje
4. co mierzy urzadzenie na rondzie Kaponiera
5. klasyfikacja wód powierzchniowych
6. mapa sozologiczna, treść, temat
7. ile jest parków narodowych i krajobrazowych, jaka jest powierzchnia chroniona w Polsce
8. kto ustanawia formy ochrony przyrody, wymienic je
9. jak sie chroni powierzchnie ziemi
10. wskaz w swojej miejscowosci przyklady degradacji wzglednej i bezwzgledej, system funkcjonowania srodowiska, konflikty srodowiskowe
11. gospodarka odpadami
12. na jakim etapie człowiek najbardziej ingerowal w srodowisko ( tu chodzi o te "potrzeby bytowania")
13. cos z cwiczen o transgranicznym transporcie zanieczyszczen
14.?
15.?




Fajnie by było wrzucić dla porównania rezerwaty które są w po naszej stronie, i inne formy ochrony.
Rezerwaty są tutaj:
http://darz-bor.info/mapy/puszcza/

I jeszcze nieco danych liczbowych:

Powierzchnia Puszczy Białowieskiej
Polska - 62,500 ha (41.6 %)
Białoruś - 87,607 ha (58.4 %)
Razem: 150,107 ha

Parki narodowe (obecny stan)
Polska - 10,502 ha ( 105 .02 km2)
Białoruś - 163,500 ha ( 1,635 km2) , w tym
82,780 ha ( 827 .8 km2) przypada na strefę ochrony ścisłej i strefę ochrony regulowanej. Z okazji 600 lecia przygotowań do bitwy pod Grunwaldem niemal cały obszar strefy ochrony regulowanej ma zostać przesunięty do strefy ochrony ścisłej, a oprócz tego część strefy gospodarczej do strefy ochrony regulowanej.

Wszystkie obszary chronione:
Polska - 25,740 .61 ha ( 257 .4061 km2) - park narodowy + otulina + rezerwaty przyrody poza obszarem parku
Białoruś - 163,500 ha ( 1,635 km2)



As Ja miałem tę mapę w wydaniu "pełnoarkuszowym". Polskie Tatry "zajmowały" wtedy niemal całą wolną podłogę w dużym pokoju mieszkania rodziców...



W chwili obecnej, jadąc w Tatry, mam ze sobą komplet trzech map, obejmujący mapę Tatr i Podhala, mapę Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz mapę Tatr Polskich. Te trzy "płachty" wzajemnie się uzupełniają. Ostatnia ma podziałkę 1:27000, a na okładce tak "zachęcające" przymiotniki jak "wodoodporna" i "nierozdzieralna" , ale wolałem tego nie sprawdzać w praktyce...



Dla mnie Poznań nie stanowi problemu. Połączenia mam zarówno pociągiem(na Kutno albo na Toruń i do Poznania), Polskim Ekspresem(bezpośrednio) czy autobusami PKS. Kwestia tylko lokum w Poznaniu lub...pod Poznaniem. Zerkam na mapę i widzę Wielkopolski Park Narodowy. Bez względu na miejsce, musi być tam osoba, która zna teren i załatwi lokum bądź pole namiotowe. Wszak w grę wchodzą trzy dni. A tym samym dwa noclegi. A może Poznaniu istnieje możliwość wynajęcia pokojów w jakimś Akademiku? Choć wolę na łonie natury...:)



Odkrywca/Pionierka

Trzeci stopień harcerski w ZHP. Jego oznaczeniem jest jedna krokiewka na pagonie oraz (fakultatywnie) srebrna lilijka nabita na krzyżu harcerskim. Zdobywają go harcerze w wieku 14-16 lat.

Do próby może przystąpić harcerka/harcerz, która/y:

* zdobyła/ył stopień tropicielki/wywiadowcy. Jeśli nie posiada stopnia tropiciela/wywiadowcy, realizuje próbę pionierki/odkrywcy poszerzoną o wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach poprzednich stopni,
* aktywnie uczestniczy w życiu zastępu i drużyny.

Zalecany czas trwania próby: 9-12 miesięcy


WYMAGANIA:

Praca nad sobą

1. Określiłam/em swoją największą słabość i podejmę próbę wyeliminowania jej.
2. Aktywnie realizuję obowiązki wynikające z mojej wiary.
3. Wykazałam/em, że potrafię poświęcić własną przyjemność na rzecz obowiązku.
4. Zdobyłam/em nową umiejętność przydatną w gospodarstwie domowym.
5. Rzetelnie wykonuję swoje obowiązki domowe.
6. Zapisuję ustalone terminy i wyznaczone zadania, jestem punktualna/ny i obowiązkowa/ny.
7. Wzięłam/ąłem udział w zaplanowaniu i zorganizowaniu akcji zarobkowej dla drużyny.
8. Dbam o sprzęt drużyny. Brałam/em udział w jego konserwacji.
9. Dbam o zdrowie i pamiętam o aktywnym odpoczynku, odpowiedniej ilości snu, prawidłowym odżywianiu się, umiem radzić sobie z problemami okresu dojrzewania.
10. Załatwiłam/em powierzoną mi sprawę w instytucji lub urzędzie.
11. Zorganizowałam/em wyjście zastępu lub drużyny (grupy koleżanek lub kolegów) do kina, teatru, na koncert, do muzeum lub inną imprezę kulturalną.
12. Potrafię w prostych sytuacjach porozumieć się w języku obcym.
13. Umiejętnie korzystam z Internetu (wyszukuję potrzebne informacje, posiadam adres e-mail).

Doskonalenie harcerskie

1. Potrafię wskazać główne etapy w dziejach harcerstwa.
2. Odwiedziłam/em komendę mojego hufca. Znam adres komendy mojej chorągwi i Głównej Kwatery. Wiem, jak nazywa się komendant hufca, komendant chorągwi, Naczelnik ZHP i Przewodniczący ZHP.
3. Wiem, jakie inne organizacje harcerskie działają w Polsce.
4. Czytam książki o tematyce harcerskiej.
5. Znam strukturę ZHP.
6. Potrafię ocenić czynności życiowe (tętno i oddech), znam prawidłowe tętno dzieci i dorosłych. Potrafię postąpić w przypadku utraty przytomności, ułożyć chorego w pozycji bocznej bezpiecznej. Umiem zastosować różne sposoby przenoszenia poszkodowanych. Potrafię postępować w przypadku zatrucia pokarmowego.
7. Odnalazłam/em na mapie miejsce, w którym się znajduję, poprowadziłam/em w czasie gry terenowej lub wycieczki zastęp wg mapy topograficznej. Na podstawie mapy topograficznej określiłam/em długość trasy, nachylenie terenu, przybliżony czas marszu, azymut na dany punkt. Zmierzyłam/em w terenie odległość i wysokość.
8. Kierowałam/em budową urządzenia obozowego wg własnego projektu. Umiem sprawnie posługiwać się sprzętem pionierskim. Potrafię zawiązać co najmniej 10 węzłów i ich zastosowanie.
9. Brałem udział w organizacji wycieczki zastępu lub drużyny.
10. Wyrobiłam/em w sobie pożyteczne nawyki ekologiczne (oszczędzam wodę, gaszę światło, segreguję odpady).
11. Wiem, co to jest park narodowy, park krajobrazowy i rezerwat przyrody. Wymienię kilka polskich parków narodowych oraz wskażę występujące w nich osobliwości przyrodnicze. Odwiedziłam/em jeden z parków narodowych, krajobrazowych lub rezerwatów.

Poszukiwanie pól służby

1. Poznaję historię swojej miejscowości. Wiem, co wyróżnia ją spośród innych (np. znane postacie, historyczne wydarzenia, zabytki, sztuka ludowa).
2. Wiem, na czym polega demokracja. Brałam/em udział w demokratycznym podejmowaniu decyzji.

W okresie próby uczestniczyłam/em w obozie lub zimowisku harcerskim oraz w co najmniej dwóch biwakach lub rajdach, zrealizowałam/em co najmniej trzy projekty, w tym przynajmniej jeden na rzecz środowiska (np. szkoły, osiedla). Zdobyłam/em w tym czasie przynajmniej trzy sprawności (dwugwiazdkowe lub trzygwiazdkowe).

Uwaga. Próbę można uzupełnić o dodatkowe wymagania przyjęte w środowisku.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript