malowanki wielkanocne

Tematy

biblia

Pomaleńku przez podwórze Idą dzieci kurze. W kropki, w ciapki, malowanki, bo to miały być pisanki... Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych.



@Kaśko_tarjo
Kapelusz...? Nie lepiej całego pana? Tylko jak już go złapiesz to powiedz żeby się umył z tych wszystkich malowanek, bo wygląda jak wielkanocna pisanka.
A z tym kwiatem to faktycznie nienajlepszy pomysł. Mam już takiego jednego w domu. Tańczy i śpiewa Klik Zatem pozostaje mi złapać królika z zegarkiem. Zaszantażuję go by mi pokazał dziurę do lepszego świata...

Propos Deppa... Wyczytałam wczoraj, że jest kandydatem do roli Freddiego Mercury.



WIELKANOCNY STÓŁ
Niech się stanie zadość tradycji
gdy w święta zajączek
radośnie podskoczy
to jajo wesoło
po stole się toczy

są białe kiełbasy
i zarumienione
szynki peklowane
a zrazy mielone
do tego barszcz biały
zbierają pochwały
smakoszy...

mazurki z sernikami
walczą o pierwszeństwo
malowanki kraszanki
barwione szaleństwo
leciutkie wydmuszki
babki całe w lukrze
że lizać paluszki

mnóstwo wiktuałów
na stołach się tłoczy
podrażnia ślinianki
i przyciąga oczy
skołowany człowiek
do uczty zasiada
nie bacząc na kalorie
tryumfuje biesiada

Wszystkim Poetkom i Poetom oraz Sympatykom Cegielni życzę,
radosnych w przyjemnej atmosferze spędzonych Świąt przy stołach jak powyżej. dnia Śro 18:25, 31 Mar 2010, w całości zmieniany 7 razy





Pomaleńku, przez podwórze
idzie dziecię kurze.
W kropki, w ciapki, malowanki
Bo to miały być Pisanki

Wszystkiego najlepszego
z okazji Świąt Wielkanocnych
życzy Mkorunia



Niniejszym ogłaszm konkurs na najładniejszą, tegoroczną pisankę, malowankę i "skrobankę" wielkanocną. Prosze o wklejanie zdjęć swoich arcydzieł, które po świetach zostaną przez wszystkich ocenione i zwycięzca otrzyma atrakcyjną nagrodę.
Inspiracją ogłoszenia konkursu, były prześliczne pisanki, jakie otrzymaliśmy od Danusi na spotkaniu w Brennej.



Konkurs super a więc:

Pomaleńku przez podwórze idą dzieci kurze
W kropki w ciapki, malowanki bo to miały być pisanki
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkanocnych.



Z kolei w domu rodzinnym Kościarza przyjęło się na Wielkanoc wykonywać urocze świąteczne malowanki.





Konkurs Moja pisanka rozstrzygnięty
Jolanta KIJOWSKA W związku ze świętami wielkanocnymi w trzecim numerze Kuriera redakcja ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci "Moja pisanka". Wzięło w nim udział 23 dzieci, w wieku od 3,5 do 9 lat z Rokietnicy, Bytkowa, Cerekwicy, Krzyszkowa i Przybrody.
Komisja konkursowa zmierzyła się z bardzo trudnym zadaniem, jakim było wyłonienie najciekawszych prac i przyznanie nagród oraz wyróżnień. Wszystkie nadesłane prace zadziwiały bogatą kolorystyką i wzornictwem, oryginalną kompozycją wzorów i motywów dekoracyjnych, różnorodnością zastosowanych materiałów i technik plastycznych. Wśród elementów dekoracyjnych przeważały motywy wielkanocne: baranki, zajączki, kurczaki i kury, wiosenne kwiaty, ale też różne formy geometryczne. Natomiast ze względu na wykorzystane techniki plastyczne można by wśród pisanek wyróżnić: "pisanki–rysowanki", "pisanki–malowanki", "pisanki–wyklejanki", "pisanki–wydzieranki", "pisanki–plastelinki" oraz oczywiście "pisanki–mixmanki", które łączyły w sobie wszystkie techniki. Po długich i gorących dyskusjach postanowiono przyznać trzy nagrody oraz pięć wyróżnień, a ponadto wszystkim uczestnikom konkursu wręczyć dyplomy. I tak nagrody książkowe otrzymali: Weronika Jankowska (lat 7) z Przybrody za "pisankę z historyjką o zajączkach" (III miejsce), Kasia Kacprzak (lat 6) z Rokietnicy za "pisankę z kaczką na wierzbie" (II miejsce) oraz Alicja Kasińska (lat 9) z Rokietnicy za dwie pisanki – "pisankę tradycyjną" i "pisankę picasso", wyróżniające się przede wszystkim oryginalnością techniki plastycznej i zastosowanego materiału (I miejsce). Z kolei wyróżnienia otrzymali: Kuba Widłak, Natalia Jackowiak, Ola Stolarek, Kuba Ciźla oraz Monika Skórska. Komisja konkursowa postanowiła przyznać dodatkowo trzy wyróżnienia dla najmłodszych uczestników konkursu. Otrzymali je: Julka Ciźla (lat 3,5), Weronika Półtorak (lat 4) i Tomek Kacprzak (lat 4). Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie oraz życzymy powodzenia w następnych, natomiast zdobywcom nagród i wyróżnień gratulujemy. Szczególne podziękowania składamy też rodzicom i opiekunom, dzięki którym dzieci mogły zaprezentować pomysły na swoją pisankę. Nagrody oraz dyplomy zostaną przesłane pocztą.



pomaleńku prze podwórze idą sobie dzieci kurze,w kropki,w ciapki malowanki bo to miały być pisanki.
przesyłam życzenia wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych



witam
Pomaleńku przez podwórze Idą dzieci kurze. W kropki, w ciapki, malowanki, bo to miały być pisanki... Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych.



Wielka Sobota W tym dniu święci się pokarmy. W Polsce wierni przynoszą w pięknie przystrojonych koszykach, chleb, wędlinę, masło, chrzan, sól i jajka. Nie powinno w nim zabraknąć baranka, który symbolizuje Chrystusa. W tym dniu, każdy pokarm ma swoje znaczenie : chrzan, przynosimy na znak męki Pana Jezusa, która zamieniła się w słodycz, a symbolem tej słodyczy jest masło. Poświęcone jajka, symbolizują nowe życie Zmartwychwstałego Pana. Przez święcenie pokarmów, Kościół błogosławi byt doczesny; podkreśla dostojność ciała, które w tym dniu osiągnęło nieśmiertelność. Chrystus po zmartwychwstaniu jadł chleb i rybę, by przekonać uczniów, że jest naprawdę żywym człowiekiem.

Wigilia Paschalna Noc paschalną rozjaśnia zmartwychwstały Chrystus. Jest to naprawdę Wielka Noc, jest to najważniejsze wydarzenie w dziejach świata i ludzkości. W niej dokonało się przejście ze śmierci do nowego życia, przez zmartwychwstanie. Cała dynamika nocy paschalnej, skupia się wokół życia w Chrystusie, dlatego cała jej liturgia, pełna jest symboli życia: światło - słowo - woda - uczta. Znaki te stanowią również główną treść kolejnych części Wigilii Paschalnej. Uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwania całego stworzenia do udziału w tryumfie Zmartwychwstałego jest Procesja Rezurekcyjna.



Jajko - symbol świata
Starożytni filozofowie uważali, że jajko stanowi doskonały symbol świata:
skorupka to ziemia,
białko to woda,
żółtko to ogień,
w zaokrąglonym końcu pod skorupką - powietrze.
Chińczycy wierzyli, że pierwszy człowiek narodził się z jaja spuszczonego z nieba i pływającego po prawodach.
Powszechna w Polsce tradycja malowania jajek na święta wielkanocne wywodzi się z kultu jajka jako symbolu odradzania się zdrowia, witalności, dostatku i pomyślności. W Polsce malowanie jajek ma ponadtysiącletnią tradycję. Na północy i zachodzie Polski robi się barwne pisanki z przewagą koloru czerwonego, w Łowickim - naklejanki, w Radomskim pokrywa się woskiem. Jajko tak bardzo związane ze świętami wielkanocnymi, było symbolem słońca i życia. Wierzono, że ma znaczenie magiczne.
Kraszanki, hałunki, malowanki maluje się jednym kolorem.
Skrobanki, rysowanki - na jednolitym tle rysuje się wzór, np. szpilką.
Pisanki, piski - na jajo nanosi się dekorację z wosku pszczelego, która pozostaje biała na tle kolorowej skorupki.
Jajko jest w Polsce tradycyjną potrawą wielkanocną. Powszechnym zwyczajem jest dzielenie się święconym jajkiem i składanie życzeń. Pisanki są główną dekoracją świątecznego stołu.
Jajko jest dobre na wszystko
umieszczanie jajek w oknach domu, aby ten dom omijały pioruny,
rzucanie jajka w ogień, ponieważ wierzono, że zgasi pożar,
obdarowywanie jajkami chłopców, którzy chodzili z "kurkiem" wielkanocnym,
wykupywanie się pisankami od "dyngusiarzy",
dotykanie zwierząt gospodarskich święconym jajkiem - ochrona przed chorobami,
dodawanie potłuczonych skorupek jaj wielkanocnych do kurzej karmy, żeby się lepiej niosły,
w wodzie, w której gotowały się jajka, należało umyć twarz, żeby być pięknym,
woda z pokruszonymi skorupkami święconych jajek była świetnym lekarstwem na ból zębów,
jajko zakopywano w sadach i na polach, żeby zapewnić urodzaj,
zakopywanie jajka na rozpoczętej budowie domu miało zapewnić pomyślność mieszkańcom,
toczenie jaja po ciele chorego miało mu pomóc w zwalczeniu choroby,
zakopywanie poświęconej pisanki pod progiem domu w celu zagrodzenia dostępu siłom nieczystym,
przerzucanie jajka przez dach chroniło drób przed jastrzębiami,
zabawy z jajkiem: Walatka, Burda.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript