grzałki rurkowe

Tematy

biblia


grzałka 700w rurkowa a 400w panelowa
wiatraczek nad czy pod grzałka?
pojemnik z woda nad czzy pod grzałka
ten do góry wiatraczek podłaczyc pod RT2?


grzałke 400W
wiatrak pod grzałke
nad grzałką pojemnik z wodą
wiatrak u góry ma mieszać ciągle
bez termoregulatora

tu zobacz
http://www.forum.woliera.com/download.php?id=4090



Woda powinna "stać" 3 tygodnie (czas dojrzewania zbiornika), oczywiście filtr, grzałka mają chodzić normalnie - czas ten można skrócić, ale tylko o tydzień, dolewając sera nitrivec (biostarter).
Co do wszystkiego co żywe :
* rośliny sadzi się na drugi dzień po zalaniu, postaraj się aby były to rośliny szybko rosnące (moczarka, kabomba, nurzaniec, etc.), które chłoną dużo szkodliwych dla ryb związków azotu, itd.
* 25l to wymarzony dom dla jednego bojownika, więc może uratujesz jednego ze 100ml wody w kubeczku ( ) , do tego może być np. jeden ślimak netrina/ampularia/helenka (helenka zjada plagę - szkodliwe ślimaczki, więc baaardzo polecam )

IMO, oświetlenie będzie w pokrywie 25W - zwykła żarówka, więc może byś przerobił pokrywę z pomocą osoby dorosłej na 1x8W (świetlówka rurkowa), pamiętaj, że watty świetlówkowe, są inaczej liczona niż watty żarówkowe - świetlówka jest najlepsza dla roślin, choć jak Ci się nie uda przerobić pokrywy to wkręć świetlówkę kompaktową 11W + wyklej całą pokrywę od wewnątrz taśmą aluminiową - będzie pełnić rolę odbłyśnika

POWODZENIA!



grzałka 700w rurkowa a 400w panelowa
wiatraczek nad czy pod grzałka?
pojemnik z woda nad czzy pod grzałka
ten do góry wiatraczek podłaczyc pod RT2?



zrobiłem tak :
przeliczyłem sie trochę co wielkości grzałki i musiałem założyć rurkowa była mniejsza
mam aby jeden wiatrak pod grzałka i jakoś chodzi narazie aha wiatrak na dole chodzi stale



Tak i nie.
Mam własnego HotAir-a zrobionego na bazie starego Elwikowego LERT-a i pompki do akwarium. Jest to jedna z pierwszych, czarnych LERT-24 (60W) z regulacją mocy w rączce, ale bez stabilizacji temperatury. Dmuchawka działa jako tako i nadaje się do _drobnych_ prac typu demontaż drobnicy smd (RCDT), lutowania drobnych elementów pastą. Aczkolwiek najchętniej używam jej do wygrzewania rurek termokurczliwych, precyzyjnego formowania i spawania termoplastów itp.

Ponieważ konstrukcja jest bardzo prosta, to zachęcony powodzeniem chciałem zrobić replikę do pokazania w EP. Tym razem z użyciem współczesnego LERT-230 ze stabilizacją temperatury. (zdjęcie w załączniku) No i poległem. Kolba grzeje, powietrze przepływa ale lutować się nie da. Manewrowalem ze zmianami dyfuzora, z różnymi pompkami, z mineralnym wypełnieniem między rurką a grzałką, zewnętrzna izoalcją. Bez powodzenia. Prawdopodobnie w starej lutownicy forsuję grzałkę do znacznie wyższej temperatury niż pozwala na to zakres regulacji w nowym Elwiku.

Ostatnio sporo korystałem z dwóch dmuchawek fabrycznych. Małej HAP-60 podłączonej do stacji Xytronic-a 988 oraz dużej stacji HotAir Xytronic 850 http://www.heinc.com/xytronic/850D.html
(znanej również pod paroma innymi nazwami).

Moje wrażenia są w skrócie następujące:

1) Mały HAP (60W) nadaje sie do demontażu _drobnicy_ (0805, SOT, SO-xx już z trudem) i prac montażowo-mechanicznych j.w. W obecnym stanie IMO nie nadaje się do lutowania pastą. Tzn. producent nie przewidział żadnej regulacji przepływu. Przy pełnym przepływie można pracować tylko krótkimi załączeniami - moc 60W jest zbyt mała, zeby utrzymać stabilizowaną temperaturę i grzałka szybko stygnie. Poza tym strumień powietrza jest tak silny że rozdmuchuje pastę i rozrzuca elementy po płytce. Potrafi nawet przesunąć SO-16. Po stłumieniu przepływu (trójnik z regulowanym bocznikiem do atmosfery) wydajność cieplna staje się zbyt mała, żeby w rozsądnym czasie przetopić pastę. Sądzę, że nie da się uzyskać nic więcej z dyszą o średnicy 2mm. Nie próbowałem innych, ale ZTCP to jest chyba największa dostępna śrdnica do tej dmuchawki. Natomiast do termokurczów, gięcia itp... bardzo przyjemna.

2) Za to dużo i chętnie korzystałem z dmuchawy "850", najczęściej z końcówką rurkową fi4.4mm. Po pierwsze 850-ka ma płynną regulację zarówno temperatury jak i wydajności pompy. Po drugie, dzięki małej masie grzałki nagrzewa się prawie w czasie rzeczywistym (kilka..naście s). Po trzecie - dysponuje mocą grzałki ok 300W a więc wielokrotnie większą niż HAP-60. Przy uzyciu 850-ki jestem w stanie zarówno:
- podnieść dużą PQFP208. Nawet bez dyszy kształtowej, a te niestety są drogie
- oraz lutować pastą - zarówno elementy duże (QFP) jak i całą lekką drobnicę.

W tej chwili, jeżeli mialbym robić coś amatorskiego, to jednak prawdopodobnie z wykorzystaniem fabrycznej nagrzewnicy (może np. z części zamiennych do tej 850-ki?). Pompę, zasilanie, regulację temperatury można kombinować z materiałów szufladowych. Z wykonaniem grzałki zdolnej do osiągnięcia temperatury >400st.C jest znacznie trudniej. Przynajmniej do takiego wniosku dochodzę po popełnieniu kilku efektownie nieudanych prób przy konstrukcji własnego HotAir-a .

--
MDz

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript