" />Promieniowce (Actinomycetales) - organizmy prokariotyczne, tworzące rząd gramdodatnich bakterii. Posiadają nieregularną, cylindryczną budowę z tendencją do rozgałęziania się, co upodabnia je do grzybów nitkowatych. Ze splątków nitek powstaje pseudogrzybnia (pseudomycelium), która może być powierzchniowa, wgłębna lub powietrzna. Promieniowce rozmnażają się przez podział (fragmentację) pseudogrzybni, czyli wytworzenie zarodników pseudokonidialnych, jak również przez podział poprzeczny pseudostrzępek. Są organizmami powszechnie występującymi w glebie, kompostach, oborniku, a także na produktach spożywczych. Występują wśród nich gatunki mogące wchodzić w symbiozę z roślinami wyższymi i wiążące azot atmosferyczny, jak również patogeny, wywołujące choroby ludzi, zwierząt i roślin. Większość z nich jest tlenowa i kwasooporna. Mają nieodporne (poza jednym wyjątkiem - Thermoactinomyces vulgaris) na wysoką temperaturę spory, wytrzymujące jednak dobrze wysychanie. Przyczyniają się do rozkładu resztek roślinnych i zwierzęcych, polisacharydów oraz związków trudno rozkładalnych, jak sterydy, celuloza, chityna, wyższe kwasy tłuszczowe czy związki aromatyczne. Wytwarzają antybiotyki (zwłaszcza gatunki z rodzaju Streptomyces - np. streptomycynę, tetramycynę), syntetyzują pestycydy, insektycydy oraz związki chemiczne o działaniu przeciwwirusowym. Produkują geosminę, odpowiedzialną za charakterystyczny zapach świeżo zaoranej gleby.
Łacińska nazwa promieniowców pochodzi od opisanego po raz pierwszy gatunku Actinomyces bovis, wywołującego u bydła chorobę aktynomikozę zwaną promienicą.
Czy w uzasadnieniu mogę to napisać?? gdybym ja jeszcze wiedziała o co Pani profesor chodzi..... Najpierw mówi o jednym za chwilę o czymś innym, a po chwili znowu wraca do puerwotnego tematu, i jak tu się nie pogubić
" />Olimp CHITOSAN
OLIMP CHITOSANĂĹ˝ zawiera włókna chitynowe, naturalną substancję błonnikową izolowaną z pancerzy morskich skorupiaków. Chityna występuje także w ścianach komórkowych grzybów i niektórych szczepów bakteryjnych. Zaliczana jest do grupy polisacharydów, których organizm człowieka nie potrafi trawić i przyswajać.
Jaką rolę pełnią włókna chitynowe ?
Chociaż chityna nie pełni roli odżywczej, to jednak w istotny sposób wpływa na pracę przewodu pokarmowego oraz regulację przemian tłuszczowych w organizmie. Jednocześnie, dzięki swoim specyficznym właściwościom skutecznie ułatwia redukcję nadwagi.
W jaki sposób włókna chitynowe wspomagają odchudzanie ?
Chityna wpływa na proces redukcji masy tłuszczowej w dwojaki sposób. Z jednej strony zmniejsza apetyt, z drugiej hamuje wchłanianie tłuszczów i cukrów z przewodu pokarmowego, obniżając tym samym kaloryczność diety.
Jak chityna hamuje łaknienie ?
Po przedostaniu się do przewodu pokarmowego, włókna chitynowe ulegają rozpuszczeniu w sokach trawiennych zamieniając się w kleisty, pęczniejący żel. Substancja ta, zwiększając swoją objętość, rozpycha ściany żołądka hamując skutecznie uczucie głodu.
Na jakiej zasadzie włókna chitynowe ograniczają wchłanianie tłuszczu ?
Rozpuszczone w przewodzie pokarmowym włókna chitynowe oplatają cząsteczki tłuszczu, przez co stają się one niedostępne dla enzymów trawiennych. Tłuszcz nie może więc ulec przyswojeniu, w efekcie czego jest wydalany. Jeden gram chitosanu jest w stanie związać i wydalić od 8 do 20 g tłuszczu i tym samym zmniejszyć kaloryczność posiłku o prawie 180 kcal! Tak wysoką skutecznością w zakresie obniżania energetyczności diety nie odznacza się żadna z poznanych dotąd substancji błonnikowych.
W jaki sposób włókna chitynowe wpływają na gospodarkę cholesterolem ?
Włókna chitynowe, podobnie jak w przypadku tłuszczów, mają zdolność wiązania i usuwania kwasów żółciowych oraz cholesterolu z przewodu pokarmowego, obniżając tym samym jego poziom w krwiobiegu. Włókna chitynowe także skutecznie obniżają poziom cukru oraz ciśnienie krwi, przez co korzystnie wpływają na pracę serca i układu krążenia. Komu polecany jest OLIMP CHITOSANĂĹ˝ ?
OLIMP CHITOSANĂĹ˝ zalecany jest jako środek wspomagający w kuracjach odchudzających, w celu obniżenia łaknienia i zmniejszenia kaloryczności diety, a także przy zaburzeniach gospodarki tłuszczowej organizmu. ZASTOSOWANIE
Polecany osobom dorosłym redukującym wagę, w celu obniżenia łaknienia i zmniejszenia kaloryczności diety oraz przy zaburzeniach gospodarki tłuszczowej organizmu. Uwaga: Ponieważ wiązanie tłuszczu ogranicza wchłanianie witamin A, D i E należy uzupełniać te witaminy, na ok. 2 godz. przed lub po spożyciu preparatu.
SPOSÓB UŻYCIA
Zalecana dzienna porcja: 2 kaps. 3-4 razy dziennie, na ok. 20 min. przed każdym posiłkiem, popijając min. 1 szklanką wody. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
SKŁADNIKI
chitosan (sproszkowane muszle skorupiaków morskich), celuloza mikrokrystaliczna i sproszkowana - substancje wypełniające, stearynian magnezu - substancja przeciwzbrylająca, kapsułka (żelatyna â składnik otoczki, barwniki: E171, E104, E110). Informacja żywieniowa 6 kapsułek Chitosan (błonnik pokarmowy) 1500 mg
" />Będę sukcesywnie odpowiadać na pytania.
RZĘSKI to organelle ruchu - są to wyrostki zaczepione jednym końcem w błonie cytoplazmatycznej i łączące się z cytoplazmą. Budowa rzęsek jest dośc powszechnie opisywana, więc nie będę się zagłębiać. Występowanie, liczba i sposób ułożenia rzęsek jest dla bakterii cechą charakterystyczną i ma znaczenie taksonomiczne. Zdolność ruchu może być też cechą przejściową (np. u Bacillus spotykana jest w młodych hodowlach). Zdolnośc poruszania stwarza dla gatunku dodatkowe możliwości przetrwania i pozwala zareagować na korzystne lub szkodliwe bodźce zmianą położenia. Ruch ukierunkowany wynikający z reakcji na bodźce zewnętrzne to TAKSJA (może być chemotaksja - reakcja na bodźce chemiczne, fototaksja - reakcja na światło, termotaksja - reakcja na temp., aerotaksja - reakcja na stężenie tlenu itp.). W przypadku bakterii jelitowych powodujących biegunkę (Escherichia coli) obecność rzęsek = zdolnośc do ruchu i chemotaksja, wspomagają przemieszczanie się E.coli do powierzchni jelita cienkiego.
Kolorem wyszczególniłam funkcje rzęsek , choć 'znaczenie taksonomiczne' oczywiście jest dla nas znaczące, nie dla bakterii
PACIORKOWCE - Streptococcus (streptokoki) Należą do bakterii Gram - dodatnich. Królestwo bakterie Typ Firmicutes Klasa Bacilli Rząd Lactobacillales Rodzina Streptococcaceae Rodzaj Streptococcus Gatunki Streptococcus pneumoniae Streptococcus pyogenes Streptococcus viridans Streptococcus equi Streptococcus agalactiae Oczywiście paciorkowce należą do gram - dodatnich ziarniaków, jeśli o to chodziło w pytaniu...
PROMIENIOWCE Leiga dał chyba dość wyczerpującą taksonomię promieniowców... Pokrótce: Królestwo bakterie Typ Actinobacteria Klasa Actinobacteria Podklasa Actinobacteridae Rząd promieniowce (Actinomycetales)
Zalicza się do nich Arthrobacteria, Arabobacteria oraz Streptomycetes.
Rozumiem, że pytasz o takie uzasadnienie taksonomii. Komórki promieniowców podobne są do grzybów nitkowatych (mogą się rozgałęziać) i mogą tworzyć pseudogrzybnię. Actinomycetales rozmnażają się przez podział pseudogrzybni - przez zarodniki pseudokonidialne, a także przez podział poprzeczny pseudostrzępek. Są to jednak organizmy PROKARIOTYCZNE i są zaliczane do bakterii gram - dodatnich ze względu na budowę komórki i skład chemiczny ściany komórkowej.
- niektóre gatunki wchodzą w symbiozę z roślinami i wiążą azot atmosferyczny - niektóre wywołują choroby ludzi, zwierząt i roślin (Actimonyces bovis - promienica bydła; - rozkładają resztki roślinne i trudno rozkładające się związki (chitynę, celulozę, sterydy, związki aromatyczne itp.) - wytwarzają antybiotyki Streptomyces - streptomycyna, tetramycyna - wytwarzają pestycydy, insektycydy i związki przeciwwirusowe
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|