malarstwo wazowe Starożytna Grecja

Tematy

biblia

Nigdy sie szczegolow nie zajmowalem sportem kobiecym w starozytnej Grecji, ale...

*cwiczace kobiety pojawiaja sie na kilkunastu wazach attyckich, zarowno czarno jak i czerwonofigurowych (najciekawsze mozna obejrzec w: P.Bernard (ed) La cite des Images, rozdzial 6 jesli dobrze pamietam). Oczywiscie, nie wiadomo kogo malarstwo wazowe przedstawia: byc moze ww. sceny to zart artysty, badz jego wyobrazenia o zyciu kobit w innych poleis

*U Arystofanesa czesto pojawia motyw wysportowanych Spartiatek (Lyzistrata, Sejm Kobiet). Cwiczenia Spartiatek sa tez opisywane przez inne zrodla, ale - niech mnie szlag trafi - za nic sobie nie moge przypomniec gdzie to czytalem (Pauzaniasz? Strabo?)

*Kojarze jedna rzezbe przedstawiajaca biegajaca kobiete (rzymska kopia greckiego oryginalu), nie kojarze w ktorym muzeum sie znajduje. Zazwyczaj nazywa sie ja "Spartiatka", choc nic w przedstawieniu nie wskazuje jednoznacznie na te polis.



Przeglądając znaczenie słowa propaganda wydaje mi się że bardzo ważne jest tutaj szerzenie jakiejś idei czy informacji. Czyli nie pokazywanie istniejącej dla danej grupy, ale albo podawaniu nowej tej właśnie grupie, albo rozszerzanie grupy zwolenników.

Budowanie świątyń Zeusa i posągów Ateny w starożytnej Grecji nie było więc propagandą, ale materializacją idei religijnych istniejących od dawna. Podawanie prawd oczywistych dla każdego to żadna propaganda. Gdy ktoś powie że faraon jest bogiem to też nie propaganda, bo każdy Egipcjanin był o tym przekonany.

Natomiast twórczość wspomnianych malarzy koniarzy, jak najbardziej. Polska jest pod zaborami, słaba, zaś ci wołają, nie. Polska to potęga.

Propaganda musi być silna, nachalna by zadziałała, bo musi wyprzeć jakąś inną prawdę w jaką ludzie już wierzą.
Dużo silniej do zadziałają zdecydowane działania niż np malutkie figurki z brązu czy malarstwo wazowe.

Po pokonaniu Aten w bitwie pod Aigaipotamos, spartanie postawią w Delfach Pomnik Admirałów, dokładnie na przeciwko, ateńskiego Daru Maratońskiego. By pokazać dobitnie, kto kogo pokonał i kto jest potęgą. I to jest działanie propagandowe. Nie pomnik ale właśnie jego umiejscowienie.

Sztuka jak wiele innych dziedzin aktywności, jak budowanie, niszczenie, opowiadanie, dziennikarstwo może służyć propagandzie. Acz wydaje mi się aż na warunki starożytne znikome. Obecnie propaganda do dziennikarstwo, czyli komunikaty prasowe jakieś raporty itp. Vide obecne konflikty. Kiedyś w czym celował kościół była to sztuka, zwłaszcza w baroku. Natomiast co do starożytności wydaje mi się iż dużo większe działania miały czyny w stylu wymordowanie mieszkańców polis, niż lepienie plakatów na ścianach.




RZYM:

Rzymu starożytnego sztuka, termin określający twórczość artystyczną w okresie od połowy VI w. p.n.e. do V w. n.e.|Okres ten podzielić można na:1) okres panowania królów 2) okres wczesnej republiki 3) okres republiki 4) okres późnej republiki 5) okres cesarstwa
6) okres późnego antyku | Rzymianie byli genialnymi architektami. Od ETRUSKÓW
zapożyczyli konstrukcję łuków, który wykorzystali w sposób twórczy.
Wynaleźli rodzaj betonu (zaprawa wapienna). Technika budowania polegała
na stawianiu dwóch murów, między które wlewano zaprawę.Obiekty architektoniczne:
- PANTEON - świątynia wszystkich bogów nakryta olbrzymią kopułą
- KOLOSEUM - arena walk i miejsca dla widzów z łaźniami
- BAZYLIKI - sala targów i miejsce sądów - ŁAŹNIE - baseny, ogrody, biblioteki, wille bogatych Patrycjuszy - AKWEDUKTY - systemy nawadniające- ŁUKI TRIUMFALNE - np.:Tytusa w Rzymie, RZEŹBA - nie miała charakteru idealistycznego jak w Grecji.
Portretowane osoby są pokazane realistycznie, ze wszystkimi niedoskonałościami
fizycznymi i charakteru, PORTRET KONSTANTYNA ,POSĄG KONNY MARKA AURELIUSZA, POSĄG AUGUSTA , Głowne ośrodki kultury:Rzym,Pompeje i Herkulanum

GRECJA:


Sztuka starożytnej Grecji dzieli się na następujące okresy kulturowe: 1. Egejski,2. Archaiczny,3.Klasyczny,4. Hellenistyczny,STYL DORYCKI :1. Partenon w Grecji.,2. Świątynia Zeusa w Olimpie.,3. Świątynia Hery w Olimpie.,4. Świątynia Apollina w Delfach. STYL JOŃSKI :1. Świątynia Artemidy w Efezie.,2. Świątynia Apollona w Didmie.,3. Świątynia Filipeion w Olimpie. STYL KORYNCKI: 1. Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach. Rzeźba: o. archaiczny, o.klasyczny, o.hellenistyczny, o.archaiczny Twórcy(dzielo i cecha): Fidiasz(płąskożeźby,fryz panteoński), Poliklet (Dyroforos, dynamika), Myron (Dyskobol, kontrapost) Malarstwo:wazowe - wazy róznego kształtu wszystkie zdobione były piękną dekoracją malarską.
czarnofigurowe - umieszczana na czerwonym tle czarna dekoracja figuralna z białymi, purpurowo-fioletowymi i brązowymi szczegółami.

Ogólnie oGrecji chyba każdy sam 2 zdania bedzie umial napisać.



1.Scharakteryzuj warunki naturalne Grecji i zajęcia ludności

2.Opisz wierzenia Greków

3.Na czym polegała demokracja Ateńska

4.Co to były Agony i komu były poświęcone

5.Jakie twoim zdaniem osiągnięcia cywilizacyjne greków są najważniejsze. Uzasadnij wybór

6.Co oznacza powiedzenie "węzeł gordyjski" i jakich okolicznościach został użyty.


Ad.1
Starożytna Grecja był to kraj górzysty, było tam mało ziemi nadającej się pod uprawę. Grecy zajmowali się hodowlą kóz i owiec, uprawianiem drzew oliwnych, zbóż i warzyw. Zajmowali się także żeglarstwem i rybołówstwem, ponieważ żegluga była najprostszym sposobem dotarcia do niektórych miejsc, ponieważ Morze Śródziemne wrzynało się w ląd.
Grecja jest otoczona Morzami:
-Egejskim
-Jońskim
-Kreteńskim
Grecy zajmowali się także : handlem, rzemiosłem, słynęli z drzew oliwnych oraz z wina które pito bez rozcieńczania.


Ad.2
Grecy odznaczali się wiara politeistyczną czyli wierzyli w wielu bogów. Wiara greków wyróżniała się antropomorfizmem czyli nadawaniem cech ludzkich bóstwom.Głównymi bogami greckimi byli : Uranos i Gaja (Niebo i Ziemia), Kronos i Rea, Zeus i Hera, Ares, Atena, Afrodyta, Hades, Demeter, Posejdon, Apollo.


Ad.3
Demokracja Ateńska polegała na władzy ludu (Demos-lud, Kratos-władza)Do głównych przedstawicieli demokracji zaliczamy:
Eklezje - Zgromadzenie ludowe
10 Strategów oraz Rade pięciuset

W Atenach istniał sad tzw. sąd skorupkowy, czyli jeśli zebrało sie co najmniej 6 tyś. głosów na osobę. Ta osoba musiała opuścić Ateny na 10 lat, ale nie była pozbawiona majątku.

DEMOKRACJE stworzył Klejstos który przy pomocy sparty opanował Ateny.

Ad.4
Agony były to igrzyska poświęcone bogom. Np. w Odeonie w jednym dniu odbywały się dramaty, w drugim dniu komedie ,a w trzecim popisy muzyczne.


Ad5
Obliczanie długości równoleżników i południków - dzięki temu możemy obliczyć miejsce położenia geograficzne danego obiektu
Malowidła naścienne - Piękne kolory zapoczątkowały rozwój malarstwa wazowego.
Żegluga - docieranie do trudno dostępnych miejsc.
Zakładanie Polis - Rozpowszechnianie kultury Greckiej.
Filozofia - Matka nauk





Ad.6
powiedzenie "węzeł gordyjski" oznacza coś co jest trudne do rozwiązania ale istnieje możliwość tego rozwiązania. Zostało to po raz pierwszy użyte gdy Aleksander Macedoński przyjechał do wioski gdzie był wół z tzw. węzłem gordyjskim i kto rozwiąże ten węzeł jednym ruchem będzie dobrym królem i wojownikiem. Aleksander długo się nie namyślał i jednym cięciem miecza rozciął węzeł na pół nie raniąc woła.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript