Maść borna twarda

Tematy

biblia

No właśnie wygrzebałam w maściach skład maści jaką wcześniej mała miała do pupy i tam była lanolina, wazelina i coś bornego, ale latem taka wielka tuba zaraz się jakoś dziwnie rozpuszczała a w lodówie znowóż była twarda jak cholera, kurcze nawet nie wiem czym dziecko smarowała, jestem rozgarnięta nie?? Ale dopiero teraz z ciekawości zajrzałam w skład bo ta z wazeliny od Basi miała taką samą konzystencję i specyficzny zapach to mnie zastanowiło.
Narazie alantan plus pomaga, a może skończą się upały i wszytsko sie ustabilizuje, a jak nie to moje lekarstwo na odparzenia to jak najszybciej uciekać od pieluszek, Zuzulka musi szybko urosnąć i zacząć robić na nocniczek, hehe.
A narazie mam lamparta w domu, muszę zrobić jej kilka fotek i wam pokazać jak wygląda cała fioletowa. A właśnie przypomniało mi sie jak kila tyg. temu mała miała wysmarowasną całą szyję gencjaną bo tam zaatakowały potówki, a jakieś babcie mijając nas na spacerze skomentowały, ojeje jaka sina szyja, no tak podduszam córkę, hehe



Jęczmień, bąbel po ugryzieniu komara, zatarcie piaskiem. To bolączki oczu najczęstsze pod słońcem

Chore oczy zawsze cierpią podobnie. Bolą, są wrażliwe na światło, łzawią. Na początku możesz je przemywać np. solą fizjologiczną. Jeśli jednak nie odczujesz poprawy w ciągu jednego-dwóch dni, idź do okulisty.

Przedawkowanie słońca

Długie opalanie się bez okularów silnie wpływa na powierzchnię rogówki i spojówki, powodując płytkie zapalenie. Poza tym duża ilość światła może dawać tzw. efekt olśnienia powodowany odbiciem światła od piasku i wody. Jeśli do tego dojdą mechaniczne podrażnienia oka wywołane przez wiatr i słoną wodę, może dojść do zapalenia spojówek. Dlatego przed wyjściem na plażę pamiętaj o okularach! Do podrażnionych i wysuszonych oczu zakraplaj jak najczęściej sztuczne łzy lub sól fizjologiczną. Można je kupić w aptece bez recepty, kosztują ok. 20 zł (np. genteal, systane, oxyal, oftagel, hylocomod).

Piasek w oku

Jeśli zatarłaś oko piaskiem lub dostała się do niego odrobina kremu do opalania, jak najszybciej wypłucz oko solą fizjologiczną lub wodą mineralną czy przegotowaną. Dobrym sposobem jest też płukanie oka w kieliszku. Nalej płynu po same brzegi, przytknij oko do kieliszka, a potem wielokrotnie mrugaj, aż do usunięcia ziarenka i uczucia pełnego komfortu.

Ukąszenie

Skóra powiek jest bardzo cienka, delikatna, unaczyniona, więc nawet drobne ukąszenie komara powoduje wielki obrzęk. Zmniejszą go zimne okłady z lodu owiniętego w ręcznik lub chustkę (aby nie odmrozić skóry) albo nałożenie żelowych 'okularów' schłodzonych uprzednio w zamrażalniku. Obrzęk usunie fenistil, ale należy nałożyć go oszczędnie, cienką warstwą, by nie dostał się do oka. Jeśli obrzęk po kilku godzinach się nie zmniejszy, konieczna jest pomoc lekarza.

Jęczmień

Zapalenie gruczołu przy brzegu rzęsowym jest powodowane infekcją gronkowcową przenoszoną do oka brudnymi rękami (dlatego jęczmień częściej mają dzieci). Przez zatkany gruczoł wydzielina nie może się wydostać, więc należy rozgrzać i wymasować powiekę. Czy pomoże pocieranie złotą obrączką? Pomoże, choć taki sam efekt da masowanie czymś innym. Poza tym obrączka nie jest z reguły zbyt czysta, więc dotykanie nią jęczmienia może dodatkowo spowodować infekcję. Znacznie lepiej jest ugotować jajko na twardo, ciepłe, ale nieobrane owinąć w chusteczkę i wymasować nim powiekę.

Mogą też pomóc suche, ciepłe okłady albo wymycie wydzieliny roztworem kwasu bornego (3-proc. borasol). Najlepiej zwilżyć nim płatek kosmetyczny i przemywać brzegi powiek. Jeśli jęczmień utworzył się w kąciku oka, dobrze jest go wyczyścić patyczkiem kosmetycznym zwilżonym kwasem bornym, przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Nieleczony jęczmień (zwłaszcza mały) na ogół ustępuje, ale zdarza się, że się rozsieje i infekcja wejdzie głębiej, dając powikłania. Dlatego nie można jej lekceważyć. Nawracające jęczmienie mogą być też objawem cukrzycy.

Zapalenie spojówek

Alergicznemu zapaleniu spojówek sprzyjają pylące rośliny. Zapalenie spojówek może wywołać też wiatr, klimatyzacja, a u dzieci - bakterie z brudnych rąk. Leczenie domowe polega na płukaniu oka solą fizjologiczną (wymywa bakterie). Jeśli objawy nie mijają po dwóch-trzech dniach, trzeba pójść do lekarza, który przepisze np. maść z antybiotykiem.

Podczas czyszczenia grilla czy mycia samochodu może nam przydarzyć się zachlapanie oka środkiem chemicznym. Wtedy należy płukać je jak najdłużej (nawet kilkanaście minut) solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą, a potem iść szybko do okulisty.

Uwaga na soczewki

Uwaga! Pływanie i nurkowanie w soczewkach może prowadzić do infekcji, a nawet utraty oka. Powierzchnia soczewek jest porowata. Jeśli pomiędzy oko a soczewkę dostanie się woda, w cieple i wilgoci lęgną się bakterie. Zbiorniki ze słodką wodą (jeziora, rzeki) pełne są pasożytów, pierwotniaków i bakterii. Pływanie w soczewkach jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy są jednorazowe.

Źródło: Wysokie Obcasy
Tekst: Dorota Szadkowska. Konsultacja dr Agata Bełżecka-Majszyk, okulistka z Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript