ppart napisał(a): Tak to jest budynek z 1980 roku. Pow. 180 m2, okna wymieniłem, ściany ociepliłem, a piec się zepsuł. Był to 8-letni piec TERMICO. Od pieca zacząłem remont domu. Facet, który pracuje w Termecie radził mi, żeby wymienić na kondensacyjny to będę miał oszczędności i stąd moje zainteresowanie.
Mysle (bo nie liczylem), ze nie bedziesz mial. Jak kupisz kociol kondensacyjny a temp wody wychodzacej bedzie ponad 50C to kondensacji nie bedzie i bedzie dzialalo jak zwykly kociol (tyle, ze drogi ;o). Jak ustawisz na kotle np 30-40C to bedzie kondensacyjny, tylko, ze jak mas zp zeliwne grzejniki o duzych przekrojach rur to grzejniki beda zimne i w domu bedzie zimno i w sumie wychodzi na drogi kociol, ktory nie grzeje ;o) Jak zalozysz wieeeeeelkie grzejniki panelowe, to w sumie wyjdzie , ze masz grzejacy kociol kondensacyjny, tylko koszt inwestycji sie nigdy nie zwroci, tzn roznica drogi piec - tani piec bedzie duzo wieksza niz zyski na ogrzewaniu, czyli taniej by bylo kupic tani kociol i doplacac do ogrzewania bo przez kilka la to bedzie taniej. Jesli chodzi o zasobnik CWU to jak kupisz wielki np 300l to zawsze bedziesz mial ciepla wode, tylko, ze jak z niej nikt nie bedzie korzystal, to ona bedzie stygla w tym zasobniku (wolno, ale bedzie) i kociol bedzie ja w kolko podgrzewal, a Ty bedziesz placil za gaz. Ja bym poszedl w kociol z zamknieta komora spalania (niekondensacyjny) i dal nowe grzejniki, kociol jednofunkcyjny a zasobnik ok 100l.
BR Igus' PS Rusrki do CO wymieniles ?
Witam.
Prosze o sugestie odnosnie ogrzewania w kotlowni, montowac grzejnik, czy podlogowke? Kotlownia jest czescia domu niepodpiwniczonego miedzy czescia mieszkalna a garazem. Instalacja w domu mieszana, grzejniki pokoje, podlogowka reszta, zasilanie gazem kondensacja. Wymagania odnosnie temperatury kotlowni niewielkie, bo jest to wylacznie kotlownia, przy okazji jakis sklad na klamoty (kosiarka i nie wiem co tam jeszcze) wiec nikt tam spac nie bedzie. Chodzi raczej o utrzymanie jako takiej temperatury. Jak macie u siebie?? Moze byc problem z reszta rurek w posadzce, zostawic ewentualny wzglednie latwy dostep do nich i zamontowac grzejnik, czy nic sie nie stanie i klasc podlogowke??
Ja mam w kotlowni duzy kociol zeliwny, Rozmiar kotlowni podobny do Twojej. Robi ona rowniez za suszarnie. Kotlownia jest w piwnicy i jest w niej rowniez zetka. Zadnego ogrzewania, a jest w miare cieplo. Suszarnia zgodnie z oczewianiem sprawia sie rewelacyjnie nawet w zimie. Ogrzewanie wydmuchuje kominem wilgoc i zaciga zetka nowe powietrze.
W Wed, 9 Jan 2008 21:43:39 +0100, "Sopel" <piosob@poczta.onet.pl napisal: Probuje dobrac nowe grzejniki do starego domu (wymania starych zeliwnych na nowe stalowe). Aktualnie mam piec na eko-groszek. Srednia temp wody w instalacji to 50*C. Oczywiscie w zaleznosci od pogody moze byc wyzsza/nizsza. I pytanie: Ktora moc grzejnika przyjac, dla paramatru zasilania 70/55/20 czy dla 55/45/20 ??? Czy dla pieca na paliwo stale (tu eko-groszek) to bedzie 70/55/20, a dla np. gazowego 55/45/20 ? Czy to jeszcze cos innego ? Przyklad: Brugman: Grzejnik TYP22 1200x500 - 70/55/20 - moc 1431 W - 55/45/20 - moc 915 W Ktore przyjac dla zasilania piecem na eko-groszek ?
PS. W przyszlosci chcialbym zmienic piec na gazowy kondensacyjny i nie chcialbym przy tej okazji zmieniac grzejnikow, dlatego teraz chcialbym jakos to uwzglednic. Sopel
Dobieraj zawsze na najnizszej.
ribbon <r@rturt.comnapisał(a):
"Kudlaty" <nos@nospam.plwrote in message | W Wed, 9 Jan 2008 21:43:39 +0100, "Sopel" <piosob@poczta.onet.pl | napisal: | Probuje dobrac nowe grzejniki do starego domu (wymania starych zeliwnych | na | nowe stalowe). | Aktualnie mam piec na eko-groszek. Srednia temp wody w instalacji to 50*C. | Oczywiscie w zaleznosci od pogody moze byc wyzsza/nizsza. | I pytanie: | Ktora moc grzejnika przyjac, dla paramatru zasilania 70/55/20 czy dla | 55/45/20 ??? Dla pieca weglowego czy groszkowego bierze sie 55/45/20. Jestem niedawno po rozruchu kotlowni i perypetiach hydraulicznych. Musisz miec naczynie wzbiorcze otwarte.
Bez przesady z tymi 55/45C dla kotlow na paliwo stale. Gdyby kociol na ekogroszek byl uzywany dalej, to maksymalne nominalne parametry moga wynosic 90/70C. Zgoda, ze juz przy temperaturze zasilania rzedu 70-80C, grzejniki sa zbyt gorace, czasem smierdzi farba(nawet jak byly malowane farba do grzejnikow). Przy kotle kondesacyjnym nominalne parametry powinny byc duzo nizsze. Niestety wtedy wielkosci (i cena) grzejnikow bardzo rosna. PZDR
Jakiś czas temu kupiłem nowe grzejniki aluminiowe. Chciałem wymienić stare, nieestetyczne, żeliwne kaloryfery...ale mój OPEC nie zgadza się na stosowanie alu tylko i wyłącznie stal. OPEC argumentuje to jednorodnością materiału w instalacjach C.O. Mieszkam w bloku i wymianę grzejników muszę uzgadniać ze Spółdzielnią Mieszkaniową, a ta opiera się na opinii OPEC. Pewnie będę zmuszony do kupienia kolejnych grzejników, tym razem stalowych płytowych...I tu mam pytanie... Przejrzałem oferty producentów i chyba skuszę się na BUDERUS-a, co myślicie o takim wyborze? Acha, no i zostaną jeszcze mi te nieszczęsne aluminiowe...może ktoś potrzebuje akurat? Po dokładne dane apropos alu proszę pisać na priv.
Jakiś czas temu kupiłem nowe grzejniki aluminiowe. Chciałem wymienić stare, nieestetyczne, żeliwne kaloryfery...ale mój OPEC nie zgadza się na stosowanie alu tylko i wyłącznie stal. OPEC argumentuje to jednorodnością materiału w instalacjach C.O. Mieszkam w bloku i wymianę grzejników muszę uzgadniać ze Spółdzielnią Mieszkaniową, a ta opiera się na opinii OPEC.
Nie wiem co ma najwiekszy kartel naftowy do twoich grzejnikow :))
Jakiś czas temu kupiłem nowe grzejniki aluminiowe. Chciałem wymienić stare, nieestetyczne, żeliwne kaloryfery...ale mój OPEC nie zgadza się na stosowanie alu tylko i wyłącznie stal.
Musisz się zorientować nt. parametrów instalacji, sposobów czyszczenia, rodzaju dodawanych do wody środków np.zmiękczających i jeśli nie szkodzi to Twoim wymarzonym grzejnikom, to olej opec.
*p*
Witam przymierzam sie do wymiany instalacji CO w mieszkaniu mam teraz stara bardzo stara i juz w kilk miejscach cieknaca, i teraz mam pytanie, jaki jest tego koszt ?? jak to licza u was - od metra instalacji ?? od punktu ?? - w czym najlepiej klasc ? - miedz?? czy moze cos innego - mam teraz piecyk dwufunkcyjny gazowy, teraz mam grzejniki zeliwne one bardzo dlugo po nagrzaniu trzymaja temperature.. czy je tez wymieniac ?? na nowe czy pozostawic... czekam na opinie jarek
jarek napisał(a): Witam przymierzam sie do wymiany instalacji CO w mieszkaniu mam teraz stara bardzo stara i juz w kilk miejscach cieknaca, i teraz mam pytanie, jaki jest tego koszt ?? jak to licza u was - od metra instalacji ?? od punktu ?? - w czym najlepiej klasc ? - miedz?? czy moze cos innego - mam teraz piecyk dwufunkcyjny gazowy, teraz mam grzejniki zeliwne one bardzo dlugo po nagrzaniu trzymaja temperature.. czy je tez wymieniac ?? na nowe czy pozostawic...
Ja bym zaczął od wymiany piecyka na węglowy (lub jeśli się da to węglowy jako dodatkowy kocioł). Ogrzewanie gazowe mocno podrożało ostatnio.
Pozdrawiam Marcin Lubojański
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|