zy po kondycji skóry można ocenić kondycję naszego organizmu?
Skóra człowieka ma powierzchnię ok. 2 m2, jest odbiciem wszelkich patologii dotyczących pracy naszych narządów wewnętrznych, zaburzeń odżywiania i stresów. Chorzy na cukrzycę wykazują większą wrażliwość na różne zakażenia bakteryjne i grzybicze. Często osoby te skarżą się na świąd skóry. W przypadku niedoczynności tarczycy skóra jest obrzęknięta, woskowata, zimna i sucha. Włosy są suche, łamliwe, a ich wzrost powolny. Inaczej wygląda skóra przy nadczynności tarczycy. Wówczas jest ona nadmiernie ocieplona, wilgotna i gładka. Występuje duża potliwość dłoni. Może dochodzić do uogólnionego zaczerwienienia skóry i zmian o charakterze pokrzywki. U osób z zaburzeniami wydzielania hormonów płciowych obserwuje się zmiany typu zaskórników, grudek, zmian ropnych - głównie na twarzy, dekolcie i plecach. „Cera naczynkowa" może świadczyć o zaburzeniach procesu trawienia np. nieżycie żołądka, przewlekłych zaparciach oraz zakażeniu Helicobakter pylori. W przypadku niedoboru żelaza dochodzi do zapalenia kącików ust i języka, skóra jest bladożółta, wypadają włosy. Przy niedoborze cynku, który zdarza się w chorobach zapalnych jelit, w zespołach złego wchłaniania, w przewlekłym zapaleniu nerek w wyniku odchudzania - w okolicach otworów naturalnych, na palcach rąk i stóp obecne są plamy rumieniowe łuszczące się, pokryte strupami, wypadają włosy, dochodzi do zapalenia błon śluzowych jamy ustnej. U osób z niedoborem witaminy A skóra jest sucha i łuszcząca się, zmniejsza się również wydzielanie potu i łoju.
Aby wyszyczyć i wybielić paznokcie polecam CYTRYNĘ :) Zanurz na 5 minut palce w ciepłej wodzie z dodatkiem soku z połówki cytryny. Zsuń skórki i potrzyj paznokcie skórką cytrynową. Efekt murowany :)
Aby wzmocnić paznokcie wkładaj je do majonezu( wiem ze troche dziwnie brzmi le skuteczne), po 5 minutach wyjmij je i umyj w ciepłej wodzie.
Jeśli masz problem z grzybica paznokci stóp, spróbujcie kilka razy dziennie obficie smarowac chore miejsce maścią rozgrzewającą. Wiele osób w tym lekarze twierdzą ze to naprawdę działa.
Na szorstkie i popękane dłonie polecam wazeliną, wieczorem przed snem obficie posmaruj ręcę, rano skóra będzie miekka i gładka.
Ode mnie to narazie wszystko, czekam na wasze pomysły.
ja wyczytalam taki przebieg parafinowania
PARAFINOWANIE DŁONI
Podstawą pielęgnacji dłoni w gabinecie kosmetycznym jest kompleksowy zabieg z wykorzystaniem kąpieli parafinowej. Rozgrzana płynna parafina wygładza, rozgrzewa, nawilża i pojędrnia skórę. Ma także działanie odżywcze, dzięki preparatom zastosowanym pod maskę parafinową. Zabieg ten przynosi ulgę i poprawia stan w przypadku przesuszonych, zniszczonych lub spierzchniętych dłoni.
Przed przystąpieniem do zabiegu należy obejrzeć dłonie klientki pod kątem zakażeń skóry dłoni i paznokci.
Przeciwwskazania:
* grzybica paznokci
* drożdżyca paznokci
* brodawki zwykłe
* nietypowość płytki paznokciowej
* stany zapalne
* choroby skóry
* skaleczenia
Przebieg zabiegu:
1. Włączenie podgrzewacza z parafiną (aby osiągnęła odpowiednią temperaturę)
2. Zdjęcie z rąk klientki bizuterii
3. Dezynfekowanie dłoni
4. Zastosowanie peelingu do rąk, spłukanie i osuszenie dłoni
5. Wykonanie masażu z użyciem kremu odżywczego
6. Nałożenie maski do rąk
7. Wykonanie kąpieli parafinowej
* - jeżeli stosujemy łaźnię parafinową - zanurzamy 3-krotnie dłoń po nadgarstek w parafinie
* - stosując podgrzewacz - sprawdzamy temperaturę parafiny na swoim przegubie dłoni; nakładamy pędzlem 3 warstwy parafiny najpierw na zewnętrznej części dłoni, następnie na części wewnętrznej
8. Nałożenie foliowej torebki oraz ocieplających rękawic frotte
9. Powtarzamy czynności 7. - 8. na drugiej dłoni Po 15 -20 minutach zdejmujemy rękawicę ocieplającą
10. Ściągamy parafinę razem z torebką ochronną (od przegubu w kierunku palców)
Do parafiny nie wolno wlewać żadnych ampułek, lotionów ani innych dodatków!!!
Zabieg parafinowania często łączy się z zabiegiem manicure. Wówczas przed wykonaniem peelingu opiłowujemy paznokcie nadając im pożądany kształt. Po zdjęciu maski parafinowej przystępujemy do odsunięcia i wycięcia skórek (są dobrze rozmiękczone i nie wymagają dodatkowego moczenia w kąpieli mydlanej). Na zakończenie malujemy paznokcie, które można przedtem wypolerować.
mgr Małgorzata Janowicz
Z paznokci można wiele wyczytać...to taki nasz barometr zdowia: Dziwny kolor, zaczerwienione skórki To grzybica. Chory paznokieć jest białawy, żółty, a nawet zielonkawy, bardzo gruby i łamliwy. Choroba szybko przenosi się z palca na palec. Idźmy do dermatologa. Przepisze kurację - tabletki przeciwgrzybicze lub specjalny lakier,choroba często wraca! Po kuracji najlepiej wyrzućmy wszystkie buty i kupmy nowe. Jeśli masz swoje ulubione, zdezynfekuj je. W aptece kup roztwór chinozolu (1%), ok. 4,50 zł. Włóż do butów nasączone nim waciki na 2 doby. Na basenie czy w hotelu nośmy klapki!
Poziome bruzdy To najczęściej efekt źle wykonanego manikiuru. Jeśli przyciskamy z za mocno cążki, uszkadzamy macierz paznokcia i odtąd rośnie on z rowkiem. Odwiedźmy manikiurzystkę.,może mamy tak twarde skórki, Przy regularnym, prawidłowo wykonanym manikiurze w ciągu ok. 6 miesięcy odrośnie ci gładki paznokieć.
Podłużne rowki Bywają objawem niedoboru białka i mikroelementów. Mogą występować również u osób leczących się na przykład na choroby tarczycy. A niekiedy takie zmiany pojawiają się wraz ze starzeniem się skóry. Uzupełniajmy niedobory, łykając codziennie zestawy witaminowe, np. Centrum. Jeśli to nie pomaga, zbadajmy działanie tarczycy. Gdy oprócz paznokci niepokoi cię wygląd skóry, idźmy do dermatologa – możemy mieć łuszczycę.
Matowe, łuszczące się, z wgłębieniami Przyczyną może być tzw. wyprysk kontaktowy. To uczulenie na różne substancje, m.in. detergenty i składniki farb do włosów. Palce i dłonie stają się wtedy szorstkie i zaczerwienione, a skóra nad paznokciami może nawet pękać. Zgłośmy się do alergologa. Zleci badanie, przepisze ci kurację przeciwalergiczną.
Zgrubienia i wgłębienia Tak może się objawiać łuszczyca. Grubieje fragment płytki paznokcia u rąk lub u nóg. Na skórze pojawiają się czerwone, szorstkie plamki, pokryte białą łuską. Leczenie łuszczycy poprawi też wygląd paznokci. Idźmy do dermatologa. Zaleci np. naświetlanie lampami PUVA. Pomogą też kąpiele słoneczne oraz maści sterydowe.
Białe plamki Najczęściej to pęcherzyki powietrza, które dostały się pod twoje paznokcie, gdy bębniłaś nimi np. w blat – płytki lekko się wtedy rozwarstwiają i dostaje się do nich powietrze. Plamki mogą oznaczać też niedobór cynku w organizmie. Jedzmy ryby, np. łososia. Na rozwarstwione paznokcie róbmy okłady z oliwy z cytryną.
Gdy się rozdwajają Może to oznaczać, że twojemu organizmowi brakuje wapnia. Uzupełniaj go, przyjmując np. Calcium C. Rozwarstwianie paznokci może być również spowodowane nieumiejętnym piłowaniem.
Zdrowe paznokcie powinny być gładkie,przezroczyste,błyszczące i rózowe.
**niezdrowe kolory:
zółty-grzybica,niedomagania tarczycy,płuc zielonkawy-zakażenie bakteryjne lub grzybicze czarne plamy-uderzenie,przygniecenie sinawe-zaburzenia krązenia,choroby serca,płuc bladorózowy-anemia czerwony-choroby serca i naczyń krwionośnych biały-anemia,schorzenia tarczycy lub wątroby białe plamki-uraz macierzy paznokcia,niedobór cynku brązowe plamki-łusczyca czarne centki-uraz paznokcia lub czerniak w połowie biały a wpołowie rózowy-choroby nerek
W tym temacie będziemy rozmawiać o paznokciach , ja nie mogę dojść z nimi do ładu a jak je maulje to strasznie krzywo ...
Mocne i zdrowe paznokcie
Kąpiele, maseczki i witaminy
Pielęgnacji dłoni nie ograniczaj tylko do troski o samą skórę. Efekt twoich zabiegów pozostanie niezauważony, jeśli nie zadbasz o paznokcie. Masz delikatne płytki, które łatwo się łamią, rozdwajają i wolno rosną? Powinnaś zafundować im naturalną kurację wzmacniającą.
Łamliwe, matowe lub zniekształcone paznokcie mogą świadczyć o chorobie tarczycy, płuc, cukrzycy czy początkach łuszczycy. Najczęściej jednak są skutkiem niedostatecznej higieny, grzybicy albo błędów żywieniowych. Jeśli paznokcie łamią się lub pękają, przez 6 - 8 tygodni nie lakieruj ich. Unikaj kontaktów z chemikaliami, nawet z płynem do mycia naczyń. Prace porządkowe wykonuj w rękawiczkach.
Niezastąpiona odżywka
Zanim rozpoczniesz domowe zabiegi, skróć zniszczone paznokcie i delikatnie opiłuj je mineralnym pilniczkiem.
Dwa razy dziennie wcieraj w płytki oraz skórki wokół nich olejek rycynowy albo olejek z kiełków pszenicy. Wykonuj przy tym kilkuminutowy masaż. Raz w tygodniu nałóż na paznokcie maseczkę przygotowaną z żółtka, łyżeczki oliwy i kilku kropli soku z cytryny. Po 15 minutach zmyj ją letnią wodą.
- Codziennie przez tydzień rób kąpiel palców.
Łyżkę siemienia lnianego i pół łyżeczki pokrzywy zalej 1/2 litra wrzątku. Gdy napar przestygnie do ok. 40 stopni, zanurz w nim palce i mocz kilka minut. Do kąpieli stóp weź dwa razy więcej składników.
- Przez następny tydzień codziennie rób kąpiel wzmacniającą paznokcie.
Pół szklanki oliwy wymieszaj z łyżką soku z cytryny, lekko podgrzej i mocz palce przez 5 - 7 minut. Tę samą oliwę możesz wykorzystać nawet trzy razy.
- W trzecim tygodniu powtórz kąpiel z siemienia i pokrzywy.
- Przez pierwsze 7 dni, a później co drugi dzień pij napar ziołowy. Po łyżeczce pokrzywy i kwiatów dziewanny zalej 1/4 litra wrzątku, chwilę pogotuj. Przykryj. Po 10 minutach wypij. Stosuj przez 2 - 3 tygodnie.
Kąpiel w ciepłej oliwie
Podgrzej 1/4 szklanki oliwy z oliwek. Wlej ją do miseczki i dodaj kilka kropli płynnej witaminy A+E (kupisz ją w aptece). Zanurz w takiej kąpieli paznokcie na kilkanaście minut. Zabieg powtarzaj co najmniej raz w tygodniu przez trzy miesiące.
Jedz na zdrowie
Na wygląd paznokci wpływ ma także twoja dieta. Dlatego do codziennego jadłospisu włącz produkty bogate w witaminy z grupy B, a zwłaszcza witaminę B5. Jak żadna inna, wzmacnia i regeneruje paznokcie. Znajdziesz ją w żółtkach jaj, produktach zbożowych, drożdżach, rybach, ziemniakach i warzywach strączkowych. Cenna jest również miedź - poprawia nawilżenie płytek. Jej źródłem są m.in. orzechy i suszone owoce.
Jedz pieczywo pełnoziarniste, kasze, otręby, kiełki, pomarańczową paprykę i warzywa liściaste. Codziennie zjedz choć odrobinę masła śmietankowego.
Co 2 - 3 dni wypij łyżkę lekko osolonego tranu.
nie obgryzaj paznokci!
To zdanie powtarzano ci do znudzenia w dzieciństwie. I co? jesteś już dorosła, a twoje paznokcie ciągle noszą ślady zębów.
Wstydzisz się podać rękę na powitanie, najchętniej całe życie chodziłabyś w rękawiczkach. Twoje paznokcie są po prostu zmasakrowane. Oprócz fatalnego efektu estetycznego, dodatkowo fundujesz sobie kłopoty ze zdrowiem. Przy okazji katujesz tych, którzy na ciebie patrzą. Czy wiesz, że namiętne oddawanie się obgryzaniu paznokci wygląda okropnie? I wzbudza wstręt obserwatorów: takie jest zdanie ponad 70% osób ankietowanych przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej. Przestań obgryzać. Nie jest łatwo? Jasne, ale da się zrobić!
problem leży w twojej głowie Czy zastanawiałaś się nad tym, kiedy najczęściej paznokcie lądują w twoich ustach? Prawdopodobnie dzieje się to wtedy, gdy jesteś zdenerwowana, podekscytowana (nawet pozytywnie). Tak jak palacz chwyta za papieros, ty bierzesz się za swoje palce. Podobny mechanizm występuje u osób, które "zajadają stres": czekoladowy batonik uspokoi nie tylko dlatego, że zawiera uspokajający magnez, on zaspokaja odruch ssania. Bardzo często palenie papierosów, pojadanie i obgryzanie paznokci idą w parze. Ten mechanizm ma swoje źródło we wczesnym dzieciństwie, kiedy to zaniepokojony niemowlak uspokaja się ssąc pierś matki. Zachowanie takie staje się odruchem, który utrwalony w późniejszym czasie, wykonywany jest nieświadomie. To, że akurat ty w odróżnieniu od twojej przyjaciółki, obgryzasz paznokcie, zależy od twojej podatności na stres i nieumiejętności jego rozładowywania. zwykle obgryzają paznokcie nerwusy, osoby nadpobudliwe.
dasz sobie radę! Masz dość pozadzieranych skórek i obgryzionych do krwi paznokci? Najważniejsze to uwierzyć, że kiedyś bez wstydu podasz komuś wypielęgnowaną dłoń. Masz do dyspozycji sporo metod i środków, które pomogą ci wyhodować piękne i mocne paznokcie:
• gorzkie płyny przeciw obgryzaniu paznokci; swoją ostrą goryczą zwrócą uwagę, że twoje palce właśnie znalazły się w okolicy ust
• w sytuacjach stresowych sięgnij po lekkie środki uspokajające: pomogą zapanować nad emocjami i jest szansa, że uratują ci paznokcie
• wybierz się do psychologa: jeśli inne metody zawiodą, specjalista pomoże ci zwalczyć zgubne nawyki; terapia u psychologa jest często konieczna, gdy paznokcie obgryza dorosła osoba i nie potrafi skończyć z tym przyzwyczajeniem
czym ryzykujesz obgryzając...
• paznokcie długotrwałe mechaniczne drażnienie paznokci doprowadzi w końcu do nieodwracalnego zniekształcenia płytki paznokciowej i ogólnego osłabienia paznokci, a może się skończyć nawet utratą paznokci! osłabione paznokcie rozdwajają się, łamią i stają się szare; ciągłe wkładanie rąk do ust często także skutkuje chorobami pasożytniczymi: osoba obgryzająca może się zarazić owsikami, glistą ludzką i tasiemcem, oraz schorzeniami bakteryjnymi żołądka lub jelit czy zapaleniem wątroby
• skórki pokaleczone, pogryzione do krwi są otwartymi wrotami dla wszelkiego rodzaju infekcji, od bakteryjnych po grzybicze; ponadto, z zakażonych skórek bardzo łatwo przenieść bakterie i grzyby na usta, co skutkuje aftami, pleśniawkami i zajadami
Oto garść rad tych, którzy wygrali tę nierówną walkę ze zgubnym nawykiem:
• miej zawsze coś w rękach, obracaj długopis, ołówek, baw się kulą wypełnioną np. grochem: to cię odstresuje i zatrzyma twoje dłonie daleko od ust
• maluj paznokcie, nie tylko gorzkimi preparatami, przeznaczonymi specjalnie do walki z tym nawykiem, ale i zwykłym kolorowym lakierem: paznokcie są wtedy twardsze i bardziej na nich widać twoją niszczycielską działalność
• staraj się myśleć, co się dzieje z twoimi rękami: gdy tylko wędrują do ust, w porę je powstrzymaj
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|