Od jakiegoś czasu mam problem z niską liczbą czerwonych krwinek i zastanawiam się czy powinnam się tym martwić i czy ktoś z Was też tak ma
Podaje wszystkie parametry bo nie wiem co się może przydać żeby mi pomóc
Leukocyty 4,0 (3,8-10,0 tys/ul)
Erytrocyty 3,3 (3,7-5,1 mln/ul)
Hemoglobina 11,0 (12-16 g/dl)
Hematokryt 31 (37-47 %)
MCV 95 (80-99 fl)
MCH 33 (27-35 pg)
MCHC 35 (32-37 g/dl)
Płytki krwi 245 (140-44- tys/ul)
Limfocyty % 32 (20-45 %)
Inne (Eo,Bazo,Mono)% 8 (0-24 %)
Neutrofile% 60 (40-70 %)
Limfocyty # 1,3 (1,4-3,5 tys/ul)
Inne(Eo,Bazo,Mono)# 0,3 (0-1,8 tys/ul)
Neutrofile # 2,4 (2,5-7 tys/ul)
RDW-CV 15 (12-15 %)
PDW 11 (9-17 fl)
MPV 9,8 (9-13 fl)
P-LCR 23 (13-43 %)
Czytałam że niski poziom erytrocytów może być spowodowany niskim poziomem żelaza ale u mnie wynosi ono 111,0 ( przy normie od 50) więc to raczej odpada… czytałam też że może być spowodowany niedoborem kwasu foliowego ale od około dwóch lat biorę 15mg codziennie rano więc to raczej też wykluczyłam… lekarz stwierdził że brakuje mi witaminy B zatem przyjmuje codziennie dwie tabletki B6 a we wrześniu dostałam domięśniowo 10 zastrzyków z witaminą B12 ale i to nie pomogło.
Piszę teraz bo z lekarzem nie widziałam się już sporo czasu (nie było już miejsc na poprzedni rok) a teraz mam wizytę dopiero za miesiąc a że liczba krwinek spadła i zaczynam się martwić… Ma ktoś jakiś pomysł co jest nie tak?
MONO - liczba lub odsetek monocytów
LYM - liczba lub odsetek limfocytów
RBC - liczba krwinek czerwonych
RBCi - liczba krwinek czerwonych określona metodą impedancyjną
RBCo - liczba krwinek czerwonych określona metodą optyczną
HGB - stężenie hemoglobiny we krwi
HCT - hematokryt
RDW - wskaźnik zróżnicowania objętości krwinek czerwonych (anizocytoza)
Jak widzisz, masz troche za niski poziom krwinek czerwonych i stad kilka innych wskaznikow jest poza norma. Wg mnie nie jest to duzy odchyl, ale nie jestem lekarzem :-/
Jeszcze postaram sie znalezc co znacza te odchyly.
[ Dodano: Sro Sie 29, 2007 18:11 ]
Krwinki czerwone (RBC, erytrocyty)
Jak już wyżej wspomniano głównym składnikiem krwi są erytrocyty (krwinki czerwone), zawierające dużą ilość hemoglobiny będącej substancją mającą zdolność wiązania i oddawania tlenu. Swoją barwę krew zawdzięcza właśnie hemoglobinie. Krew tętnicza ( utlenowana ) ma odcień jasnoczerwony, natomiast krew żylna ma zabarwienie ciemnoczerwone.
Wzrost ich liczby nazywany jest nadkrwistością (erytrocytozą), natomiast spadek - (erytropenią).
Nadkrwistość może być odpowiedzią organizmu na przewlekłe niedotlenienie tkanek. Dzieje się tak w niektórych wadach sercach, w rozedmie płuc, oraz w przypadku przebywania na znacznych wysokościach. Ponadto do nadkrwistości prowadzą niektóre choroby nerek (torbielowatość, wodonercze, guzy nerek), w których dochodzi do zwiększonego wytwarzania hormonu pobudzającego wytwarzanie erytrocytów ( erytropoetyny). Również niektóre choroby wątroby (nowotwory) i odwodnienie organizmu może być przyczyną nadkrwistości. W rzadkich przypadkach nadkrwistość może być komponentą rzadkiej choroby hematologicznej zwanej czerwienicą.
Częściej jednak mamy jednak do czynienia z niedokrwistością. Może być ona wywołana utratą krwi, niedoborem żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego. Do niedokrwistości dochodzi też w przypadku oddziaływania różnorodnych czynników powodujących rozpad erytrocytów (tzw. niedokrwistości hemolitycznej). Przyczyną niedokrwistości mogą być również inne przyczyny wtórne (ciąża, choroby nerek, nowotwory, choroby przewlekłe).
wg mnie wyniki wskazuja na lekka anemie. Bedziesz brala zelazo i bedzie ok! Nie jest zle!!! Zadaj jeszcze pytanie expertowi.
Dot.: "Jestem jak małe ziarenko..."-Bejbiki-Styczeń-Luty2011
Cytat:
Napisane przez weraa11
(Wiadomość 20717387)
JeSuisUnPapillon damy rade z tymi studiami :cool: musimy :ehem:
Wiecie co...nie mam kiły :jupi: :brzydal:
Ale mam tez wyniki morfologii, moczu i glukozy... i sie znowu troche martwie :p: bo niektore sa ok a niektore zawyzone lub zanizone ;/
Macie moze pod reka swoje badania?? Bo ja juz nie wiem co jest normalne w ciazy a co nie :confused: a do lekarza bede szla dopiero we wtorek... Tez tak mialyscie :confused: Bylam u zwyklego lekarza i powiedziala ze moge miec stan zapalny gdzies, ale skoro jestem w ciazy to ona nie wie czy to nie jest normalne, ze sa takie wyniki.
RBC 4,23 (3,5-5,5)
HCT 36,8 (37,0-54,0) ZANIZONE...W INTERNECIE PISZA ZE TO SWIADCZY O NIEDOKRWISTOSCI...GROZNE TO JEST?
MCV 87 (80-100)
RDW 11,2 (11,0-16,0)
HGB 12,8 (11,5-16,5)
MCH 30 (27-32)
MCHC 34,8 (32,0-36,0)
PLT 203 (150-400)
MPV 8,4 (7,0-11,0)
WBC 14,1 (4,0-10,0) ZAWYZONE ALE W INTERNECIE BYLO ZE TO NORMALNE W CIAZY
LYM 7,6 (1,2-3,5) BARDZO ZAWYAZONE...NIE WIEM O CO CHODZI :(
LYM% 55% (20-48)
MID 1,5 (0,1-1,0) ????
MID % 10% (0,2-10) NIBY ZNOWU MID I WYZEJ ZAWYZONE A TUTAJ NIBY NA GRANICY NORMY...
GRA 5,0 (1,4-7,0)
GRA % 35% (42-80)
No i glukoza: mam 70,8 a norma to 70-110, czy to tez o czyms zlym swiadczy skoro mam tak niski wynik tutaj??
I było się martwić tak o tą kiłę? :D
W zasadzie to wyniki masz prawidłowe, w ciąży normy mogą się wahać w jedną lub drugą stronę. Myślę, że możesz mieć niewielką niedokrwistość (wysoki poziom białych krwinek, niski HCT i stąd też pewnie te zasłabnięcia) , ale nie ma się czym przejmować, oczywiście pokaż je lekarzowi.
Kiedyś była "bitwa o Czarnobyl", teraz pewnie będzie bitwa o "hormezę"? Czy coś takiego istnieje czy nie, to jednak czyś trzeba wytłumaczyć tą "niewytłumaczalną" rzecz że na przykład ci Irańczycy z Ramsaru mieszkają sobie od wieków na źródłach Radonu – naturalnych kilkunastu "Czarnobylach" NARAZ – i co? i nic!:
Dawki w Ramsar, Iran: nawet do 0.142mSv/h x 8760 h/rokx70 lat= 87Â Sv/ludzkie życie
Dom w Ramsar: wiele pokoleń otrzymywało w ciągu 70 lat 17,000Â mSv (240 razy więcej niż obecne limity ICRP dla społeczeństwa). Ale nie występował wzrost żadnych zachorowań, a osiągany wiek dochodził do 110 lat.
(Sohrabi 1990)
Badania zdrowia Mieszkańców z tzw. rejonów HBRA (czyli m.in. Ramsaru) wykazały m.in. że:
lAberracje chromosomowe. Wstępne wyniki nie wykazały żadnych znaczących różnic, nawet w przypadku mieszkańców, którzy mieszkali w domach z niezwykle wysokich poziomów promieniowania naturalnego.
l(...)doświadczenia w celu oceny zależności dawka-efekt dla mieszkańców w obszarze Ramsar o wysokim poziomie promieniowania naturalnego została przeprowadzona. Cytogenetyczne Badanie przeprowadzono na 21 zdrowych mieszkańcach w obszarze wysokiego poziomu promieniowania naturalnego i 14 mieszkańcach pobliskiego obszaru kontroli. Wstępne wyniki nie wykazały dodatniej korelacji pomiędzy częstotliwości aberracji, a skumulowanej dawki mieszkańców.
lZmiany hematologiczne. Zanotowano, że u myszy i szczurów przy całkowitej ekspozycji ciała umiarkowanych dawek nastąpiło zmniejszenie liczby krążących krwinek czerwonych, płytek krwi, granulocytów, limfocytów itp. Jednak dane na temat defektów hematopoezy w wyniku narażenia na bardzo małych dawek promieniowania jonizującego są ograniczone (Lee et al. 2001). Parametry hematologiczne, takie jak liczby leukocytów (WBC), limfocytów, monocytów, granulocytów, krwinek czerwonych (RBC), stężenie hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht), MCV, MCH, MCHC, RDW, PLT, MPV i badano we wszystkich osób fizycznych. Wyniki tego badania wykazały, że nie było istotnych statystycznie zmian w parametrach hematologicznych mieszkańców VHLNRAs z Ramsar w porównaniu z sąsiednim obszarze kontroli.
lZmiany immunologiczne. Dobrze wiadomo że, że duże dawki promieniowania jonizującego tłumią aktywność układu odpornościowego. Z drugiej strony, niski poziom napromieniowania całego ciała (WBI) mogą poprawić odpowiedź immunologiczą. Aby ocenić, czy stosunkowo wysokie dawki promieniowania naturalnego może zmienić parametry humoralne, przeprowadzono eksperyment na mieszkańcach VHLNRAs z Ramsar, na stałe mieszkający w domach o podwyższonym poziomie promieniowania naturalnego. Badano immunologiczne takie czynniki, jak stężenie immunoglobulin w surowicy IgA, IgG, IgM i C3, C4 składników układu dopełniacza w zdrowych dawców z VHLNRAs i sąsiednich NBRA. Wstępne ustalenia wskazują, że istnieje niewielki wzrost poziomu IgA i IgG mieszkańców VHLNRAs porównaniu do grupy kontrolnej. IgM, C3, C4 i uzupełniają się w normalnym zakresie. Pomimo faktu, że wzrost IgA i IgG nie były tak oznakowane w celu wskazania prawdopodobne zwiększenie zdolności immunologicznych, można stwierdzić, że stosunkowo wysokie dawki promieniowania naturalnego nie są immunosupresyjne. Niezbędne są dalsze badania w celu wyjaśnienia zmian immunologicznych wywołane przez różne poziomy promieniowania naturalnego.
Źródło: http://www.ecolo.org/docu...rHLNRAPaper.doc
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|