Adamie, podoba mi się Twoje zmuszanie do myślenia, wbrew stereotypom... ;)
Ja jestem zwykłym nie-fachowcem. Zaleca się: termoizolacja i od razu wymiana okien (bo bez tego ponoć nie ma sensu), no to myślę o wymianie okien i potem termoizolacji styropianem.
Do tego zaleca się: wymiana instalacji grzewczej na taką o małej pojemności - no to ja kojarzę to tylko z wymianą żeliwnych kaloryferów na nowe i rurek stalowych na miedź lub alu-pex.
Oczywiście - kominek jest dość fajny, ale - jak ktoś kiedyś tu napisał parę lat temu - w ten sposób kotłownia zostaje przeniesiona do salonu, wraz z brudem, częstym malowaniem itp. No więc nie zależy mi na nim tak bardzo, choć miejsce mam i lubię w ogień patrzeć (u kogoś :) ).
Czy taki kominek ma aż tak dużo zalet, żebym jednak wziął go pod uwagę?
Jako rozwiązanie pośrednie myślałem o postawieniu piecyka-kozy, w zasadzie wyłącznie w celu rekreacyjnym - grzanie jako wartość dodana - i w niedzielne popołudnia odpalaniu jej...
Póki co - w salonie mam grzejniki pod oknami i to w zupełności wystarcza...
O! Jakie to proste... :)
Ale to już nie proste... Kilka dziur 4-5cm pod każdym kaloryferem? Może masz na myśli jednak kominek?
Ja póki co nie rozpatruję opcji kominka... Poza tym mam obecnie w kuchni kratkę wywiewną o przekroju... może 15x20? W każdym razie podłączona jest ona do komina 12x12. Druga taka sama w łazience - i to wszystko na cały parter.
Cholewcia... Zaraz wyjdzie, że z czym do ludu... No cóż - to 40-letni dom i póki co - chyba działa, bo jest czym oddychać. :)
[/quote]
dzieki Panowie za zainteresowanie. Powiem jak to wyglada u mnie otoz mam glowice na grzejnikach i wlasnie taki sam jak poprzednik pisze programator pokojowy EUROSTER 2005TX.ale niestety posiadam grzejniki zeliwne i wlasnie z tym wiaze sie moje pytanie czy przy takim ukladzie duzej ilosci wody w biegu taki sterownik spelnia na 100% swoja role.Przy kazdym cyklu woda stygnie w calym obiegu i kiedy kociol dostaje impuls od programatora musi na nowo ogrzac okolo 200l wody. co do glowic to wedlug mnie nie spelniaja one roli poniewaz w pomieszczeniu gdzie znajduje sie pogramator glowice musz byc otwarte na maxa poniewaz blokowaly by szybkie otrzymanie wymaganej temperatury i wylaczenie kotla....
pozdrawiam
Ogrzewam około 300 m(grzejniki żeliwne)dom średnio ocieplony.
Jeśli chodzi o przepustnicę spalin to ustawiony jest w 3 rowku od lewej na "grzebieniu" tj w lini równoległej do czopucha.Gdy paliliśmy drewnem to az huczało(i nie dymiło się), teraz przy węglu (po czyszczeniu) tez huczy , ale temp .spalin niska i dymi się.
Jestem na 98% przekonany, że czopuch jest przymknięty.
Sprawdziłem na swoim fexie dzisiaj, po Twoim poście. Po przymknięciu czopucha temperatura spalin spadła do 80stopni. Po otwarciu na full i paleniu coprawda drewnem wzrosła w przeciągu 5 minut do 250stopni.
Czopuch mam otwarty przy wchodzeniu kotła na obroty. Po osiągnięciu założonej temperatury zamykam go całkowicie.
W takim układzie mam zero dymienia.
Witam
posiadam w sprzedaży grzejniki aluminiowe ALICE 500 w cenie 27.50 za żeberko - taniej nie znajdziecie (vide allegro)
PARAMETRY TECHNICZNE GRZEJNIKA ALICE 500
wysokość: 585 mm
szerokość : 800 mm
głębokość : 95 mm
rozstaw przyłączy: 500 mm (tak samo jak grzejniki żeliwne!)
średnica przyłączy : 1 cal
waga 10 żeberek: 16,4 kg
pojemność 10 żeberek: 4,95 litra
wydajność cieplna grzejnika przy temp. 60 st. C - 1576 Wat
wydajność cieplna grzejnika przy temp. 50 st. C - 1233 Wat
dopuszczalne ciśnienie w instalacji max 6 bar
dopuszczalna temperatura - max. 95 st C
GRZEJNIKI MOGĄ WSPÓŁPRACOWAĆ W INSTALACJI MIEDZIANEJ!!! (pH wody nie może przekraczać 8)
osoby zainteresowane prosze o kontakt barchtek@poczta.fm z dopiskiem MURATOR
http://i7.tinypic.com/20tmji9.jpg
Zapraszam
Barchtek
Witam
Mam problem z grzejnikiem , zabudowałem taras nad werandą i tam już jest puszczony pion na miedzi i z grzejnikiem purmo i dodatkowa pompka do tego pionu( pozostałe c.o.w domu jest na rurkach stalowych i grzejnikach żeliwnych ogrzewane piecem gazowym).Ale zauważyłem że w tym pionie grzejnik na piętrze ( purmo 45cm sz. na 180 dł.) grzeje dobrze tylko od połowy górna część grzejnika ,a ta dolna część jest lekko ciepła co zrobić by grzejnik cały się nagrzewał a nie jego górna część ?
dzięki i pozdro
Nowe dzisiejsze spostrzeżenia :
Trochę się ociepliło i dzisiejsze zużycie dobowe wyniosło 27kg/doba. Myślę że jutrzejszy wynik będzie jeszcze lepszy dlatego że zakręciłem grzejnik żeliwny w kuchni połączonej z pokojem ( jedyny który pozostał ze starej instalacji i nie miał głowicy termostatycznej i w kuchni z pokojem temperatura wyniosła 26 C i trochę gorąco mi się zrobiło :) . Od razu po tym zabiegu zmieniły się czasy nagrzewania pieca średnio 3 do 4 min a postój pieca wyniósł średnio do 11 min co powinno dać znaczne oszczędności. temperatura na piecu teraz nie spada poniżej 53 C dlatego szybko się nagrzewa. A temperatura na powrocie którą wskazuje termometr waha się na poziomie od 50 do 54 C. Jak minie 24 h to napisze ile poszło peletu.
pozdrawiam
Czy jest to normalne zjawisko, że kocioł MCR 24 z automatyką pracuje cały czas (nawet powyżej -8) z róznicą temperatur pomiędzy zasilaniem, a powrotem rzędu 5-7 K ?
Zastanawiam się, czy nie przedobrzyłem z ustawieniem krzywej grzania (obecnie 1.1 dla obiegu c.o. i 0,6 dla podłogówki) na Easymatic'u i parametrach P1= 60, P27= 20, P 28= 20, P 29= -20 na kotle), przy czym w domu jest ciepło (20 C), ale zawory termostatyczne Danfossa przy ustawieniu na ''3,5'' puszczają cały czas wodę, tj. nie zamykają się. Czy korygować krzywą grzania ?
Mam zainstalowana automatykę Easymatic wraz z AD 202 i nastawe temperatury pok. 20 C.
Pytam, bo zuzycie gazu w moim domu jest, sądząc po poprzednich post'ach, bardzo duże-waha się od 8-10 (temperatury powyżej zera) do nawet 27 m3/h (przy - 18) w domu o pow użytkowej 220 m2 zaizolowanym 12 cm styropianem i 25 cm wełny na poddaszu. Mam ok. 50 m2 ma podłogówki, a reszta to grzejniki żeliwne. Dodatkowo budynek posiada wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i nagrzewnicą wodną, która jest jednak cały czas wyłaczona, bo odzysk ciepła jest na tyle duzy, ze nie ma potrzeby dogrzewania powietrza nawiewanego.
pozdrawiam
BartekW.
Witam
Może ktoś pomoże mi wybrać piec do centralnego ogrzewania. Mam do ogrzania dom 3 kondygnacyjny o pow. ok 400m2, budowany 30 lat temu z siporeksu, który zamierzam ocieplić (bez ocieplenia piwnicy i strychu) . Instalacja c. o. nie była modernizowana, grzejniki są żeliwne. Wysiadł mi piec i mam problem z wyborem nowego. Interesuje mnie piec z podajnikiem na miał lub groszek z możliwością awaryjnego spalania np. drewna tylko do ogrzewania, wodę ciepłą uzyskuję z podgrzewaczy elektrycznych. Pomieszczenie kotłowni jest w odległości ok. 6 m od pomieszczenia na opał, ciąg w kominie jest dobry. Chciałbym aby piec
• kosztował do ok. 10 tys zł
• zużywał w miarę nie dużo opału
• miał duży zasobnik,
• w miarę cicho pracował (podajnik) - kotłownia jest w piwnicy domu
Mam propozycję pieca EKO-TECH …. Ale nie wiem czy to dobry pomysł. Sam zastanawiam się nad wyborem pieca Zębiec, Ling, Elektrometr lub Soolei
Dzięki masiek69. Chciaałłem uniknąć dodatkowej pompy i zrobić to grawitacyjnie są zawory mieszające 2'' ale bez pompy to i tak taki zawór nie zadziała grawitacyjnie (chyba??). Może wstawię ten bajpas na nim pompę która będzie się włączać aby grzać powrót do odpowiedniej temp. W sumie to koszt pompy jakiejs taniej to 120zł.
Zastanawiałem się jeszcze nad tym straszeniem zimnym powrotem, u rodziców piec stał 15 lat, działał grawitacyjnie i się nie lał do końca, teraz jest wymieniony na nowy. Grzejniki żeliwne wody w układzie ze 200litrów i za nim to się zagrzało to powrót był zimny jakiś czas.
Ale lepiej dmuchać na zimne coś pomyśle w tym kierunku tylko musi być tanio i działać. :lol:
PS W sumie ten piec u rodziców to był taki że połowa ciepła(albo i wiecej) szło w komin, może dlatego korozja mu nie groziła.
Chcę podłączyć piec na drewno (holzgas) Vigas lub Atmos, ale mam starą instalację co - grube rury, grzejniki żeliwne, układ otwarty z naczyniem wyrównawczym, dużo wody w obiegu. Czy taki piec można zastosować przy tej instalacji. Dom ma ok. 200 m2, jest cały ocieplony. Jaką moc pieca zastosować i jakie urządzenia dodatkowe wpiąć do instalacji (pompy, mieszacze, zbiornik akumulacyjny)?
Z góry dzięki.
Pozdrawiam
Piotr
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl