" />Witam serdecznie :)
Osobiście odradzam takie połączenie, a to z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że PALETKI to rybki, które najlepiej czują się w akwarium jednogatunkowym, a po drugie akwarium jest za małe dla tych rybek. Na jedną dorosłą Paletkę, jak to pisał kiedyś jeden z forumowiczów, powinno przypadać minimum 40 litrów wody! :( Dlatego też proponuję pozostać przy Skalarach i Neonkach - tutaj uwaga! Większe skalary mogą zjadać Neonki, a co za tym idzie, ważne jest aby zakupić małe Skalary. Oczywiście one urosną, ale i Neonki urosną i problem powinien zniknąć! :) Ważną rzeczą jest także roślinność (gęsto obsadzona), w której neonki będą mogły znaleźć schronienie :) Jeśli chodzi o inne rybki, to może coś z tak zwanych czyścicieli: Kiryski, Glonojady ? :)
" />Witam!
Niestety, ale o akwarium nie mogę napisać nic pozytywnego... :?
1) Obsada jest fatalna. Akwarium jest duuużo za małe na takie ryby jakie Ty masz... W ogóle jest za małe, że hodować tam jakieś większe gatunki. Możesz spróbować z jednym bojownikiem.
2) Widzę, że dwie rośliny tak jak kupiłeś w sklepie tak samo wstawiłeś je do akwarium... i niech sobie stoją. O wiele lepiej będzie jeśli wyjmiesz je z koszyczków i wsadzisz do podłoża (pod względem wyglądu i zdrowia roślin).
Pozdrawiam!
Tez gratuluje
Ale bedzie roboty przy akwarium
Wbrew pozorom przy dużym jest mniej roboty (tak na codzień) niż przy małym, no chyba, że ktoś sobie ubzdura, że wodę należy zmieniać co miesiąc, ale to już jego problem.
A oprócz filipa ktoś jescze zniknął ostatnio ? Choć przyznam, że niektóre "zniknięcia" mogą być ... korzystne
" />Mam akwarium 100l.
Filtr jest włączony cały czas.
Obsada rybek:
mietrzyki - 8 sztuk ( 3 samce , 4 samice )
gupiki - 7 sztuk ( 4 samce , 3 samice )
danio pręgowane - 2 sztuki
molinezje - 7 sztuk
4 glonajady, i 2 neonki.
Jakieś złe rybki wybrałam do akwarium, niektóre mają objedzone płetwy, 1 kirysek mi zdechł. W tym teraz małe w kotniku, dziwnie się zachowują, zaczynają zdychać. Raz na tydzień do akwarium , wsypuję łyżkę soli, a jedzenie raz na dzień.
Co źle robię? Czemu rybki mi tak zdychają?
Filtr czyszczę 2 razy, w tygodniu.
" />Czy prawdą jest że gdy karmimy rybki żywym pokarmem to one potem kojarzą potem że coś podobnego do tego (małe rybki) to tez pokarm i w rezultacie "uczymy" rybki w akwarium by np zjadały młode ? czy wręcz odwrotnie ? karmiąc żywym pokarmem inne rybki nie zjadają tak chętnie mniejszych rybek gdyż maja wszystkiego pod dostatkiem (białek i innych ważnych rzeczy) w postaci żywego pokarmu który jest zawsze lepszy od suchego. Jak to w końcu jest ? Czy w ogóle to co podajemy naszym pupilom na na to wpływ ?
" />
">Ja zaproponuje piękne ryby jakimi są skalary w liczbie np. 1+3 .
Skalary że tak napiszę to od małego trzyma się w stadach a później dobierają się w pary i jak zbrojnik jest dość mały to najlepiej zostawić tylko jedną dobraną parkę by nie było sporów o terytorium i żeby sie nie lały jak będzie tarło.
quote="ArcySko"]A tak w ogóle nie miałem pojęcia o tym że rafi nie ma baniaka zwłaszcza że tak mądrze gada w większości przypadków . [/quote]
No bez jaj teraz afera na całe forum bo Rafi200 nie ma jaszcze akwarium Też się nie mogę doczekać i po głowie lata mi miliony aranżacji jak ułożyć korzenie a nich mchy ale muszę jeszcze poczekać i Wy też
" />Pomocne linki :
viewtopic.php?f=39&t=19607
http://www.minifische.de/
Proponuję:
- razbora borneańska (Boraras brigittae) - 10 szt.
- gupik Endlera (Poecilia wingei) - 1+3 szt.
Po za tym krewetki to wiadomo np. Crystal Red, a ze ślimaków to proponuję Clithon corona w ilości 4 szt. (na glony) bo na Neritine akwarium trochę za małe
EDIT: emilos mnie ubiegł ze ślimakiem
" />glonojad to pojęcie względne.
-zbrojnik niebieski ,każdy powie że wymaga 100l ,ale i w trochę mniejszych widziałem zdrowe ,nie skarłowaciałe i w pełni rozwinięte.
-otosek oczywiście <- i to polecam najbardziej
-kosiarka bodajże za małe akwarium.
poza tym glonożercami są z tego co wiem
-krewetki?
-spora część gatunków ślimaków akwariowych
-molinezje żywią się miedzy innymi glonami ,zmienniaki też ,ale w mniejszym stopniu.
" />Jest to na pewno spowodowane trzymaniem 3 ryb w tak małym akwarium. Dla jednego welona przyjmuje się około 60L powierzchni do życia. Welony dorastają do 30cm!! Trudno uwierzyć? oczywiście, bo u mało którego "akwarysty" mają szanse dożyć takich rozmiarów. Welony same z siebie są znane z bardzo szybkiej przemiany materii, dlatego zaleca się stosowanie kilku filtrów w akwarium. I wyrzuć te sztuczne roślinki, one tylko zajmują miejsce w akwarium i narażają ryby na okaleczenia.
Malawi - ul.Nowy Świat
Faktycznie fachowa obsługa - ale czasem niemiła. Dopiero jak się wspomni o tym, że chciałoby się kupić coś za grubszą kasę - Panom otwierają się szeroko oczy i zaczynają pomagać. Ceny żenująco wysokie. (8/10)
Zoo Afryka - Tesco
Szef zna się na rzeczy (sam jest hodowcą), ale cały sklep podchodzi do ryb jak do towaru martwego. Faktycznie duży wybór ryb i roślin, ale także sporo trupów w akwariach, których często nikt nie usuwa. Ponadto tłok w akwariach, mieszanie trofci z rybami mięsożernymi, ryby wychudzone i w złej kondycji. Ceny wysokie. I raczej nie należy liczyć na porady sprzedawców dot. obsady w baniaku (wciskają co wlezie). Jedyny + to ilość roślin i wybór. (3/10)
Pupil - Arena
Sprzedawcy mają małe pojęcie o akwarystyce. Wybór ryb i roślin bardzo ubogi. Ceny lepsze niż w sklepach powyżej. (3/10)
Uwaga końcowa
Generalnie w Gliwicach brak naprawdę dobrych sklepów. A przede wszystkim brak tanich sklepów. Ja sam od niedawna zaopatruję się w Sosnowcu (sklep Malawi) - zresztą sprzedają też w necie www.sklepmalawi.pl - Polecam! Najbardziej opłaca się tam zakup dużych baniaków i sprzętu. W Gliwicach już nic nie kupuję, poza pokarmami.
Pozdrawiam
Właśnie zmieniłem nieco wygląd mojego 30l akwarium. Na samym końcu zauważyłem jakieś małe stworzonko, przypominające nieco krewetkę (w akwarium mam otoski, red cherry i babaulti). Zdziwiłem się nieco, gdy się przyjrzałem temu stworzonku z bliska... Jak sądzicie, co to jest? Ostatnimi czasy dałem do tego akwarium trochę żywej artemii, ale to chyba nie jest dorosła forma? Poza tym larwy artemii w słodkiej wodzie żyją podobno max. 8 godzin.
Ciekawe, czy jeszcze kiedyś zobaczę to stworzonko
TUTAJURLhttp://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5d0eab987518c09cSRODEK
żyją nada wszystkie 6 Stan coraz gorszy.
Napiszęwszystkie objawy jeszcze raz.
Paletki mają nalot na skórze, wygląda jak moro,oddychają jednym skrzelem, przy czym raz jedna znów za jakiś czas inne, później znów powraca...,dyszą, mają plamki na ogonie( jakby pleśń) jedna ma ubytki w płetwach i ogonie, ciągną się za nimi nitki śluzu. Pod mikroskopem (x 80) jest on biało- pomarańczowy.Ostatnio nie chcą jeść i robią im się odbarwienia, miejscowy ubytek koloru ze skórą Robiłam kąpiele dwum rybom w najgorszym stanie w soli (od 2 dni- 2 razy dziennie). Wczoraj wieczorem przeniosłam wszystkie palety do innego, niestety małego akwarium z solą. Kiepsko to widzę, są osowiałe prawie nie pływają, dzisiaj nie jadły nic. Jedna w najgorszym stanie ma przyklapnięte płetwy grzbietowe
Mam zdjęcia palet, ale nie umiem ich dołączyć na forum.
witam mam małe pytano jaki doradzilibyście komputer do ph z tych dwóch na jakiej zasadzie one działają z tym obniżaniem i podwyższaniem ph??
1.skalar
chodzi mi ogólnie zeby był dobry i sam sterował ph
czy każdy z nich jest podłaczany do co2??
Użytkuję skalara od około roku, więc coś mogę o nim opowiedzieć.
Aby skalar regulował pH oprócz niego musisz:
1) dokupić sondę ph (jedna z tańszych to Sonda PH ERH-AQ1 produkcji Hydrometu koszt około 180 zł)
2) posiadać instalcję CO2 z elektrozaworem.
Skalar potrafi tylko obniżać pH poprzez uruchomienie zaworu i podanie CO2 do akwarium.
Tak jak napisałem urządzenie użytkuję od około roku, wykonałem je samodzielnie i odpukać nie mam z nim żadnego problemu.
Za małe akwarium!
Abi, welony NIE są rybami do małych zbiorników a juz na pewno nie do KUL!
Swego czasu miałam dwa welony w 200l. towarzyskim zbiorniku. Wyrosło to szkaradztwo na 20cm odkurzacze z tak szaleńczą przemianą materii, że dwa mocne filtry nie dawały rady odciągnąć syfu i woda mi kwitła.
Ryb się pozbyłam (humanitarnie, wziął je hodowca, do oczka) i woda po dwóch dniach wróciła do idealnych parametrów.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl