Mapa miasta Mainz

Tematy

biblia

Jako germanista muszę zaoponować wobec tej formy "Posen" jak i innych niemieckich nazw polskich miejscowości sprzed 1939 r. Jest to moim zdaniem brak szacunku wobec własnej ojczyzny. Nawet, gdy tłumaczę pisma urzędowe, używam nazw polskich (ewentualnie czasami podaję nazwę niemiecką w nawiasie). Jest pewna delikatna różnica między używaniem polskiej nazwy miasta niemieckiego (np. Monachium) a niemiecką nazwą miasta polskiego (np. Posen, Kattowitz itp.), które było kiedyś pod zaborem pruskim lub pod okupacją (Monachium nie było nigdy polskie). Najlepszym dowodem na to jest wydana ostatnio w Łodzi mapa Polski z nazwami i granicami z 1936 r. Żeby było jasne dlaczego używamy w języku polskim nazw Monachium zamiast MĂźnchen, Trewir zamiast Trier, Moguncja zamiast Mainz - te nazwy pochodzą z Łaciny, ponieważ tam sięgały wpływy Cesarstwa Rzymskiego.
Dlatego proponuję, żeby szanować swoją Polskość!

A tego "Posenera" to rzeczywiście warto byłoby trochę uspokoić.

E: A już zupełnie rozwalił mnie podpis: "Piotrek (Peter)"! Debilizm do kwadratu!



Otóż zainteresowałem się tematem, który od dłuższego czasu nie daje mi spokoju, a do którego nie mogę znaleźć pozycji naukowych.

Każdy wie o linii okopów i ważniejszych umocnieniach we Flandrii, Pikardii, Szampanii etc., ale ten odcinek frontu jest wszędzie pomijany.
Rozchodzi mi się bowiem o system fortyfikacji/okopów i walk o nie, jakie istniały na froncie zachodnim po stronie francuskiej/niemieckiej - wyciągamy mapę działań wojennych w czasie I WŚ - rozciągających się od ~Nancy po ~północną granicę szwajcarską, oczywiście w okresie 1914-1918.

Tutaj mapka z zaznaczonym odcinkiem frontu, który mnie interesuje.
http://img197.imageshack.us/i/beztytuuesu.jpg/

Jedyne dane (stricto historyczne, a nie techniczne, niestety), które zdobyłem to:

Francuski plan ofensywy (Plan XVII) przewidywał zajęcie Alzacji i Lotaryngii. 14 sierpnia 1914 rozpoczęło się jego wykonanie poprzez uderzenia na Sarrebourg w Lotaryngii i Mullhouse w Alzacji. Francuzi zdobyli to pierwsze miasto i doszli do rzeki Saary, później zostali wyparci z tego obszaru. Niemiecki kontratak odbił Sarrebourg 20 sierpnia. Także miasto Mullhouse zdobyte początkowo przez armię francuską musiało zostać opuszczone ze względu na osłabienie oddziałów znajdujących się w Lotaryngii.

oraz krótkie noty o generałach Auguste Yvon Edmond Dubail i NoĂŤl Edouard de Castelnau, których wojska tam stacjonowały + trochę drugorzędnych informacji:
http://www.firstworldwar.com/features/plans.htm

A teraz pytanie:
1) Czy ktokolwiek z was dysponuje jakimikolwiek informacjami/źródłami/publikacjami/zdjęciami etc. prezentującymi sytuację na tym odcinku frontu? Czyżby naprawdę oprócz jej północnej części nic się tam nie działo, czy też jest to najbardziej zaniedbany przez historyków front w całej wojnie?
Na mapie z fortyfikacjami zamieszczonej przez jednego z użytkowników widziałem, że biegnie tam jakaś linia fortyfikacji, no i słynne zdanie z książek "front przebiegał od wybrzeży Morza Północnego po granicę ze Szwajcarią".
Więc chyba coś tam musiało się dziać? (region - Alzacja, departament Górny Ren).

2) i ostatnie pytanie - czy było to normą, by organizować obozy jenieckie w zamkach (to a propos Mainz'u i filmów wojennych)
Szczególnie rozchodzi mi się o obozy jenieckie na terytorium Niemiec w czasie I i II WŚ
(jakie zamki, ile, etc.)

Zdaję sobie sprawę, że:
a) pytania są cholernie trudne
b) praktycznie tylko pytanie nr 1) ma związek z forum, ale już nie wiem gdzie mogę otrzymać na te pytania odpowiedzi.
c) liczę na wasze doświadczenie, wiedzę i obycie w temacie (mile widziane linki/książki etc.)

Pozdrawiam,

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript