Witam serdecznie wszystkich forumowiczów
Kocioł Viessmann - Vitodens 333 F typ WR3C - sterowanie pogodowe ( ok.2 lata)
Problem: coraz częstsze ( w chwili obenej musiałem przejść na pracę w trybie nocnym ) alarmy A8 - "Brak powietrza w wewn. pompie obiegowej lub nie wysąpił min. przepływ objętościowy". System CO odpowietrzony , kocioł również, ciśn. w instalacji ok.1,7 bar, naczynie wzbiorcze 1,5 bar, instalacja szczelna. Przy pracy tylko CWU błędy występują bardzo rzadko ( raz na kilka tygodni ), przy pracy w trybie nocnym (pompa pracuje znacznie wolniej) błędów praktycznie nie ma, a wszystkie grzejniki grzeją. Filtr siatkowy na powrocie czysty i drożny. Za radą instalatora zdjąłem termostaty na 2 grzejnikach, żeby wykluczyć brak cyrkulacji. Sterowniki - Vitotronic 200 i Vitorol 300. Nie sprawdziłem czujnika ciśnienia za pompą (nie bardzo wiem jak). Zawór trójdrogowy przełącza się ( czy szczelnie - trudno się wypowiedzięć ).Kocioł ogrzewa dom szeregowy piętrowy 120 m2. Na chwilę obecną jestem umówiony na przegląd - ale trochę to potrwa ze względu na sezon grzewczy. Może jakiś doświadczony instalator coś podpowie - z góry serdeczne dzięki.
Witam, od progu powiem ze przewrtował em186 wyników dla viessmana i nie znalazłem nic, bo wsyztskim sie pali lampka czerwoana a mi nie,.
A i jestem zielony z gazownictwa i elektroniki.
Problem:
ad1. skala na budziku jest do 4, gazownik mówił ze jak braknie cisnienia, to żeby dobić do 2. Czyli jescze na czarne pole. Dobijam do dwóch i kapie woda z rurki z prawej strony od dołu, ciśnienie spada do 1.2 i nadal kapie. Średnio 2.3x dziennie musze dobić piec żeby trzymało 2jke. Dzieje się tak pierwszy raz od 5lat czyli na ten sezon dopiero się zaczeło jak właczyłem grzanie na kaloryfery.
ad2. Jak rano właczę grzanie (na noc gaszę piec) to w grzejniku na samej górze (1 pietro) słyszę: pyr pyr pyrrrrrrrrr bul bul (nie moge inaczej tego pisać). Grzejniki odpowietrzyone sa wszytskie a mój jest przedostatni a grzeje najmocniej, wręcz parzy. Co się psuje skoro nie ma powietrza w obiegu? Czy kocioł moze się zapowietrzyć? Nie wiem czy dobrze robiłem ale odpowietrzałem od ostatniego grzejnika tak jak hamulce w aucie- od końca.
ad3. Jak psiałem wczesniej mieszkam na górze. Jesli chcę sie wykąpac i mam wrzatek na górze to jest ok ale jak ktoś na dole zacznie myćgary to ja mam szok termiczny bo leci lód. Wina pompy czy instalacji? ( nie ja budowałem dom, instalka na miedzi)
Piecyk nie wchodzi w tryb awaryjny, odpala bez problemu.
Dziękuję za wszelkie porady i sprowadzenie mnie na ziemię, czy mogę sam coś z tym zrobić, czy dzwonić po speca?
Pozdrawiam.
EDIT:
Skleroza - dodam że to pyr pyr i bul bul ustaje jak kaloryfery się maxymalnie nagrzeją.
Witam.
Mam problem z doborem kołta gazowego do domu 1/2 bliźniaka o powierzchni około 200 m2. Dom 30 letni ocieplony styropianem chyba 5 cm .Okna plastykowe. Dom do kapitalnego remontu. W chwili obecnej piec gazowy 2-funkcyjny bez zasobnika w kotłowni .Po likwidacji tego pieca plauje zakup nowego pieca. W planie 2 łazienki :
(1)- wanna, prysznic , 2 umywalki , muszla
(2)-tylko 1 umywalka i muszla .
Odległości łazienek od pieca do odpowiednio około 9 metrów i 7 metrów oraz do kuchni 6 metrów ( lub moze więcej(?)). W domu 3 osoby 32,32 i 2 lata. Obecnie grzejniki stalowe 2-płytowe panelowe. Nie planuje ogrzewania podłogowego ani solarów. Prosze o pomoc w wyborze kotła gazowego. Wstępnie znajomy hydraulik polecił kocioł kondensacyjny Viessmann vitodens 100 W 26 kW + zasobnik Vitocell 120 L.
Dziękuje za pomoc.
Witam,
proszę o poradę w doborze pieca co gazowego: producent, marka, .
Zmieniam piec gazowy na nowy, stary się zużył
mieszkanie 54 m2
wysokość pomieszczeń 3m
kamienica z 1936roku
ściany budynku nieocieplone
grzejniki żeliwne
instalacja rury żeliwne średnica 3cm
na piec chce przeznaczyć max 6 000zł
lokalizacja Wrocław, więc nie ma problemu z serwisem
Zastanawiam się nad piecem dwufunkcyjnym, kondensacyjny z zamkniętą komora spalania, pod grzejniki żeliwne,
np: Vaillant turboTEC VUW plus
Chodzi mi obniżenie kosztów ogrzewania do min przy w/w instalacji
Osoba, która będzie mi przerabiać instalacje pod nowy kocioł poleca mi Junkers Cerapur Comfort
Jaka jest wasza opinia jaki kocioł wiszący mi polecacie - może jakiś Viessmann lub Termet??
Kolego... Jak pójdziesz do sklepu kupować kocioł, to zajrzyj do jego wnętrza. Termet składa kotły z zagranicznych i krajowych części. Podobnie jak viessmann i inni Zawór gazowy, pompa i palnik. Najważniejszą zaletą Termeta jest łatwy i bezpośredni dostęp do części w ich salonie firmowym w Świebodzicach i ich cena. Nie wierz w bajki, że Termety są wadliwe i często się psują. Trzeba uważać w Termecie na przetwornik ciśnienia i to wszystko. Dobrze wyregulowany kocioł pracuje długo i bezawaryjnie. A kondensata sobie odpuść. By uzyskać duże oszczędności musisz grzać niskimi temperaturami i co za tym idzie, mieć przewymiarowane solidnie grzejniki. Ne wspomnę już o konserwacji kotła.
I jeszcze jedna sprawa. Jak padnie Ci sterownik w którymkolwiek kotle, to masz poważny problem i wydatek. Sterowniki do kotłów Termet SA naprawie firma Tester w Świebodzicach. Koszt naprawy do 200 zeta. Ale wybór należy do Ciebie.
Kotłownia na Viessmannie świeżo uruchomiona. Rozumiem, że jakieś większe zużycie poszło na rozgrzanie całego, nigdy nie ogrzewanego domu (świeżo zakończona budowa), ale poszło w ciągu 10 dni 250m3 gazu. Czy to relatywnie dużo czy mało?
Faktem jest, że po odpowietrzeniu grzejników nie uzupełniłem wody w obiegu CO. i było niskie ciśnienie przez kilka dni. efektem były zimne grzejniki na poddaszu, gdzie z powodu braku ciśnienia woda w ogóle nie dochodziła. ale ciśnienie już jest ok. nie wydaje mi się jednak, żeby za niskie cisnienie spowodowało takie duże zużycie...
Martwi mnie też ciągle rosnąca liczba "Straty palnika". Po 20 dniach mieszkania mam "1650". mniej więcej 10-20 / dzień. nie mogę nigdzie znaleźć jakiejkolwiek informacji - czy to dużo czy mało? wzywać serwis?
z góry dzięki za pomoc,
Vojtek
Używam od 1,5 roku sterownik Heatmiser Netmonitor+ oraz termostat Heatmiser PRT-N. Sterowanie zarówno przez internet jak i przez SMSy. Szczególnie przydatny jest tryb Frost Mode. Aktywuje się go przy wyjeździe np. na kilka dni. Wówczas temperatura spadnie do Frost Temperature (wartość wymaganą można ustawić na każdym termostacie). Parę godzin przed powrotem do domu wystarczy wysłać SMSa lub zalogować się przez internet i wyłączyć Frost Mode - wracamy wówczas do ciepłego domu. U mnie sterownik oraz termostat współpracuje z piecem Viessmann 222-W i konieczny był zakup modułu Viessmanna do "blokowania z zewnątrz" za jakieś 300 zł. Netmonitor+ pozwala także zdalnie sterować innymi sprzętami w domu, np. oświetleniem, oknami dachowymi - konieczne będą wówczas przekaźniki. Sterowanie działa u mnie także bezproblemowo. Aha - mam także pokojowy czujnik temperatury Heatmisera i mogę odczytać temperaturę w domu przez internet lub SMSem (otrzymujemy SMS zwrotny).
Sprzęt można kupić bezpośrednio z UK (www.heatmiser.co.uk). Dokumentacja, schematy, ceny, itp. są dostępne na stronie internetowej. Pomoc techniczna odpowiada sprawnie na pytania, można się także do nich dodzwonić. Sprzęt nie jest tani, ale przynajmniej oferuje sporo opcji i jest uniwersalny, tzn. nie jest tylko do danej marki pieca. Heatmiser produkuje także inne akcesoria które współpracują z Netmonitor+, np. termostaty do grzejników, czujnik zewnętrzny temperatury (nie stosowałem ich, ale widziałem na stronie).
Pozdrawiam,
Do starej instalacji nie stosuje się kotłów kondensacyjnych, przerost formy nad treścią. I żadne "zabiegi" nie zmienią wysokości rachunków za gaz. Bez modernizacji kompleksowej (kocioł, grzejniki, instalacja) inwestycja w kotłownię kondensacyjną, nie przyniesie żadnych oszczędności na rachunkach.
O kotłach kondensacyjnych najlepiej poczytać na stronach internetowych producentów: De Dietrich, Viessmann, Vaillant, Saunier Duval, Junkers, Termet etc.
Na forum są zdjęcia partaczy bez elementarnej wiedzy, a nie firm wykonawczych z doświadczeniem. Jeśli chodzi o "wzorek -przeliczniczek" poprawiłem czeski błąd
mam kocioł olejowy viessmann dwu funkcyjny i chce za pomocą wymiennika podłączyć pod istniejący kocioł na eko groszek tak żeby olejek grzał mi ciepła wodę przy pomocy ekogroszkowca (chce zaoszczędzić na zakupie dodatkowych pomp i zbiornika na cwu) taki sobie schemat ułożyłem w głowie. dodam ze po podłączeniu olejak musi zostać przełączony na tryb zimowy(zawory na instalacje zamykam żeby w lato grzejniki nie grzały) żeby działał mi wymiennik. wymyśliłem sobie tak ze oszukam kocioł olejowy który będzie zaciągał nagrzana wodę z wymiennika i palnik nie będzie się uruchamiał a pompy będą działać czyli sterowanie przejmie kocioł olejowy. jest mały błąd strzałka [powrotu przy kotle na eko powinna być w drugą stronę
legenda
1. kocioł olejowy
2. Naczynie otwarte
3 kocioł na eko groszek ( z własnym sterowaniem)
4. Wymiennik płytowy
5. Zawór nadmiarowo upustowy
czy takie podłączenie będzie działać tak jak ja sobie to wymyśliłem ?
Witam. Mam zamiar zamontować instalację c.o. w mieszkaniu. Piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania - biorę pod uwagę:
- Saunier Duval Themaclassic F21 E,
- VIESSMANN VITOPEND 100 TURBO,
- ARISTON CLASS 24 FF.
Zwracam się z prośbą o informację jak to wszystko ze sobą połączyć, tzn. jakie średnice rur powinienem zastosować, jakie moce grzejników, itp.
plan mieszkania:
dziękuję za wszelkie sugestie
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl