grzejniki co stare bloki

Tematy

biblia

W bloku mam starą instalację dwu przewodową. Oczywiście całą wywalam i wszystko przerabiam od nowa. Najgorsze jest to że doprowadzone napięcie do skrzynki z bezpiecznikami jest też dwoma przewodami czyli chyba jest to sieć typu TN-C. Moim zdaniem jedyną możliwością rozdzielenia PEN na PE i N jest zaraz przed wyłącznikiem RCD ponieważ nie dostanę zezwolenia na kucie ścian na klatce schodowej. Po takim rozdzieleniu to już chyba będzie układ TN-C-S. Czy kolegów zdaniem to będzie dobre rozwiązanie?

Moje drugie pytanie dotyczy połączenia wyrównawczego. Z połączeniem rur wodociągowych nie będzie problemu ponieważ są miedziane i zamierzam po prostu przewód PE do nich przylutować. Chyba takie połączenie wyrównawcze rur wystarczy wykonać w jednym miejscu ponieważ są one połączone ze sobą przez lutowanie.
Pozostaje jeszcze do podłączenia zlew ze stali nierdzewnej w kuchni i układ centralnego ogrzewania który jest wykonany z rur stalowych z grzejnikami żeliwnymi. Jak przymocować przewód PE do zlewu, rur stalowych i grzejników? Czy są może do tego jakieś specjalne złączki? O jakim przekroju przewodem wykonać połączenie wyrównawcze?



Witam serdecznie. Otóż 3 lata temu kupiłem mieszkanie z zainstalowanymi na grzejnikach podzielnikami ciepła (elektroniczne). Niestety każdego roku pomimo, że nie "szalejemy" w domu z grzaniem otrzymujemy niedpołatę w wysokości 400-600zł. Najśmieszniejszym jest w tym wszystkim to, że sąsiadka, której cały rok nie ma i ma grzejnik w zimie ustawiony na 2 także otrzymuje niedopłaty w wysokości 400-500 zł. Ostatnio dowiedziałem się, że nie wszyscy w bloku maja takie podzielniki. Niektórzy nie zgodzili się na ich montaż. Podejrzewam, że ta ciagła niedpołata wynika z potrzeby pokrycia zużycia ciepła przez lokatorów nie mających podzielników a płacących ryczałt za ciepło. W związku z tym mam pytanie, czy mogę w tej chwili ( w okresie grzewczym) złożyć wniosek do zarządcy o demontaż podzielników i rozliczanie mnie na starych zasadach, tzn. tak jak tych nie mających podzielników ? Myślę, że rezygnacja w tej chwili a nie po okresie grzewczym pozwoli na zaoszczędzenie choć cześci kwoty niedopłaty którą na 100% znów będę musiał zapłacić. A tak na marginesie myślę, ze to głupota instalować podzielniki w bloku nie ocieplonym. W moim przypadku to podwójna głupota ponieważ mieszkam na parterze.
Będę wdzięczny za odpowiedź.



Anka wrote:
[color=blue]
> No ja mieszkam w wielkiej plycie, w sumie nie narzekam bardzo, może
> tylko na cienkie sciany i wicher w oknach starych, a na Sabały kto
> budowal nie wiesz?[/color]

Nie wiem, to jakaś spółdzielnia mieszkaniowa. Generalnie "cienkie
ściany", czyli problem z akustyką, możesz mieć i w bloku z cegły. Ja mam
na przykład problem z sąsiadami z dołu: ich krzyki idą po rurach, a
grzejniki konwektorowe działają jak pudełka rezonansowe. :/

rmszar



sSiwy napisał:/ Zimno, to taka przenośnia - poetycka. Chodzi o ilość energii do ogrzania. Im "cieplejsza" bedzie ściana, tym mniej energii, a co za tym idzie kasy, będzie trzeba do ogrzania domku. W starym domku trzeba było wrzucić do pieca 2 wiaderka, a w nowym domku, dwie szufelki i jest tak samo cieplutko.
OK, pomału kapuję, ale czy ciepła ściana to to samo co ocieplona ściana???? Czy jednowartwowa ściana nie może być ciepła? :-? Poza tym, pisząc o starych domach miąłam na myśli domy powstałe w latach 80tych, kiedy ocieplanie styro nie było powszechne. Moi teściowie mają taki domek nieocieplony, ściana gruba na ok 42cm i nigdy zimą tam nie marznę! Tu już u mnie w bloku jest chłodniej. A odkąd mają nowy piec i grzejniki to naprawdę mają komfort.




Prosze o porade jaki bedzie najlepszy piec do ogrzania mieszkania w bloku (stare budownictwo)??
Mieszkanie ma ok 60m2.
Obecnie zainstalowany jest piec gazowy, wydaje mi sie ze dosc stary i ze ulatuje z niego gaz.
Jezeli taki piec gazowy jest odpowiednim rozwiazaniem to ktorej marki bedzie najoszczedniejszy??
Jak od momentu wykonanai instalacji nic sie nie zmieniło, np izolacja - to trzeba użyć kociołka, który moze dostarczyc takie same parametry wody jak ten instniejący. Jak docieplone to mozna przeliczyc i zejsc z parametrami.


Jak grzebac wiecej to trzeba tez myslec o grzejnikach.

Jak juz kiedys mowiłem grzejniki i kocioł i instalacje trzeba traktowac jako całośc, a nie silnik od ferrari w skorupe malucha ....

pozdrawiam
Piotrek

ps. aha zwroćmy jeszce uwage, ze np zmana na kondensat wymagała by zmiany komina etc ... jak mowie sprawy te sa powiązane



Witam.
Planuję remont kupionego używanego mieszkania w bloku.
Początek za około 4 tygodnie.
Do zrobienia między innymi:
- wyrównanie podłogi wylewką samopoziomującą - około 65m2
- na wylewkę w pokojach przewidziany jest parkiet, ale ewentualnie ułożyć go może dostawca parkietu, jeśli ekipa tym się nie zajmuje
- gładzie (są tynki starego typu) + farba gruntująca (kolorem chętnie pomalujemy sami) około 300m
- wymiana drzwi i ościeżnic (teraz są metalowe) 5 szt.
- gres na podłogę 15-20m2
- wymiana grzejnika
- ....i jeszcze trochę innych rzeczy będzie do uzgodnienia

Potencjalnych wykonawców proszę o wiadomość z danymi kontaktowymi i wyceną podanych prac. Zależy mi na wykonaniu solidnej jakości a nie minimalizacji kosztów za wszelką cenę - mile widziane przykłady prac i referencje.
Możliwość noclegów w remontowanym mieszkaniu (jest czynna łazienika)



Witam Wszystkich
Mam takie pytanie, będę remontowała łazienkę. Mam w niej starą rurę od ogrzewania centralnego (mieszkanie jest w bloku). Należy podłączyć grzejnik drabinkowy, przy czym rurę z dołu należy pociągnąć do góry, a z góry obniżyć trochę w dół. Moje pytanie brzmi, czy 600 zł. za takie prace to dużo?



Witam ,jesli mąż po tylu argumentach za jest innego zdania to-ma napewno ponad 70 lat ( a starych drzew sie nie przesadza) młode owszem ( a tyle pewnie masz) ,wiec grzej w młody gaik . A tak na poważnie hmmm.... to juz napisałem ( podłoga rewelacja,zadnego latania 'kotów' .sam jestem alergikiem i wczesniej mieszkałem i w domu gdzie były grzejniki i potem w bloku i czesto katar mnie lapał,teraz po sprawie.Bodatkowo zawsze oszczedność w opale bo chyba łatwiej osiągnąn np.50 stopni na kotle niż 80 ,czy mylę sie ? ? ? POozdrawiam



mam przesuwkę 3 metry na 2,4 wysoką, dzieloną na pół. Nie wyobrażam sobie żeby bylo troche nieszczelne i żeby mi ze szczeliny 1,5 metrowej wiało po nogach.Bloki rządzą sie innymi prawami, a domy innymi.W bloku mialam ciągle pootwierane okna i zakręcone grzejniki. W domu uważniej rozdysponowuje sie ciepłem i Stary dobrze o tym wie 8)



Witam !
Jak w temacie.Mieszkanie w blokach o pow.ok.55m2. 2 pokoje+kuchnia+
łazienka.Zakres prac:malowanie ścian i sufitów,wymiana grzejników CO,
zabudowa rur pionowych w pokojach,parapety,całkowity remont łazienki
(zbijanie starych kafli,wymana armatury,położenie nowych kafli,wymiana grzejnika CO,nowe przyłącza itd.),malowanie i kafelkowanie balkonu.I cos tam jeszcze.
Poszukuję ekipy lub ekip wykonawców do wyżej wymienionych prac.
Tylko sprawdzone firmy,które wykonują wszystko dokładnie ,sprzątają po sobie,dają gwarancję.Oczywiście umowa.Faktury Vat.
Jeżeli ktoś z forumowiczów mieszka w Szczecinie lub okolicach i może mi polecić sprawdzonych wykonawców będę bardzo wdzięczny.
Z góry dziękuję.
Może być na priva expres@vp.pl



1950
dzięki za dobre chęci ale niestety dalej mam wiele pytań bo w temacie jestem zielona jak trawka na wiosnę :-?
W bloku były stare grzejniki które prawie w ogóle nie grzały do tego stare okna w efekcie czego w pokoju bywało nawet 14 st. i spaliśmy w czapkach.
Teraz wszystkiego sie uczę a każdy doradza inaczej.
I człowiek poprostu głupieje :roll:

Wyjaśnijcie mi dlaczego piec skończy sie po 3-4 latach jesli będe paliła tylko na 40 st. ?
słabe spalanie, para, korozja pieca? kombinuję po swojemu :oops:

Grzejniki nie mają żadnego sterowania - rozumię że muszę dokupić do nich jakieś pokrętełka i nimi ustawiąc temperature jaką chcę mieć w domu ( no te 40 st.np.)
Albo sterownik?
Nie mam zielonego pojęcia co to jest podnoszenie tem. powrotu ??? :o
do tego służy jakieś urządzenie?

No i jeszcze - będę musiała spalać więcej paliwa żeby utrzymać na piecu 60 st. a w domu dalej te 40 st. przy których odczuwamy komfort .
TO może przez 4 lata na jedno wyjdzie
nowy piec = więcej węgla i drzewa

Seria pytań laika :wink:

Motyczko - u mnie tez jeden kaloryfer ( największy ) wydaje takie dźwięki jak sie rozgrzewa. Potem wszystko się uspokaja.

Acha i jeszcze - rozpaliliśmy wczoraj na 60 st. i wszystki kaloryfery były ciepłe góra - dół.



Z tymi okuciami to zaprojektowali tylko jedno zamiast dwóch różnych.
A w związku z instalacjami - nasz instalator określił, że projektował je ktoś "bardzo stary" lub ktoś, kto ma staropodręcznikowe wykształcenie. Bo jak teraz można sobie pozwlić na to, żeby rury od gazu szły przez dom. Może w blokach, ale nie w domkach jednorodzinnych. Teraz obiegają na zewnątrz dom i wchodzą punktowo do kuchni i do kotłowni. Oczywiście moc grzejników ma być skorygowana, wydaje się trochę za mała. Potwierdzili to mieszkający już Manuelowicze. A ponadto projekt jest stronniczy. Mówi, że grzejniki mają byc Purmo, kocioł Buderus, itd... Oswietlenie każdy dopasowuje do swoich upodobań. Instalacje wodną trochę zmieniliśmy, bo w kuchni w innym miejscu jest punkt wody. Jest jeden obwód, a nie dwa. Nasz łaczy się z tym z łazienki. A moze to chodzi o kanalize? Ale to rozwiązania indywidualne.
Tak ogólnie to projekt jest bardzo starannie przygotowany, bardzo dokładny. Znaleźlismy chyba tylko dwa małe uchybienia. W kotłowni nie był podany poziom posadzki (najlepiej -30 cm i murarze nie wiedzieli, jak osadzić okno) i na którymś rzucie w garażu było tylko jedno okno, zamiast dwóch. W zestawieniu stolarki okiennej była pomyłka z jednym oknem (źle zwymiarowane). Bardzo dużo informacji szczegółowych i zestawień znajduje się w materiałach pomocniczych.

Tyle podpowiada mi Tadek.
Beata



Lili Lili napisała:
<Właśnie o tym myślę, przykręcanie nie daje wymiernych efektów finansowych. A w wielu starych blokach nie ma jeszcze żadnych podzielników.>

O to, to, to. Nic dodać nic ująć. w M-4 mam tak z 25-26 st., rozszczelnienie non stop. Stare zawory na grzejnikach, ruszysz będzie ciekło.
Koszt :evil: :evil: 171 zł./miesiąc ( przez 12 miesięcy = 2052 zł. za 56 m.kw. )
Podzielników niet.

Pozdrawiam.



Mieszkam w bloku ok. 40-letnim. Planujemy wiosna wymienic stare, zeliwne grzejniki w dwoch pokojach.
Meczy mnie kilka watpliwosci.

1) Jakiej wielkosci dobrac grzejniki do wielkosci pomieszczenia:
a) pokoj+kuchnia+przedpokoj=21 m2 (okno 2,5x1,30 i zaraz obok drugie 1,40x1,00). Okna plastikowe, ale ciagle rozszczelnione, bo grzyb na sciane wychodzi w kuchni. W tej chwili jest grzejnik wielkosci 1,20x0,58 i głębokości 15 cm (nie sa to tradycyjne zeberka). Grzejnik podlaczony z boku odleglosc miedzy rurami wystajcymi ze sciany (jak to fachowo nazwac?) 54 cm. Srednia temp. w pomieszczeniu 19-20 stopni.

b) pokoj 2,5x5,30. Okno plastikowe-drzwi balkonowe i male okno. Prawie cala sciana zagrzybiona. Grzejnik 0,80x0,57x0,15. Srednia temp. 19 st.

Blok jest stary, nieocieplony i niewiedomo czy kiedys bedzie.

2) Jakie grzejniki (z czego wykonane) najlepiej sie nadaja do blokowego mieszkania? Czy wylot ogrzanego powietrza ma byc do gory czy na pokoj?

Mamy zawory termostatyczne (Siemens) zamontowane w dół, a wydaje mi sie, ze powinny byc rownolegle do podlogi. sa tez zalozone mierniki ciepla.

Czy macie rozsadne wyjscie zeby bylo cieplo, ladnie i ekonomicznie?
Co radzicie?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript