Grawitacja prawo Keplera

Tematy

biblia

Z orbitami jest poprawnie i doszedłeś tym samym do prawa Keplera. Niestety z prędkościami nie masz racji. Wyjdź od przyrównania siły dośrodkowej z grawitacyjną, z tego znajdź promień jako funkcję prędkości i wtedy podstaw do wzoru na T. Powinno wyjść . Jak Ci dalej nie będzie wychodziło, to napisz tutaj swoje obliczenia.




To bedzie T1 = T2 bo sa te same masy ten sam okres i ta sama prędkość ? MiskoV91, zauważ że jak przyrównasz siłę dośrodkową z siłą grawitacji w polu centralnym to masy ci się skrócą. Tomek Z wyprowadził wzór na prędkość. Tam również nie ma masy. Wniosek : prędkość ani okres satelity nie zależą od jej masy. Ten fakt potwierdza również 3-cie prawo keplera kwadrat czasu jest proporcjonalny do sześcianu pół osi wielkiej elipsy. Znowu brak masy.

[ Dodano: 2008-05-12, 17:26 ]



Oznaczmy odległość satelity na orbicie eliptycznej w perygeum przez , w apogeum przez . Wybierzmy także drugiego, hipotetycznego satelitę, okrążającego Ziemię po orbicie kołowej o promieniu równym np. . Warunkiem jego równowagi jest, aby siła grawitacji była siłą dośrodkową, jedyną, jaka działa na ciało:



Stąd otrzymamy, iż . Orbita jednak jest kołowa, zatem . Z powyższego pozostaje obliczyć okres.

Trzecie prawo Keplera dla obu satelitów:



Oczywiście lewa strona dotyczy satelity z orbity eliptycznej, którego okres obiegu poszukujemy. Prawa - satelity z orbity kołowej. Na tej podstawie wprowadzamy:



Popodstawiaj dane, oblicz, co potrzeba. Poszukiwanym okresem jest .



bardzo proszę o rozwiązanie kogoś z was tych zadań bo ja nie mam zielonego pojęcia:
Zadanie 1
Korzystając z III prawa Keplera oblicz ile razy rok na Plutonie jest dłuższy od roku ziemskiego .Odległość Plutona od Słońca jest n=39,5 razy większa niż odległość Ziemi od Słońca?
Zadanie 2
Satelita geostacjonarny krąży nad równikiem w płaszczyźnie równika "wisząc" nad jednym punktem nad powierzchnią Ziemi.Jeden pełny obieg wykonuje w czasie 24 godzin.Oblicz na jakiej wysokości mierzonej od powierzchni Ziemi krąży ten satelita ?
Zadanie3
W jakiej odległości od powierzchni Ziemi siła przyciągania ziemskiego jest 9-krotnie mniejsza od siły przyciągania ziemskiego na powierzchni Ziemi?

Będę bardzo wdzięczny!!!!



Pomoglibyście mi w tych zadaniach:

20. Znając promień orbity i okres obiegu satelity, wyprowadź wzór na masę planety, wokół
której krąży ów satelita.

21. Znając promień orbity Księżyca R, masę Ziemi oraz stałą grawitacji, znajdź wyrażenie na
szybkość kątową, z która księżyc obiega Ziemię.

22. Satelita geostacjonarny to taki satelita, który porusza się po orbicie leżącej w płaszczyźnie
równika Ziemi z taką prędkością kątową, z jaką obraca się Ziemia. Dzięki temu z
powierzchni Ziemi widziany jest on jako nieruchomy. Oblicz promień orbity satelity
geostacjonarnego.

23. Wyznaczyć okres obrotu Księżyca dookoła Ziemi wiedząc, że przyspieszenie ziemskie
wynosi g = 9,81 m/s2, promień Ziemi Rz = 6370 km oraz odległość między Księżycem a
Ziemią

Bardzo prosiłbym o pomoc.



A nie widzisz, że to jest to samo, tylko wyprowadzone?

Nikt nie musi pamiętać stałej występującej w III prawie Keplera, ale wzór na prędkość liniową, siłę dośrodkową i grawitacyjną to już raczej...
Inaczej mówiąc, rozwiązując jak Maclor pokazujesz, że zjawisko rozumiesz, wiesz co się dzieje i kojarzysz fakty; rozwiązując zaś przez podstawienie do gotowego wzoru pokazujesz tylko to, że potrafisz znaleźć wzór.

Osobiście odpowiadając na Twoje pytanie:
A nie lepiej z III prawa Keplera? powiedziałbym: nie.



2. Oblicz średnią odległość Saturna od Słońca wiedząc, że średnia odległość Ziemi od
Słońca wynosi 149 600 000 km, okres obiegu Saturna wokół Słońca wynosi 29,5 lat
a okres obiegu Ziemi wokół Słońca wynosi 1 rok.

niemam mozgu fizycznego i jest to dla mnie troche niezrozmiale



Witam.
Jutro zdaje fizyke na 3 (LO). Wiem mniej-wiecej z jakich zadań. Lecz z kilkoma nie mogę sobie poradzić.Dlatego zwracam się o pomoc do was


1.Oblicz w jakiej odległości od środka Ziemi pomiędzy Ziemią a Księzycem znajduje się punkt, w którym wartości sił przyciągania ciała przez Ziemie i Księżyc są jednakowe. Odległość między środkiem Ziemi a środkiem Księzyca jest rowna w przybliżeniu 60 promieni Ziemi,a masa Ziemi jest 81 x wieksza od masy Ksiezyca.

2.W jakim punkcie kuli ziemskiej ciężar ciała jest rowny sile oddziałowywania grawitacyjnego pomiędzy ciałem a Ziemią ?

3.Na rowniku Ziemi zważono ciało za pomocą wagi szalkowej,a następnie spręzynowej.Otrzymano identyczne rezultaty.Co wskażą wagi na biegunie ?

4.Ile musiałby wynosić okres obrotu kuli ziemskiej wokół własnej osi,aby siła odśrodkowa bezwładności zrównoważyła na rowniku siłę grawitacyjną ? R-6370 km,g=9.8 m/s²



Bardzo bym prosił na opisanie krok po krok i pokazanie ogolnej zasady na takie zadania. nei chce iść na łatwizne chciałbym to zrozumieć

Pozdrawiam

Edit: Mam czas dzisiaj do 10



Mam z nimi naprawdę bardzo duży problem, prawdę mówiąc głowiłam się kilka dni i nie wymyśliłam NIC. Mogę liczyć na szybką pomoc?

Zad1.
Jak zmieni się wartość natężenia pola grawitacyjnego, gdy ciało z powierzchni Ziemii przeniesię się na wysokość h=3
promień Ziemii.

Zad2. Ustal, gdzie znajduje się punkt, w którym należałoby umieścić ciało, aby siły przyciągania pochodzące od Ziemii i
Księżyca wzajemnie się równoważyły. Odległość środka Księżyca od środka Ziemii jest równa [xxxxx](8) metra, a masa Księżyca
stabowi 1/81 masy Ziemii.

Zad3.Podaj brzmienie I Prawa Keplera

Zad4.Oblicz okres obiegu planety x wokół Słońca, więdząc, że odległość tej planety od Słońca wynosi 40 A.U.

Zad5.Oblicz promień Księżyca (z równania satelity).



Cały dzień powiadasz się głowiłes?

Nie rozwiąże, ale podpowiem.


1. Co to jest natężenie pola grawitacyjnego? Jakie będzie dla r=R ziemi? A jakie dla r = 3R ziemi?


W drugim zrób sobie rysunek ziemi i księzyca. nastepnie połącz środki linią, i ustal punkt na tej lini. Oznacz długość lini jako d, natomiast długośc od Ziemi do tego punktu jako x.

Siły przyciągania mają być równe, więc ustal jaką siłą będzie przyciągała ten punkt Ziemia oraz księzyc (Fg=GMm/r^2) gdzie w przypadku ziemi r=x a w przypadku księzyca r=d-x. Co do masy to masa punktu się skróci, natomiast za masę księzyca podstaw 1/81 masy Ziemi.

3. No tutaj to sobie poleciałes - do googli!

4. Tutaj tylko podpowiem że A.U = J.A (jednostka astronomiczna) i jest to odległość równa odległosci od środka ziemii do środka słońca. Skorzystaj z 3 prawa keplera

Co do piątego, chyba po prostu nie rozumiem polecenia

Wogóle to przepisujesz zadania ze zbioru i liczysz na wyniki. Nie tędy droga. Do ksiązek a nie na forum..



Optyczny zegar zwalnia na orbicie i polu grawitacyjnym chyba również.
Zegar wahadłowy przyspiesza w większej grawitacji - czas tam nie przyspiesza.

Gdyby czas zwalniał na orbicie, to okres orbitalny byłby zależny od układu obserwatora, czyli prawa Keplera byłby różne:
(T/2pi)^2 = a^3/GM,
Okres T jest obserwowany wszędzie jednakowo, półoś 'a' również (zmierzymy radarem: t = a/c, stąd: a = ct, i dzięki: c = const, każdy obserwator zmierzy to samo).

Czas 'wynika' wszędzie jednakowo, i m.in. dlatego prawa są wszędzie jednakowe.

A ----------- B ------> 0.99c.
czyli zegar B powinien zwalniać?

ale tu jest identyczna sytuacja:
0.99c<-------A ----------- B

Jest tylko ruch względny, czyli prędkość nie może mieć wpływu na pomiar czasu.



witam. mógłby ktos mi zrobic te zadania ?
1. Oblicz masę Jowisza, wiedzac, ze odleglosc pomiedzy planeta a jej najwiekszym ksiezycem o nazwie Ganimades wynosi r = 1070000 lm, a czas obiegu jest równy T=7,16 dnia.
2. Astronauci w promie kosmicznym Discovery ogladali wschód Słońca co 90 minut, bo tyle czasu potrzebowal statek na okrazenie kuli ziemskiej. Na podstawie tej informacji oblicz, na jakiej wysokosci nad powierzchnia Ziemi przebiegala orbita. Masa Ziemi wynosi M=5,97 * 10^24 kg, promien R=6,3 * 10^6 m, stala grawitacji G=6,67 * 10^-11 n*m^2/kg^2.
3. Statek kosmiczny wyniesiony na kołowa orbite okoloziemska mial okres obiegu T1==88,6 min. Po wykonaniu czesci zadan badawczych zmieniono jego orbite i okres stal sie rowny T2=91 min. Jaki jest stosunek promieni orbit i stosunek predkosci liniowych ruchu statku ?
4. Mikołaj Kopernik stwierdzil w zarysie podstaw astronomii, ze "bie istnieje jeden srodek sfer". To stwierdzenie wynikałoniewatpliwie z jego obserwacji, ktorych dokonywal okiem nieuzbrojonym. Zastanów sie nad tym zdaniem i sprobuj je skomentowac w swietle I prawa Keplera.
dodam ze sa ta zagadnienia z predkosci kosmicznych i praw Keplera
ja nic z tego nie rozumiem, dla mnie to czarna magia
bede bardzo wdzieczny jezeli ktos mi pomoze, jestem sklonny dac 20 repów



Ptolemeusz 120 r.n.e opracował teorię w której niebo jest ogromną kulą obracającą się wokół osi w ciągu 24 godzin z ziemią we środku.
Jak wtedy ludzie rozumowali : Przedmioty umieszczone na szybko obracającej się kuli były by zmiecione.Jeżeli ziemia przemieszczała by się w przestrzeni to przedmioty poruszają się razem z nią a nie zostają w tyle.Kopernik dokonał przełomu ale postęp nastąpił kiedy Kepler ogłosił trzy prawa ruchu planet a Galileusz wynalazł teleskop był rok 1610 i zobaczono że kosmos to nie tylko to co widać przy pomocy wzroku .Galileuszowi zabroniono działalności i publikacji badań wszechobecna inkwizycja dała o sobie znać.Konflikt Galileusza z Inkwizycją był konfliktem pomiędzy swobodną myślą a bigoterią. Newton 1642-1727 ogłasza prawa grawitacji i wyjaśnia prawa ruchu planet, komet. O wielu astronomach nie napisałem którzy też mieli wkład w wiedzę o kosmosie.Ale teraz francuz Leon Foucault który nie był naukowcem ,na nasze warunki był inżynierem ,próbował rozwiązać problem który prześladował Kopernika,,Keplera,Kartezjusza,Galileusza i Newtona w 1851 roku w swojej piwnicy udowodnił niedowiarkom za pomocą wahadła że ziemia się obraca wokół słońca.
Księga Koheleta ,zawiera słynne zdanie
"Słońce wschodzi i słońce zachodzi,i spieszy do swego miejsca,gdzie znowu zachodzi." co strażnicy zapisów w Biblii podchodzili do innych poglądów jako zamach na prawdomówność zawartego tekstu.
Foucault pokazał swoim doświadczeniem zwycięstwo wiedzy nad ignorancją i przekonał Kościół Katolicki że ziemia się obraca.
i były możliwe "przeprosiny Galileusza" przez Jana Pawła II w 1992 roku.




Skąd pewność że prawa Keplera dotyczą całego kosmosu a nie tylko widocznych za jego czasów planet ? Czy na pewno... "bo tak musi być" dotyczyć ma również naszej przyszłości i to bez względu na jej czasowy okres ? Skąd pewność? Prawa Keplera świetnie opisują rzeczy nieznane ich autorowi np.:
- ruchy w układach wielokrotnych gwiazd
- ruchy księżyców wokół planet
- ruchy planetoid i innych drobnych ciał wokół Słońca
- itd.
Zresztą prawa te wynikają bezpośrednio z prawa grawitacji. A ono z tego, co mi wiadomo, jest prawem POWSZECHNYM.

No..., ale jak widać nie tak powszechnym, bo do Nibiru i jej kompanii najwyraźniej się nie stosuje. Tak po prawdzie to wcale się temu nie dziwię. W końcu nietrudno zauważyć, że Nibiru przeczy wszelkim znanym prawom. Totalny freestyle! ;)

Mindmax, napisz kiedyś w końcu coś, co będzie miało sens...



Newton wykazal ze prawa keplera wynikaja z prawa powszechnej grawitacji. wykaz ze trzecie prawo keplera dla szczegolnego przypadku orbit kolowych wynika z prawa grawitacji newtona.

wie ktos jak to zrobic?



A nie lepiej z III prawa Keplera?

Stałą grawitacyjną i masę Słońca znajdziesz w tablicach fizycznych

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • wpserwis.htw.pl
  • Powered by MyScript