Das Herzogtum Steiermark (Styria)
Przynależność:
Część austriacka.
Patron:
Św. Józef
Stolica:
Graz
Barwy kraju:
Biały, zielony
Powierzchnia:
22.426 m 2
Gęstość zaludnienia:
64
Liczba mieszkańców:
1900: 1.356.494 – 1910: 1.441.604
Obecność wojskowych:
1900: 9.339 – 1910: 10.461
Narodowości (Stan na rok 1910) wg języków w procentach:
Niemcy austriaccy 70.5, Słoweńcy 29.5
Powiaty:
26
Wyznania w procentach
Katolicy 98.3, Ewangelicy 1.5, Żydzi 0.2
O skale masowej austryjackiej mobilizacji swiadcza naprz. wspomnienia E.E. Kischa : "Zolnierzem praskiego korpusu" ( VojĂĄkem praźskĂŠho sboru ), w ktorych m.i opisuje, jak z braku gwiazdek celuloidowych robili sobie gwiadzki na kolnierz olowkiem.
Co ucieczki szanownego przodka dotycyzy, watpie, ze by cos takiego bylo mozliwe, bo z ogloszeniem wojny zniesiono moc ustaw, pozwalajacych tzw. prawa obywatelskie, w tym prawo wolnego przemieszczania sie. Jak by uciekl poborowy albo zmobilizowany, to na pierwzej stacji zandarmerii by go zatrzymano i oddano w rece wladz wojskowch ( pod sad polowy).
FJB byly uzupelniane z korpusow ( w tym 7., 8., 9. i 20. z III. korpusu Graz - z terenow Steiermark, Kaerthen, Krain, i Kustenland, ale 14.FJB od r.1893 nie istnieje )
http://www.mlorenz.at/images/Ergaenzungsbezirke_1900.pdf , bez znaczenia jest, gdzie batalion wtedy stacjonowal, zwlaszcza gdy FJ uzywano tez do sluzby asistencji wojskowej.
Strzelcy gorscy - Tiroler Kaiserjaeger, byly zupelnie inne jednostki ( regimenty ), ktore byly uzupelniane tylko w Tyrolach, jedyny batalion polowyh strzelcow bosensko - hercegowskich ( bez numeru batalionu) byl uzupelniany z XV. korpusu.
Natomiast nigdzie nie znalazlem organizacje nowych jednostek (w tym 14 FJB), organizowanych po mobilizacji, owszem sa wzmianki o nowych pulkach piechoty, artylerii technicznych jednostek i FJB ( naprz. moj krewny sluzyl u k.u.k 48. Ersatzfeldhaubitzregiment ), ale szczegolowego opracowania na ten temat nie znalazlem.
Wazna jest tez data vyslania , najlepiej otfotografowac caly rewers tego zdjecia.
Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc
Co to jest "styrian hops"? Szczególnie chodzi mi o przetłumaczenie pierwszego słowa. Mogę zapłacić szpinakiem.
Można było na pw, bo zanim ja wszystkie zaległe tematy przeczytam...
Styria (Steiermark) - kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią. Stolicą landu jest Graz.
Styria (słń. Štajerska) to kraina historyczna w Słowenii. Jej głównym ośrodkiem miejskim jest Maribor.
Natomiast "hop" oznacza chmiel bądź też wesołe podskakiwanie (tudzież kilka innych mniej rozrywkowych rzeczy).
Oznacza to więc chmiel ze Styrii - bardzo chętnie importowany przez np. Anglików (wówczas jest on sprowadzany z pól słoweńskich).
To tak tylko pro forma na potwierdzenie słów Kolegów Grz i Sch :D
Reintal (Austria) - Tarvisio (Włochy) - 507 km
(Przejazd przez Austrię)
Droga 47 (hauptstrase), w Hohenau an der March na rondzie w prawo ul.Bernsteinstr. (49), w Dumkrut skret w prawo ul.Bernsterinstr. (49), w Angern skret w lewo ul.Markpl. (49), w Marchegg skret w prawo ul.Hauptstr (49), w Bad Deutsch-Altenburg skręt w prawo (9), w Fischamend skręt w lewo ul.Leitha-Bundesstrase (60), w Weigelsdorf skret w lewo ul.Eisenstadter (16), potem w prawo ul.Pottendorfer(60), w Ebenfurth na skrzyzowaniu skret w prawo ul.Wiener Neustader(60), w Wiener Neudstader skręt w lewo ul.Grazer(17), łagodnie w lewo ul.Wechsel-Bundesstrase(54), w Gleisdorf ul. Halberger, delikatny skręt w lewo, ta sama ulica (zjazd z trasy 54)->Weizer, na końcu skręt w prawo, potem w lewo(ul.Franz Tanner), skręt w lewo, w prawo na ul.Bundestrase(65)->Franz Josef->(68), na rondzie drugi zjazd (68), w Studenzen skręt w prawo (zjazd z drogi 68), przez rondo prosto(ul.Studenzen->ul.Kirchberg an der Raab), skręt w prawo pozostając na tej ulicy (miasto ta sama nazwa)->Mehiteuer-> Obersdorf am->Maxendorf-> Kirchbach in Steiermark(73), za Seibuttendorf skręt w prawo ul.Wolferberg(73), za Altgralla ul.Gralla (przejazd nad autostrada), skręt w lewo, pierwsze skrzyżowanie w lewo(67), na rondzie skręt w prawo(74), W Heimschuch skręt w lewo (zjazd z drogi 74), miasto Grosklein -> Gundorf, w St Johann skręt w prawo(ul.Saggau), na rondzie drugi zjazd, za Wuggau skręt w prawo(69), za Magdalensbergs zmiana trasy(80), w Durrenmoos skret w lewo(70), przed Klagenfurtem skręt w lewo na ul.Sudring(zjazd z trasy 70), skręt w lewo na trase E662/91, na rondzie za rzeką skręt w prawo ul.Strau(85), w Furnitz skręt w lewo(83), granica z Włochami, dalej drogą SS13,
---------- Wiadomość dodana 22-04-2010 o 23:45 ---------- Poprzednia wiadomość dodana 21-04-2010 o 23:48 ----------
Tarvisio - Bibione (przez Udine) - 152 km
ul.Via Roma(SS13), za Tricesimo dalej prosto(SP4), w Udine ul.Via Tricesino, na rondzie drugi zjazd, na duzym skrzyzowaniu skręt w prawo(Viale San Daniele), na rondzie drugi zjazd(Viale Gio Batta), dwa kolejne ronda prosto, przejazd przez tpory kolejowe (ul.Via Pozzuolo)(SS353), w Muzzana del Turgnano, na skrzyżowaniu skręt w prawo (ul.Via Variante)(SS14), w Latisana za mostem skręt w prawo (ul.Via Aldo Moro)(SP74), Bibione
Euro 2008: Polacy wybrali bazę
Hotel "Der Steirerhof" w austriackiej miejscowości Bad Waltersdorf będzie bazą piłkarskiej reprezentacji Polski podczas finałów przyszłorocznych mistrzostw Europy (na boiskach Austrii i Szwajcarii).
- Od paru lat w tym ośrodku przygotowują się do sezonu zawodnicy Arsenalu Londyn. Polscy piłkarze poznają to miejsce 2 czerwca - powiedział menedżer drużyny narodowej, Jan de Zeeuw.
Bad Waltersdorf to niewielka miejscowość uzdrowiskowa w prowincji Steiermark, położona w pobliżu autostrady A2, którą do Wiednia można dojechać z półtorej godziny a do Grazu w pół godziny. Do Klagenfurtu, gdzie polscy piłkarze rozegrają dwa mecze grupowe, jest 200 km (ok. dwie godziny jazdy autostradą).
Odległość od Klagenfurtu i Wiednia (140 km) sprawi, że "Biało-czerwoni" na wszystkie mecze - z Niemcami (8 czerwca), Austrią (12 czerwca) i Chorwacją (16 czerwca) - będą musieli udać się dzień wcześniej. Zgodnie z wymogami organizatorów, jeśli odległość ośrodka, w którym zakwaterowany jest zespół od miasta, w którym rozegrany zostanie mecz jest większa niż 120 km, ekipa musi zameldować się w specjalnie wyznaczonym hotelu co najmniej 24 godziny przed pierwszym gwizdkiem sędziego.
Polscy piłkarze zamieszkają w pięciogwiazdkowym hotelu "Der Steirerhof", na terenie którego znajduje się także kompleks leczniczo-rehabilitacyjny. Ośrodek jest wyposażony w sieć basenów, w tym baseny termalne, salę gimnastyczną, korty tenisowe oraz 18-dołkowe pole golfowe. Usytuowany jest w środku olbrzymiego (60 tys. metrów kwadratowych) ogrodu, w którym znajdują się m.in. liczne winnice. Obecnie doba w pokoju dwuosobowym kosztuje 149 euro od osoby.
Treningi podopiecznych Leo Beenhakkera odbywać się będą na miejscowym Thermenstadion.
W mistrzostwach kontynentu Polacy zagrają po raz pierwszy. W grupie B zmierzą się z Niemcami, Austrią (12 czerwca w Wiedniu) i Chorwacją.
Oprócz Polaków, na terenie Austrii zakwaterowanych będzie siedem innych reprezentacji - współgospodarze turnieju, broniąca tytułu Grecja, Chorwacja, Rosja, Włochy, Czechy i Hiszpania.
Bazy finalistów Euro 2008:
Grupa A (mecze w Bazylei i Genewie):
Szwajcaria - Feusisberg (Szwajcaria)
Czechy - Seefeld (Austria)
Portugalia - Neuenburg (Szwajcaria)
Turcja - Bellevue (Szwajcaria)
Grupa B (Wiedeń, Klagenfurt):
Austria - Stegersbach (Austria)
Chorwacja - Bad Tatzmannsdorf (Austria)
Niemcy - Ascona (Szwajcaria)
Polska - Bad Waltersdorf (Austria)
Grupa C (Berno, Zurych):
Holandia - Lozanna (Szwajcaria)
Włochy - Baden koło Wiednia (Austria)
Rumunia - St. Gallen (Szwajcaria)
Francja - Mont Pelerin (Szwajcaria)
Grupa D (Salzburg/Innsbruck):
Grecja - Hof w pobliżu Salzburga (Austria)
Szwecja - Lugano (Szwajcaria)
Hiszpania - Neustift (Austria)
Rosja - Leogang (Austria).
Poglądowa Mapa:
Państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu landów (krajów związkowych). Graniczy od zachodu ze Szwajcarią (164 km) i Liechtensteinem (35 km), Włochami (430 km) i Słowenią (330 km) od południa, Węgrami (366 km) i Słowacją (91 km) od wschodu i Niemcami (784 km) oraz Czechami (632 km) od północy. Łączna długość granic lądowych wynosi 2562 km. Nie ma dostępu do morza. Stolica Austrii znajduje się na wschodzie kraju w Wiedniu.
Język urzędowy - niemiecki
Stolica - Wiedeń
Ustrój polityczny - Republika federalna
Głowa państwa -prezydent
Szef rządu - kanclerz
Powierzchnia całkowita - 83 858 km²
Wody śródlądowe - 1,3%
Liczba ludności (2005)- 8 184 691
Gęstość zaludnienia - 97 mieszk./km²
Jednostka monetarna - euro (EUR, €)
Hymn państwowy - Land der Berge, Land am Strome (Kraju gór, kraju rzek)
Kod samochodowy - A
Kod telefoniczny +43
GEOGRAFIA
Najwyższy punkt - Grossglockner 3797 m
Najniższy punkt - Neusiedler See 115 m
Najdłuższa rzeka - Dunaj
Największe jezioro - Jezioro Bodeńskie
Największe podziemne jezioro - Seegrotte
POLITYKA
Austria posiada 10 głosów w Radzie Unii Europejskiej i 18 miejsc w Parlamencie Europejskim. W Komisji Europejskiej reprezentował ją od 1995 do 2004 Franz Fischler (wcześniej minister rolnictwa Austrii), od 2004 Benita Ferrero-Waldner (wcześniej minister spraw zagranicznych Austrii). Premierem rządu jest od 2000 Wolfgang SchĂźssel, przewodzący koalicji konserwatystów i narodowców. Funkcję prezydenta sprawuje od 8 lipca 2004 Heinz Fischer.
KRAJE ZWIĄZKOWE AUSTRII
Austria składa się z następujących krajów związkowych (Bundesland)
Burgenland stolica: Eisenstadt
Dolna Austria (niem. NiederĂśsterreich) stolica: St.PĂślten
Górna Austria (niem. OberĂśsterreich) stolica: Linz
Karyntia (niem.Kärnten) stolica: Klagenfurt
Salzburg stolica: Salzburg
Styria (niem. Steiermark) stolica: Graz
Tyrol (niem. Tirol) stolica: Innsbruck
Vorarlberg stolica: Bregenz
Wiedeń (niem. Wien) stolica: Wien
TURYSTYKA
NA GRANICY
Jadąc do Austrii nie potrzebujemy wiz. Wystarczy ważny paszport lub dowód osobisty (Austria należy do UE). Jeśli wybieramy się samochodem, pamiętajmy o podstawowym zestawie dokumentów ze świadectwem OC i zieloną kartą. Zaopatrzmy się także w naklejkę PL.
Jeśli zabieramy zwierzęta, będziemy musieli okazać aktualne zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę. Musi być ono przetłumaczone na język niemiecki.
NA DROGACH
W Austrii obowiązuje opłata autostradowa. Trzeba nabyć winietkę, która ważna jest przez określoną ilość czasu. Może to być 10 dni, 2 miesiące lub rok. Za brak winietki policja wypisuje wysokie mandaty.
Samochód musi być w dobrym stanie technicznym. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych, gdyż wszelkie ich łamanie, a zwłaszcza przekraczanie prędkości, jest karane.
Zapinanie pasów jest w Austrii obowiązkowe. Dzieci do lat 12 należy przewozić w fotelikach.
KOMUNIKACJA PUBLICZNA
Autobusy
Transport w Austrii jest bardzo dobrze rozwinięty. Po kraju kursuje około 2 tysięcy linii autobusowych, ponadto funkcjonuje około 200 linii międzynarodowych. Miejscowości wypoczynkowe mają swoje autobusy wycieczkowe, a w stolicach krajów związkowych możliwe jest zwiedzanie specjalnymi autobusami turystycznymi.
Koleje
Po Austrii można jeździć także koleją. Dzieci do 6 lat nie płacą za bilet, a tym w wieku 6-15 lat przysługuje zniżka 50%. Istniej możliwość wykupienia karnetu rodzinnego, który umożliwia bezpłatne przejazdy dzieciom do lat 15, a ich rodzicom zniżkę.
Na trasach Wiedeń-Villach, Wiedeń-Salzburg, Wiedeń-Bischofshofen, Wiedeń-Innsbruck, Wiedeń-Feldkirch, Wiedeń-Linz, Linz-Feldkirch, Graz-Innsbruck, Graz-Salzburg, Villach-Feldkirch, kursują pociągi przewożące samochody.
Lotniska
Lotniska międzynarodowe znajdują się w Wiedniu i w stolicach krajów związkowych
Kolejki górskie
W Austrii działa około 3300 kolejek górskich i wyciągów. Na lodowcach Kitzsteinhorn, Dachstein, Hintertux, Stubaier Gletscher, Rettenbach i Tiefenbach działają przez cały rok. Na Pitztaler Gletscher i MĂślltaler Gletscher z krótką przerwą.
Żegluga pasażerska
Po Dunaju można pływać statkami pasażerskimi od kwietnia do końca października/
PIENIĄDZE, BANKI
Nie ma ograniczeń co do posiadanej ilości pieniędzy. Nawet w najmniejszych miejscowościach znajdują się banki i bankomaty. W wielu miejscach można płacić kartą płatniczą. Na prowincji zdarza się jednak, że sklepy honorują tylko gotówkę.
NAPIWKI
W hotelach i gospodach wliczona jest opłata za usługi (10,5-15%). Mimo to napiwki w wysokości około 5% wartości rachunku są mile widziane.
WAŻNE ADRESY I TELEFONY
Pomoc drogowa: tel. 120 lub 123
Policja: tel. 133
Pogotowie ratunkowe: tel. 144
Ambasada RP w Wiedniu
Hietzinger HauptstraĂźe 42c, A-1130 Wien;
P.O. Box 17.
tel. (00 43) 1 870-15-0 do 46 , całodobowy (00 43) 1 870 015 100
fax. (00 43) 1 870 15 222
e-mail: info@botschaftrp.atTen adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Konsulat RP w Graz
Joannenumring 18/3, A-8010 Graz
tel. (00 43) 316 33 82 51 00
fax. (00 43) 316 33 82 51 15
Konsulat RP w Innsbrucku
Technikerstrasse 1-3, A-6020 Innsbruck
tel. (00 43) 512 28 63 14 00
fax. (00 43) 512 29 34 61 20
Konsulat RP w Salzburgu
A-5020 Salzburg, Nonntaler HauptstraĂźe 1
tel. (00 43) 662 84 00 33, 662 84 00 34
fax. . (00 43) 662 84 00 33 14
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|