" />Jako, że na zbyciu mam takie coś a jest to maleństwo grammostola rosea, które jak podrośnie wygląda tak:
a opis jej jest tu: http://www.terrarium.com.pl/zobacz/gram ... a-516.html Więc oddam to maleństwo za zupełne free. Dla zainteresowanych zapraszam na pm.
Z dodatkowych info...oczywiście zanim pajączek podrośnie to przez dłuuugi czas (naprawde długi ) może mieszkać w odpowiednio przygotowanym plastikowym pudełku po...serku, jogurcie czy czymś takowym
" /> ">Jako, że na zbyciu mam takie coś a jest to maleństwo grammostola rosea, które jak podrośnie wygląda tak:
a opis jej jest tu: http://www.terrarium.com.pl/zobacz/gram ... a-516.html Więc oddam to maleństwo za zupełne free. Dla zainteresowanych zapraszam na pm.
Z dodatkowych info...oczywiście zanim pajączek podrośnie to przez dłuuugi czas (naprawde długi ) może mieszkać w odpowiednio przygotowanym plastikowym pudełku po...serku, jogurcie czy czymś takowym
polecam dla zainteresowanych... ale także i ciekwaskich.... pająk jest absolutnie niegroźny i nie będzie stwarzał żadnych problemów... jego wymagania nawet jak na pająka są bardzo małe... a wręcz nikłe...
OPIS GATUNKU
OPINIE HODOWCÓW
O, temacik o książkach.
Osobiście mam alergię na wszelkie Tłilajty. O ile Rowling ma jakiś dryg i potrafi banał napisać ze swoistą klasą, tak Stephanie Meyer kojarzy mi się trochę z grafomanią - ona po prostu dobrze trafiła z tematyką i pomysłem (w sensie marketingowym, nie jakościowym). A tego, że skrzywdziła wszystkie dotychczasowe wampiry tą książką, tworząc gorszący wielu ludzi wizerunek tego "gatunku", to jej nie wybaczę
Jeśli chodzi o "Granice" Nałkowskiej to nie zapominajcie, że pośród lektur szkolnych znajduje się twór jeszcze większej sadystki, jaką jest Eliza Orzeszkowa. Mowa oczywiście o "Nad Niemnem" - te bujne opisy przyrody ciągnące się w nieskończoność oraz wartkie zwroty fabuły, które można porównać z hodowlą Grammostola rosea były ponad moje siły.
Jeśli chodzi o moje gusta, to jestem bardzo otwarty na różną literaturę. Od fantasy i s-f, przez historyczne, thrillery, sensacyjne, kryminał, wszelaki mainstream, książki o tematyce psychologii czy nawet typowo "babskie" (ale nie romansidła, a fe!).
Z fantastyki to lubię zarówno polską jak i zagraniczną literaturę. Ostatnimi czasy sobie trochę odświeżyłem znajomość z tą pierwszą: Sapkowski, Ziemiański, Piekara, Ćwiek, Pilipiuk, Kossakowska, Jabłoński. Widziałem w tym temacie miłośników Sapkowskiego, dlatego polecam "Żmiję", najnowszą jego powieść - jak zwykle AS poszedł o krok dalej niż wielu autorów i znów wprowadził powiew świeżości do polskiej fantastyki. Z zagranicznych to miłuję szczególnie Pratchetta, Gaimana, Tolkiena, Adamsa, Herberta, Łukjanienko, od kilku dni także Simmonsa.
Na dniach skończyłem czytać "Q Taniec Śmierci" autorstwa Luther Blissett. Książka niezła, najprościej bym ją nazwał połączeniem "Imię róży" z "Tożsamością Bourne'a" w realiach Europy w czasach reformacji religijnych.
Teraz jestem w trakcie czytania cyklu "Hyperion" Dana Simmonsa. Rewelacyjny, obowiązkowa lektura dla miłośników s-f. A w następnej kolejności wezmę się w końcu za cykl "Mroczna Wieża" S. Kinga - są wakacje, więc trzeba korzystać z nadmiaru wolnego czasu
Rosea
Opis
Grammostola rosea dorasta do 6-7 cm, z rozpostartymi odnóżami do 15 cm. Samce i samice ubarwione są podobnie - ciało pająka ma barwę beżową, pod światło wpadającą w róż. Głowotułów ma często fioletowy połysk. Na odnóżach widnieją słabo widoczne jaśniejsze paseczki. Dojrzałe samce mają zielonkawo połyskujące pierwsze segmenty odnóży. Obie płcie są gęsto owłosione. Młode różowe z ciemnym odwłokiem. Gatunek charakteryzuje się bardzo długim życiem - samice nierzadko żyją ponad 20 lat. Dojrzałe samce są również długowieczne (jak na samce ptaszników) - bez trudu dożywają 2 lat po ostatniej wylince.
Warunki naturalne
Na wolności występuje w górzystych terenach Argentyny, Boliwii i Chile, prowadzi naziemny tryb życia, aktywny całą dobę.
Ciekawostki
Gatunek sklasyfikowany w 1837 roku przez Walckenaer'a. Synonimy to: Grammostola cala, Grammostola spatulata, Phrixotrichus roseus, Citharoscelus kochii, Grammostola argentinensis oraz Phrixotrichus chilensis (dwie pierwsze nazwy używane są do dziś). Tyle różnych nazw wskazuje, że osobniki tego samego gatunku opisywane były jako odrębne, ze względu na bardzo zmienne ubarwienie. Zróżnicowane ubarwienie może się wiązać z szerokim rozpowszechnieniem tego gatunku w różnych środowiskach. Część badaczy uważa, że G. cala i G. spatulata to odmiany barwne Grammostola rosea.
Ptasznik ten rzadko broni się ukąszeniem, najczęściej przybiera postawę agresywną, ale po pewnym czasie ucieka. Nadaje się dla osób początkujących, ale trzeba uważać - można trafić na bardzo agresywnego osobnika. Jeżeli dojdzie do ukąszenia, nie jest ono niebezpieczne dla człowieka. Pojawia się opuchlizna i ból o średnim natężeniu. Niektóre osobniki wyczesują włoski parzące z odwłoka.
Terrarium
Wymaga terrarium o wymiarach 30/30/30 cm. Podłożem może być torf kwaśny lub włókno kokosowe. Do pojemnika pająka można włożyć konar lub połówkę skorupy orzecha kokosowego. Zwierzę je podkopie i zrobi sobie wygodną kryjówkę. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 22-25Ă°C (nocą może spaść do 20Ă°C), a wilgotność 65%. Jest to pająk występujący na dość znacznych wysokościach, dlatego temperatura od 15Ă°C nie zagraża jego życiu. Także przesuszenie terrarium drastycznie nie zaszkodzi pająkowi.
Żywienie
Pająki karmimy różnego rodzaju owadami - karaczanami, świerszczami, szarańczą. Dorosłym osobnikom można podać raz na jakiś czas mysz. Grammostola rosea charakteryzuje się okresowymi głodówkami, trwającymi od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy (a czasami do roku).
Rozpoznawanie płci
Dojrzałe samce mają na przedniej parze odnóży haczyki, a na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne. Poza tym są smuklejsze niż samice.
Rozmnażanie
Gatunek ten charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem. Dojrzewanie u samicy trwa nierzadko 5-6 lat, samce dojrzewają około rok wcześniej. Łączenie nie jest problematyczne, para bardzo chętnie kopuluje. Jednak w niewoli jest dużo osobników z odłowu, które łatwo się łączy, ale samice nie robią kokonu. Po udanej kopulacji bardzo długo czeka się na kokon. Rekordzistka zrobiła go rok i 4 miesiące po kopulacji. W kokonie znajduje się około 300 jajeczek.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|