grzejniki żeberkowe moc żeberka

Tematy

biblia

Kapilary z odparowującą cieczą umieszcza się na każdym grzejniku. Wyskalowano je tak, aby wskazanie odparowania cieczy było liniową miarą wartości całki po czasie z mocy ciepła oddanej przez jednostkę grzejnika (jedno żeberko). Tak więc odparowanie cieczy w całym sezonie jest miarą sumarycznej energii oddanej przez jednostkę grzejnika w tym czasie. Jeśli to wskazanie pomnożymy prze ilość żeberek w danym grzejniku (odpowiedni współczynnik grzejnika), to odniesiemy je do powierzchni grzejnej całego grzejnika i uzyskamy miarę energii oddanej przez cały grzejnik w sezonie.

Tak postępujemy ze wszystkimi grzejnikami w całym bloku. Jeśli teraz porównamy (przemnożone w każdym przypadku przez ilość żeberek, czy też odpowiedni współczynnik grzejnika) wyniki wskazań wszystkich kapilar w całym bloku, mamy pomiar względny (możemy ilościowo porównać energię wyemitowaną przez poszczególne grzejniki) a więc możemy określić jaki procent udziału ma każdy grzejnik w sumarycznej energii oddanej przez wszystkie grzejniki w całym bloku. To jednak dopiero podział energii, czyli połowa procedury zmierzającej do podziału kosztów ogrzewania

Czyli niby prosta sprawa ale samemu w domu nie do wykonania



Dnia Sat, 3 Mar 2007 16:43:28 +0100, Mike napisał(a):
[color=blue]
> U mnie jest 2,5m wysokosci, a temperatura przy odkreconych kaloryferach na
> max- dosc sporych po 20 zeberek 21-22 stopnie nawet przy niezbyt niskiej
> temperaturze na dworzu:( No ale to jest poddasze wiec sporo ciepla ucieka
> tez przez sufit:([/color]

Czyli zbyt mała moc starych grzejników żeberkowych.
Jeszcze kwestia parametrów gorącej wody docierającej do grzejników: im
wyższa temperatura na wejściu tym efektywniej pracują grzejniki

--
pozdrawiam
--paweu--



Znalazłem takie dane nt. starych kaloryferów żeliwnych:
jedno żeberko kaloryfera typu "1" o wysokości 590 mm ma powierzchnię 0,25m2 i moc 130W dla temperatur 90/70/20.

Bogusław ma żeberka o wysokości 390 mm, czyli typu "0". Zatem można przyjąć, że żeberko grzejnika Bogusława będzie miało powierzchnię i moc mniejszą proporcjonalnie do stosunku wysokości, czyli 1,5 razy - 86W i 0,17m2.

Trzeba jeszcze przeliczyć moc uwzględniając inną różnicę temperatur.
86 W to będzie moc dla temperatur 90/70/20, czyli dla różnicy pomiędzy czynnikiem ogrzewającym i ogrzewanym wynoszącej średnio 60 st. Jeżeli przyjęlibyśmy np.,że spaliny będą miały 300st., a woda 70, to różnica będzie 230, a zatem moc jednego żeberka w tym przypadku - 330 W.

Pozdrawiam




Cenowo żeberko grzejnika żeliwnego jest tańsze od aluminiowego. Moc jednego żeberka to ok. 120W ale tu ważna uwaga, grzejnik żeliwny już przy zasilaniu 40 st. C grzeje całą powierzchnią, aluminiowe dopiero od 60 st. C wzwyż. Dlatego takie potęgi jak Viessman czy Hoval zalecają montaż kotłów kondensacyjnych w instalacji z grzejnikami żeliwnymi. Witaj kraktom! Ja jeszcze w sprawie tych grzejników. Czy przy kominku z PW plus wspomagająco piec elektryczny takie grzejniki żeliwne by miały sens.Głównym naciskiem będzie podłogówka, bo będzie wszędzie oprócz trzech sypialń (tam będą grzejniki stalowe :roll: ).
Mam jeszcze pytanie ile kosztują mniej więcej te grzejniki żeliwne? Np. pokój 12 m2 (wysokość 2,80) jaka potrzebna jest moc i ile to kosztuje.
Czy jest strona internetowa tych grzejników.



Po prostu większość "starych" forumowiczów, to dealerzy, związani z konkretną firmą czyli z konkretnym kierunkiem przychodu.
Ich porada szybko przechodzi na priv...........

W Polsce jest różnie, są miejsca, gdzie tylko żeberko, bo najłatwiej kupić
według starego klucza = 200 m2 - to 200 żeberek a o członowanie martwimy się póżniej.....
Są też miejsca, gdzie tylko płyta ale są też jeszcze inne lokalne mody.

W osiągach wydajności grzewczej płyta od żeberka wiele się nie różni: zbliżona masa i pojemność wodna.
Płyta ma znacznie więcej typów czyli możliwości wyboru grubości i mocy pojedynczego grzejnika.
Brak członowania zmniejsza początkowo możliwość pojawienia się wycieków, jednak płyta też prędzej czy później przerdzewieje.



Różnica przewodzenia poprzez rozmaity materiał grzejnika jest pomijalna i zawarta jest w jego swoistej mocy, przepływ przez grzejnik warunkowany jest przepustowością zastosowanego zaworu i jest ograniczony normą by nie był przepływem burzliwym,
zmiana proporcji promieniowania do konwekcji następuje w każdym rodzaju grzejnika wraz ze zmianą jego temperatury pracy,
żeberko pomalowane dziesiąty raz będzie mniej wydajne od tego samego żeberka pokrytego pierwszą warstwą farby.

