grzejnik jest ciepły tylko na górze

Tematy

biblia

Czyli jednak przy wentylacji grawitacyjnej najlepiej będzie wyciąć kawałek górnej uszczelki w oknie.

Przyznam że rozszczelnianie okien powoduje iż w domu robi sie zimno, gdyż to zimne powietrze nie miesza sie z ciepłym, które znajduje sie w górze... wypróbowałam to i naprawdę jest wtedy zimno w domu - to bez sensu. chyba wytnę uszczelkę narazie przy jednym oknie w salonie - w tym pod którym znajduje sie grzejnik - tak będzie najlepiej - nie powinno byc wtedy zimno. zobaczymy...




Nie każdy może sam zrobić część instalacji. A sam to wolę nie kombinować.
Po przeczytaniu tego tematu, to z obliczeń bardziej opłaca sie pompa powietrzna, biorąc pod uwagę koszt inwestycji (zwłaszcza dla budynku o niskim zapotrzebowaniu na ciepło)
Są też pompy powietrze-woda z sprężarkę Scroll EVI, które pracują do -30 a cop jest bardzo imponujące. Według danych cop jest lepsze niż cop poruszonej w tym temacie Althermy, cena podobna.

a powiedz czy ty mieszkasz już na kopncu świata że tylko masz prąd w domu ?
co sie na tą pompe uparłeś ?
ceny prądu ida i pójda tak drastycznie do góry ze za chwile znowu bedziecie nazekać że drogo ,nie lepiej za 12 tys zrobić prawdziwą kotłownie gazową i mieć spokój ?
jeszcze zostanie ponad 20tys na ogrzewanie przez min 5-6 lat a za 6 lat to ceny prądu beda tak duże ze pompa w eksploatacji bedzie jednym z najdrozszych nosników energi
a tak na marginesie pompa kazda powietrze-glikol ponizej -10 staje sie zwykłym grzejnikiem elektrycznym chodzi tu o sprawnosc a juz przy -20 to więcej energi wkładasz niż uzyskujesz i takie są realia i nic nie pomoże inwetery,bypasy ,grzałki ,podwójne spreżanie ,czynnik chłodniczy ma swoje wartości i9 parametry odparowania i nie ma mocnych na to




Mam jeszcze parę pytań po obejrzeniu filmów. Czy jeżeli zrobię podłogówkę na parterze i na piętrze to czy rozdzielacz musi być na piętrze?
Tak. U mnie hydraulik zrobił rozdzielacz na każdym piętrze, mimo, że podłogówkę mam tylko w łazience na poddaszu.

Co myślicie o ogrzewaniu mieszanym, tzn. grzejniki i podłogówka. Chciałbym np. zrobić podlogówkę na prawie całym parterze, a góra niech będzie z grzejników, jak to będzie działać z pompą ciepła??
To w takim razie będziesz miał tylko jeden rozdzielacz, jak zrobisz ogrzewanie tylko na parterze. Ja mam kuchlon (salon łączony z kuchnią) i w tym pomieszczeniu mam i podłogówkę i grzejniki za razem.

Nie wiem jak to jest z pompą ciepła.




??????????????????????????
Mnie uczono ze cieple powietrze jako lzejsze "idzie" do gory a zimne jako ciezsze "opada". Stad grzejniki sa przy podlodze a nie przy suficie. Wydaje mi sie ze prawa fizyki sie nie zmienily, no ale ...
Dawno temu chodzilem do podstawowoki - bo tam juz tego nauczali.
Jezeli prawa fizyki zmienily sie to prosze znawcow o odpowiedz, bo moze Norwegowie wiedza cos o czym my (a przynajmniej ja) nie wiemy?

Pzdr.


Ciepłe powietrze ZGODA ! Ale nie ciepło jak raczył Pan napisać wyżej. Ciepło to nie tylko konwekcja, jest jeszcze przewodzenie i podczerwień.
Ogrzewanie sufitowe to folie grzewcze (140W/m2) ułożone na sufitowych płytach G/K od góry grubo przykryte wełną. Ciepła płyta (26-30st.C) nie ogrzewa powietrza, podczerwień ogrzewa podłogę, a ta dalej przekazuje energię powietrzu , które unosi do góry stygnąc. To podobnie jak słońce, też nie grzeje powietrza a ziemię a od niej nagrzewa się powietrze.
Zaletą takiego ogrzewania jest czas reakcji. Ciepło jest w 2-3 minuty po włączeniu.



Witam!
Chciałbym zrobić w swoim domu pompę ciepła, a dom ogrzewany grzejnikami. Jestem na etapie doboru wielkości grzejników. Na stronie producenta grzejników podany jest przelicznik, jak zmieni się moc grzejnika w zależności od temperatury wejściowej wody, temperatury wyjścia i wymaganej temperatury w pomieszczeniu:
http://www.rayco.com.pl/mrd.html

Pytanie teraz takie, skąd wziąć temperaturę wejściową wody i czy to jest to samo co podaje producent pompy ciepła jako temperaturę na wyjściu? Po drugie to o ile niższa będzie temperatura wyjścia na grzejniku od temperatury wejścia?

Z góry dzięki za konkrety



Witam JustynaM;
Również macie już spore zaawansowanie w budowaniu oraz ambitne plany zamieszkania w 2010 - trzymamy kciuki:)
Ale masz fajną pracę do pilnego wykonania - "decyzję o ustawieniu łazienki" - my jeszcze do tego etapu trochę mamy.
Jeżeli mogę spytać - jakie ogrzewanie zakładacie i ewentualnie co ze źródłem ciepła, czy macie ekipę do prac sanitarnych?

Pozdrawiamy


Z braku nitki gazowej przy naszej działce jesteśmy zmuszeni zainstalować kocioł na paliwo stałe, jeszcze nie zdecydowaliśmy ekogroszek, czy pelet z dodatkowym rusztem na drewno i myślę, że będzie to Cichewicz lub Klimosz. Lub też kocioł typu Holz-gaz, np. ATMOS.Woda wspomagana płytami solarnymi, może jakiś bufor lub zasobnik z dwiema wężownicami. Na dole podłogówka, a góra tradycyjnie grzejniki płytowe. Instalatora też już mamy, a nawet dwóch, jakby ktoś potrzebował mogę dać namiary. Poszukuję jednak dobrych tynkarzy, posadzkarzy i ekipy do dociepleń. Jakbyście kogoś znali to też liczę na kontakty.

Pozdrawiam




trochę się uniosłem przyznaję...

ale kiedy ja chciałem dobrze :cry: :boink:

Jeżeli poniższe zdanie będzie ok to dajcie znać.

Instalując 2 wiatraki powinniśmy umieścić jeden na górze drugi na dole ściany obudowy.
Ten na dole ma wciągać zimne powietrze, a na górze wyciągać, spowoduje to wywiewanie ciepłego powietrza z góry obudowy i wpompowywanie zimnego dołem obudowy.

UWAGA! W przypadku gdy wentylator wpompowujący zimne powietrze znajduje się blisko ciepłego źródła (np. grzejnik) to należy zmienić ustawienie wentylatorów: tył góra wypompowuje, dół przód wpompowywuje.

Optymalne ustawienia zależą od umieszczenia otworów na wentylatory oraz od praw fizyki!!!


Napisz to jeszcze raz tak żebyśmy mogli zrozumieć :E Mile widziane rysunki ;)




na początku tak będzie - parcie na/po szkło - rynek się nasyci i co będzie?
Najwięcej zarobią jak zwykle pośrednicy.


w tej chwili to walka ..albo jakością i gwarą ...albo ceną.
Wiem że świat nie jest kolorowy, ale czarno-biały też nie jest

Nawet jak rynek się nasyci to i tak dalej będzie sztucznie zmniejszona konkurencja. Bo dotąd jarzeniówka musiała konkurować cenowo nie tylko z innymi jarzeniówkami, ale też ze zwykłymi żarówami. Eliminujesz tańszą alternatywę oraz konkurencje, i cena ma spaść? :hmm: Nie sądzę.


1. Nie do końca. Jeśli ktoś dogrzewa powietrze żarówkami, to nie wyłączy co prawda pieca, ale zmniejszy trochę jego moc, lub włączy na ciut krócej. Liczb nie oszukasz. Żarówka ma sprawność ...3% To znaczy, że jakieś 97% energii idzie w powietrze w formie ciepła. W przypadku grzejników to jakieś 99%, więc przewaga pieca nie jest przesadnie duża :)
Oczywiście większość grzejników elektrycznych ciągnie tańszy prąd w nocy i grzeje w dzień, ale to tylko, jak ktoś ma liczniki dwutaryfowe.

Masz jakiś pomysł na to dlaczego nie montuje się grzejników na suficie? Śmiało, strzelaj. Przecież skoro tak efektywne jest ogrzewanie pomieszczenia od góry to powinna być na rynku jakaś alternatywa w postaci ładnego podwieszanego grzejnika. ;)
Ten post był edytowany przez Hamil_Hamster dnia: 14 Styczeń 2009 - 00:52

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript