Warszawski Okręg Przemysłowy jest drugim co do wielkości okręgiem przemysłowym Polski (2.5 tyś. zakładów przemysłowych) Ustępuje mu jedynie GOP. W jego skład wchodzi 35 miast, które zamieszkuje 2.3 mln osób.
Początki tego okręgu sięgają XIX wieku, kiedy czynnikiem przyciągającym przemysł była koncentracja ludności. Warszawa w drugiej połowie tego wieku była największym miastem na ziemiach polskich. W wyniku II wojny światowej przemysł całkowicie podupadł, aby w latach 50-tych i 60-tych dynamicznie się rozwinął. Czynnikiem, który ograniczał rozwój był niedobór mieszkań, a więc
i siły roboczej.
Okręg Warszawski różni się od GOP-u ponieważ wyspecjalizowany jest w gałęziach typowych dla obszarów wielkomiejskich. Nie rozwiną się ze względu na wydobywane surowce, gdyż ich tam nie ma, jak w przypadku GOP-u.
Wiodąca gałęzią jest przemysł elektromaszynowy, który skupia się w samej Warszawie jak i okolicznych miastach: Pruszków, Piaseczno, Błonie, Ożarów, Mińsk Mazowiecki. Zaliczamy do niego przemysł elektroniczny, precyzyjny, środków transportu, obrabiarek i maszyn budowlanych. Cecha wspólna tych gałęzi jest małe zapotrzebowanie na surowce, wysokie wymagania w zakresie wykwalifikowanej kadry i stosunkowo mała uciążliwość dla środowiska.
Dominujący jest też przemysł farmaceutyczny, perfumeryjno-kosmetyczny, odzieżowy (drugi pod względem wielkości po Łodzi), lniarski i poligraficzny.
Istniej tez przemysł spożywczy i energetyczny nastawiony na zaspokojenie lokalnego rynku.
Nietypowym zakładem jest huta metali szlachetnych bardzo zanieczyszczająca
środowisko.
Mała notka encyklopedyczna.
Chicago,
(stan Illinois), na pd.-wsch. brzegu Jez. Michigan. Jeden z największych w USA ośr. miejskich (3. co do wielkości), 2,8 mln mieszk., zespół miejski 7,7 mln, region metropolitalny CH.-Gary-Kenosha 8,5 mln (1994 r.). Największe na świecie skupisko Polonii. Jedno z głównych centrów przemysł. w USA. Przemysł: metalurg. (huty żelaza i stali), spoż. (przetwórstwo mięsa, młynarstwo), elektron., maszyn., metalurg., poligraf., odzież., środków transp. Wielki ośr. handl.-finans. (giełda zbożowa, banki, tow. ubezpiecz.). B. ważny węzeł kom. USA, duży port na Wielkich Jeziorach, połączony kanałami z systemem rzecznym Missisipi, a przez Drogę Wodną Św. Wawrzyńca z O. Atlantyckim, olbrzymi węzeł kolej., międzynar. port lotniczy. Ośr. kult.-nauk., szkoły wyższe (m.in. 3 uniw., najstarszy zał. w 1851), biblioteka, muzea, (m.in. Muzeum Nauki i Przemysłu), teatry, orkiestra symf., opera, muzea, planetarium, akwarium. W 1803 w miejscu dzisiejszego Ch. zał. ameryk. Fort Dearborn, status miejski w 1837 r.. Szybki rozwój po uzyskaniu połączeń lądowych i wodnych ze wsch. wybrzeżem. Liczne "drapacze chmur", pierwszy w świecie wybud. 1887-1888 r. i najwyższy w świecie Sears Tower - 443 m.
================================================
CHICAGO
prolog. Wojna
Chicago to jedno z bardziej pechowych miast w ZSA. Jako trzecie co do wielkości, stało się celem wielu głowic broni ABC. Już wcześniej, zanim spadły pierwsze bomby, śmiercionośne wirusy i bakterie dokonały spustoszenia wśród ludności. Nuklerane piekło tylko dokończyło dzieła zniszczenia. Fale uderzeniowe, burze ogniowe, pożary, wszechobecna panika i utrata władz mast oraz armii nad sytuacja na ulicach w krótkim czasie doprowadziła do upadku tego wielomilionowego miasta.
Zniszczeniu uległy olbrzymie obszary przedmieść i spora część centrum.
Wszystko przebiegało tak jak w innych miastach podczas wojennej zawieruchy. Na początku każdy kto żyw uciekał na złamanie karku z miasta przed zmorą ataku biologiczno-bakteriologicznego. Tam szalał bandytyzm, grasowały bojówki, gangi a bezradna policja mogła tylko patrzeć. Przedmieścia zapełniły się ludźmi, potem chorobami, w końcu i tam wybuchły zamieszki, potem zaś regularna wojna o środki do życia.
W obliczu fal imigrantów z Kanady, miasto zostało otoczone kordonem wojskowym. Z początku miał też słuzyc jako pomoc w utrzymaniu kwarantanny, ale zanim władze zdołały pojąć że to na nic gdyż podobna sytuacja dotyczy praktycznie całego kraju i dać im szansę na ucieczkę przed atmowym kontruderzeniem, było za późno. Spadły już pierwsze bomby.
Chicago miało wiele schronów i wiele placówek pozwalających na przetrwanie krytycznych, pierwszych chwil wojny.
Kanały, sieć metra, podziemne parkingi oraz tajne rządowe placówki, wkrótce były przepełnione.
Najbogatsi ratowali się kriogeniką, skazując się na zamieszkanie w mieszczących setki hibernatorów salach, które służyły szpitalom do badań i dopiero niedawno prowizorycznie przerobiono je na w pełni funkcjonalne urządzenia. Wielu z nich nie obudzi się już nigdy.
Wojna trwała, a miasto pustoszało. Wojsko już dawno zostało wycofane. Ludzie których schrony jeszcze nie zostały zdobyte przez rozszalały tłum i bandy dezerterów, z ulgą powitali zniknięcie agresorów. Byli teraz jedynymi mieszkańcami miasta, poza degeneratami i pierwszą falą mutantów która nadeszła z północy. Całe dnie i noce trwały pożary, które traaiły przedmieścia i centrum. Osłabione konstrukcje dzień po dniu waliły się, grzebiąc w ruinach całe ulice, nierzadko kwartały. Miasto umierało.
Nieliczni którzy uciekli z i udało im się przetrwać, żyli z dala od miasta. Co jest niespotykane, niedobitkami nie zawładnął żaden samozwańczy przywódca, kaznodzieja czy ktokolwiek inny. Wielokulturowe społeczeństwo trzymało się w obrębienwłasnych rodzin, krewnych, rodaków. Kanadyjczycy, Polacy, Włosi, Rosjanie, Irlandczycy, Żydzi, Indianie i wiele innych nacji.
Ludzie byli zbyt upodleni, wyczerpani i zszokowani żeby podjąć jakiekolwiek próby organizacji. Jakąkolwiek władzę mieli jedynie dezerterzy z armii, uzbrojeni i lepiej przygotowani do życia w powojennych warunkach. Doszli z mieszkancami do porozumienia, i w zamian za ochronę i informacje jakie uzyskiwali przez sprzęt komunikacyjny otrzymywali żywność i obietnicę, że wspólnie będą mogli osiąść w mieście. Próbowano nawiązać kontakt z sąsiednimi miastami, jednak żaden z posłańców nie wracał. Byli zdani tylko na siebie. Wszyscy czekali.
W koncu nadszedł czas powrotu do miasta. Głód, choroby, bieda zmusiły ich do ponownego spojrzenia na swój dom - Chicago.
To, co zastali przerosło ich najśmielsze wyobrażenia i obawy...
--
Wojna podobała mi się, dopóki siedziałem sobie w Sudanie i jedyne co mi zagrażało to tubylcy uzbrojeni conajwyżej zaostrzone mango. Potem przyszedł szkop z karabinem i wszystko sie spieprzyło...
Czym jest laser?
Laser to skrót od Light Amplification by Simulated Emission of Radiaton. Jest to generator światła, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej.
Właściwości otrzymanego światła:
- bardzo mała szerokość linii emisyjnej (czyli bardzo duża moc emisji),
- spolaryzowanie wiązki światła,
- spójność wiązki w czasie i przestrzeni,
- monochromatyczność,
- niska rozbieżność.
Jak działa laser?
Światło wpada do cylindrycznego wnętrza lasera (ośrodka czynnego), wypełnionego gazem lub kryształem.
Światło zostaje przechwycone przez dwa zwierciadła we wnętrzu cylindra.
Odbijając się od nich, przekazuje swoją energię wypełniającej cylinder substancji.
Atomy tej substancji pochłaniają (absorbują) fotony światła.
Każde zderzenie atomu z fotonem wyzwala energię w postaci światła lasera. Takie światło ma jednakową częstotliwość fali, dlatego nazywamy je światłem spójnym.
Rodzaje laserów.
Podział laserów w zależności od ośrodka czynnego
W nawiasach podano długości fal emitowanego światła.
* Lasery gazowe:
o He-Ne helowo-neonowy (543 nm lub 633 nm)
o Ar argonowy (jonowy) (458 nm, 488 nm lub 514,5 nm)
o na dwutlenku węgla
o na tlenku węgla
* Lasery na ciele stałym
o rubinowy (643 nm)
o neodymowy na szkle
o neodymowy na YAG-u
o erbowy na YAG-u (1645 nm)
o tulowy na YAG-u (2015 nm)
o holmowy na YAG-u (2090 nm)
o tytanowy na szafirze
* Lasery na cieczy
o barwnikowe - ośrodkiem czynnym są barwniki rozpuszczone w nieaktywnym ośrodku przezroczystym np. rodamina
* Lasery półprzewodnikowe
o złączowe
+ na materiale objętościowym
+ na studniach kwantowych
+ na kropkach kwantowych
o bezzłączowe
+ kwantowy laser kaskadowy
Podział laserów w zależności od zastosowań
* Specjalne lasery gazowe wytwarzające ultrafiolet o możliwie jak najmniejszej długości fali używane do produkcji półprzewodnikowych układów scalonych:
o F_2 (157 nm)
o ArF (193 nm)
o KrCl (222 nm)
o XeCl (308 nm)
o XeF (351 nm)
* Lasery używane w stomatologii i dermatologii w tym do usuwania tatuaży, znamion oraz włosów:
o rubinowy (694 nm)
o Aleksandrite (755 nm)
o pulsacyjna matryca diodowa (810 nm)
o Nd:YAG (1064)
o Ho:YAG (2090 nm)
o Er:YAG (2940 nm)
* Półprzewodnikowe diody laserowe:
o małej mocy - używane we wskaźnikach laserowych, drukarkach laserowych, CD/DVD
o dużej mocy - używane w przemyśle do cięcia i spawania, występują o mocach do 10kW
Budowa lasera
Laser składa się z trzech części:
* ośrodka laserowego, który ma zdolność do wstępowania większej liczby atomów w stan wzbudzenia;
* źródła energii przekazującego energię do ośrodka, co zwiększa liczbę elektronów na poziomie metastabilnym;
* komory rezonansu utworzonej przez szereg luster odbijających wiązkę promieniowania.
Pozostałe części lasera to soczewki i przesłony.
Lasery dzielimy według rodzaju ośrodka:
* ciała stałego (krystaliczne),
* gazowe,
* barwnikowe,
* półprzewodnikowe.
Pierwszy laser zbudowano w 1960 roku.
Zastosowanie laserów
Poligrafia
Lasery znalazły zastosowanie w nowoczesnej poligrafii:
* Computer-to-Film CtF czyli w naświetlarkach filmów poligraficznych
* Computer-to-Plate CtP w naświetlarkach offsetowych form drukowych
* Computer-to-Press CtPress czyli w naświetlarkach zintegrowanych z maszyną drukarską
* Computer-to-Print CtPrint czyli w jednym z typów druku cyfrowego, tj. w technologii analogicznej do używanych w cyfrowych kserokopiarkach
Znakowanie produktów
Lasery znalazły również zastosowanie przy znakowaniu produktów. Używa się ich przy liniach produkcyjnych posiadających bardzo wysokie wydajności oraz gdy chcemy uzyskać ładny i estetyczny nadruk.
Nadruki można wykonywać na:
* etykietach produktów poprzez usuwanie warstwy farby
* butelkach PET poprzez trwałe naniesienie znaków
* elementach metalowych oraz innych
Laserowe cięcie metali
Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Podstawowa różnica tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku cięcia laserowego stanowi gorący promień lasera oraz gaz techniczny o dużej czystości. W zależności od stosowanego urządzenia (przede wszystkim jego mocy) cięcie przeprowadza się na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|