Jednak jedyne realnie i wymiernie wpływające na ekonomikę ogrzewania parametry porównawcze to:
- powierzchnia czynna - czyli powierzchnia wymiany ciepła z otoczeniem oraz
- waga grzejnika wraz z wodą.



Kupiłem grzejniki aluminiowe dobierajac je "na oko".
Wyszedłem z optymistycznego załozenia, ze w moim domu bedzie zapotrzebowanie na cieplo w wysokosci 80W/m2 lub 30W/m3.
Tyle ma byc w mrozy -20 stopni.
Niech przez wiekszosc sezonu bedzie ponizej 60W/m2.
Zeberko aluminiowe ma moc 130 W przy temperaturze 75/60/20
oraz 60W przy temperaturze 55/40/20.
Ogrzewanie mam gazowe, piec kondensacyjny, wiec ogrzewanie bedzie pracowac w tych drugich temperaturach.
Straty ciepła 60W/m2, moc zeberka 60W - dałem 1 żeberko/1 m2 powierzchni.
W łazience oprocz zwykłego grzejnika dodałem jeszcze grzejnik drabinkowy - w łazience powinno byc cieplej niz w innych pomieszczenicach.
Jak bedzie za zimno to zwieksze temperature w kotle.
Jak moje obliczenia beda do d...y to dokupie w przyszłym roku pare żeberek.
Z grzejnikami płytowymi to "umarł w butach" - ich moc mozna zwiekszyc tylko podnoszac temp. w kotle.



Wszystko zależy jaką temperaturą wody zamierzasz zasilać instalcję CO.
Piec kondensacyjny ma największą sprawność na niskich temperaturach
tj. 40/30 st. C (wylot/powrót). Wtedy można osiągnąć nawet do 108 % sprawności.

Grzejniki CO z kolei mają swój najważniejszy parametr tj. moc jaką one oddają przy określonych parametrach wody np. 170 W na żeberko przy temp. 90/70 st. C. Przy zmniejszeniu temp. do 40/30 moc grzewcza spada ok. czterokrotnie tj. do 40 W na żeberko. Więc teoretycznie powinno się zwiększyć ilość żeberek grzewczych 4 razy.

Jeśli pozwolisz sobie w silne mrozy na spadek sprawności pieca np. do 98 % to można podnieść parametry wody na 60/50 st. i wtedy trzeba
zwiększyć ilość żeberek o połowę ( albo zastosować taki sam kaloryfer ale o dwa razy większej mocy grzewczej).

Do korekty powinno się używać tablic korekcyjnych producenta grzejnków.

Dlatego że piec kondensacyjny dobrze pracuje na niskich temperaturach
wody grzewczej mówi się że najlepiej się sprawdza w ogrzewaniu podłogowym tj. tam gdzie tem. wyjściowa pieca wynosi od 30-50 st.



Kaloryfery mają swoją moc cieplną znamionową przy określonej temp. wody.

Np typowe aluminiowe ok 170 W na żeberko przy temp. wody 90/70 st. C

Dane pomieszczenie charakteryzuje określony metraż natomiast zapotrzebowanie na ciepło w tym pomieszczeniu zależy od technologi budowy domu czyli strat cieplnych tego pomieszczenia które się wylicza.

Przyjmuje się mniej więcej że zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 70 W/m kw. przy dobrze docieplnymm domu do 140 W/m kw. przy wogóle niedocieplonym.

Łatwo policzyć że dla pokoju 10 m kw. potrzeba 700 W mocy czyli np 5 żeberek.

Trzeba pamiętać że przy mniejszej temp. wody spada moc kaloryfera.

Np. przy temp. 40/30 może wynosić np. 1/4 mocy znamionowej i wtedy trzeba dać większe grzejniki ( np. przy kotle kondesacyjnym).



Jedno żeberko to zasada sprzed dobrych paru lat, kiedy obowiązywały inne normy na przenikalność cieplną przegród budowlanych. Jeżeli budujesz nowy dom to nie potrzebujesz tylu żeberek, a jeżeli masz stary dom, to warto przeliczyć straty ciepła i dobrać kaloryfery. Z tym że jeżeli masz nowe grzejniki żeberkowe to nie kieruj się ilością żeberek tylko zawsze w tym przypadku podawaną przez producenta mocą grzejnika.



Nie chciałem tego pisać ,ale jestem zmuszony. Nie sprzedaję kabelków i proszę nie posądzać mnie o jakieś złe zamiary i chęć wzbogacenia się lub tp.rzeczy.Napisze o tym na czym się znam i wiem g,dzie i czego szukać i co jest możliwe w oszukańczym procederze.Grzejnik stopowy al dobrej jakości posiada 2.5 % miedzi w stopie , i posiada moc 194w przy delta t 60. Można go stosować do wszystkich instalacji .Kupując 10 żeberek notabene posiada pan moc 1940w ,ale płaci pan 290zł .Idzie pan do hipermarketu bo jest taniej i kupuje pan grzejnik ,którego żeberko ma tylko 160w ,ale kosztuje 25zł więc za 10 zapłaci pan 250 zł .W tym przypadku proszę zwrócić uwage na moc bo ana jest wykładnikiem porównawczym w naszej kwesti ponieważ to moc zaintalowana nam służy nie żeberko .spróbujmy policzyć 1940w za 290zł podzielmy to przez moc 160w to daje nam 12.125 żeberka x25zł=303.125zł. Dokładając do tego jeszcze jakośc bo w tych drugich nie ma miedzi tylko wiecej krzemu i w dalszej eksploatacji musi pan kupić inhibitor korozji eletrolitycznej daje panu obraz kupienia taniej.Z wyrazami szacunku Adam P.s. Domyślam się że w innych dziedzinach jest podobnie.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript