grzebiuszki ziemnne

Tematy

biblia

Ambro, widzę, że to nie była żaba, tylko grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus). W chwili zagrożenia nadyma się i wydziela zapach czosnku, a w ostateczności głośno skrzeczy. Dzień spędza zakopana głęboko pod ziemią, nocą wychodzi na żer.
Ale do żaby podobna ;)





Ewa Furtak2007-03-11, ostatnia aktualizacja 2007-03-11 19:23

Płotki mają powstrzymać żaby

W rejonie rezerwatu Morzyk spotkać można ponad połowę wszystkich występujących w Polsce gatunków płazów. Po interwencji przyrodników pojawiła się tam siatka, która ma zapobiec masowemu ginięciu płazów pod kołami samochodów.

Od kilku lat okolice rezerwatu Morzyk w Grodźcu Śląskim bada Marek Sołtysiak, herpetolog z Chorzowa. Znalazł tam rzadkie, chronione gatunki, takie jak rzekotka drzewna, grzebiuszka ziemna czy kumak nizinny. Zwierzęta można spotkać nie tylko w istniejących tam od dawna zbiornikach. Zajmują też wykopy powstałe przy okazji budowy drogi ekspresowej do Cieszyna. Jednak powstanie szosy zagroziło zwierzętom. Obwodnica Grodźca przecięła szlaki ich wiosennych wędrówek. Istniała obawa, że tysiące płazów zginą pod kołami samochodów, bo zdaniem przyrodników zaprojektowane tam cztery przejścia dla zwierząt nie zapewnią im bezpieczeństwa.

Sprawą zajęły się katowicka Fundacja "For Animals" oraz Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja". U inwestora, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, interweniowała także Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody. Jest efekt: na siatce, mającej zapobiec wychodzeniu większych gatunków zwierząt na drogę, pojawiło się dodatkowe zabezpieczenie, czyli siatka o bardzo gęstym oczku, przez którą nie jest w stanie przecisnąć się żaden płaz.

- To już o niebo lepsza sytuacja niż wcześniej. Tym bardziej że wiosenne wędrówki żab już się zaczynają - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Na tym jednak nie zakończy się walka o płazy z rejonu Morzyka. Zdaniem ekologów najlepszym rozwiązaniem byłoby wykopanie stawu, w którym płazy mogłyby się rozmnażać. To sprawiłoby, że w ogóle nie przechodziłyby przez drogę w poszukiwaniu miejsc lęgowych. Niezbędne jest także przedłużenie istniejącego już ogrodzenia.

- Dopilnujemy, żeby te prace zostały wykonane jak najszybciej - zapowiadają ekolodzy.



...........................................................................................................
Wbrew powszechnej opinii ekolodzy nie tylko protestują, ale też rozsądnie działają, by droga była, ale nie ucierpiało na tym środowisko.



" />ja często znajduję grzebiuszki ziemne (taki gatunek żaby) w jakichś norach odgrodzonych od świata betonem, więc je stamtąd biorę i zanoszę na łąkę.



" />
">Mój staw jak co roku wiosną opanowały żaby:

Tadeuszu, tak dla ścisłości, to nie żaby, a ropuchy szare (Bufo Bufo). Należą one do innej rodziny niż np. popularna w naszych wodach żaba jeziorkowa (Rana lessonae). W Polsce występuje pięć rodzin tych płazów:

ropuszkowate (Discoglossidae), np. kumak nizinny (Bombina bombina),
grzebuszkowate (Pelobatidae) np. grzebiuszka ziemna (Pleobates fuscus),
ropuchowate (Bufonidae) np. ropucha szara (Bufo bufo)
rzekotkowate (Hylidae) np. rzekotka drzewna (Hyla arborea),
żabowate (Ranidae) np. żaba jeziorkowa (Rana lessonae)

A tak to wygląda od strony systematyki:

Gromada: Płazy (Amphibia), Linnaeus 1758
Podgromada: (Aspidospondyli),
Nadrząd: Skaczące (Salientia), Laurenti 1768
Rząd: Bezogonowe (Anura), Oppel 1811
Rodzina: Ropuszkowate (Discoglossidae)
Gatunek: Kumak nizinny (Bombina bombina)

Gromada: Płazy(Amphibia), Linnaeus 1758
Podgromada: (Aspidospondyli),
Nadrząd: Skaczące (Salientia), Laurenti 1768
Rząd: Bezogonowe (Anura), Oppel 1811
Rodzina: Grzebiuszkowate
Gatunek: Grzebiuszka ziemna (Pleobates fuscus)


Gromada: Płazy (Amphibia), Linnaeus 1758
Podgromada: (Aspidospondyli),
Nadrząd: Skaczące (Salientia), Laurenti 1768
Rząd: Bezogonowe (Anura), Oppel 1811
Rodzina: Ropuchowate (Bufonidae),
Rodzaj: Ropucha (Bufo),
Gatunek: Ropucha szara (Bufo bufo)

Gromada: Płazy (Amphibia), Linnaeus 1758
Podgromada: (Aspidospondyli),
Nadrząd: Skaczące (Salientia), Laurenti 1768
Rząd: Bezogonowe (Anura), Oppel 1811
Rodzina: Rzekotkowate (Hylidae), Hallowell
Gatunek: Rzekotka drzewna (Hyla arborea) , Linnaeus 1758

Gromada: Płazy (Amphibia), Linnaeus 1758
Podgromada: (Aspidospondyli),
Nadrząd: Skaczące (Salientia), Laurenti 1768
Rząd: Bezogonowe (Anura), Oppel 1811
Rodzina: Żabowate (Ranidae), Bonaparte
Rodzaj: Żaba (Rana), Linnaeus
Podrodzaj: Żaby zielone (Rana pelophylax),
Gatunek: Żaba jeziorkowa (Rana lessonae)

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ w dziale NEKTON cz II



Grzebiuszki ziemne ??????

Siedzisz pod pantoflem? :>



" />PARK KRAJOBRAZOWY WZNIESIEŃ ŁÓDZKICH... Utworzony w 1996 roku Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich (PKWŁ) obejmuje obszar o powierzchni 13767 ha, z czego na otulinę przypada 3020 ha. Największy udział w powierzchni mają grunty rolnicze - ok. 65%, lasy zajmują ok. 28%. W granicach PKWŁ znajdują się trzy rezerwaty przyrody Las Łagiewnicki (69,85 ha), Struga Dobieszkowska (37,65 ha) i Parowy Janinowskie (41,66 ha) oraz zespół przyrodniczo-krajobrazowy Górna Mrożyca.

Flora parku jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Swoje stanowiska ma tu wiele interesujących, rzadkich regionalnie gatunków. Z pośród roślin chronionych na terenie PKWŁ występują m.in.: lilia złotogłów, pełnik europejski, naparstnica zwyczajna, wawrzynek wilczełyko, widłaki i pięć gatunków storczyków.

Największe bogactwo i zróżnicowanie fauny PKWŁ związane jest z kompleksami leśnymi, zwłaszcza tymi najmniej przekształconymi przez człowieka. Do ciekawostek należy liczna grupa występujących tu rzadkich bezkręgowców żyjących wyłącznie w Polsce Południowej lub nawet tylko w górach, a także gatunki saprofagiczne mające w PKWŁ jedyne stanowiska w Polsce (dwa gatunku muchówek).


GŁAZY NARZUTOWE W KRAJOBRAZIE PARKU

Napotykając w czasie wędrówek po PKWŁ olbrzymie głazy narzutowe, nierzadko zastanawiamy się nad ich pochodzeniem. Zostały one przywleczone na obszar środkowej Polski przez lądolód skandynawski 180 - 150 tys. lat temu w plejstoceńskiej epoce lodowcowej. Lądolód, nasuwając się na ten obszar od północy, utworzył przed swym czołem pagóry z przetransportowanego materiału. Powstałe w ten sposób formy terenu nazywane są wałami moreny czołowej.

Głazy narzutowe spotkać można na terenie parku praktycznie wszędzie. Upiększają krajobraz w postaci malowniczych głazowisk. Potężne megality, dumnie sterczące pośród pól, często ze względu na swą wartość i majestat zasługują na miano pomników przyrody. Niektóre z nich mają wartość historyczną. Umieszczono na nich tablice upamiętaniające ważne wydarzenia w regionie.

Jako stały element w krajobrazie, towarzyszący rolnikom w ich codziennym życiu, głazy stały się źródłem podań i legend.
Jedna z nich tłumaczy mnogość głazów różnej wielkości na tym terenie niezwykłą zdolnością ziemi do "rodzenia kamieni". W rzeczywistości to proces wymarzania głazów z gruntu odpowiedzialny jest za coroczne pojawianie się nowych głazów, niewielkich rozmiarów na powierzchni ziemi. Rzeczywiście może to nasunąć pewne skojarzenia dotyczące narodzin.


ZWIERZĘTA PARKU KRAJOBRAZOWEGO WZNIESIEŃ ŁÓDZKICH - PŁAZY

W PKWŁ dotychczas stwierdzono występowanie 12 gatunków płazów. Do najpospolitszych i najlicznieszych należy żaba trawna. Spotkać ją można zarówno w lasach jak i na łąkach. Jest płazem, który najwcześniej przystępuje do godów - często zanim jeszcze ustąpi lód ze zbiorników. Bardzo podobna do żaby trawnej jest żaba moczarowa. W ostatnich latach jej liczebność dość szybko spada, zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie Łodzi. Na terenie Parku można jeszcze obserwować żabę jeziorkową oraz formę mieszańcową - żabę wodną. Są one wyjątkowo silnie związane z wodą - w stawach spędzają większą część swojego aktywnego życia. Występują pospolicie i dość licznie na terenie całego Parku. Gatunkeim, który chyba zna każdy jest ropucha szara. Jest ona wyjątkowo silnie przywiązana do zbiorników, w których odbywa gody, nawet jeśli brakuje w nich wody! Jej krewniaczki - ropucha zielona oraz ropucha paskówka z kolei bardzo lubią wędrówki, jako pierwsze zasiedlają nowe tereny i zbiorniki wodne. Gatunkiem, który w bardzo szybkim tempie ustępuje z okolic Łodzi, jest kumak nizinny. Obecnie na terenie Parku występuje niewielka jego populacja we wschodniej części. Rolniczy krajobraz sprzyja występowaniu grzebiuszki ziemnej. Jest ona zwierzęciem bardzo skrytym, dzień spędza w wygrzebanych przez siebie norkach - dlatego trudno ją spotkać. Jednym z najsympatyczniejszych płazów występujących w Parku jest rzekotka drzewna. Trudno ją zauważyć gdyż jej zielony kolor doskonale zlewa się z barwą liści, jednak o jej obecności może świadczyć niezwykle głośny rechot dochodzący w nocy z nad stawu.

Przedstawicielem płazów ogoniastych są traszka zwyczajna oraz grzebieniasta. Pierwsza z nich zasiedla prawie wszystkie typy zbiorników Parku, druga preferuje zbiorniki raczej leśne i jest dużo rzadsza. Oba gatunki wymagają stawów z bujną roślinnością wodną gdyż w niej składają jaja. Na lądzie poruszają się niezdarnie, jednak w wodzie są niebywale sprawne.


Źródło :archidiecezja.lodz.pl

Załącznik:IMG_0050.JPG

" style="display: none;">Załącznik:IMG_0049.JPG
Załącznik:IMG_0048.JPG
Załącznik:IMG_0047.JPG
Załącznik:IMG_0046.JPG
Załącznik:IMG_0045.JPG
Załącznik:IMG_0012.JPG
Załącznik:IMG_0011.JPG
Załącznik:IMG_0010.JPG
Załącznik:IMG_0009.JPG
Załącznik:IMG_0008.JPG
Załącznik:IMG_0002.JPG

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript