maklerów papierów wartościowych

Tematy

biblia

Najprościej możemy powiedzieć , że bank komercyjny to samodzielne przedsiębiorstwo , które czerpie dochody z wykonywania operacji bankowych.
Typ banku, który w oparciu o przyjęte depozyty oraz środki uzyskane z banku centralnego udziela kredytów, które przynajmniej w części stają się nowymi depozytami, kreującymi dodatkową podaż pieniądza.
Bank komercyjny prowadzi rachunki bieżące podmiotów gospodarczych (przedsiębiorstw i gospodarstw domowych) i instytucji, przyjmuje depozyty terminowe, udziela kredytów. Ponadto wykonuje inne usługi bankowe na rzecz swoich klientów: m.in. finansuje ratalne zakupy dóbr trwałego użytku, prowadzi skup i sprzedaż walut, prowadzi biura maklerskie, wypożycza klientom sejfy do przechowywania kosztowności i papierów wartościowych.
Banki komercyjne mogą być własnością publiczną, lecz najczęściej są spółkami akcyjnymi.



giełda papierów wartościowych powinna mieć swój wewnętrzny regulamin aby określić sposób, w jaki zostanie zorganizowana.
powinna zdecydować jaki model przedstawia
- amerykański - gdzie giełda jest instytucją prywatno-prawną, jest zrzeszeniem kupców, przemysłowców, pośredników i bankierów. Ma charakter spółki akcyjnej. Celem działania udziałowców jest nabycie członkostwa giełdy. Liczba członków jest ograniczona. Członkostwo na giełdzie jest przedmiotem obrotu giełdowego. Tylko członkowie giełdy uprawnieni są do zawierania transakcji. Oczywiście członek giełdy to nie pojedynczy inwestor (ich liczba jest nieograniczona) , tylko np. biuro maklerskie uprawnione do składania zleceń. Ich liczba jest ograniczona, więc tylko udziałowiec ma prawo do świadczenia usług maklerskich. Ten model giełdy jest szczególnie popularny w anglosaskim kręgu kulturowym,
- niemiecki - w nim giełda jest instytucją publiczno-prawną, a jej powstanie uzależnione jest od zgody właściwego organu administracji państwowej (np. zgoda Ministra Finansów). Liczba członków giełdy nie jest w modelu niemieckim ograniczona, a członkostwo w giełdzie nie jest równoznaczne z prawem do przeprowadzania transakcji na giełdzie tzn. można być współwłaścicielem giełdy ale można nie mieć zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. Oczywiście także w tym modelu indywidualny inwestor może składać zlecenia, bez ograniczeń poprzez biura maklerskie. Ten model giełdy, gdzie ingerencja państwa jest większa jest charakterystyczny dla Europy kontynentalnej. Również Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest skonstruowana na bazie modelu niemieckiego.




Giełda papierów wartościowych to „miejsce w którym” odbywają się transakcje papierami wartościowymi zorganizowane w taki sposób, że przy kojarzeniu ofert sprzedaży i kupna wszyscy jej uczestnicy są równi i mają jednakowy dostęp do informacji. Giełda jest, więc formą rynku, a powszechnie stosowane stwierdzenie "instytucjonalna forma rynku kapitałowego" najlepiej odzwierciedla jej naturę.

Zadania giełdy:

Giełda jest jedną z najważniejszych instytucji w współczesnej gospodarce. Dobrze funkcjonującą giełda powinna spełniać następujące kryteria :

a) wypełniać ustawowe wymagania stawiane giełdom,
posiadać wewnętrzny, precyzyjny regulamin określający sposób jej funkcjonowania i kryteria doboru instytucji pośredniczących w handlu, np.: biura maklerskie, zapewniać powszechny i równy dostęp do informacji,
c) dbać o przejrzystość rynku,
d) zapewniać bezpieczne rozliczenia,
e) organizować regularne sesje,
f) posiadać szybki i bezawaryjny system informatyczny zapewniający szybkość transakcji,
g) dbać o to, żeby spółki nie opuszczały w sposób nagły giełdy wycofując swoje akcje z obrotu.
Giełda ponadto daje możliwość:

a) pomnożenia kapitału zarówno podmiotom gospodarczym jak i gospodarstwom domowym,
wywoływania we wszystkich podmiotach skłonności do oszczędzania.



Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie została założona przez Skarb Państwa jako spółka akcyjna.

Władzami spółki GPW w Warszawie S.A. są:

Walne Zgromadzenie – organ najwyższy
Rada Nadzorcza zwana Radą Giełdy
Zarząd zwany Zarządem Giełdy
Najwyższym organem Giełdy jest Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Giełdy. Prawo do udziału w walnym zgromadzeniu mają wszyscy akcjonariusze Giełdy. Do kompetencji walnego zgromadzenia należy m.in. dokonywanie zmian w Statucie oraz wybór członków Rady Giełdy.

Dwunastoosobowa Rada Giełdy nadzoruje działalność Giełdy, decyduje o nadaniu lub cofnięciu statusu członka giełdy. Rada Giełdy składa się z przedstawicieli banków, domów maklerskich, instytucji finansowych, izb gospodarczych i emitentów.

Zarząd Giełdy kieruje bieżącą działalnością Giełdy, dopuszcza do obrotu giełdowego papiery wartościowe, określa zasady wprowadzania papierów wartościowych do obrotu, nadzoruje działalność maklerów giełdowych i członków giełdy w zakresie obrotu giełdowego. Zarząd Giełdy składa się z 4 osób. Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu wybrany przez Walne Zgromadzenie.



Najważniejsze zmiany:

Usunięcie z polskiego prawa pojęcia "publicznego obrotu" oraz "dopuszczenia do publicznego obrotu"; wprowadzenie procedury zatwierdzania prospektu emisyjnego przez KPWIG w związku ofertą publiczną lub ubieganiem się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym; wprowadzenie nowego wzoru prospektu emisyjnego; rezygnacja z przymusu rynku regulowanego (nie ma obowiązku wprowadzania na giełdę każdej nowej emisji akcji przez spółkę giełdową); wprowadzenie możliwości tworzenia alternatywnych systemów obrotu (systemy niegiełdowe); wprowadzenie nowej definicji instrumentu finansowego (rozszerzenie pojęcia o instrumenty funkcjonujące na rynkach Unii Europejskiej); wprowadzenie instytucji agenta domu maklerskiego ,możliwość odmowy przez KPWiG zatwierdzenia prospektu wyłącznie, gdy jego treść lub forma nie jest zgodna z wymogami prawa. Za informacje zawarte w prospekcie odpowiadają autorzy prospektu; możliwość odstąpienia od zapisu na akcje, w przypadku, gdy w trakcie oferty publicznej emitent opublikuje aneks do prospektu; "jednolity paszport europejski" - emitent, którego prospekt został zatwierdzony w Polsce może zabiegać o kapitał we wszystkich krajach Unii Europejskiej; zwiększenie nadzoru nad transakcjami podejrzanymi.



Giełda papierów wartościowych-Instytucja organizująca i zapewniająca możliwość obrotu papierami wartościowymi dopuszczonymi przez nią do obrotu. Na giełdach papierów wartościowych handluje się takimi papierami wartościowymi jak:

Akcje
Prawa do akcji
Prawa poboru
Certyfikaty inwestycyjne
Obligacje
Kontrakty terminowe
Opcje
Jednostki indeksowe

Giełdy papierów wartościowych nie tylko regulują obrót papierami wartościowymi, ale także zapewniają zaplecze techniczne, umożliwiające dokonywanie rozliczeń między stronami, wypłatę dywidendy, naliczanie odsetek oraz pełnią wiele innych funkcji usprawniających obrót papierami wartościowymi. W większości krajów obrót na giełdzie papierów wartościowych regulowany jest przez prawo.
Z reguły giełda znajduje się w pewnym określonym miejscu, w którym odbywa się rozliczanie transakcji, większość zleceń kupna i sprzedaży składana jest jednak elektronicznie przez jednostki rozsiane po całym świecie.
Bezpośrednimi uczestnikami giełdy są jej członkowie, tacy jak banki, biura maklerskie i domy brokerskie. Tylko te podmioty mogą składać zlecenia bezpośrednio na giełdzie. Wszystkie inne jednostki składają zlecenia za pośrednictwem członków giełdy.
Ceny papierów wartościowych notowanych na giełdzie ustalane są w sposób rynkowy, poprzez zestawienie ze sobą podaży i popytu.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript