"Robaki Grindala" to mniejsi krewni wazonkowców. Grindale są z gatunku Enchytraeus buchholzi a wazonkowce (doniczkowce) - Enchytraeus albidus. Po wykończeniu hodowli tych drugich przez roztocza, zacząłem rozmnażać na karmę właśnie Grindale. Są nieco mniejsze, ale za to wytrzymalsze i na oko szybciej się mnożą. Jak można zauważyć, mieszkają w tym samym pojemniku, z tą różnicą, że na dnie pojemnika są 2cm drobnego, kulkowego keramzytu, na tym są 3-4 cm ziemi a na środku leży kawałek drewna czy też torfu (trudno rozeznać... wygrzebałem to z worka z ziemią doniczkową), pod którym umieszczam pokarm (płatki dla ryb lub granulat ReptoTreat Suprema). Po kilku godzinach pojawia się tam mnóstwo wazonkowców. Wyjęcie pojemnika na światło sprawiło, że większość robaków się pochowała, ale mam nadzieję, że zdjęcia są wystarczająco obrazujące.
Trzymam też podłoże o wiele mniej wilgotne niż w przypadku wazonkowców (które również nie lubią mokrej ziemi!) no i użyłem ziemi doniczkowej, a nie kokosa.
Do kominka zamiast kształtek ceramicznych dałabym zwykły najtańszy komin murowany z cegły, a do środka rurę żaroodporną - do komina wsypuje się potem granulat keramzytowy. Kominek z płaszczem Makroterm - policili takie rozwiązanie. Trzeba się zastanowić czy z kształtkami ceramicznymi coś się nie dzieje w momencie gdy spaliny o bardzo wysikiej temperaturze wędrują w górę i stykają się z zimną temperaturą komina na zewnątrz - czy coś nie będzie się dziać z kominem z tych kształtek, może mój tok rozumowania jest błędy, jestem laikiem.
piec CO mam kondensacyjny, więc do środka i tak idzie rura kwasowa. Stąd też kominy mamy z cegły, najtańsze murowane.
Co do dodatkowego ocieplania komina - uważam że to zbyteczny zabieg i zbędny wydatek, dlatego nie będę tego robił.
Jak na razie zastanawiam się tylko, czy nie było by warto zrobić wkładu przed ułożeniem dachu.
Jesli w murowanym kominie jest stalowy wkład, to ocieplenie go wcale nie jest zbyteczne. Stal wychładza się bardzo szybko.
I mozna to zrobic małym kosztem przy dużej efektywności i prosto. Zamiast keramzytu (ciężkiego i drogiego) tudzież wełny mineralnej mozna zastosować perlit czyli granulat rudy, ktora jest wypalana w wysokiej temperaturze. Jest lekka (ruda zwieksza swoją objętość 400 x podczas wypalania). Jest ciepłochronna i całkiem niepalna. W postaci cegieł tworzy tzw. prostkę, która świetnie nadaje się do kominka (zamiast izolacji z wełny). Wór perlitu o wadze 10 kg wystarczył mi do dwóch kanałów kominowych (piec gazowy co i dymowy do kominka). Po prostu sypie sie go między rurę stalową a komin od góry (na dachu) i sam pieknie wypełnia wszystkie wolne przestrzenie. Koszt takiego wora (naprawdę wielkiego) w ubiegłym roku - 87 zł.
Tylko nie sypać podczas wiatru!!! :lol: :lol: :lol:
Jest jeszcze inne rozwiązanie wydaje mi się jedno z lepszych chociaz chyba drogie. Rozsypać warstwę granulatu keramzytu na chudziaka (niektórzy dają nawet pod). Chroni od wilgoci bo jej nie podciąga i jest na nią odporny. Jeśli nawet wilgoć się pojawi to spowrotem wmigruje w chudziak bo nie ma folii. Jest doskonałym odpromiennikiem żył wodnych, jest grzybobójczy. Na to styropian, folia, wylewka i finito. Nie wiem tylko czy to zdaje egzamin i ktoś tak robił ??.
pzdr
Nie twierdzę, że mój dom będzie pasywny. Nie mam na to szans. Głównym moim działaniem jest niestety rachunek ekonomiczny. Nie zamierzam też nikogo przekonywać do rozwiązań, które zastosuję w moim domu. Zacząłem ten wątek bo w wątku o pompach ciepła potencjalni inwestorzy doszli do wniosku, że dom pasywny jest lepszy.
Mam projekt domu parterowego. Nie mam użytkowego poddasza. Sćiany zewnętrzne mają wysokość ok 3 m. Dach czterospadowy.
Moje ściany będą dwuwarstowe. Nie jestem konstruktorem i nie będę robił obliczeń sił z jaką tynk działa na wełnę mineralną. Idę po prostu do sklepu i kupuję system dociepleń firmy rockwool. Wełna, tynk, klej itp wszystko jest wliczone w cenę. Jeśli zacznie odpadać to zareklamuję. Nic nie zamierzam wieszać na wełnie. Ewentualne lampy zawisną na konstrukcji dachu bo wystaje ok 50 cm. Z ociepleniem stropu też nie mam problemu. Wysypię 30 cm wełny w granulacie lub jakiś ekofiber między legary i na nie. Podłogę robię tradycyjną. Posadzka, twarda wełna mineralna, płyta betonowa a pod płytą zamiast piachu keramzyt o grubości 20-25 cm.
Zrobiełem sobie taki arkusz o jakim pisze Grzegorz. Opłaca mi się dawać tak dużo izolacji bo do obliczeń przyjąłem cenę prądu dwutaryfowego. Moje warunki działkowe są takie, że nie mam gazu ziemnego i już nie chcę po rozmowach z sąsiadami i pgnig.
CWU też chcę przygotowywać prądem. Grzałka ładująca zasobnik tańszą taryfą. Kolektory słoneczne latem.
Coś w tym jest maco. Ja mam zaplanowane ściany dwuwarstwowe z wełną mineralną grubości 24 cm. W firmie rockwool powiedzieli mi, że jeszcze nie spotkali się z przypadkiem zamówienie wełny o takiej grubości ale mają ją w cenniku. U ściany mniej niż 0,15. Podłoga na gruncie od góry: posadzka, wełna mineralna (10 cm), płyta betonowa, keramzyt luzem (20-25 cm). Stop nad parterem (poddasze całkowicie nieużytkowe) wełna mineralna w granulacie ok 30 cm. Okna niestety standardowe z szybami 1,1. Mimo chęci nie kupię lepszych. Do tego wentylacja mechaniczna z dobrym rekuperatorem. Ogrzewanie ścienne jeśli uda się niewielkim nakładem środków to wodne (ciepłowody), a woda z zasobnika ładowanego w nocy grzałką ew. kolektorami słonecznymi, które będą służyły do CWU, ale zasobnik może być jeden. Jeśli będzie to zbyt skomplikowane i drogie to ciepłowody zasilane będą kablami grzejnymi. No ale do domu pasywnego niestety mi daleko.
Keramzyt w granulacie nie jest dobrym izolatorem jeśli porównywać go do wełny czy styropianu.
Dla przykładu keramzyt luzem o gęstości 400 kg/m3 ma współczynnik przenikania ciepłą lambda=0,14. Porównując ze styropianem lub wełną których ten sam współczynnik wynosi ok. 0,04 wychodzi, że keramzyt jest 3,5 raza gorszym izolatorem.
Powrócę do starego pytania: co pod płytę zamiast styropianu? Coś cenowo akceptowalne. Moja żona boi się myszy :). Najpierw chciałem keramzyt ale teraz jest dostępny w tej samej cenie granulat szkła piankowego. Cieplejszy (keramzyt 0.1, granulat 0.8 ) wogóle nie chłonie wilgoci, niezniszczalny (taki bonus :) ). Mimo wszystko te rozwiązania sa ze 3 razy droższe od styropianu i porównywalne z XPS czy płytami PIR. Może jest cos tańszego?
kilka osób poleciło mi te pustaki mają współczynnik przenikania ciepła U=0,28 wiec niby wszystko ok, komory tych pustaków wypełnione sa masą z granulatu styropianowego spojoną wapnem, cena za sztuke 10,97, zastanawiam sie czy jest to dobra technologia... sciana dwu warstwowa z bloczków i styropianu niby wychodzi troche taniej ale ma gorszy współczynnik przenikania ciepła wiec patrząc na to z perspektywy lat te "troche taniej" okazuje sie mylące, a co Wy o tym myślicie? :)
Granulat z keramzytu nie wyeliminuje wentylacji przestrzeni podpodłogowej a jedynie ją ograniczy i w związku z tym nie powinno to mieć wpływu na pojawienie się wilgoci, tym bardziej ,że jej nie ma .
Śmiało możesz wypełnić przestrzeń między legarami na całej wysokości legarów, a otwory wentylacyjne w ścianach zabezpiecz kratką z PCV umożliwią dostęp powietrza i zabezpieczą przed gryzoniami :) i wysypywaniem się na zewnątrz keramzytu.
Problem i ja miałam. Powinnam nadlać zaprawą i można w nią od razu układać styropian, przykleja się wtedy do betonu. Można jeszcze kupić jakiś granulat, np keramzyt i rozsypać w dziurach. ja niestety po prostu nie dałam styropianu. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, bo ciepło mi ucieka na górę, ale nie było wyjścia - murarze wymurowali za niskie drzwi i wszelkie nadlewki z betonu jeszcze by pogorszyły sprawę a na wykuwanie otworów nie miałam już siły. Teraz będę się martwić, co dalej z tym fantem :-?
No i po pierwszej zimie mogę powiedzieć spokojnie - nic dalej.
Ciepło nigdzie nie ucieka, głośno nie jest, nie odczuwam specjalnie braku styropianu na stropie.
Stary dom, który remontuję, również zbudowany jest w technologii "pustki". Jednakże u mnie nasypano tam torfu (rok budowy 1937). Czytałem w muratorze o róznych sposobach wypełniania takiej szczeliny - włókna celulozy, granulat keramzytowy, pianka itp. Jak znajdę ten artykuł to Ci go prześlę.
Ja również zastanawiam się w kwestii ocieplenia styropianem i wełną. Odkryłem, że ściany są nieco zawilgocone i boję się kwestii grzybobrania. Jako że zniechęca mnie cena wełny myślałem o płytach styropianowych, które stosuje się przy ocieplaniu domów drewnianych, czyli o płytach z rowkami, ryflowanych, umożliwiających wentylację ściany. Czy to jest wyjście?
Witam, co do kokosa to powiem wam tyle ze wszystkie uprawy robie w kokosie :) stosuje mieszanki firmy ceres :) a dokladnie substrat do wysiewu i pikowania sklada sie on w 90% w kokosu reszta to perlit i troszke piasku, podlewam w okresie wegetacji 14l doniczki 1x w tyg tak aby woda wyplynela na podstawek jak kokos wyschnie na glebokosc min 2cm to moge podlac ponownie, jesli kokos wyschnie bardziej czyli na jakies 5cm w glab to zaczyna odchodzic od doniczki lecz w srodku nadal jest wilgotny...... tak jak juz ktos wspomnial kokos jest jak gabka dobrze magazynuje wode!!! ale musi byc zawsze w nim perlit inaczej bedzie gnuj w donicy, odrobina piasku jeszcze bardziej poprawia drenaz, powiem na koniec tyle ze nie stosuje keramzytu na dnie doniczki jak i na powierzchni i nie zdazylo sie tez bym przelal roslinki kokos to zajebista sprawa tylko z woda ostroznie lepiej mniej niz wiecej ps(zastosowanie keramzytu na powierzchni skutkuje podlewaniem nawet co 2 tyg w zaleznosci od wielkosci doniczki i wieku rosliny) dobrze tez dodac do kokosu troszke obornika w granulacie gdyz kokos jest jalowy pozdro :zjarany:
http://ceres.pl/index.php?h_page=1&h_menu_id=3
http://www.forum.haszysz.com/solarr/...l_DSC_6078.jpg
to moje wwxbb i ww 13dzien veg 150mh+70hps i mieszanka wyzej wspomniana
Ale docinałeś czy granulatem? Bo z docinaniem to faktycznie jest przerąbane. Może keramzytem podsypać?
Ocieplenie może iść pod chudziakiem, ale z tego, co wiem tylko jeśli ma to być granulat keramzytowy.
czy ma dobre właściwości termoizolacyjne, i do czego się go stosuje najczęściej, słyszałem że można tym ocieplić fundamwnty, ma może ktoś ocieplone w taki sposób?
Interesuje mnie wykonanie podłogi na gruncie. Mam alternatywy: 1/ płyty styropianowe lub 2/ granulat keramzytowy. Co wybrać. Może ktoś zainteresowany ma ten etap (udany) za sobą. Pozdrawiam. Grzela
witam
pytanie zawarte w temacie, jaki jest koszt takiego granulatu? Mam w projekcie 4 cm (na strop terriva). Czy zastepuje się go równiez czymś innym?
Filtr z rury PCV
Witam.
Zrobiłem sobie filterek z rury do kanalizy 160 mm.
Przedmioty użyte: rura 160, dwa kapsle, mufa (tzw zestaw naprawczy), pompa atman (chyba 203 - wydajność do 2000 l/h), pudełko po herbacie, kermazyt, wata perlionowa, króćce (hmm nie wiem czy tak to się pisze), węże oczywiście, klej montażowy, platikowe rury do kabli i takie giętki złączki, kratki do wywietrzników, kawałek gąbkowej karimaty, paski gąbki.
Po kolei to idzie tak.
Rurka ssąca idzie do pudełka od herbaty w granulacie wypełnionego perlitem (zlokalizowałem tu niestety przeciek i nie wiem czy czasem go nie wyrzuce z obiegu bo z nim jest największy problem i zastąpie zwykłą gąbka na rurce ssącej).Woda filtruje się tu można powiedzieć grawitacyjnie (z góry na dół), ale w sumie tak nie jest bo wiadomo obieg jest wymuszony.Dalej z filtra mechanicznego do rury 160 mm.wlot ok. 10 cm ponad dnem w pustą przesrzeń gdzie jesio mogą gromadzić się jakieś syfy. Poyżej jest kratka wentylacyjna dodatkowo oklejona gąbką (udało mi się kupić okrągłą idealnie pasującą średnicą do rury PCV). Na kratce spoczywa sobie keramzyt (jakieś 7-8 litrów), a na keramzycie kolejna kratka wentylacyjna oklejona paskami gąbki. Górna część rury ok. 20 cm od góry jest pusta. Tam znajduje się pompka boki w tej 20 cm przestrzeni obkleiłem jeszcze kawałkami karimaty w celu wyciszenia oraz aby uniemożliwić pompce kontakt w czasie pracy ze ściankami (wiadomo jaki byłby hałas). Paski karimaty przytrzymują na brzegach również tą kratjke na której leży sobie pompka). Potem już pompka tylko tłoczy wodę do akwarium. Praca bardzo cicha (nawet mojej love nie przeszkadza a to już coś).
Troszke tu nie jest dopracowana kwiestia filtra mechanicznego.Zakładałem że to będzie ułatwienie a jak na razie to same problemy z nim są. Ale jak już wcześniej wspomniałem może go pomine w obiegu i zastąpie zwykła gąbką.
Do tego jesio zmontowałem sobie pokrywke na 3 świetlówki z PCV, ale nie wiem czy to wogłole opisywać bo z tego co widać to temat na forum dość sporo wałkowany.
Wróciłem do akwarium po 6-7 letniej przerwie. Narazie to tylko 80 ale mam nadzieje że złapie znów bakcyla. Strasznie dużo się pozminiało od tego czasu ( postęp :P).Dziś może zrobie bimbrownie, a jak będzie czas to jesio tło na mnie czeka.
pozdrówka
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl