Generalnie nie miałem czasu na dogranie ogrzewania, a teraz żałuję że nie poczyniłem pewnych kroków cześniej (podłogówka na oddzielnym rozdzielaczu) no ale mam co mam, trzeba zbudować na tej bazie rozwiązanie.
Pytanie jakie.
Oki, to lecimy po kolei z problemami:
Ten pokój syna jako pomieszczenie na sterownik ma tę zaletę że ma dużo ścian zewnętrznych, ale ma też potężną wadę: jest od południa i jak sam napisałeś, będize zbierał info o nasłonecznienieu. Skutek będzie taki, że pokój ten złapie dużo słońca, nagrzeje się i sterownik, będący "masterem" dla całego układu wyłączy ci grzanie. Wtedy te pokoje, które będą nienasłonecznione będą chłodne, głowiece będą otwarte, ale nei dostaną ciepłego czynnika i mozliwe będzie wystąpienie niedogrzania tych pomieszczeń, do których słońce nie wpada przez okna. Zasada jest taka, że te pomieszcenia, które miewająduże zyski ciepła, np od słońca należy wyposażyć w głowice, które pełnią rolę "slave" w ukłądize i są w stanie jedynie ograniczać temperaturę.
Tutaj musisz rozpatrzyć co sie częściej zdarzy, czy słońce czy wiatr i co bardziej będzie wpływać na ten pokój.
Coraz bardziej przybliżamy się do wniosku że sterownik powinien być przenosny-bezprzewodowy, ale nie przesądzajmy jeszcze. Pisałeś o sypailni od zachodu. Moze to ona będzie tym najchłodniejszym miejscem, niestety Ty będziesz to weidział najlepie, bo znasz swój dom najlepiej.
Podłogówka to problem i nie problem. Jak ją masz teraz wykonaną, z tego samego rozdzielacza co grzejniki, jak jest obniżana temperatura, czy masz na pętlach jakiś zawór odcinajacy (czy da sie podpiąc głowicę RTL)?
I czy w pomieszczeniach w których masz podłogówkę (głownie pytam o "nie łązienki" bo tam zawsze praktycznie stosuje sie dodatkowo drabinki) masz też grzejniki?
System indywidualnego sterownia (nazywany indywidulaną regulacją pomieszczeniową) ma generalnie za zadanie umożliwiać indywidualne sterownie temperatury w każdym pomieszczeniu (czyli prawie to samo co nam umożliwiają głowice, ale nie do końca, bo mamy też możliwość dogrzania oddzielnie każdego pomieszczenia, a nie tylko ograniczenia jego temperatury) z możliwością zaprogramowania indywidualnych harmonogramów czasowych dla każdego z tych pomieszczeń.
Sterowanie może być oparte na centralnym sterowniku, podłaczonych do niego indywidualnych czujniakch temperatury w każdym pomieszczeniu, bądź na indywidualnych sterownikach programowalnych w każdym pomieszczeniu. Różnice to koszty urządzeń i sposoby programowania nastaw i to który jest lepszy zależy od indywidualnych warunków i preferencji użytkownika.
Poziom wykonawczy to siłowniki termoelektryczne na zaworach grzejników lub rozdzielaczy. Siłowniki dostają sygnał z przypisanego im sterownika i otwierają zawory w konkretnych pomieszczeniach.
Żródło ciepła może tu współpracować w dwojaki sposób:
- ma zadaną temperaturę małego obiegu i cału czas pracuje, a poszczególne obwody c.o pobieraja sobie z tego obiegu tyle ciepła ile im potrzeba - wymagany odpowiedni ukąłd hydrauliczny, najlepiej sprawdza sie z 100%'ową podłogówką ze względu na niskie temperaturu (starty małego obiegu)
- jest połaczone ze sterownikami i załącza sie wtedy, kiedy któryś z nich zgłasza zapotrzebowanie na ciepło dla swojego obwodu i go otwiera. Tutaj można stosować układ master-slave, czyli decydować, któy sterownik ma prawo załaczyć źródło ciepła (master), a który tylko zgłosić zapotrzebowanie(slave), ale musi czekać aż master uruchomi żródło. W układzie master'ów, slave'ów mozę być dowolna ilosć w dowolnej kombinacji, zależy to od istotności danych pomieszczeń.
Jak to sie realizuje:
Zależnie od zasobności portfela.
Można stosowac dedykowane rozwiązania, np takie: http://www.bmr.cz/en/main.htm?2
lub innych firm Moeller, Siemens (drogie systemy).
Mozna zastosować niedrogie sterowniki PLC i czujniki np. www.telmatik.pl
Można w końcu zastosować zwykłe sterowniki pomieszczeniow euroster czy auraton, z odpowiednią ilością dodatkowych przekaźników.
Mam nadzieję że w miarę jasno opisałem zagadnienie.
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|