Uroczystości z okazji 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
11 listopada 2008 r. (wtorek)
godz. 11.00 - Msza Święta w Kościele Farnym koncelebrowana przez Ks. Biskupa Kazimierza Górnego Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej.
godz. 12.15 - uroczystości na Placu Farnym przed Pomnikiem płk. Lisa-Kuli:
- Hymn Państwowy i podniesienie Flagi Państwowej,
- Wystąpienie Wojewody Podkarpackiego,
- Wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego,
- Apel Pamięci i Salwa Honorowa,
- Składanie wieńców i wiązanek kwiatów przed Pomnikiem płk. Lisa-Kuli,
- Defilada pododdziałów,
- Wiązanka melodii patriotycznych
godz. 16.00 - „Maska mniej znana” - spektakle dla dorosłych: Etiuda „CUD – NIE” Henryka Hryniewickiego oraz spektakl taneczny „MACONDO” Marty Bury. m Teatr „Maska” w Rzeszowie.
godz. 18.00 - "O nim zapomnieć nie wolno. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim" – monodram o ostatnich chwilach życia Łukasza Cieplińskiego, oficera służby stałej Wojska Polskiego, żołnierza Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, uczestnika Kampanii Wrześniowej, w reżyserii Sławomira Gaudyna - Teatr im. Wandy Siemaszkowej W Rzeszowie.
Info ze strony: http://nowy.erzeszow.pl
Krzyś M.
Sprawdzian wiedzy o konstytucji (WOS)
Krzyś pod wpływem braku wiedzy i desperacji na polecenie: "Podaj imie i nazwisko sprawującego urząd: marszałek ( czy tam wicemarszałek) województwa podkarpackiego: odpowiedział śmiało drukowanymi literami "DODA ELEKTRODA")
Tak pisało w Nowinach więc raczej maja pewne i sprawdozne informacje. Nie podawali by tego jakby to była nie prawda.
Prawo i Sprawiedliwość liczy, że po wyborach ich ludzie obejmą większość mandatów radnych w sejmiku województwa podkarpackiego. Liderami list mają być działacze… z drugiego rzędu.
fot. nowiny24.pl
fot. nowiny24.pl
– To sprawdzeni samorządowcy. Muszą wyjść z cienia – mówią szefowie podkarpackich struktur PiS.
21 listopada rozstrzygnie się, jak rozłożą się 33 mandaty w sejmiku wojewódzkim. Do tej pory rządziło w nim PiS – 15 radnych. Większość z nich, w tym marszałek Zygmunt Cholewiński i wicemarszałkowie Bogdan Rzońca oraz Kazimierz Ziobro, wystartuje ponownie.
– Nie wyobrażam sobie, żebym mógł nie startować – twierdzi Rzońca. – Jestem przecież samorządowcem.
Asy z rękawa
Nie liście PiS zabrakło Lidii Błądek (z zawodu notariusz), która jest członkiem PSL “Piast”, ale do sejmiku startowała z listy PiS. Nie ma też dwóch członków zarządu: Jana Burka i Stanisława Bajdy (nauczyciel).
- Jestem bezpartyjny, nie żyję z polityki, decyzji o starcie jeszcze nie podjąłem. Przecież startować z listy PiS nie muszę – tłumaczy Burek, który jest nauczycielem akademickim.
Prawica postanowiła zainwestować w ludzi, którzy odeszli w polityczny niebyt, choć kiedyś zajmowali wysokie stanowiska. Czytaj więcej
co piszą w Wyborczej ..
Marszałek podkarpacki chce wejść w spółkę z PPL i zarządzać lotniskiem w Jasionce. Na początek przeznaczy na to 10 mln zł
Radni sejmiku mają zająć się tą sprawą w poniedziałek.
Niemal wszystkie lotniska w kraju są zarządzane przez spółki, w których udziały mają lokalne samorządy i Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Tylko dwa regionalne, w Zielonej Górze i w Rzeszowie, są wyłącznie w rękach PPL. - Ponieważ nie mamy udziałów w lotnisku, regionalna izba obrachunkowa zakwestionowała zapis w naszym budżecie na ten rok dotyczący wydania 10 mln zł na terminal pasażerski na lotnisku. Jeśli rozpoczniemy starania o powołanie spółki, w której będziemy mieć udziały, będziemy mogli te pieniądze przekazać na lotnisko - tłumaczy Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego.
Budowa terminalu ma się rozpocząć latem tego roku. Radni będą się zastanawiać, czy pozwolić zarządowi województwa na rozpoczęcie starań o powołanie spółki. - Utworzenie regionalnej spółki będzie przedsięwzięciem drogim. Na początek naszym wkładem w formie aportu będzie 10 mln zł na terminal. Nie sądzę, by w tym roku trzeba było wydawać więcej pieniędzy - zakłada Deptuła.
Jak przekazał nam Artur Burak, rzecznik PPL, firma jest zainteresowana wejściem w spółkę z samorządem. - Nie wiemy, kiedy i na jakich warunkach ta spółka miałaby powstać. To będzie wymagało rozmów i ustaleń - zaznacza Burak.
W Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego dla pzredsiebiorców bedzie przeznaczone jedno działanie
Os priorytetowa 1. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka
Realizacja tego celu bedzie nastepowac poprzez cele szczegółowe:
− wsparcie dla rozwoju istniejacych i powstawania nowych przedsiebiorstw poprzez
zwiekszenie dostepnosci do zewnetrznych zródeł finansowania,
− rozwój sieci instytucji otoczenia biznesu,
− stworzenie warunków dla rozwoju gospodarczego i wzrostu potencjału innowacyjnego w
regionie oraz transferu wiedzy,
− zwiekszenie atrakcyjnosci inwestycyjnej i wsparcie aktywnosci w zakresie współpracy
miedzyregionalnej i miedzynarodowej.
o srodki beda mogły sie starac firmy mikro, małe i srednie ale tylko na projekty do 2 mln zl i to projekty regionalne, kwota na to działanie wynosi 352 810 629 z calosci na program 1 344 580 517 czyli na to działanie przypada jakies niezałe 30 %, a minister Gęsicka naciskała na marszałków zeby dofinansowanie było na poziomie 60%, lecz niestety tak sie nie stało, ale nie jest tak zle bowiem w kujawsko-pomorskim przeznaczono jedynie 5 %.....pozostałe działania w PO WP
OS PRIORYTETOWA 2. INFRASTRUKTURA TECHNICZNA .
OS PRIORYTETOWA 3. OCHRONA SRODOWISKA I ZAPOBIEGANIE ZAGRO,ENIOM.
OS PRIORYTETOWA 4. INFRASTRUKTURA PUBLICZNA.
OS PRIORYTETOWA 5. TURYSTYKA I KULTURA
OS PRIORYTETOWA 6. SPÓJNOSC WEWNATRZREGIONALNA.
OS PRIORYTETOWA 7. POMOC TECHNICZNA
Program juz praktycznie został zamkniety lecz pierwsze konkursy dla pzredsiebiorców albo pojawia sie pod koniec tego roku lub dopiero w 2008....niestety
Dostali kasę na budowę boisk w Ostrowie.
Urząd Marszałkowski w Rzeszowie przyznał 1,95 milionów złotych Gminie Ostrów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na rozwój bazy sportowo – rekreacyjnej. Gmina przeznaczy pieniądze na budowę zespołu boisk sportowych.
- W ramach kompleksu sportowego wykonane będą boisko do piłki nożnej, do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej – wylicza Piotr Cielec, wójt Gminy Ostrów. – Oprócz tego będzie kort do tenisa bieżnia lekkoatletyczna . Piaskownica do skoku w dal, trybuny i budynek techniczno – socjalny, oczywiście w projekcie jest również parking - wyjaśnia Cielec. Wartość inwestycji to ponad dwa miliony osiemset trzydzieści dwa złote. Gmina dostała dofinansowanie w prawie 69%, czyli jako wkład własny przeznacza ponad 880 tysięcy złotych. Zespół boisk ma zostać oddany do użytku w 2011 roku.
źródło : Reporter z dnia 27. 08. 2009. Str. 07.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|