gramatyka-odmiana przez przypadki

Tematy

biblia

Łacina jest matka języków - ja uczyłem się sam, bo program nauki łaciny za moich czasów w liceum był słaby i zbyt rzadko lekcje (zajęcia dodatkowe).
No, ja mam pewnien zasób sentencji dobrych na każdą chwilę. Oprócz tego sam nauczyłem się jakichś tam podstaw gramatyki (odmiana przez osoby i przez przypadki).
Natomiast pomaga uczęszczanie na Msze w rycie trydenckim - człowiek się osłuchuje, nie wspomninam już o doznaniach duchowych, które są nie do przecenienia.





- na forum: wszelkie oooooon;************************* <3333333333333333 (w każdej odmianie)

z racji tego że część z Was ma problemy z gramatyką pozwolę sobie zrobić małe przypomnienie odmiany zaimka rzeczownego przez przypadki (deklinacji), na przykładzie słowa on
Mianownik (kto? co?) on
Dopełniacz (kogo? czego?) jego
Celownik (komu? czemu?) jemu
Biernik (kogo? co?) jego
Narzędnik (kim? czym?) nim
Miejscownik (o kim? o czym?) nim
Wołacz (o!) on

Dziękuję za uwagę



Co do odmiany, to chyba będzie: 1 post, 2 posty, 5 postów, z postem, bez posta, z postami, bez postów, po postach. przez posty, o poście, o postach i td...

Za to ciekawsza jest moim zdaniem odmiana słówka "forum" bo według słownika ortograficznego pwn odmienia się tak jak akwarium, czyli: forum, 2 fora, 5 forów, z forami, bez forów (a nie jak niektórzy używają bez for) o forach, przez fora itd...

Tak wiem, że nie jest to odmiana przez standardowe przypadki, ale ja maturę zdawałem już dawno temu, a nigdy z teorii gramatyki nie byłem dobry



Sierżant tez nic nie umiem, a mam 5 ja na lekcjach nawet nie rozumiem o co chodzi

no tak nie może zabraknąć PaFcIa z plotkami wg. mnie łacina jest trudna bo to sama gramatyka...I deklinacja, II deklinacja, III...i nie wiem ile tam ich jest i jeszcze czasy, odmiana przez przypadki w kilku czasach, konstrukcje a.c.i n.c.i ... i to wszystko razem wzięte do jednego zdania

ale nie martwcie się, zawsze może być gorzej




Przyznałbym ci rację, ale jest mały problem: teraz mnie tu brakuje konsekwencji. Jeżeli w polskim języku słowo wymawia się tak samo czy nieme 'e' istnieje czy nie, to w mianowniku powinno być "colleg".
Nie, na polski powinno być "koledż".
Jeśli jednak stosujemy odmianę rzeczownika obcego pochodzenia, który odmiany żadnej nie ma, to w mianowniku jest identyczny jak oryginał, natomiast pozostałe przypadku naginają go do polskich zasad pisowni, bez zmiany tematu.
Gdyby w języku polskim występowały rzeczowniki kończące się niemymi samogłoskami to odmieniałby się bez podwajania tej samej literki i bez apostrofów. Wbrew pozorom gramatyka jest logicznym tworem




A potrafisz wytłumaczyć obcokrajowcom jakie są reguły odmiany przez przypadki w języku polskim? No właśnie.



No wlasnie nie masz racji. skoro angielski znasz od dziecka, to tak jak w jezyku polskim gramatyki sie nie uczysz, tylko ja umiesz tak powinnas miec z angielskim. A jesli uczylas sie angielskiego, to kazdy przecietnie inteligentny czlowiek poprzez cwiczenia jest w stanie pojac nieskomplikowana w porownaniu do jezyka polskiego gramatyke.

A probowalas zalozyc wlasna firme?



Dzien dobry.

Wiola - gramatyka na poziomie akademickim nie jest Ci do niczego potrzebna, poniewaz w wiekszosci uczniowie nie dochodza nawet do miejscownika. Raczej nalezy przygotowac sie do tematu od strony obcokrajowca - czyli jak chlop krowie na rowie - koncowki przypadkow, odmiany czasownikow itd. Jesli Ty pracujesz w szkole jezykowej to moglabys we wlasnej szkole poeksperymentowac z tym. Skype ma swoje ograniczenia - trzeba wszystko miec poskanowane itd., ale tez latwiej jest wyskoczyc z jakimis atrakcyjnymi multimediami, stronami w necie itp.

Kochane, jade na miesiac, ale mam nadzieje moc nauczac, wiec powinnam sie odzywac. 8)



august, mozna pisac "pentaksa", "panasonika", "sonego". tego rodzaju obocznosci sa w jezyku polskim dopuszczalne. ze stron uniwersytetu warszawskiego:

Cytat:
Zasady gramatyki polskiej wymagają, żeby odmieniać wszystkie wyrazy albo zgodnie z polską fleksją, albo zgodnie z fleksją języka obcego (jeżeli jest to język fleksyjny). Cytat:
W wypadku polszczonych nazw własnych warto zajrzeć do Słownika nazw własnych Jana Grzeni (PWN, Warszawa 1998), gdzie np. na s. 358 czytamy: UNIX [Juniks a. Uńiks] <<komputerowy system operacyjny>>, D. Uniksa, Ms. Uniksie a. Unix D. Uniksa, Ms. Uniksie.
Z czego wynika: (1) niepoprawne są formy "Unixie" i "Linuxie" - przy polszczeniu "x" w przypadkach zależnych przechodzi w "ks"; (2) słownik nie dopuszcza odmiany słowa "UNIX" jak skrótowca, tzn. UNIX-a, w UNIX-ie itp.

wynika z tego, ze w jezyku polskim poprawne jest tylko "pentaksa", a nie "pentaxa". mozna ewentualnie napisac "aparat marki pentax". pozdrawiam jezykoznawcow.



Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja
  Jeśli chcecie dowiadywać się ciekawostek dot. naszego pięknego języka przy okazji codziennego sprawdzania poczty elektronicznej, zaprenumerujcie nowości Poradni Językowej PWN, fantastyczna sprawa.

Trochę o zaimkach:
Cytat:
Zaimki nieokreślone powstają z zaimków pytających i względnych poprzez dodanie przyrostka "-ś" niezależnie od osoby i przypadku, np.
czyjś, czyjegoś, któraś, którymś, gdzieś, skądś, ileś itd.

Końcówki stosowane w odmianie zaimków "jacy" (m.os.), "jakie" (nm.os.):
M. W. ~y (m.os.) ~e (nm.os.)
D. ~ich
C. ~im
B. ~ich (=D. m.os.) ~e (=M. nm.os.)
N. ~imi
Ms. ~ich
źródło: Wikipedia, strona Grzegorza Jagodzińskiego poświęcona gramatyce



~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

Regulamin Dotyczący Topiców I Nie Tylko!

1. Forum jest podzielone na różne tematy. Należy pamiętać, żeby pisać tematy w odpowiedniej dla nich kategorii.

2. Forum jest miejscem publicznym i należy posługiwać się tutaj językiem kulturalnym i poprawnym. Dotyczy to w szczególności poprawności pod względem ortografii, gramatyki i interpunkcji. Językiem oficjalnym w tym kraju jest język polski i jego odmiana literacka. Należy więc w miarę możności unikać posługiwania się wyrażeniami slangowymi. Stwierdzenia w tym stylu nie są ani poprawne ani kulturalne.
Zaleca się przestrzegania norm dobrego zachowania i ogólnej etykiety.

3. Przed założeniem nowego wątku należy upewnić się, że temat, który chcemy poruszyć nie jest już dyskutowany w innym wątku.

4. Decyzje o moderacji (zamknięciu lub skasowaniu wątku) podejmowane są przez Admina lub Moderatorów.

5. Nie wolno obrażać użytkowników forum.

6. Zabrania się pisania kilku postów pod rząd. Jeżeli chcesz co dopisać do wcześniejszego użyj opcji "Edytuj" i zmień wiadomość.
Od dnia 13.07.2006 r., za złamanie tego punktu Admin ma prawo dodać ostrzeżenie.

7. Nie pisz tzw. "tRaWkĄ", "PokomOn@@$$tym pissemkiem" i SAMYMI DUŻYMI LITERAMI. Jeżeli tak piszesz, nie dziw się jeżeli inni nie będą okazywali Ci szacunku.

8. Jeśli nie masz nic konkretnego do napisania to nie wysilaj się pisząc jeden wyraz lub wysyłając kilka emotów.

9. Pamiętaj, żeby avatar nie nie był zbyt obraźliwy, a podpis zbyt długi.


10. Na forum zabrania się umieszczania adresów stron o tematyce erotycznej, obraźliwej, czy naruszającej zasady kultury i "dobrego smaku".

11. Prosimy o umiar w treści podpisów. Zbyt długie przeszkadzają w czytaniu postów. Duża liczba znaków w podpisie została umożliwiona ze względu na długie kody i linki.

12. Jeżeli złamiesz regulamin dostaniesz upomnienie wiadomością e-mail lub PW. Za ponownie złamanie regulaminu dostaniesz ostrzeżenie, będziesz o tym poninformowany/a.

13. Jeżeli Administrator zauważy poprawę w zachowaniu na forum może odjąć ostrzeżenie.

14. W przypadku nagminnego łamania zasad numer IP komputera danego użytkownika może zostać zablokowany, a konta usunięte.

15. Przy rejestracji podaj swój poprawny adres e-mail. Jeżeli tak nie będzie, Twoje konto zostanie usunięte.

16.. Administrator/Moderator się nie czepia - on czuwa!



Poprawię tylko błędy gramatyczne koleżanki i możecie się dzikować oraz halogenić dalej.


Tak to prawda, tyle że ja podam inny przykład. Dawali ludziom chorym na raka tabletki, które nie były w stanie uleczyć tych osób. Lekarze wiedzieli o zerowych możliwościach leków, ale chorzy nie. Pielęgniarki wkręcały im, że się po nich wyleczą, a oni w to wierzyli. Ci co wierzyli, wyzdrowieli (jakoś 8/10 przypadków). Więc... morał... wiara czyni cuda. Eee, to jest właśnie placebo :P



Sorry, ale czy wszechświaty w postaci bąbelków w wannie (jeśli dobrze pamiętam, to podałeś taki przykład), czy drzewa rozkorzeniające się na kilka stron - w to chyba trudniej uwierzyć niż w Boga. Tu masz chociaż przykłady, fakty potwierdzone przez historyków (nie tylko chrześcijan). Lepiej ludziom uwierzyć w kręgowca w stanie gazowym niż w cywilizacje typu 76567[...] To akurat popieram.


Post nie odnosi się do dzików, tylko do śwaitełwody (tak to się odmienia?). Wielopiętrowy błąd :P

1) Ś-w-i-a-t-ł-o-w-o-d-y liczba mnoga Ś-w-i-a-t-ł-o-w-ó-d liczba pojedyńcza
2) Światłowodów Odmiana w dopoełniaczu (kogo?czego?) :P



To pozwól, że Ci wytłumaczę :) Zdanie po zdaniu. Nie wierzysz w objawienia, więc chciałam Ci DOSTADNIE wytłumaczyć OCB.
dosadnie
(dostadnie- fajnie to brzmi, serio ;))


To było oczywiście retoryczne pytanie o halogennej Maryji (nie chodzi o halocynogeny, tylko halogeny - dla jasności:)). 1) Jeśli już to halogenowej

2) Halucynogeny

3) Chyba jeszcze jakiś błąd z tymi halogenami, ale pogubiłem się już :P



"...powiedziałaś że światło wody to skrót myślowy, chodzi o nowe rozwiązania itd." - tak bo światło to nowe rozwiązanie. WTF o co chodzi z tym światłem wody?! :D Dobra, zakończcie już to.



Cytat:
matewek - można, gdyby sie wysilić wyszukać dużo takich "nierozróżnialnych" wyrażeń w angielskim, ale to przecież nie stanowi o tym, że angielski nie jest bardziej "trafiający w punkt" niż polski. Wiem, ale chciałem tylko zaznaczyć, że nie ma ideałów, albo przynajmniej nie jest nim język pewnego Jakuba z Londynu :).

Zostawię na razie angielski i nawiążę do tematu. Kiedyś zastanawiałem się nad zmianami zachodzącymi w językach gdyż zaciekawiło mnie to zagadnienie, toteż postanowiłem zapytać ciotkę, która była kiedyś na polonistyce o kilka istotnych dla mnie szczegółów (zanik jerów, zanik ablatywu itd.). Skończyło się tym, że ciotka rozmowę ucięła stwierdzając że ona to tylko zdać chciała, a teraz po latach pojęcia o tym nie ma i nie sądzi aby kogoś z roku faktycznie ten temat pasjonował :). Tak więc skazany będąc na szczątkowe informacje temat sobie odpuściłem. Jednakże zanik ablatywu jakoś nie daje mi spokoju. Przypadek ten wydaje się przecież bardzo przydatny gdyż skraca wypowiedź, a to chyba najważniejsze. Niestety dziś nie mówimy już:

Idę domu/Idę doma
Tylko:
Idę z domu / Idę do domu

Ablatyw został zastąpiony miejscownikiem, który to w języku polskim nigdy samodzielnie nie występuje i zawsze jest poprzedzony wyrażeniami przyimkowymi. I tu pojawia sie kolejny problem gdyż okazuje się, że z punktu widzenia zrozumienia wypowiedzi odmiana miejscownika jest kompletnie zbędna i być może zanikłaby ona (miejscownik zastąpiony mianownikiem) gdyby nie powszechna edukacja i nauka pisania i czytania, która to spowalnia naturalną ewolucję języka.

Zastanawia mnie co sprawiło, że przyimek "do" w połączeniu z miejscownikiem wyparł ablatyw. Utrata ablatywu prawdopodobnie pociągnęła za sobą uzależnienie miejscownika od wyrażeń przyimkowych i w konsekwencji przygotowała grunt pod zniknięcie samego mianownika (jego istnienie jest zbędne gdyż zawsze poprzedzają go przyimki).

Czyli moim zdaniem jedna mała zmiana w języku wprowadza grunt pod dalsze upraszczanie gramatyki. Pytanie tylko dlaczego różne języki ewoluują w innych kierunkach. Czeski przecież nie utracił iloczasu, natomiast macedoński i bułgarski utraciły odmianę przez przypadki. Rozwinęły natomiast niezależnie (za wikipedią) tzw. tryb nieświadka, oraz są jedynymi językami słowiańskimi posiadającymi przedimek/określoność (prawdopodobnie przejęta od jakiegoś sąsiedniego języka). Mamy zatem kolejne przykłady dodawania elementów do języka.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript