moze ktos mi zinterpretowac ten wynik?
Na badanie poszedlem opniewaz odczuwalem cos w rodzaju ciezaru w okolicach serca, odczucie pieczenia, ciepla w okolicy serca - ciezko okreslic. Mam to juz od 5 dni.
"prawidłowa wielkosc jam serca /lewa komora 5,0cm/, nieznacznie zgrubialy
miesien lewej komory 1,2cm.
Nie stwierdzono zaburzen kurczliwosci EF - 68%. Malego stopnia wypadanie
platkow zastawki mitralnej. Śladowa niedomykalnosc mitralna. Prawidlowa
szerokosc aorty 3,4cm i pnia plucnego 2,5cm. Osierdzie bez cech plynu."
Mam zwężenie i niedomykalność zastawki aortalnej dwupłatkowej 2 stopnia. Ostatnio źle się czuję, zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej i głowy czy to może oznaczać że operacja jest blisko? Jeśli przejdę osperację wymiany zastawki, to po niej będę musiał jeszcze jeździć do kardiologa? Prosze o szybka odpowiedź. Z góry dziękuję.
Z tego co mi wiadomo to wrodzone wady serca są dziedziczne.Ja jestem tez po operacji serca (niedomykalnosć zastawki aortalnej i zwężenie aorty)mój najstarszy syn tez mial wade i niedawno zostałam poinformowana że każde moje dziecko ma 10% że urodzi się z wadą serca.Na sześcioro dzieci mam jedno chore więc to i tak nieźle:)
Proszę mi odpowiedzieć co to jest niedomykalność zastawki mitralnej oraz zaburzenia relaksacji lewej komory,oraz co to znaczy że sylwetka serca jest powiększona a aorta wydłużona na łuku.Jeśli ktoś zna odpowiedzieć na poniższe któreś pytanie bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję
Witam,
W ostatnim czasie zmuszony byłem poddać szeregu badaniom specjalistycznym, m.in. EKG, ECHO serca.
W wyniku badania EKG lekarz internista opisujący elektrokardiogram stwierdził niezgodny blok prawej odnogi pęczka Hisa. Ponadto wyjaśnił że jest to ułomność bardzo popularna występująca w dużej liczby osób. Moje ciśnienie krwi wynosi 130/80, natomiast waga ok. 115 kg przy wzroście 183 cm.Jednak skierował mnie na badanie USG serca (ECHO).
W wyniku tego badania stwierdzono śladową niedomykalność aortalną lu przedniemu płatkowi zastawki mitralnej poszerzoną aortę (aorta- 40 mm) i lewy przedsionek (lewy przedsionek - 46 mm). Pozostałe parametry prawidłowe. Profil lipidowy w parametrach referencyjnych.
Moje pytanie brzmi:
Czy w wieku 36 lat opisane powyżej defekty w funkcjonowaniu serca stanowią o upśledzeniu sprawności ustroju?
Czy niedomykalność zastawki aortalnej jest możliwa do zlikwidowania za pomocą leczenia farmakologicznego czy pozostaje tylko leczenie operacyjne?
Co oznacza sformułowanie: drobne zmiany zwyrodnieniowe płatków zastawki aortalnej z falą zwrotną (+/++)
Za odpowiedź na postawione pytania z góry serdecznie dziękuję.Pozdrawiam
Niedomykalnośc zastawki aortalnej jest niewielka , opisywane drobne zmiany zwyrodnieniowe na zastawce moga byc pozostalością jakiegos niewielkiego procesu zapalnego w przeszłości. Przyczynowo wad serca nie da sie leczyc farmakologicznie-mozna leczyc tylko objawowo,ale w tym przypadku sa to zmiany niewielkie , ktore nie powinny dawac większych objawow. Bardziej do zwrócenia uwagi jest powiekszona aorta wstepujaca , a raczej na granicy normy - czy choruje Pan na nadcisnienie? jakie sa wymiary lewej komory , troche powiekszony lewy przedsionek moze wskazywac na poczatki niewydolności rozkurczowej wląsnie najczesciej w przebiegu nadcisnienia.
Wyniki sa niezle , dlatego tym bardziej warto żeby sie nie pogarszaly.
Pozdrawiam
Aha niepełny blok prawej odnogi pęczka Hisa to niemal odmiana normy
Witam zamieszczam ostatni wynik z echa serca od brata..proszę o opinię
Jamy serca
Lewy przedsionek-La area=28cm2
La d=57mm
aorta wstępująca Aod-36mm
lewa komora powiększona Lvol.diast.=212ml
Lvd=74mm
prawy przedsionek powiększony RA area=25cm2
prawa komora powiększona Rv area=31cm2
Rvd=33mm
Gr lewej komory
przegroda międzykomorowa prawidłowa IVs-d=8mm
IVs-s=8mm
ściana tylna pogrubiała LvPW-d=13mm
LvPW-s=16mm
Obrysy wsierdzia-prawidłowe
Zastawka mitralna-prawidłowa
zastawka aortalna prawidłowa
zastawka trójdzielna prawidłowa
zastawka t. płucnej prawidłowa
Przepływy przez ujścia zastawkowe
zastawka mitralna niedomykalność
fala zwrotna III/IV
zastawka aortalna prawidłowa
zastawka t. płucnej prawidłowa
zastawka trójdzielna międzykomorowa
fala zwrotna IV
RVSP=48
Uwagi: obraz kardiomiopatii zastoinowej.
Proszę o opinię..Pozdrawiam!
Powiekszenia aorty sa glowne przyczyna zle dzialajaych zastawek. Przy zwezeniach i niedomykalnosci zastawek jest zwiekszone cisnienie ktore powoduje powiekszenie naczyn i niektorych czesci serca.
Ja jestem 3 tyg. po wszczepieniu homograftu zastawki plucnej i przeszczepie zastawki aortalnej.Jednym ze wskazan do operacjie wlasnie teraz bylo to ze mialam powiekszona komore serca i wlasnie aorte.
" />Serce i układ krążenia 1. Niedomykalność zastawek półksiężycowatych aorty - spowodowane znacznym poszerzeniem aorty i jej pierścienia. Skutkiem tego stanu jest cofanie się krwi do serca. 2. Uszkodzenie błony środkowej aorty - prowadzące w większości przypadków do powstania tętniaka. Rozwarstwienie aorty jest najczęstszą przyczyną przedwczesnego zgonu osób dotkniętych zespołem Marfana. Życie chorego może uratować dokonana w odpowiednim momencie wymiana rozwarstwionej części aorty (zwykle jej łuku). Za optymalny do przeprowadzenia operacji uważa się moment, kiedy długość średnicy łuku aorty wynosi 5 cm. Jednakże branie pod uwagę jedynie tego „krytycznego” wymiaru nie jest wystarczające, gdyż może on u niektórych pacjentów już świadczyć o rozwarstwieniu ściany tego naczynia krwionośnego. Obok powyższego, istotnego kryterium należy brać pod uwagę także wiek i wzrost. Żródło: www.gen.org.pl
" />
">a.... przy okazji, czytałam cały ten temat i mam pytanko do Ciebie ghja, dzisiaj chyba z misiem pojade do weta i chciałabym spytac o Vetmedin (gdzieś w tym temacie poruszyłaś tą nazwę) tylko na jakiej zasadzie działa ten lek i w jaki sposób pomaga przy tej dolegliwości?Zmartwiłam się bardzo stanem Nikodema
Vetmedin stosuje się do leczenia zastoinowej niewydolności serca powstałej w następstwie schorzeń mięśnia sercowego (kardiomiopatia rozstrzeniowa) lub wad zastawkowych zastawki dwudzielnej i aorty (niedomykalność zastawek). Tu podaję link do krótkiej informacji z wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pimobendan
takich dziur niezarośniętych lub innych uszczerbków w sercu może trochę być - popularnie nazywa się to wadami serca, są to np. ASD (otwór między przedsionkami), VSD(otwór między komorami), PDA (przewód między tętnicami płucnymi a aortą), tetralogia Fallota (złożona wada)
-skąd one są? chodzi o to, że w życiu płodowym pełnią bardzo ważne funcje, ale po urodzeniu powinny zarosnąć lub zaniknąć - czasem tak się jednak nie dzieje
jeśli potrzebujesz informacji na temat, którejś z tych wad to pisz
Więc juz wiem co to za wada to niedomykalność zastawki trójdzielnej (łac. insufficientia valvae tricuspidalis cordis) niestety nigdzie nie mogę sie dowiedziec jak to sie leczy :( w zadnej z ksiazek w bibliotece ani w iternecie nie znajduje szczegółowych informacji na ten temat. Z góry dziękuje za pomoc
Nie miałam ablacji, ale moge Ci coś o tym opowiedzieć. Pytaj o to, co chcesz wiedzieć. Ale Twoje obawy są zbędne, zabieg nie niesie praktycznie żadnego ryzyka. Najczęstszym powikłaniem jest tylko siniak w miejscy wprowadzenia cewnika, czasem lekka niedomykalność zastawki. Wygląda to mniej więcej tak, że przez tętnice udową (mniej więcej na zgięciu nogi) wprowadzona jest to tętnicy rurka z cewnikiem, która wędruje po tętnicy, aorcie, aż do serca- miejsca, gdzie jest uszkodzona tkanka, ta natomiast jest wypalana w temp. ok 60 st. Oto cały zabieg. Trwa on ok 2 godz. Jeśli dobrze pójdzie to 40 min, czasem jednak 4 godz. Bardzo rzadko występują jakiekolwiek powikłania. Zabieg jest skuteczny w 98%!! Przeważnie nie trzeba go powtarzac, chybaże będziesz należało do tych 2% ludzi.
Nie musisz sie bać. Ablacja jest wykonywana przy znieczuleniu miejscowym.
Powodzenia
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl