Małgorzata Duczmal

Tematy

biblia

Stefan Stuligrosz
Wojciech Fibak
Agnieszka Duczmal
Zbigniew Górny
Eugeniusz Kijewski
Zenon Laskowik
Hanna Banaszak
Robert Friedrich ,,Litza"
Małgorzata Dydek
Piotr Reiss
Szymon Ziółkowski
Jerzy Smorawiński
Marek Ziółkowski
Wojciech Kruk
Małgorzata Ostrowska
Grzegorz Kupczyk
Stanisław Barańczak
Arkady Fiedler



Naprawde niewiem jak zachecic do czytania tej ksiazki
objetosc 547str-wydanie z 1991roku
-ksiazka opisuje dzieje rodu Laskich na tle historycznych wydarzen XVI w, jest to opowiesc o"zadzy wladzy,zlota, zdradzie i wielkich ambicjach"
-zaskakujaca akcja, nieoczekiwane zwroty(jak w zyciu )
-jest to opowiesc o zyciu i przygodach moscipana Hordziejowica herbu Korabiec,
po jakims czasie czytania tej ksiazki bralem bardzo osobiscie to co "WYKRECONO" Hordziejowicowi
-polecam dla osob lubiacych przemieszane fakty historyczne z fikcja literacka

-M. Duczmal napisala rowniez 2-tomowa sage "Roza i Morz"-nieszczesliwie zaczalem czytac od cz-2, i strasznie napalilem sie na cz-1,
iiiiiiiiiiiiiiii lipa cz-1 jak streszczenie, niektore watki potraktowane doslownie jednostronicowo rozumie ze to cz-1, ale.....K^%$#
pozdrawiam



Wojciech Król
Agnieszka Duczmal
Stefan Stuligrosz
o. Góra
Tomasz "Polak" Węcławski
Anita Włodarczyk
Małgorzata Musierowicz
prof. Zbigniew Radwański
Arkady Fiedler
Grażyna Kulczyk

e:poprawka imienia



Filharmoniczne bogactwo

2.09.2008

Midori, Ivo Pogorelić, Elina Garanca, Aleksandra Kurzak, Andrzej Dobber, Piotr Anderszewski - to nazwiska wielkich gwiazd, które urozmaicą nowy sezon artystyczny w Filharmonii Łódzkiej. Przewidziano w nim 129 wielkich i kameralnych wydarzeń. To niespotykana w historii filharmonii liczba!

Aby wziąć udział we wszystkich muzycznych wieczorach i porankach (będą także zdarzenia przedpołudniowe), zasiadając na najdroższych miejscach, należy w kasie filharmonii zostawić minimum osiem i pół tysiąca złotych. Minimum, bo na czterdzieści koncertów obowiązywać będą ceny specjalne, których w reklamowym wydawnictwie nie umieszczono. Na szczęście dla zaangażowanych muzycznie, a niezamożnych, są bilety w niższych cenach, a także wejściówki sprzedawane przed koncertem (jednak w ograniczonej liczbie) w cenie 10 i 15 zł.

Najdrożej filharmonia sprzedaje bilety na transmisje z Metropolitan Opera: ceny biletów wynoszą 30, 50, 70 i 140 zł - co przy cenie biletów na podobne przedsięwzięcie w USA (około 20 dolarów) wydaje się zaskakujące. W tym sezonie comiesięczne wydarzenia wypełnią m.in.: "Salome" Richarda Strau-ssa, "Thais" Masseneta, "Łucja z Lammermoor" Donizettiego czy "Kopciuszek" Rossiniego, w którym usłyszymy mezzosopranistkę Elinę Garancę już po łódzkim recitalu, zaplanowanym na ten sezon w filharmonii.

Trzeba przyznać, że plan koncertowy jest precyzyjny i bardzo urozmaicony. Znajdują się w nim dzieła wielkich XIX--wiecznych i współczesnych kompozytorów. Z estrady rozbrzmiewać będzie muzyka Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Gustawa Mahlera, Piotra Czajkowskiego, wielokrotnie Sergiusza Prokofiewa, ale też Marty Ptaszyńskiej, Karlheinza Stockhausena, Krzysztofa Knittla czy Grażyny Bacewicz i niemal w Polsce nieznanego (prawie całe życie mieszkał za granicą), a bardzo wartościowego kompozytora polskiego - Romana Maciejewskiego.

Wśród wykonawców dużo nazwisk znanych i cenionych, prócz wymienionych na początku, na estradzie zobaczymy (i posłuchamy) także znanych w świecie łodzian: wybitnego dyrygenta Tadeusza Kozłowskiego, skrzypka Piotra Pław-nera, wiolonczelistę Dominika Połońskiego, rosyjskiego pianistę Alexandra Gawryluka, młodego, utalentowanego dyrygenta Łukasza Borowicza oraz byłych dyrektorów artystycznych filharmonii - Marka Pijarowskiego (dyrygował będzie koncertem, w którym solistą będzie znakomity młody skrzypek Jakub Jakowicz) i Tadeusza Wojciechowskiego.

W nowym sezonie koncerty pogrupowano w cykle. Będą więc m.in. cykle "W stronę Chopina", "Gwiazdy MET w Łodzi", "contem. ucha", "Muzyka dawna", "W hołdzie Arturowi Rubinsteinowi".

Zapewne ogromnym powodzeniem cieszyć się będzie recital Ivo Pogorelicia - słynnego pianisty chorwackiego, który rozgłos zyskał za sprawą nagrody, której... nie udało mu się zdobyć. Wystąpił w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i odpadł w trzecim etapie. Juror konkursu, argentyńska pianistka Martha Argerich, uznała go za pianistycznego geniusza i na znak protestu zrezygnowała z udziału w jury. Kontrowersyjny przed 28 laty pianista dziś ma już 50 lat, a w Łodzi zagra dokładnie w dniu 199. urodzin Chopina, 1 marca 2009 r. W repertuarze oprócz utworów Chopina, kompozycje Siergieja Rachmaninowa. Miejmy nadzieję, że solista będzie w lepszej dyspozycji niż ostatnio na koncercie w Warszawie.

Wybitna japońska skrzypaczka Midori zagra w Łodzi koncert 14 października. Z łódzką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego wykona Koncert skrzypcowy D-dur Czajkowskiego.

Tydzień później FŁ zaprosi na "Lutosphere" - koncert inspirowany muzyką Witolda Lutosławskiego, w którym wystąpi m.in. znakomity pianista Leszek Możdżer. Również w październiku miłośnicy muzyki kameralnej szturmować będą kasy filharmonii, by posłuchać koncertu New Zeland String Quartet, który zagra m.in. Mendelssohna, Strawińskiego i Beethovena.

W cyklu "Gwiazdy MET w Łodzi" pojawią się Polacy, którzy podbili nowojorską operę: sopran Aleksandra Kurzak (19 września 2008) i baryton Andrzej Dobber (13 marca 2009). W końcu sezonu, w czerwcu cykl recitali da wybitny pianista Piotr Anderszewski i jego przyjaciele: Francesco Libetta, Balazs Szokolay, Claudio Martinez Mehner i Konstantin Lifschitz.

Pewnego rodzaju novum będą koncerty poświęcone operze i operetce. W wieczór sylwestrowy Tomasz Konina wyreżyseruje z udziałem solistów łódzkiego Teatru Muzycznego estradowe wykonanie "Wielkiej księżnej Gerolstein" Jacques'a Offenbacha, a w lutym filharmonia zaprosi na operę Igora Strawińskiego "Król Edyp". Oba wieczory należeć będą do batuty Tadeusza Kozłowskiego.

To nie wszystko. Inne głośne nazwiska, które pojawią się w FŁ, to m.in.: Małgorzata Walewska, Daniel Raiskin, Shlomo Mintz, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal.

Repertuar Filharmonii Łódzkiej jest eklektyczny i efektowny. Ułożony z rozmachem, jak na instytucję bogatą przystało, zalecającą się do melomanów o rozmaitych gustach i w różnym wieku. To dobrze, bo filharmonia powinna być dla każdego. Nawet dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że muzyka jest wspaniała. No i łagodzi obyczaje.

Tymczasem dla Czytelników mamy niespodziankę. Od jutra rozpoczniemy na naszych łamach konkurs, w którym będzie można wygrać abonamenty na koncerty w filharmonii. A jak widać po programie, naprawdę warto o nie zagrać!

Michał Lenarciński - POLSKA Dziennik Łódzki

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript