Pomaleńku przez podwórze Idą dzieci kurze. W kropki, w ciapki, malowanki, bo to miały być pisanki... Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych.
Ariannae dawaj namiary
Correa, moze jeszcze za wsześnie na samodzielne jedzenie? Łapki jeszcze manualnie nie są na tyle sprawne, żeby do buzi wcelować. Moją jeszcze karmię.
Co do Wielkanocy w zimowej aurze, to wczoraj taka myśl mi przemknęła, że wygląda tak jakby za parę dni miał być Sylwester. A swoją drogą, moje starsze dziecię właśnie koloruje malowankę z obrazkiem: dzieci ubierają choinkę... Nic dodać nic ująć...
Ja Wam i Waszym rodzinom składam jednak gorące życzenia Wielkiej Nocy! Pysznego jajeczka, mokrego śmingusa i szczęścia w gronie rodzinnym!
a jednak ważne jest, zachować spójność tekstu, co jednocześnie musi współgrać z jego konstruktem. Słowa mają znaczenia, wiele słów i obrazów, niesie ze sobą bardzo ugruntowaną, w wielu przypadkach archetypiczną wręcz symbolikę i treść. Żeby to przełamać, wyjąć takie rzeczy z ram, trzeba naprawdę zrobić to sprytnie. Tu, w moim odczuciu, nie wyszło. Bardzo pięknie robi to np Pan Barańczak, o pylistości przepięknie pisze też Pan Lechoń w swpojej Wielkanocy, a ślicznie nie używa jawnego obrazu 'czym jesteśmy'.
Co do 'ja', chodziło mi raczej, że wiersze o "ja" w zasadzie niewiele ludziom robią. Boz tego "ja", musi jescze coś wyjść. Jakaś myśl, zderzenie, kamyk w bucie, cokolwiek, co poruszy. Dal mnie ten wiersz jest bardziej niestety malowanką, niż poruszeniem dla duszy, dla zmysłów, myśli, albo jakimś w ogóle poruszeniem.
Ale to takie tam moje odczucia, wiadomo, ze to jest bardzo subiektywna sprawa :)
Pozdrawiam serdecznie, cieszę, że się Sahara nie obraża, bo często Poeci są urażeni, keidy się im dziecko palcem szturcha :))
Konkurs super a więc: Pomaleńku przez podwórze idą dzieci kurze W kropki w ciapki, malowanki bo to miały być pisanki Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkanocnych.
Konkurs Moja pisanka rozstrzygnięty
Jolanta KIJOWSKA W związku ze świętami wielkanocnymi w trzecim numerze Kuriera redakcja ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci "Moja pisanka". Wzięło w nim udział 23 dzieci, w wieku od 3,5 do 9 lat z Rokietnicy, Bytkowa, Cerekwicy, Krzyszkowa i Przybrody.
Komisja konkursowa zmierzyła się z bardzo trudnym zadaniem, jakim było wyłonienie najciekawszych prac i przyznanie nagród oraz wyróżnień. Wszystkie nadesłane prace zadziwiały bogatą kolorystyką i wzornictwem, oryginalną kompozycją wzorów i motywów dekoracyjnych, różnorodnością zastosowanych materiałów i technik plastycznych. Wśród elementów dekoracyjnych przeważały motywy wielkanocne: baranki, zajączki, kurczaki i kury, wiosenne kwiaty, ale też różne formy geometryczne. Natomiast ze względu na wykorzystane techniki plastyczne można by wśród pisanek wyróżnić: "pisanki–rysowanki", "pisanki–malowanki", "pisanki–wyklejanki", "pisanki–wydzieranki", "pisanki–plastelinki" oraz oczywiście "pisanki–mixmanki", które łączyły w sobie wszystkie techniki. Po długich i gorących dyskusjach postanowiono przyznać trzy nagrody oraz pięć wyróżnień, a ponadto wszystkim uczestnikom konkursu wręczyć dyplomy. I tak nagrody książkowe otrzymali: Weronika Jankowska (lat 7) z Przybrody za "pisankę z historyjką o zajączkach" (III miejsce), Kasia Kacprzak (lat 6) z Rokietnicy za "pisankę z kaczką na wierzbie" (II miejsce) oraz Alicja Kasińska (lat 9) z Rokietnicy za dwie pisanki – "pisankę tradycyjną" i "pisankę picasso", wyróżniające się przede wszystkim oryginalnością techniki plastycznej i zastosowanego materiału (I miejsce). Z kolei wyróżnienia otrzymali: Kuba Widłak, Natalia Jackowiak, Ola Stolarek, Kuba Ciźla oraz Monika Skórska. Komisja konkursowa postanowiła przyznać dodatkowo trzy wyróżnienia dla najmłodszych uczestników konkursu. Otrzymali je: Julka Ciźla (lat 3,5), Weronika Półtorak (lat 4) i Tomek Kacprzak (lat 4). Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie oraz życzymy powodzenia w następnych, natomiast zdobywcom nagród i wyróżnień gratulujemy. Szczególne podziękowania składamy też rodzicom i opiekunom, dzięki którym dzieci mogły zaprezentować pomysły na swoją pisankę. Nagrody oraz dyplomy zostaną przesłane pocztą.
pomaleńku prze podwórze idą sobie dzieci kurze,w kropki,w ciapki malowanki bo to miały być pisanki.
przesyłam życzenia wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych
witam
Pomaleńku przez podwórze Idą dzieci kurze. W kropki, w ciapki, malowanki, bo to miały być pisanki... Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych.
Wśród potraw święconych w Wielką Sobotę na pierwszym miejscu znajduje się jajko, które spożywamy w wielkanocny poranek, dzieląc się nim, jak to jest w zwyczaju w wielu regionach Polski.
Jajko - to znak wszelkiego początku, narodzin i zmartwychwstania.
W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem i złymi duchami, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Wierzono, że jajko ma znaczenie magiczne, dlatego używano go jako kamienia węgielnego przy budowie nowych domów. Taczanie jaja po ciele chorego miało "wlewać" w niego nowe siły. Noworodka myło się w wodzie, do której wkładano, poza innymi przedmiotami mającymi zapewnić szczęście i bogactwo, również jajo. Wydmuszki pisanek wielkanocnych położone pod drzewami owocowymi miały chronić je przed szkodnikami. Wierzono, że wrzucone w płomienie ugaszą pożar. Święconym jajkiem dotykano zwierząt gospodarskich - co miało ochronić przed chorobami. Pisankę zakopywano pod progiem domu w celu zagrodzenia dostępu siłom nieczystym.
W mitologiach wielu ludów można znaleźć opowieść o jaju, z którego powstał świat. Jajko uważano również za symbol zmartwychwstania, ukrytego w zarodku nieustannie odradzającego się życia w przyrodzie, tajemniczej siły istnienia. Z jajka wykluwa się kurczak, który jest symbolem nowego życia.
Skąd wziął się zwyczaj malowania jaj?
Zwyczaj zdobienia jaj i wykorzystywania ich w celach magicznych sięga starożytności. Wykorzystywano je w obrzędach pogrzebowych i związanych z kultem zmarłych. Najstarsze pisanki - datowane na III w. - odnaleziono w grobowcach i wykopaliskach w Asharah na Bliskim Wschodzie. Sztuka zdobienia jajek znana była Egipcjanom, Persom, Chińczykom, Fenicjanom, Grekom i Rzymianom. Najdawniejsze polskie pisanki pochodzą z X w., choć przyjmuje się powszechnie, że zdobienie jaj było znane Słowianom już wcześniej. Fragmenty najstarszych pisanek odnaleziono pod Wrocławiem i Opolem.
Rodzaje jaj wielkanocnych
Nazwy jaj wielkanocnych zależą od sposobu ich barwienia.
Kraszanki - jajka o czerwonej barwie, od staropolskiego słowa "krasić" - barwić, upiększać.
Malowanki - jajka jednobarwne o innych kolorach.
Skrobanki - na jednolitym tle kraszanki lub malowanki wyskrobuje się wzorek (np. szpilką).
Wyklejanki - jajka z naklejonym obrazkiem z listków, sitowia, włóczki itp.
Nalepianki - jajka ozdobione nalepionymi na skorupkę różnobarwnymi wycinkami z papieru.
Pisanki - przed zanurzeniem jajka w barwnym roztworze robi się na nim wzory woskiem. Tam, gdzie był wosk, zostawał biały, niepomalowany ślad na kolorowym tle. Dawniej po naniesieniu wzoru na skorupę jajka, farbowano je używając naturalnych barwników, które dawały piękne kolory. I tak kolor zielony uzyskiwano z listków młodego żyta, kolor czerwonawo-żółty z łusek cebuli, kolor ciemnobrązowy i czarny z kory śliwy lub olchy, kolor czerwony uzyskiwano dzięki burakom a kolor niebieski z płatków kwiatu bławatka. Po wykonaniu wzoru woskiem i zabarwieniu skorupy, z wysuszonego jajka ścierano wosk uzyskując zaplanowane, białe wzory, tworzące piękną, dwubarwną pisankę.
Pisanki, kraszanki, malowanki miały sens symboliczny. Uważano, że malowanie jaj jest jednym z warunków istnienia świata. Ich zdobieniem we wzory geometryczne lub roślinne zajmowały się dawniej tylko kobiety, które wypędzały z izby każdego przybysza płci męskiej i odczyniały urok, który mógł rzucić na pisanki i jeszcze nieozdobione jajka:
Barwy pisanek mają swoje symboliczne znaczenie; tak więc fioletowa i niebieska oznacza żałobę i Wielki Post, czerwona - krew Chrystusa przelaną na krzyżu za nasze grzechy, a zielona, brązowa i żółta - radość ze zmartwychwstania.
Pisankowe zwyczaje
W różnych krajach świętowanie z jajkami wygląda inaczej. W Holandii dzieci szukają jajek ukrytych w domu, we Francji - w ogrodzie. W Niemczech pomalowane na zielono jajka wręcza się przyjaciołom, w Szwecji zaś cała rodzina z ochotą bawi się w "taczanki".
W Bułgarii czerwone wielkanocne jajka maluje się w Wielki Czwartek albo w Wielki Piątek. Pierwszym umalowanym na czerwono jajkiem babcia kreśli znak krzyża na czołach dzieci, żeby były zdrowe i rumiane przez cały rok. To jajko kładzie się przed domową ikoną, w skrzyni z wianem dziewczyny albo zakopuje się na środku pola, żeby chroniło je przed gradem.
Źródło:www.krakow.pl/jan_uryga
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwpserwis.htw.pl
|