grzejnik żeliwny ile wody

Tematy

biblia

Masz rację co do ilości wody, ale nowe grzejniki nie przebiją żeliwnych w trzymaniu ciepła ...
Na starym piecu po 15 min grzejniki były już dość ciepłe i w pokoju robiło się cieplej.
Dom około 200 metrów2, ocieplony, okna szczelne plastiki, parter i 1 piętro użytkowe i 2 osoby zaczynam się zastanawiać nad jedno-funkcyjnym bo na 2 osoby to mi bojler starczy. Obawiam się jednej sprawy, że w dwu-funkcyjnym w momencie otwarcia kurka z ciepłą piec daje na maksa w palnik, żeby tą wodę podgrzać. Dobrze myślę ?



Po pierwsze :) to nie byłby stary żeliwny naprawdę gruby grzejnik...a bardzo cieńiutki, leciutki "konwektor". Czemu debilny pomysł :| może ciutkę szalony... no ale skoro ludzie mają wc bez chłodnicy z samym 10-20 litrowym akwarium...to taki grzejnik wydawałby się lepszym rozwiązaniem, też jest bardzo pojemny 2 metry na 70 cm troszkę wody się mieści. Z tym przewodzeniem to się nie zgodzę, w końcu takie grzejniczek czy jak inni piszą kaloryfer ;) musi przekazywać bardzo szybko ciepło ma za zadanie nagrzewać pokój. I tak bardzo dziękuję za wypowiedzi :) , z wszytskich wyciągam jakieś wnioski :)



witam chciałem prosic o pomoc a mianowicie posiadam piec centralnego ogrzewania na paliwo stale do 100stopni na drzewo moc grzewcza 150m kw ogrzewa jakie ok 100 m kw kiedy zaczynam palic w piecu jeden z grzejnikow mi cie zapowietrza jak go odpowietrze to wszystko mi sie psuje a jak jest zapowietrzony to wszystko dziala do momentu gdy nie przekroczy temperatura 85 stopni wszystko mi sie zapowietrza grzejniki zeliwne nie posiadaja zadnych legulatorow odpowietrznikow itp pompka 3 biegi posiada jak jest na dwojce daje rade jak jest na trzecim najwyzszym tez sie wdzystko zapowietrza jeszczew jedno jak mam odpowietzron ten jeden kaloryfer to woda nie dochodzi do przdostaniego kaloryfera jak pompa jest na dwojce jak dam na najwyszy 3 to woda dochodzi dao tego przedostaniego kaloryfera ale zaczyna mi sie podnosic temperatura na piecu i zapowoetrza mi sie grzejnik jen co go musze non stop odpowietrzac dlaczego sie tak dzieje oco chodzi mam podlaczony jeszcze zbornik wymiennik cieplej wody z wezownicom uklad otwarty ma ktos moze schemat jak podloczyc ten zbiornik do pieca zeby bylo dobrze przelewa mi sie w rurach wrazenie tak jak by sie powietrze chcialo wydostac ale neima gdzie wyciekow brak ale niewiem czy dobrze podlaczylem rury wejcia wyjscia itp jak ktos ma takie centralne z wymiennikiem na ciepla wode i wszystko dzial to bardzo prosze o przeslanie zdjecia podlaczenia w ukladzie otwartym OCYNK



Hehe Problem tkwi jedynie w tym, że w programowaniu jestem bardzo cienki narazie, no ale z czasem może się nauczę, bo chęci są tylko nie wiem czy podołam... Instalacja grzewcza w pewnej części jest z grzejników żeliwnych i stalowych rurek a po części z miedzianych rurek i grzejników panelowych... Do działania tych drugich niezbędne jest działanie pompy bo idzie się zestarzeć czekając aż się nagrzeją bez niej... Zabezpieczenia zrobię wszelkie, bo jednak przy gotowaniu się wody w piecu panika jest nezła a lepiej być ostrzeżonym wcześniej... No ale o co chodzi koledze MacGyver 7, że pompa ma być domyślnie włączona bo nie rozumiem ? Jak to, że po włożeniu wtyczki do gniazdka ma być włączona to wiadomo - wyłączana i załączana będzie mikrokontrolerem...



W instalacji C.O. woda jest białordzawa ze starych rur i grzejników żeliwnych.

Jeżeli takie skraplanie jest normalne to mnie uspokoiłeś.
Dodam że piec jest zasypowy i palone jest miałem w dobrym gatunku.

Ostatni mój piec z Pleszewa wytrzymał 6lat więc teraz mam zrobiony z blachy 6-tki a w wrażliwym miejscu jest blacha 8-ka chciałbym aby wytrzymał minimum 10 lat a jak widzę kałuze wody pod piecem to zaraz sobie przypominam stary piec, a jak wiadomo nie jest to tani wydatek a wymiana pieca to również duży kłopot.

Wyciekająca woda pewnie jest czarna dlatego, że skrapla sie w części dymowej i barwi sie na czarno od miału i dymu.



Dom 140 m2, ocieplony, szczelne okna, 2 osoby, zeliwne grzejniki lekko przewymiarowane, duzo wody w zladzie, obecne zuzycie gazu 2.500 m3 rocznie. Sa to chyba dobre warunki dla pieca kondensacyjnego. Porownujac dane kotlow obecnie produkowanych, kolty z otwarta komora maja sprawnosc 88-91%, z zamknieta komora 90-92%, kondensacyjne 107%.
Pytanie, jaka sprawnosc ma kociol DZ-29-08 z otwarta komora, czy rzedu 88-91 jak obecne takie kotly, czy tez znacznie nizsza (podawana jest 85-90%, ale z uwagi na tzw, swieczke i stara konstrukcje nie wiem, czy mozna temu wierzyc). Pozdrawiam



Witam szanownych ekspertów
Krótki opis
Posiadam mieszkanie na I piętrze w domu 4 rodzinnym pow. 55 metrów (dwie osoby dorsołe i 1 dziecko). W chwili obecnej mam centralne ogrzewanie na paliwo stałe. Piec umieszczony jest w piwnicy. Jest także doprowadzony gaz ziemny. Chciałbym zamontować piec gazowy koło węglowego. Ciepłą wodę dostarcza podgrzewacz gazowy umieszczony w kuchni. Odbiorniki wody dwa krany, wanna i prysznic. W kuchni, pokoju nr1 i łazience znajdują się grzejniki aluminiowe, w pokoju nr 2 grzejnik żeliwny. Nie chciałbym zmieniać instalacji w mieszkaniu oprócz dołożenia jeszcze jednego grzejnika do łazienki.
Proszę o propozycje modelu kotła do montażu w piwnicy, który jednocześnie ogrzewałby mieszkanie i produkował ciepłą wodę.
Zastanawiam się czy piec dwufunkcyjny się sprawdzi, ale czy w miarę szybkim czasie będzie ciepła woda w mieszkaniu na I piętrze?
Dziękuję za odpowiedzi



Ja nadal twierdze że powinieneś podnieść temperaturę wody grzewczej, wiem że to zwiększy straty ale usprawni układ. Tak jak już pisałem grzejniki żeliwne pracują radiacyjnie czyli musi być wysoka temp. A grzejniki blaszane pracują konwekcyjnie i mogą dlatego pracować w niskich temperaturach. Zasilając układ temp 45-50 przy żeliwnych uzyskujesz minimalna sprawność ( nie liczyłem ale z 30% to max). Dopiero dochodząc do 80-90 sprawność będzie rosła.

dla przykładu
http://books.google.com/books?id=8RqdO4LkucMC&pg=PA131&lpg=PA131&dq=charakterystyka+grzejnik%C3%B3w+%C5%BCeliwnych&source=bl&ots=pDoo3N21jX&sig=VI8twHt6iXDyZ00Vjrx5wvFRwRU&hl=pl&ei=RmXdSvbVLtCA_QbP2-XPAg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=7&ved=0CBkQ6AEwBg#v=onepage&q=&f=true

Parametry podane są dla układu 90/70, a niestety nie mogę odszukać charakterystyki liniowej byś zobaczył jak drastycznie spadają parametry przy niskich zasilaniach.

Może jednak warto porozmawiać z właścicielem na temat zmiany choć samych grzejników?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript