Dot.: Małopłytkowość, niskopłytkowość, niskie płytki krwi w badaniach
Witam w naszym gronie.
Zgadzam się z Tobą co do mozliwości wylewu wewnętrznego, też oczywiście o tym słyszałam. Tylko że ja nie widzę sensu brania sterydów bo w moim przypadku wogole nie zadziałały. Wszystko tak naprawdę zależy od lekarza i od nas samych... Ja akurat jestem osobą która nie wierzy ślepo lekarzom i kiedy po 3 miesiacach brania sterydów nie było zadnych efektów poza ogromnymi skutkami ubocznymi ktore zresztą odczuwam do dnia dzisiejszego, zdecydowałam się na zmianę hematologa ( ten twierdził ze nawet 80 tys płytek jest niebezpieczne a nawet nie zrobił mi badan na przeciwciała przeciwpłytkowe tylko faszerował sterydami). Drugi, mój obecny hematolog nie panikuje aż tak, aczkolwiek tez przepisał mi sterydy jak płytki spadły do 28 tys, nie brałam ich, przeczekałam ciężki okres i płytki same skoczyły do 100 tys. Ja mam nadzieję, ogromną nadzieję że już tak zostanie i nie będę musiała przezywac jeszcze raz tego koszmaru..... Do tego lekarze mnie straszą, że ta moja małopłytkowość może być zapowiedzią innej choroby.... tkanki łącznej a to już nie są przelewki :( Bolą mnie stawy i kości, nie wiem czy to po sterydach bo już rok nic nie biorę :confused:
P.S. Mam pytanie czy zdarza wam się okazjonalnie napić alkoholu? Bo to chyba raczej nie wskazane?
Działanie: Amid kwasu walproinowego. Wykazuje działanie psychotropowe, uspokajające, stabilizuje nastrÓj, zapobiega nawrotom choroby afektywnej, także jako lek przeciwdrgawkowy zapobiega napadom padaczkowym. Maksymalne stężenie w surowicy krwi osiąga ok. 4 h po podaniu p.o. W 90% wiąże się białkami krwi. Jego głÓwnym metabolitem jest kwas walproinowy. t1/2 wynosi 8-15 h. Wydalanie walpromidu (w postaci niezmienionej i w postaci metabolitÓw) odbywa się przede wszystkim przez nerki. Przenika przez barierę krew-mÓzg.
Wskazania: Leczenie padaczki z objawami chorÓb psychicznych, profilaktycznie w chorobie afektywnej dwubiegunowej, zwłaszcza z częstymi nawrotami i nagłą zmianą faz, w maniach. Padaczka uogÓlniona, napady pierwotnie i wtÓrnie uogÓlnione, częściowe, toniczno-kloniczne, nieświadomości.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na walpromid, ostre zapalenie wątroby, rodzinna skłonność do polekowego zapalenia wątroby, przewlekła niewydolność wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi, uszkodzenie układu krwiotwÓrczego. Ostrożnie należy stosować u chorych w podeszłym wieku, w cukrzycy, chorobach nerek. W czasie długotrwałego stosowania walpromidu należy okresowo kontrolować czynność wątroby, trzustki oraz morfologię krwi z obrazem odsetkowym.
Interakcje: Walpromid zwiększa stężenie karbamazepiny i jej metabolitÓw, nasila działanie lekÓw psychotropowych, przeciwdepresyjnych, uspokajających, a także alkoholu. Osłabia działanie doustnych środkÓw antykoncepcyjnych. Może nasilić zaburzenia krzepnięcia krwi po doustnych lekach przeciwzakrzepowych i niesteroidowych lekach przeciwzapalnych. Stosowany rÓwnocześnie z solami litu nie wpływa istotnie na ich stężenie w surowicy krwi, natomiast podawanie walpromidu łącznie z barbituranami, a także innymi lekami hamującymi OUN, zwiększa możliwość wystąpienia senności i astenii.
Działanie niepożądane: Nadmierne uspokojenie, zmęczenie, senność, obniżenie nastroju, niekiedy zaburzenia świadomości, omamy, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, wzrost łaknienia), zmiany morfologii krwi obwodowej (małopłytkowość, zmniejszenie liczby leukocytÓw lub limfocytÓw), w czasie długotrwałego podawania mogą wystąpić zaburzenia czynności wątroby.
Ciąża i laktacja: Kategoria D. Nie zaleca się w pierwszych miesiącach ciąży i w okresie karmienia piersią. W razie potrzeby zaleca się monoterapię minimalną skuteczną dawką w dawkach podzielonych.
Uwagi: W trakcie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdÓw, obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu, spożywać alkoholu. Nie należy nagle odstawiać leku.
Reniu...na temat małopłytkowości mało wiem a nie jestem lekarzem...wiem ,ze jest duzo przyczyn i schorzeń na bazie małopłytkowosci....duży temat..natomiast nadmiar kwasu moczowego w organizmie to zazwyczaj nieprawidłowa dieta długotrwale utzrymywana.....
Nadmiar kwasu mooczowego to dna (skaza moczanowa, podagra, artretyzm) jest chorobą przemiany materii, polega na nadmiernym wytwarzaniu w organizmie kwasu moczowego. Nadmiar kwasu odkłada się w postaci kryształków w stawach i tkankach okołostawowych. Charakterystyczne objawy choroby to: zaczerwienienie, obrzęk, rozgrzanie zajętego stawu i gwałtowne bóle w czasie napadów dny. Często zajętym stawem jest staw dużego palucha u nogi. W przebiegu choroby wytwarzają się tak zwane guzki dnawe (inaczej: guzki artretyczne) w stawach, ścięgnach, kaletkach maziowych lub w małżowinie usznej.
Istotą choroby jest zwiększone wytwarzanie kwasu moczowego ze składników żywnościowych zawierających puryny albo też(i) niedostateczne wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Sprzyja to odkładaniu się (głównie w stawach) kryształków soli kwasu.
Dna jest typową chorobą cywilizacyjną, związaną ze sposobem odżywiania: dużo mięsa (zwłaszcza wieprzowiny), nadmiar potraw tłustych, bogatych w białko, nadmierne spożycie alkoholu i kawy. Obfita kolacja mocno zakrapiana alkoholem bardzo często kończy się ostrym atakiem artretyzmu. Dlatego dna bywa nazywana "chorobą bogaczy". Z drugiej strony czynnikiem wyzwalającym dnę mogą być także przesadne i źle przeprowadzone kuracje głodowe.
Wprawdzie dna jest schorzeniem nieuleczalnym, ale odpowiedni tryb życia i dieta, ewentualnie wspomaganie środkami farmakologicznymi, zwykłe umożliwiają uniknięcie napadów dny i powikłań.
W kontekście brzozy zaleca się picie soku z brzozu(dostępny w aptekach)...mozna tez samemu próbowac zbierac sok z nacietej kory, ale jest to długotrwała i wymagająca wysiłku "zabawa"
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|