grzyby dimorficzne

Tematy

biblia

nam Tamara powiedziała, że zdarzały się w zeszlych latach na tym kole pytania typu:
1."wirusy onkogenne"
2."opisz grzyby dimorficzne i grzyby pozaeuropejskie"
3."Mykoplazmy: charakt.,chorobotwórczość, gatunki"
4."wirusy DNA - wypisać i opisać"
5."Drożdżaki Candida"
6."Herpesviridae" "Retroviridae"
7. "Hepatitis B/D"
8. "Pseudomonas - charakterystyka"
9. "Bakterie beztlenowe nieprzetrwalnikujące; klasyfikacja, chorobotwórczość, występowanie, charakt. i diagnostyka"

także w zasadzie powiedziała, że moga pojawić się pytania o antybiotyki, klasyfikacja również może wystąpić. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba iść uzbrojonym w ściągi po zęby



To ja może tutaj napiszę. Jeżeli chodzi o materiał na egzamin z grzybów to obowiązują nas zarówno dermatofity, jak i grzyby dimorficzne



Z ostatniego wykładu z mikro: grzybów dimorficznych na egzaminie nie będzie. Natomiast dermatofity - owszem.



Mam wątpliwości jw. ale będę trzymał się zagadnień (poza grzybami dimorficznymi ==> dermatofitami). Bakterie spiralne to Helicobacter i Borrelia, czy coś jeszcze?



**
C
**

CICAPLAST
Wskazania:
zmiany skórne - skóra podrażniona, popękana lub po zabiegach dermatologicznych.
Właściwości:
Cicaplast przyspiesza regenerację naskórka dzięki wyjątkowemu połączeniu
kompleksu minerałów miedzi/cynku/magnezu, aby aktywować produkcję nowych komórek
madekasozydu, aby nowo wytworzone komórki tworzyły równomierną powierzchnię
wodoodpornej formule preparatu, która jest wysoce odporna na działanie wody oraz wzbogacona w substancje przeciwbakteryjne, aby jeszcze lepiej chronić skórę
Niewidoczna, nie klei się, zapewnia łatwe rozprowadzanie praparatu na powierzchni skóry. Nawilża oraz łagodzi swędzenie i pieczenie.
Rezultat:
odpowiednio chroniona oraz stymulowana do produkcji nowych komórek, skóra szybciej się regeneruje.
Sposób użycia:
stosować 2 razy dziennie na skórę uprzednio oczyszczoną i osuszoną.
Nie zawiera środków zapachowych. Nie powoduje zaskórników. Tolerancja testowana na nabłonku ust.
Cena:
Ok. 40 zł

Komuś przepisała to pani dermatolog na prosaki na ustach, ale raczej na pewno nie działa.
Może dla lepszej higieny to zrobiła?

**

CLOBEDERM

Wskazania:
Krótkotrwałe leczenie ostrych i ciężkich stanów zapalnych skóry przebiegających z uporczywym swędzeniem lub z nadmiernym rogowaceniem, gdy zawiodło leczenie słabszymi preparatami glikokortykosteroidowymi. Preparat jest wskazany w: łojotokowym zapaleniu skóry, wyprysku kontaktowym, atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, liszaju rumieniowatym, rumieniu wielopostaciowym, toczniu rumieniowym dyskoidalnym, liszaju płaskim o nasilonym świądzie, wyprysku zliszajowaciałym.
Skład:
1 g maści zawiera 0,5 mg klobetazolu propionianu.
Możliwe skutki uboczne:
Ścieńczenie, zanik i rozstępy skóry, poszerzenie naczyń krwionośnych skóry, zmiany zapalne, przebarwienia i odbarwienia, pieczenie, świąd, nadmierne owłosienie, zapalenie skóry okolicy ust, trądzik. Na skutek wchłaniania może wystąpić zespół Cushinga, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca jatrogenna, glikozuria, hipokaliemia, objawy niewydolności kory nadnerczy.
Stosowanie:
Smarować miejsca zmienione chorobowo. Częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Należy zachować ostrożność stosując preparat w okolicach, gdzie skóra jest szczególnie cienka i delikatna (twarz, szyja, narządy płciowe, grzbiety rąk i stóp) oraz w fałdach skóry. Preparatu nie należy stosować długotrwale i na dużej powierzchni skóry. Nie stosować u dzieci do 12 roku życia. Nie stosować bez przerwy dłużej niż 2 tygodnie.
Cena:
Ok. 12 zł

Trzeba uważać z tą maścią, bo ponoć to jakiś steryd. Już po kilku stosowaniach prosaki znikają, a inne stają się bardziej spłaszczone. Natężenie to np. raz na 2-3 dni, ale trzeba z tym naprawdę uważać, bo nawet jak pisze w ulotce częstotliwość ustala lekarz, a i skutki uboczne niczego sobie. Na własne ryzyko. Nie wiadomo jak działa na grudki perliste.

**

Clotrimazolum
Skład
1 g kremu zawiera 10 mg klotrimazolu.
Działanie
Charakteryzuje się szerokim spektrum działania, hamując rozwój większości patogennych grzybów powodujących zakażenia skórne u ludzi. W małych stężeniach działa fungistatycznie, w dużych – grzybobójczo.Klotrymazol hamuje proces biosyntezy ergosterolu, który jest niezbędny do budowy błony komórkowej grzybów. Powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu błony i zwiększenie jej przepuszczalności. W konsekwencji następuje uszkodzenie składników komórki grzybiczej i jej rozpad.
Wskazania
Lek stosuje się w grzybiczym zapaleniu skóry spowodowanym zakażeniami dermatofitami, pleśniakami, grzybami dimorficznymi, w zakażeniach drożdżakowych skóry i błony śluzowej (kandydoza) oraz w łupieżu pstrym.
Dawkowanie
2-3 razy dziennie nanosi się cienką warstwę kremu na miejsca chorobowo zmienione, lekko wcierając. Czas leczenia wynosi 2-4 tygodnie.
Uwagi
Leczenie należy przerwać, jeśli brak jest poprawy po 2 tygodniach stosowania preparatu w grzybicy podudzi lub po 4 tygodniach - w grzybicy skóry i stóp.
Cena:
Ok. 4 zł

Na forach zagranicznych twierdzą, że działa. W Polsce nie odnotowano pozytywnych przypadków, same negatywne opinie – czyli brak efektów.

**

CONDYLINE SOLUTION 0.5%
Skład:
substancja czynna - podophyllotoxin.
Opis:
Condylina hamuje infekcje wirusowe, które charakteryzują się pojawieniem się brodawek (kłykcin kończystych) w okolicach płciowych oraz odbytu u kobiet i mężczyzn.
Wskazania:
Leczenie kłykcin kończystych.
Skutki uboczne:
>1/100- Podrażnienie, pieczenie oraz zaczerwienienie w miejscu stosowania leku. Drobne pęknięcia skóry.
1/1000- Stan zapalny żołędzi i wewnętrznej blaszki napletka.
Dawkowanie:
Dawkę ustala lekarz. Przed zastosowaniem preparatu należy miejsce chore dokładnie umyć wodą i mydłem oraz wysuszyć. Pędzlować kłykciny rano i wieczorem. Pozwolić preparatowi wyschnąć naturalnie. Kuracja trwa 3 dni. Po 3 dniach należy zrobić czterodniową przerwę w leczeniu. W zależności od potrzeby powtarzać leczenie. Zazwyczaj wyleczenie następuje po 3 tygodniach. Leku nie należy stosować dłużej niż w ciągu 5 tygodni.
Cena:
Ok. 60 zł

Ogólnie lek do kłykcin, ale jakiś profesor przepisał to użytkownikowi forum i według niego udało mu się pozbyć grudek perlistych na zasadzie złuszczania naskórka. Stosować trzeba w innej formie raz na dwa dni. O nawrotach nic nie wiadomo. LEK NA RECEPTE!
Spotkałem się takżę z opinia, że ktoś leczył się na NFZ i chodził na zabiegi smarowania (wypalania !? –tego nie skumałem) tym lekiem i pomogło. Może ktoś wie coś więcej?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript