Malinka szlaki turystyczne

Tematy

biblia

Wisła – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim na południe od Ustronia i na zachód od Szczyrku. Położone jest w głębi Beskidu Śląskiego, w pobliżu granicy z Czechami. Znany ośrodek wypoczynkowy, turystyczny i sportowy. Na terenie miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej nazwie – Wisła. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.

Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Otaczające je grzbietowiska przewyższają doliny o 300 do 600 m.

Najwyższe wzniesienia:

* Barania Góra (1220 m n.p.m.),
* Stożek (978 m n.p.m.).

Wisła jest jednocześnie jednym z największych ośrodków luterańskich w Polsce i jedynym miastem, w którym ludność tego wyznania stanowi większość. Prócz luteran miasto zamieszkują katolicy oraz wyznawcy kościołów ewangelicznych.

Turyści wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych, 16 wyciągów narciarskich z 15 km tras zjazdowych. Sportowcy, np. kadra polskich piłkarzy, wykorzystują Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, a we wrześniu 2008 r. została oddana do użytku nowa skocznia narciarska w Malince.

Wśród ciekawych zabytków można wymienić:

* karczma z 1794 r., obecnie Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego (ul. Stellera). Muzeum to jest oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
* enklawa starego budownictwa drewnianego (obok muzeum) – stoją tam: drewniana stara szkoła z 1891 r. (obecnie siedziba organizacji społecznych z terenu Wisły) oraz przeniesiona tu z Jonidła chałupa góralska z początku XX w. Obiekty te znajdują się na SAD logo.svg szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego.
* kościół ewangelicki wybudowany w 1838 r. – przykład architektury klasycystycznej.
* wieża kościelna z XVI w. na kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle – Łabajowie, przeniesiona w 1983 r. z Połomi koło Wodzisławia Śląskiego. Kościół ten znajduje się na SAD logo.svg szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego.
* stara szkoła (vis a vis kościoła ewangelickiego) wzniesiona w 1824 r., na niej tablica poświęcona kompozytorowi Janowi Sztwiertni.
* hotel Piast, pierwszy hotel w Wiśle wybudowany około 1885 r.
* 110-letni pałacyk myśliwski Habsburgów z 1897-1898 r. obecnie po przeniesieniu spod Baraniej Góry od 1987 r. siedziba wiślańskiego Koła PTTK (ul. Lipowa).
* kościół katolicki z 1855 r., przebudowany i rozbudowany w 1970 r. (ul. Lipowa).
* drewniane wille z początku XX w. (np. Zacisze i Dąbrówka przy al. Burschego).
* Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu wybudowany w 1930 r. według projektu architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript