Orientacyjne wyniki na Lubelszczyźnie (personalnie):
Wszystko jasne. PiS z dwóch lubelskich okręgów wyborczych (nr. 6 i nr. 7) wprowadziło do sejmu 13 posłów, PO - ośmiu, PSL - czterech, a LiD - dwóch. Takie są informacje Państwowej Komisji Wyborczej.
Do sejmu z listy PiS dostali się: Elżbieta Kruk, Małgorzata Sadurska, Gabriela Masłowska, Jarosław Żaczek, Jarosław Stawiarski, Lech Sprawka i Krzysztof Michałkiewicz. Posłami PO zostali: Janusz Palikot, Joanna Mucha, Włodzimierz Karpiński, Magdalena Gąsior-Marek oraz Wojciech Wilk (kolejność według uzyskanych głosów). PSL w sejmie VI kadencji reprezentować będzie Edward Wojtas i Jan Łopata. Z kolei do sejmu z listy LiD dostała się Izabella Sierakowska, która zdecydowanie pokonała Grzegorza Kurczuka (był liderem listy).
Posłowie wybrani z okręgu chełmskiego
PiS: Tomasz Dudziński, Wojciech Żukowski, Sławomir Zawiślak, Beata Mazurek, Adam Abramowicz, Teresa Hałas
PO: Stanisław Żmijan, Grzegorz Raniewicz, Mariusz Grad.
PSL: Franciszek Jerzy Stefaniuk, Tadeusz Sławecki
LiD: Zbigniew Matuszczak
Po raz pierwszy od dawna kandydat, na którego głosowałem, faktycznie wszedł do Sejmu. Szkoda, że to akurat ten, na którego głosowałem bez specjalnych emocji. :)
7 listopada o godzinie 18 w Kościele Ojców Kapucynów w Lubartowie, przy ulicy Lubaelskiej 32 bedzie odprawiona masza św w intencji zmarłych artystów. Po mszy o godzinie 19 juz po raz trzeci odbędzie sie koncert pod tytułem "Zaduszki Artystyczne". W tym roku stowarzyszenie Alwernia zaprosiło do współpracy znanych lubelskich muzyków i wokalistów. Wystąpia miedzy innymi:
Klawisz - Krzysztof Oniśk Gitara Basowa - Mirosław Czuchryta Gitara klsayczna, mandolina - Sebastian Pikula Gitara akustyczna, baghlama - MIchał Kaczor Instrumenty Perkusyjne - Daniel Słomiński Skrzypce I Emila Zygmunt Skrzypce II Sara Stadnik Wiolonczela - Karolina Zawiślak
Wokalisci: Joanna Zawłocka Agnieszka Debska Małgorzata Boguszewicz Kwartet: Marta Oniśk, Agnieszka Grymuza, Anna Furtak, Ula Bednarczyk Michał Haratym Marek Majewski Julia Kowalczyk
Zaduszkowy wieczór to spotkanie z nieżyjącymi artystami z całego świata . W tym roku usłyszymy utwory miedzy innymi takich postaci jak: Jan Paweł II, Marek Grechuta, Mieczysław Fogg, Andrzej Zaucha, Michael Jackson, Jimi Hendix, Bob Marely, John Lenon, George Gershwin. Koncert ma za zadanie przypomnieć społeczności Lubartowa zmarłych artystów polskich jak i zagranicznych, ich twórczość i poświęcenie dla sceny muzycznej.
Serdecznie zapraszam
" />Witam serdecznie. Opiekunowie ze Szkoły Podstawowej w Jarczowie podczas wycieczek klas V.
1. Wycieczka do Warszawy - 6 czerwca
- Bernadeta Mandziuk - nauczyciel z projektu -Danuta Wójcik - nauczyciel spoza projektu -Anna Szajewska - nauczyciel spoza projektu -Jolanta Bieńko - nauczyciel spoza projektu
2. Wycieczka do Sandomierza - 11 czerwca
- Małgorzata Rachańska - Jacek Zając - Monika Kwarciana - Monika Lisecka Są to nauczyciele z projektu.
Pozdrawiam Opiekun projektu - Jolanta Zawiślak
" />Druk nr 525
Warszawa, 20 kwietnia 2006 r.
Pan
Marek Jurek
Marszałek Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej
SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
V kadencja
Na podstawie art. 33 regulaminu Sejmu niżej podpisani posłowie wnoszą projekt uchwały:
- o ustanowieniu dnia 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego.
Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem uchwały upoważniamy pana posła Leszka Dobrzyńskiego.
(-) Andrzej Adamczyk; (-) Jacek Bogucki; (-) Teresa Ceglecka-Zielonka; (-) Krzysztof Czarnecki; (-) Witold Czarnecki; (-) Arkadiusz Czartoryski; (-) Roman Czepe; (-) Andrzej Ćwierz; (-) Andrzej Mikołaj Dera; (-) Leszek Dobrzyński; (-) Jacek Falfus; (-) Mieczysław Golba; (-) Jerzy Gosiewski; (-) Tomasz Górski; (-) Czesław Hoc; (-) Michał Jach; (-) Jędrzej Jędrych; (-) Ryszard Kaczyński; (-) Karol Karski; (-) Wiesław Kilian; (-) Dariusz Antoni Kłeczek; (-) Sławomir Kłosowski; (-) Zbigniew Kozak; (-) Leonard Krasulski; (-) Marek Kuchciński; (-) Alojzy Lysko; (-) Krzysztof Maciejewski; (-) Tadeusz Madziarczyk; (-) Ewa Malik; (-) Tomasz Markowski; (-) Mirosława Masłowska; (-) Kazimierz Matuszny; (-) Beata Mazurek; (-) Antoni Mężydło; (-) Kazimierz Moskal; (-) Halina Olendzka; (-) Dariusz Olszewski; (-) Marek Opioła; (-) Stanisław Ożóg; (-) Marian Piłka; (-) Marek Polak; (-) Adam Rogacki; (-) Józef Rojek; (-) Małgorzata Sadurska; (-) Andrzej Sośnierz; (-) Jarosław Stawiarski; (-) Małgorzata Stryjska; (-) Jolanta Szczypińska; (-) Stanisław Szwed; (-) Waldemar Wiązowski; (-) Jadwiga Wiśniewska; (-) Lucyna Wiśniewska; (-) Elżbieta Witek; (-) Sławomir Zawiślak; (-) Maria Zuba; (-) Jarosław Żaczek.
zródlo: http://orka.sejm.gov.pl/Druki5ka.nsf/wgdruku/525
Bez prospektu informacyjnego deweloper nie podpisze umowy
Przed zawarciem umowy o budowę mieszkania konsument będzie musiał dostać od dewelopera prospekt informacyjny. Teraz nie ma on dostatecznej wiedzy o planowanej inwestycji.
ANALIZA
Przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o umowach deweloperskich przewiduje trzy drogi dojścia do własnego mieszkania. Drogi te różnić się będą sposobem finansowania budowy przez inwestora. Konsument będzie mógł gromadzić pieniądze na rachunku powierniczym, z którego bank będzie przekazywał pieniądze deweloperowi w trakcie budowy lub po jej zakończeniu. Deweloper może też budować mieszkanie za zaciągnięty kredyt i w takim przypadku będzie musiał zawrzeć umowę ubezpieczenia z nabywcą mieszkania. W trzecim przypadku kupujący przeleje pieniądze stanowiące równowartość domu lub mieszkania na konto dewelopera. Zgodnie z projektem przygotowywanej ustawy, w każdym przypadku konieczny będzie prospekt informacyjny, w którym deweloper przedstawi klientowi stan prawny gruntu, na którym powstanie inwestycja, pozwolenie na budowę, plan zagospodarowania przestrzennego, a także różnice w cenach, w zależności od sposobu finansowania inwestycji.
- Chcemy, by deweloperski prospekt informacyjny był opracowywany na podobnych zasadach co prospekt emisyjny, przygotowywany przez spółki giełdowe dla potencjalnych akcjonariuszy - mówi Marek Zawiślak - dyrektor departamentu strategii budownictwa i mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury.
Konsument najczęściej inwestuje w tzw. dziurę w ziemi, czyli w mieszkanie, które dopiero zostanie wybudowane.
- Coraz częściej konsumenci odstępując od umowy z deweloperem chcą, aby nie łączyło się to dla nich z żadnymi konsekwencjami finansowymi - skarży się Małgorzata Zaremba-Kosz, radca prawny z Agro-Man.
Natomiast umowy w takich przypadkach nakładają na nich obowiązek uiszczenia kar umownych i karnych odsetek - dodaje. Jak prospekt emisyjny
- Chcemy na dewelopera nałożyć obowiązki informacyjne w stosunku do klienta - tłumaczy Marek Zawiślak.
- Przed zawarciem umowy musiałby konsumentowi dać prospekt informacyjny opracowany na podobnych zasadach, co prospekt emisyjny publikowany przez spółki giełdowe i skierowany do potencjalnych akcjonariuszy - dodaje Marek Zawiślak.
Jego zdaniem taki projekt powinien zawierać informacje na temat stanu prawnego gruntu, na którym powstanie inwestycja, o prawie własności dewelopera do niej, pozwoleniu na budowę, planu zagospodarowania przestrzennego oraz inwestycji, które powstaną w pobliżu, a nawet o różnicy w cenie mieszkania wówczas, gdy konsument zakupi je gromadząc pieniądze na specjalnie utworzonym rachunku powierniczym prowadzonym przez bank oraz wówczas, gdy nie będzie z niego korzystał.
Z prospektu powinno też wynikać, czy inwestycja jest połączona z ryzykiem, a także, w jakim zakresie obciąża ono konsumenta decydującego się na opcję z rachunkiem powierniczym, bądź na opcję bez tego rachunku, czyli niebezpieczną.
- Opracowywanie prospektów informacyjnych przez firmy deweloperskie jest wręcz konieczne - twierdzi Tymoteusz Barański, prawnik z Kancelarii I&Z.
Jego zdaniem asymetria informacyjna powoduje, że często konsument nie zna istotnych danych na temat inwestycji, do której przystępuje.
Uważa, że gdyby ustawodawca zdecydował się uregulować rynek deweloperski, to wówczas przede wszystkim powinien zająć się przejrzystością działalności funkcjonujących na nim firm. To nie folder reklamowy
Prospekt informacyjny publikowany przez dewelopera nie może być czymś w rodzaju folderu reklamowego. Powinien zawierać rzetelną informację o inwestycji i spełniać taką rolę, jak obecnie prospekt emisyjny. Prospekt emisyjny zawiera informacje o ofercie, jej adresacie, sytuacji finansowej emitenta i sposobie przeprowadzenia emisji. Podobne informacje o deweloperze, co o emitencie mógłby zawierać prospekt informacyjny. Powinien też mieć określony okres ważności np. 12 miesięcy od daty podania go do publicznej wiadomości, czyli podobnie jak prospekt emisyjny. Jak ochronić swoje pieniądze
Rzetelnie opracowany i przejrzysty prospekt informacyjny mógłby zapewnić skuteczną ochronę interesów konsumentów, którzy chcieliby zakupić mieszkania w firmie deweloperskiej.
Rozwiązaniem zapewniającym ochronę konsumenta ma być też nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego.
- W przypadku likwidacji spółki deweloperskiej pozycję konsumentów będących wierzycielami należy przesunąć w strukturze wierzycieli wyżej, aby mogli zostać zaspokojeni przed innymi wierzycielami - tłumaczy Tymoteusz Barański. Skoro powierzyli deweloperowi środki przeznaczone na zakup mieszkania, to z tego powodu powinni być uprzywilejowani w podziale masy upadłości.
Źródło: GP
" />SZOK I POZYTYWNE ZDZIWIENIE!
Chyba powoli coś zaczyna się dziac z naszymi politykami. Jak donosi "Rzeczpospolita" nasi rzadzący mają zamiar uczcic pamiec min. 1200 Polaków wyrżniętych i spalonych żywcem, w Hucie Pieniackiej w woj. tarnopolskim, przez połączone siły ludobójców z OUN-UPA i SS-Galizien. Czyżby nastąpiło otrzeźwienie braci politycznej czy też brane są pod uwagę głosy Kresowian w zbliżających sie wyborach do PE ? Ważne jest że dokonuje się wyłomu w zamilczaniu rzezi Polaków. Oby tak dalej!
Poniżej skopiowane teksty na w/w temat z bloga ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego.
Blog Z Jarosławem Kaczyńskim o Kresach 2009-02-19 Przez prawie godzinę mogłem wczoraj w Warszawie porozmawiać w cztery oczy z szefem PiS. Tematem głównym było uczczenie ofiar ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich z UPA na Kresach Wschodnich.
Efektem rozmowy była zapowiedź p. premiera Jarosława Kaczyńskiego, że w czwartek 26 lutego br. o g. 15.00 weźmie on udział w mszy św. odprawianej przeze mnie i jeszcze jednego księdza w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, a następnie złoży kwiaty pod tablicą ku czci ofiar ludobójstwa, znajdujacą się na frontonie Domu Polonii.
Msza św. będzie odprawiana z okazji 65 rocznicy zamordowania przez zbrodniarzy z UPA i SS "Galizien" 1200 Polaków w Hucie Pieniackiej na Tarnopolszczyżnie.
Decyzja pana premiera wobec wciąż trwającej zmowy milczenia jest godna podziwu.
Kontrowersje wokół uczczenia ofiar UPA Wojciech Wybranowski 19-02-2009, ostatnia aktualizacja 19-02-2009 01:57 Przedstawiciel Lecha Kaczyńskiego negocjował kształt obchodów 65. rocznicy wymordowania Polaków w Hucie Pieniackiej. Lwów nie chciał, by wspominać o mordach UPA
Pamięć polskich ofiar zamierza uczcić stowarzyszenie Huta Pieniacka. 28 lutego 1944 r. w tej miejscowości oddziały UPA i SS Galizien wymordowały ok. tysiąca polskich mieszkańców.
Przed kilkoma tygodniami samorząd Lwowa wydał oświadczenie sugerujące, by w oficjalnych wystąpieniach nie mówić o Polakach zamordowanych przez UPA, ale o âŸofiarach lokalnych konfliktówâÂÂ.
Dla Polaków mieszkających na Ukrainie jest to nie do przyjęcia. â Jeśli strona polska ulegnie, to znów zamiast obchodów będzie szopka â mówi âŸRzâ jedna z mieszkanek Lwowa.
â Ukraińcy próbują nas zastraszyć â twierdzi Małgorzata Gośniowska-Kola, szefowa stowarzyszenia Huta Pieniacka.
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w negocjacje w sprawie obchodów na Ukrainie włączył się przedstawiciel prezydenta Lecha Kaczyńskiego. â Ustępstwa w polityce historycznej mogą za kilka lat doprowadzić do takich problemów jak w stosunkach z Niemcami â mówi âŸRzâ negocjator proszący o nieujawnianie personaliów.
Wszystko wskazuje na to, że zabiegi przyniosły sukces. â Prezydent planuje osobiście wziąć udział w uroczystości w Hucie Pieniackiejâ mówi âŸRzâ Michał Zatyka z biura prasowego Kancelarii Prezydenta.W sprawę zaangażowali się także parlamentarzyści. Poseł Paweł Kowal (PiS), były wiceszef MSZ w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, przygotowuje projekt uchwały dotyczącej uczczenia Polaków pomordowanych na Kresach. â Jesteśmy im to winni â uważa Kowal.
Pomysł uczczenia przez Sejm ofiar bestialskich mordów UPA budzi ostrożną aprobatę przedstawicieli innych klubów.
â Jestem za, ale projekt uchwały powinien trafić do Prezydium Sejmu, by wspólnie opracować ostateczną wersję â uważa poseł Dariusz Lipiński (PO) z Komisji Spraw Zagranicznych. Poparcie deklaruje również Lewica. â Należy uczcić naszych rodaków zamordowanych przez UPA â nie ma wątpliwości ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. â Ale powinniśmy nazwać te zbrodnie zgodnie z prawdą: ludobójstwem. Inaczej nie ma sensu.
Dodaje, że rozmawiał już o tym z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. â Zapewnił, że przedstawi sprawę na Komitecie Politycznym PiS â twierdzi ks. Isakowicz-Zaleski.
Już wiadomo, że Sejm nie zdąży przyjąć uchwały przed obchodami 65. rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej. Za to jeszcze w tym tygodniu do MSZ trafi interpelacja posłów PiS Sławomira Zawiślaka i Zbigniewa Girzyńskiego, wzywająca polską dyplomację do należytego uczczenia ofiar UPA w Hucie Pieniackiej. â Budowa dobrych stosunków polsko-ukraińskich nie może oznaczać przyzwolenia na fałszowanie naszej historii â podkreśla Zawiślak.
Rzeczpospolita, 19 lutego 2009 r.
Blog Komorowski znów blokuje uczczenie pamięci pomordowanych Kresowian 2009-02-20 Z dzisiejszej "Rzeczpospolitej"
Walczą o dzień pamięci Kresowian Wojciech Wybranowski 20-02-2009, ostatnia aktualizacja 20-02-2009 07:27 Rodziny zamordowanych przez UPA zaapelowały, by Sejm ustanowił dzień pamięci o Polakach pomordowanych na Kresach
Stowarzyszenie Huta Pieniacka, skupiające rodziny ofiar wymordowanych przez oddziały SS Galizien i UPA w 1944 r., w styczniu zwróciło się z apelem do wszystkich klubów parlamentarnych. Proponowało, by w rocznicę masakry (28 lutego) ustanowić dniem pamięci o Polakach pomordowanych na Kresach.
â To oddanie prawdy historycznej tym, których zabijano tylko za to, że byli Polakami â mówi âŸRzâ Franciszek Bukowski, który przeżył masakrę w Hucie. Bojówkarze UPA zamordowali wówczas blisko tysiąc Polaków, w tym jego rodziców i brata.
Apel stowarzyszenia do dziś pozostał bez odpowiedzi. â Nie rozmawialiśmy o tym na posiedzeniu prezydium klubu â przyznaje Grzegorz Dolniak, wiceszef Klubu Platformy Obywatelskiej. Sprawą nie zainteresowało się także PiS. â Dopiero czekam na wyznaczenie spotkania z Przemysławem Gosiewskim â mówi Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes stowarzyszenia.
â Należy oddać hołd pomordowanym Polakom, ale nic nie wiem o inicjatywie Kresowian â przyznaje Wacław Martyniuk (Lewica).
PSL przypomina, że w lipcu 2008 r. złożyło projekt ustanowienia 11 lipca dniem pamięci męczeństwa Kresowian. Do dziś nie trafił on na forum Sejmu.
â Uchwałę przewlekłymi procedurami blokuje marszałek Komorowski â twierdzi wicemarszałek Jarosław Kalinowski (PSL). Jak ustaliliśmy, marszałek przesłał projekt ludowców z prośbą o opinię do Sejmowej Komisji Kultury. Ta zwróciła się o ekspertyzę do resortu spraw zagranicznych i wciąż oczekuje na odpowiedź.
â Dla rodzin pomordowanych najważniejsze jest to, że na uroczystości do Huty Pieniackiej chce przyjechać prezydent. Przygotowujemy dla niego okolicznościowy medal â mówi Bukowski.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|